OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 18.04.2024, 21:36

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Text Machine / DTP Machine (MS-CID)
PříspěvekNapsal: 29.05.2020, 09:30 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1917
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 519 times
Been thanked: 816 times
Tady je Ultrasoftí Text Machine, zkuste se mrknout.
https://cs.speccy.cz/?scn=3

EDIT: související vlákna
Text Machine: sada fontů a semigrafiky TM FOS
Text Machine: utilita DCAT pro výpis obsahu disket
Text Machine: utilita pro tisk na BT-100
Časopis Amatérský programátor

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Text Machine - DTP
PříspěvekNapsal: 29.05.2020, 13:01 
Offline
Radil

Registrován: 31.01.2018, 01:33
Příspěvky: 483
Bydliště: Praha
Has thanked: 179 times
Been thanked: 497 times
SCjoe píše:
K Text Machine se chci zeptat, zda někdo máte archivované tyto verze:
- oficiální, původní pásková od MS-CIDa a Cybexlabu a
- oficiální, Ultrasoftem předělaná na D80
- amatérská, pásková upravená na D40/D80 a propagovaná v AP


Sem jsem nahrál jak disketové, tak i páskové verze, včetně návodů. TM, SM, Utility

https://uloz.to/file/xqFbXeGhc631/archiv-zip


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Text Machine - DTP
PříspěvekNapsal: 29.05.2020, 16:59 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3051
Has thanked: 2200 times
Been thanked: 901 times
:god2:

Moooc dekuju!
Text Machine je pro mne, napr. vedle Datalogu, jednim z nejpropracovanejsich puvodnich ceskych softu,
take vzhledem k dobre udelanemu rozhrani.

TOP a PROFI program, nejen vypada ale taky chova se jako v 16bitovem svete.
Nekdy na prelomu let 1990-91(?) mne takove programy presvedcily, ze muzu u Speccy zustat (chtelo to jen pridat diskety, vetsi pamet a obcas 64 znaku nebo 512 bodu na radek...).
Cim presne bylo provedeni TM inspirovane nevim, ale jiste je, ze jde o predchudce a starsiho bratranka slavneho MATu!

Jeste existuje 3. uprava - piratska verze pro SAM Coupe. Pracuje s disketovkou, je to patchnuta paskova verze, ktera utility, fonty apod. taha z ramdisku (on se ramdisk naformatoval z basicu normalne, prikazem - pak se ale naplnil "ruskym" zpusobem, soubory z diskety se do nej totiz jednotlive neprekopirovavaly, ale do te casti pameti, kde sedel ramdisk, se nahral "snapshot ramdisku" uceleny blok CODE o velikost napr. 380 KB, to kvuli rychlosti).

Vzpominky autora TM mame tady:
https://www.oldgames.sk/mag/bit-6/page/38/
https://www.oldgames.sk/mag/bit-7/page/38/

P.S. Dva skeny v archivu mi pripominaji moje puvodni kopie manualu zpiratene paskove verze, jak jsem je kdysi dal na https://sam.speccy.cz/csdocs.html.
Se dnes za to pochopitelne malinko stydim a koupim originaly, jestli nekdo mate na prodej...

Ten program se po uvedeni na trh v me komunite silene rychle piratsky rozsiril, tj. u lidi, co nemeli komp jen na hrani a napr. shaneli radic disketarny anebo meli ruzna 80K spectra, timex, vzacnou +3 a premysleli, co bude dal se spectrem... Vzpominam, jak po par dnech, co jsme nadsene az fascinovane zacali provozovat TM a (ne)zvykli si na system prihravek z pasku (napr. do textu vkladanych, samostatne ulozenych obrazku), bylo jasno: "s vysedavani u kazetacku koncim, jsem si TM zkusil a ze disketarna bude potreba". A nakonec u disketarny taky mnozi skoncili, ale vetsinou u velkeho PC nebo v lepsim pripade s pozdejsim DTPeckem od Proximy, ktery mnoho funkci a vetsinu efektu z TM prevzal a hlavne k tomu proporcni pismo pridal... (ale to uz je jiny pribeh).

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: režim


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Text Machine - DTP
PříspěvekNapsal: 14.08.2020, 18:31 
Offline
Radil

Registrován: 31.01.2018, 01:33
Příspěvky: 483
Bydliště: Praha
Has thanked: 179 times
Been thanked: 497 times
SCjoe píše:
K Text Machine se chci zeptat, zda někdo máte archivované tyto verze:
- oficiální, původní pásková od MS-CIDa a Cybexlabu a
- oficiální, Ultrasoftem předělaná na D80
- amatérská, pásková upravená na D40/D80 a propagovaná v AP


Výše jsem dal odkaz na většinu verzí TM a SM, kde však byla chybka
v kazetové verzi, kterou teď napravuji a přikládám - TM+SM ver. 2.8 + fonty + FE + SMGCA + TM-C
Láďa


Přílohy:
TM+SM+doplnky verze 2.8 CASS.tzx.zip [299.61 KiB]
413 krát
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Text Machine - DTP
PříspěvekNapsal: 03.09.2020, 17:19 
Offline
Radil

Registrován: 31.01.2018, 01:33
Příspěvky: 483
Bydliště: Praha
Has thanked: 179 times
Been thanked: 497 times
SCjoe píše:
Manuál k verzi 2.x existuje?


Tak z odpovědi pana Ondřeje Mihuly, která právě dorazila, ohledně verzí DTP a návodů k nim:

"existovalo sice více vývojových verzí TM/SM, ale ty jsme měli jen pro sebe a ani nevím, co v nich bylo jinak. Na svých kazetách jsem ani nic mimo těch verzí popsaných níže nenašel. Mezi uživatele ZX se ve větším počtu dostaly jen 2 verze. Na svých kazetách jsem našel také jen tyto 2.

Verze 2.8 (oficiální jak se prodávala, samozřejmě ji mohl někdo nějak modifikovat)
- Pouze kazetová, load/save jsou v assembleru pevně na kazetu
- Distribici/Prodej jsem zajišťoval především já sám, třeba ty různé texty pro DTP co jsem minule posílal, jsou právě z té doby
- Manuál v PDF ten oscanovaný xxx_use_man a text_machine_doplnky.
xxxx_use_man.pdf není moc dobrá kvalita, možná někde dohledám ty své "master" návody k 2.8 zkusím je oskenovat lépe.

Verze 3.0
- "Univerzální" neveřejná verze s load/save přes basic, aby šlo jednoduše upravit load/save mimo mgf i pro různé diskety (kolega měl myslím trdos)
- V podstatě se mezi lidi moc nedostala, protože vznikla na základě požadavku pánů ze Skalice, abychom udělali verzi pro D40/D80
- Je to prostě 3.0D bez instalačního programu a nemá v load/save ty "*" ale magnetofonové load/save

Verze 3.0D
- Verze 3.0 s úpravou pro D40/D80
- Doplněný instalační program z možností instalovat z diskety A: na B, výběrem a konfiguraci tiskárny/připojení.
- Distribuci/Prodej už dělal kompletně Ultrasoft.
- Návod dělal Ultrasoft, to jsou ty hezčí PDF s jejich logem. Zřejmě jsme jim tenkrát dodali jen prostý text a manuál je dělaný asi na nějakém PC nebo Amize,.

Takže ty poslané návody jsou defacto všechny. Bohužel ta úprava 2.8 na 3.0 znamenala nutnost změny formátu (názvů souborů), protože verze 2.8 měla zakódovaný typ souboru (FNT, SMG. TXT....) v hlavičce na mgf a to disketa přes basic nezpracuje. Proto vznikl program "2xto30", která jeou soyčástí verz 3.0 a ten právě načetl z mgf soubory DTP Machine 2.8 a uložil je ve formátu pro DTPMachine 3.0 (typ souboru FNT, SMG...) je napevno v názvu jako znaky 8-10.

Mihula"


Přílohy:
Snímek obrazovky 2020-09-03 v 17.13.15.png
Snímek obrazovky 2020-09-03 v 17.13.15.png [ 234.28 KiB | Zobrazeno 7634 krát ]
Snímek obrazovky 2020-09-03 v 17.11.42.png
Snímek obrazovky 2020-09-03 v 17.11.42.png [ 96.97 KiB | Zobrazeno 7634 krát ]
Snímek obrazovky 2020-09-03 v 17.09.39.png
Snímek obrazovky 2020-09-03 v 17.09.39.png [ 711.4 KiB | Zobrazeno 7634 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Text Machine - DTP
PříspěvekNapsal: 07.09.2020, 16:43 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3051
Has thanked: 2200 times
Been thanked: 901 times
Ladislav píše:
Verze 2.8 (oficiální jak se prodávala, samozřejmě ji mohl někdo nějak modifikovat)

Tak jsem se seknul, pamet mi uz nefunguje, v1.6 byl emulator zx spectra schovany jako runtime pod samovskou verzi TM.
Takze jsem asi piratil skutecne az verzi 2.x (ze bych mel neco extra, to urcite ne, primo na autory jsem nebyl napojen).

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: režim


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Text Machine - DTP
PříspěvekNapsal: 11.10.2020, 14:54 
Offline
Radil

Registrován: 31.01.2018, 01:33
Příspěvky: 483
Bydliště: Praha
Has thanked: 179 times
Been thanked: 497 times
VYMĚNÍM!!!
Kolegové, nemohu (ač se snažím, jak se snažím) sehnat originální disketu DTP MACHINE, nebo alespoň TEXT MACHNE.
Máte-li ji někdo z Vás, moc prosím vyměníte? Nabízím výměnou cokoliv z fotek na této stránce:
viewtopic.php?f=41&t=8987

Díky moc
Láďa


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Text Machine - DTP
PříspěvekNapsal: 19.11.2020, 15:10 
Offline
Radil

Registrován: 31.01.2018, 01:33
Příspěvky: 483
Bydliště: Praha
Has thanked: 179 times
Been thanked: 497 times
JEDINEČNÝ!!!!
Autor DTP Text Machine a Screen Machine pan Ondřej Mihula mi zaslal (a se svolením sdílím) pro sběratele originálů
originály nejoriginálnější :like: :like: :like:

V TM jím napsané reklamy (tak jak byly přetiskovány i v časopisech), objednávky, návody a především POTISKY KAZET, včetně bookletů!!!

Nemohl jsem je vytisknout na své BT-100, neboť většina jich je napsána pro spolupráci s jinou tiskárnou (text přesahující
60 znaků na řádku, což BT100 by oříznula), tak jsem to "naťuknul" alespoň jako screenshoty z TM


Přílohy:
DTPMachineTexty1_SCREEN$.jpg
DTPMachineTexty1_SCREEN$.jpg [ 702.22 KiB | Zobrazeno 6655 krát ]
DTPMachine texty.zip [672.27 KiB]
362 krát
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Text Machine - DTP
PříspěvekNapsal: 29.03.2021, 21:50 
Offline
Radil

Registrován: 31.01.2018, 01:33
Příspěvky: 483
Bydliště: Praha
Has thanked: 179 times
Been thanked: 497 times
TISK z TEXT MACHINE do PDF
a jedinečná, dosud nezveřejněná verze TEXT MACHINE 3.0t - nikoliv disková, ale KAZETOVÁ! Přímo od autora pana Ondřeje Mihuly!

Dnes mi dorazil mejl od pana Ondřeje Mihuly a rád Vám jej přetiskuji skoro celý, včetně příloh:

"...a také jsem dotáhl jednu věc do konce. Jak jsem psal minule, snaha dostat text z TM do PDF. Začalo to požadavkem syna, který dělal referát do školy na téma historie zpracování textů na počítači a jednou mi řekl "tati, můžeš mi něco vytisknout do PDF z toho starého texťáku, co jste dělali?" Nejprve jsem se smál, ZX a PDF, ale vzal jsem to jako výzvu. Samozřejmě jsem se nedal cestou tisknout z TM do PDF, vždyť celá paměť ZX je tak na jednu vyrendrovanou stránku. Ale napadlo mě využít emulátory ZX pro PC. Ty ale umí tisknout jen textově a grafiku kvalitně jen na ZXPrinter. Toho jsem nakonec využil a udělal jsem tiskový driver pro TM na ZXPrinter. Na reálný ZX Printer je to k ničemu, protože ZX Printer umí jen 256 bodů na řádku, ale jednoduchým trikem se dá výtisk z emulátoru převést na správný formát jak tiskne TM (512 bodů na řádku).

Teď mohu z TM na emulátoru vytvořit bitmapový obrázek celého dokumentu, třeba i vícestránkového a tento bitmapový obrázek už pak není problém převést do PDF. Takže už jsem si "zálohoval" po letech své texty z TM do PDF a mise byla splněna :-)

Protože ZX emulátory neumí D40/80 současně s ZXPrinter (ono by to ani ve skutečnosti nešlo), musel jsem to udělat do TM 3.0 tape verze. Ta se ani moc nerozšířila (možná je toto jeden z mála existujících exemplářů), do světa šla už jen disketová verze. TM 3.0 tape má místo CAT funkci VERIFY a LOAD/SAVE na tape.

Posílám celý balíček co jsem k tomu udělal a můžete to pustit do světa, třeba si někdo pohraje jako já a vytiskne nějaké dokumenty a návody z TM do PDF. Součástí je: TM 3.0t s driverem na ZX Printer (SNA a TAP), nějaké demo texty v TAP na vyzkoušení tisku, zdroják driveru ZX Printer pro TM v asm (je to jen pár řádků), ukázky tisků z TM do obrázku (+ následně v PC převedeného do PDF) a video "návod", jak na tisk z TM pomocí emulátoru ZEsarUX.

Ondra Mihula"


Datovou přílohu, včetně videonávodu jsem nasdílel sem:
https://ulozto.cz/tamhle/fDR8bEipl5c9/n ... v-21-49-15


Přílohy:
Snímek obrazovky 2021-03-29 v 21.48.42.jpg
Snímek obrazovky 2021-03-29 v 21.48.42.jpg [ 539.94 KiB | Zobrazeno 6177 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Text Machine / DTP Machine (MS-CID)
PříspěvekNapsal: 12.01.2022, 23:01 
Offline
Radil

Registrován: 31.01.2018, 01:33
Příspěvky: 483
Bydliště: Praha
Has thanked: 179 times
Been thanked: 497 times
Kompletní sada TEXT MACHINE 3.0t SCREEN MACHINE 3.0t a DTP 3.0t UTILITY
VŠE V KAZETOVÝCH VERZÍCH
je díky panu Ondřeji Mihulovi na světě! Nikdy nevydána, ale naprogramována. Dostal jsem ji od pana Mihuly
před začátkem hlavních prázdnin k otestování - otestoval jsem Text Machine a Screen Machine v konfiguracích
pro tiskárny BT100 a CENTRONICS (zapojení Special Didaktik) a vše funguje jak má.
Až nyní se dostávám ke zveřejnění.
Narazil jsem na některé rozdíly oproti instalaci disketové verze, tak jsem pana Mihulu oslovil s dotazy, tak snad
jsem můžu okopírovat naší konverzaci, ať něco nepopletu:

Já:
Zdravím,
TM30t a SM30t jsou instalací naprosto v pořádku, avšak DTP30t hlásí nesrovnalost, konkrétně:
2xto30c:
- na 400. řádku BASICU, která LOAD (a následně řádek 410 SAVE)
odkazuje hvězdičkou na disketu. Tudíž to z kazety nejde nahrát.
Chybu bych sám v Basicu opravil (umazáním hvězdičky), jen si ale pak nejdem jist, jak je to pak dál vázané na
podmenu, kde je hláška, zda překonvertované uložit na disketu či kazetu…
- až na konci této celé kazety je teprve program TM CONVERT, ale taktéž odkazující na umístění na disketě… budou se pak
překonvertované texty z TSW a D-Textu ukládat taktéž na kazetu? Nebo bude možnost výběru?
Dále pak jsem úplně pozapomněl, že u disketových verzí je při instalaci nabídnuta i možnost nainstalovat fonty.
Tady ta možnost není - je to tak správně? Přišlo mi u disketové verze dobré, že jsem si tím na médium nainstaloval jen české (nebo slovenské)
fonty - což by u kazety taktéž bylo užitečné - rovnou bych za instalací TM a SM měl už výběr těchto fontů.
Děkuji Vám za pomoc


Ondřej Mihula:
- 2xto30c asi toto nikdo nikdy nepoužíval, ale správný specitrista si s tím poradí raz dva. Hvězdičku smaže a opravený program uloží, zde opravdu nevím, zda tato utilita bude zcela funkční bez * u LOAD
- Tm-converter by asi měl být jen na kazetu, ty instalačky TAPE verze byly dělané jen pro kazetu, ale protože se to už mezi lidi moc nedostalo, tak tak jsou chyby a vznikaly většinou úpravou „D“ verze
- Fonty se určitě neinstalovaly, to u kazety nedává moc smysl, instalace byla jen z důvodu jazyka CZ/SK a ovladače tiskárny


Přílohy:
Snímek obrazovky 2021-11-19 v 11.15.48.png
Snímek obrazovky 2021-11-19 v 11.15.48.png [ 16.04 KiB | Zobrazeno 4578 krát ]
Snímek obrazovky 2021-11-19 v 11.16.31.png
Snímek obrazovky 2021-11-19 v 11.16.31.png [ 16.12 KiB | Zobrazeno 4578 krát ]
DTP+TM+SM_30t.zip [161.77 KiB]
178 krát
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz