OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 27.04.2024, 09:05

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 158 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 07.04.2023, 09:56 
Offline
Radil

Registrován: 24.12.2014, 16:11
Příspěvky: 428
Has thanked: 32 times
Been thanked: 101 times
Ladislav píše:
...no a ač jsem hledal, jak jsem hledal, na pásku jsem po těchto programech skutečně už nic jiného nenašel. Podle seznamu (je i v programové verzi na STRANÉ A (hned první program) měla následovat slovní zásoba pro DICT 80kB a program SAPI... Ale na této kopii kazety vše končí programem DICT 80kB


Některé z chybějících programů najdeš v příloze.


Přílohy:
Sys5.zip [253.03 KiB]
74 krát
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 07.04.2023, 11:32 
Offline
Radil

Registrován: 31.01.2018, 01:33
Příspěvky: 483
Bydliště: Praha
Has thanked: 179 times
Been thanked: 497 times
omikron píše:
Některé z chybějících programů najdeš v příloze.

Děkuji!!!


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.04.2023, 15:46 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 560
Has thanked: 284 times
Been thanked: 139 times
Nemáte někdo TASWORD s libovolnou podporou EPSONky, připojené na porty 8255? Ty texty o CP/M by mi stály za vytistknutí, ale žhavit BT-100 se mi nechce. Našel jsem nějaký Tasword pro FX-80, ale nemám tušení, jak to vlastně tiskne, porty 31,63 nebo 95 nepoužívá.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.04.2023, 15:59 
Offline
Radil

Registrován: 24.12.2014, 16:11
Příspěvky: 428
Has thanked: 32 times
Been thanked: 101 times
Lepší by byl nějaký převodník do současného textového souboru, aby se s texty dalo pracovat


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.04.2023, 18:42 
Offline
Radil

Registrován: 13.03.2016, 18:54
Příspěvky: 303
Has thanked: 130 times
Been thanked: 88 times
pwramp píše:
Nemáte někdo TASWORD s libovolnou podporou EPSONky, připojené na porty 8255? Ty texty o CP/M by mi stály za vytistknutí, ale žhavit BT-100 se mi nechce. Našel jsem nějaký Tasword pro FX-80, ale nemám tušení, jak to vlastně tiskne, porty 31,63 nebo 95 nepoužívá.

omikron píše:
Lepší by byl nějaký převodník do současného textového souboru, aby se s texty dalo pracovat


Oboje byl měl splňovat DOM pro Desktop.
Konkretne utilita+II New Convertor v3.0.

https://mts.speccy.cz/
https://mts.speccy.cz/doc/desktop-newconvertor30.pdf

Chip


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.04.2023, 18:29 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 560
Has thanked: 284 times
Been thanked: 139 times
No, ano, do Desktopu to dostanu, ale z formátování nezůstane nic, dokonce i některé znaky na konci řádky jsou nesmyslně přesunuté na další řádek. Koukal jsem do toho tiskového ovladače pro Seikoshu GP500, a to je asi nějaký sériový přenos? - jen druhá polovina portu C je OUT, ostatní je IN. Init 8255 má hodnotu 147, to se ničemu známému nepodobá.
Samotný text tedy získat půjde, ale je s tím pak ještě mnoho práce ... do které se mi nechce :-).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.04.2023, 02:53 
Offline
Radil

Registrován: 31.01.2018, 01:33
Příspěvky: 483
Bydliště: Praha
Has thanked: 179 times
Been thanked: 497 times
pwramp píše:
No, ano, do Desktopu to dostanu, ale z formátování nezůstane nic, dokonce i některé znaky na konci řádky jsou nesmyslně přesunuté na další řádek.
Samotný text tedy získat půjde, ale je s tím pak ještě mnoho práce ... do které se mi nechce :-).


JE TO JEDNODUCHÝ! Formátování zůstane zachováno s NEproporčním písmem.

Uvedu 2 příklady (viz obrázky):
TSW - DESKTOP
** obr. 1. Nahrát z kazety DESKTOPU program CONVERTOR, do něj naloudovat TSW. soubor a překonvertovat (přeuložit) na DESKTOP soubor.
** obr. 2.-3. Nahrát překonvertovaný soubor do DESKTOPu. Text se NEproporčně ukáže v DESKTOPU, ale JEN v rastru šířky písma 3px a s celkovou šířkou plochy JEN 264px.
** obr. 4. Klávesovou zkratkou EXT+r zvětšit šířku plochy na 480px (nejen pro doporučení z návodu, ale stejně při vložení následujícího fontu bude potřeba 360px (obr. 7)
** obr. 5.-6. Klávesovou zkratkou EXT+u nahrát z kazety DESKTOPU nový font. Nejprve budete vyzváni na číslo fontu, který má být nahrazen - zvolte "1" a dále nahrajte font "just6". Tím se text převede do nového fontu a zírám - just6 se chová NEproporčně. Formátování textu tedy zůstane nezměněno! (viz i obr. 8 - stisknutím EXT+z se zobrazí na monitoru celá šíře stránky). Další fonty jsem moc nekoumal, některé to proporčně rozhodily, ale "just6" mi přišel vizuálně neproporční a vyšlo to.
** obr. 9. Pokud jste při spuštění zadali EPSON tiskárnu, tak v jejím nastavení EXT+i se dají měnit parametry - především počet řádků na stránku, který je nutný upravit (zřejmě podle konkrétní tiskárny, kolik toho ještě vytiskne?) nebo upravit stránkování přímo v textu.

TSW - TEXT MACHINE
** obr. 1. Z diskety (nebo i kazety) TM naloudovat utilitu TM-CONVERT. Ta převádí texty z Taswordu a D-Textu do txt souboru pro Text Machine ver. 2.8 (jen kazetová) (obr. 2., 3. a 4.)
** obr. 5. Po nahrátí do kazetové verze TM ver. 2.8 se objeví již převedený text ve stejném formátování, jako v originálním tsw. souboru. Přepínání mezi náhledem celé šířky stránky (obr. 6.) nebo podle velikosti písma (obr. 7. ) se provádí klávesovou zkratkou EXT+v. Přeuložte soubor z menu TAPE - SAVE DTP (soubor bude mít příponu. DTP a bude se později hodit). Zde to může končit. Ale existuje ještě i disketová verze TM 3.0, takže:
** obr. 8. Z diskety DPT30util (dodávaná k TM) naloudovat utilitu 2xto30 pro převod z výše uvedené verze textů TM ver 2.8 na disketovou TM 3.0
** obr. 9. Nahrajte do převodníku výše přeuložený soubor s příponou DTP a přeuložte jej na disketu do verze 3.0
** obr. 10.-11. Spusťte TM3.0 a nahrajte do něj převedený text. Pak zase v nabídce pro tisk dolaďte horní a dolní okraje, záhlaví a zápatí a počet řádků na stránku (zřejmě asi podle toho, co Vám tiskárna dovolí).

Pojednání o TM a návody pro instalaci EPSON (Centronics) tiskárny jsou k dohledání zde na oldcomp.cz, mj. na:
viewtopic.php?f=37&t=9853

Do přílohy dávám svou verzi TM 3.0 Centronics v zapojení Special Didaktik, která mi stoprocentně funguje s EPSON LX-400

Více bych se asi o převodu nerozepisoval, ať toto vlákno nezahltím jiným tématem, než Archivem přepsaných kazet s utilitami a uživatelskými programy


Přílohy:
TSW-DESKTOP.png
TSW-DESKTOP.png [ 208.56 KiB | Zobrazeno 1667 krát ]
TSW-TM.png
TSW-TM.png [ 472.78 KiB | Zobrazeno 1667 krát ]
TM.zip [105.3 KiB]
72 krát
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 21.04.2023, 10:49 
Offline
Radil

Registrován: 31.01.2018, 01:33
Příspěvky: 483
Bydliště: Praha
Has thanked: 179 times
Been thanked: 497 times
pwramp píše:
Nemáte někdo TASWORD s libovolnou podporou EPSONky, připojené na porty 8255? Ty texty o CP/M by mi stály za vytistknutí, ale žhavit BT-100 se mi nechce. Našel jsem nějaký Tasword pro FX-80, ale nemám tušení, jak to vlastně tiskne, porty 31,63 nebo 95 nepoužívá.


MÁME!!!

...mi to nedalo a tak jsem laboroval a laboroval - a je to ta verze Taswordu, která je právě nahraná na těch kazetách KAZETA 67 a KAZETA 68.

Funguje mi to následovně:
- tiskárna EPSON LX-400
- propojeno jako SPECIAL DIDAKTIK
- na tiskárně jsem musel přepnout přepínač na CR command does not produce a line feed (standardně při tisku z TM a Desktop jej mám na CR command produces a line feed) - jinak mi tisk
z Taswordu pobíhal jen na jedné a té samé řádce)
- v Taswordu nastavit stiskem Z mezery Záhlaví a levého okraje
...a ještě se musím naučit zakládat papír tak, aby se na stránku vešlo 64 řádků, čili tisknout úplně odshora, neboť tak je psána většina návodů a zbytečně mi to pak poslední řádek
tiskne na první řádek stránky následující...

...jen při nárazu na znaky diakritiky (ty návody CP/M jsou našetěstí bez nich) se v tu chvíli tisk naprosto zblázní a žije si to vlastním životem...


Přílohy:
IMG_9027.jpeg
IMG_9027.jpeg [ 454.99 KiB | Zobrazeno 1490 krát ]
SD.jpg
SD.jpg [ 71.07 KiB | Zobrazeno 1490 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 158 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz