OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 04:23

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Seznamy warezu Sinclair ZX Spectrum
PříspěvekNapsal: 14.06.2020, 10:30 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
No teda, nazývať moju zbierku tak škaredým slovom na w. Ale fuj. :D
Papierová forma zoznamu sa mi tu niekde dochovala, musím nájsť.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Seznamy warezu Sinclair ZX Spectrum
PříspěvekNapsal: 14.06.2020, 11:34 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
chip128 píše:
Kalkulacku na warez este ve sbirce nemam :-)
Ved jedna je na mojej stranke, nedavno som sem daval odkaz.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Seznamy warezu Sinclair ZX Spectrum
PříspěvekNapsal: 14.06.2020, 17:29 
Offline
Radil

Registrován: 13.03.2016, 18:54
Příspěvky: 302
Has thanked: 130 times
Been thanked: 88 times
@potpalo
Omluva za to skarede W slovo. Priste pouziju Seznam Software :-)

@busy
Busy mohl bys mi prosim poradit jak se ta kalkulacka jmenuje ?
Prochazel jsem Tvuj web podle toho odkazu, ale je tam tech veci fakt hodne a asi jsem to prehledl.

Dekuji Chip


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Seznamy warezu Sinclair ZX Spectrum
PříspěvekNapsal: 18.06.2020, 10:30 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Když je tu řeč o warezu, měl bych jednu otázku, která mě hlodá troufám si tvrdit čtvrt století...

Běžně jsem nahrával na kazety s označením Ferro. Jednou jsem ale nahrál svou "objednávku" na kazetu Chrome, už nevím proč - jestli byla levnější nebo Ferro tehdy nedostupné... Jenže se mi vrátila s tím, že to z ní nejde nahrát. Řekl jsem si, ok, zmačkaná páska, nahraju mu to znova - a použil jsem další Chrome kazetu v řadě. Jenže i ta se vrátila a "zákazník" už chtěl peníze zpátky. Teprve tehdy jsem zkusil tuhle kazetu Chrome strčit do přehrávače a zjistil (pokud si správně pamatuju), že už jenom úvodní zeleno-červené proužky je problém nahrát, nemluvě o těch žluto-modrých.

Otázka zní - proč? Nedokáže snad Chrome zaznamenat tak vysoké frekvence? Prosím buďte při odpovědi ohleduplní - přeci jen mě to hlodalo v hlavě od pozdního dětství :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Seznamy warezu Sinclair ZX Spectrum
PříspěvekNapsal: 18.06.2020, 10:38 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1910
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 517 times
Been thanked: 812 times
Co si vzpomínám, tak pro Chromdioxid kazety byl na kazeťákách přepínač. Určitě se musely použít jiné specifikace pro magnetofonou hlavu. Malé datové kazeťáky ho neměly, proto jsem chromdioxid kazety nepoužíval.

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Seznamy warezu Sinclair ZX Spectrum
PříspěvekNapsal: 18.06.2020, 10:54 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Že existoval nějakej přepínač jsem doteď ani nevěděl :-) Každopádně můj kazeťák nebyl žádný (polo)-profesionální zařízení, takže se obávám že jsem to na své straně nemoh nijak ovlivnit přepnutím čehokoliv. Nicméně stále trvá otázka - proč? Jako laika mě napadá (1) nedosatečná magnetizace chromový pásky, (2) příliš velký "zrna" chromu neschopný zaznamenat jeden půlbit, nebo (3) dostatečně jemný zrna, který se ovšem magneticky navzájem ovlivňovaly, čili každý půlbit se vzásadě znehodnotil ihned po nahrání? :shrug:

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Seznamy warezu Sinclair ZX Spectrum
PříspěvekNapsal: 18.06.2020, 11:16 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
No, ono je to takto. Existuju tri druhy magnetofonovych kaziet:

- klasicke zelezne, magneticka vrstva "normal" Fe2O3 alebo "super ferro" Fe3O4, najlacnejsie kazety
- chromky, magneticka vrstva je chromdioxid CrO2, kazety byvali o kusok drahsie
- metalky, magneticka vrstva je priamo z nejakeho magnetickeho kovu (mozno kobalt/nikel - nie som si isty), obvykle najdrahsie a najkvalitnejsie kazety

Jednotlive typy sa lisia hlavne magnetickou tvrdostou zaznamovej vrstvy. Najmeksie su klasicke zelezne a najtvrdsie su metalky (podobnost s heavymetalom cisto nahodna ;) )

Cim tvrdsi magneticky material, tym silnejsie magneticke pole muselo byt pouzite pre zaznam a predmagnetizaciu, ale zase na druhej strane, tym kvalitnejsi zaznam sa dal vytvorit. Ono v principe ide aj klasickym kazetakom (co vie iba zelezne kazety) nahravat na tie dalsie, ale zaznam bude slabsi a bude mat horsiu charakteristiku. A pocitace takyto zaznam tym padom nemusia vediet spravne nahrat.

Kedysi som to skusal, kupili sme chromdioxidky a dokonca sa mi niekde podarilo splasit aj jednu "metalku", tak som robil pokusy :)

Cele toto okolo roznych typov kaziet by sa dalo prirovnat k situacii pri disketach - klasicke zelezne kazety su ako DoubleDensity diskety, a chromky/metalky ako HighDensity. Aj v DD rezime sa sice da nahravat na HD diskety, ale spolahlivost a trvanlivost takehoto zaznamu je velmi otazna a silno zalezi od konkretnej mechaniky.

Inak, niektore lepsie (HiFi) kazetaky vedeli automaticky rozpoznat s akym typom kazety prave pracuju a podla toho upravili svoje frekvencne charakteristiky a intenzity zaznamovych a predmagnetizacny prudov. A co sa tyka takych beznych malych kazetakov typu Elta a obecne tych k pocitacom, tam sa nejak predpokladalo ze bude skoda pouzivat chromdioxidky a metalky, tak tie kazetaky sa rovno robili iba pre klasicke zelezne kazety.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Seznamy warezu Sinclair ZX Spectrum
PříspěvekNapsal: 18.06.2020, 11:19 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 864 times
Been thanked: 697 times
Chromky se nedají používat na normálním kazeťáku. :shock: Vyžadují vyšší předmagnetizační proud, mají jinak kmitočtové i dynamické charakteristiky. Na běžném kazeťáku je to "zahuhlané". Na detekci média jsou na zadní straně kazety dírky.

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Seznamy warezu Sinclair ZX Spectrum
PříspěvekNapsal: 18.06.2020, 11:26 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Mal som kazety ak klasické, aj metalky, a nahrať išli programy z oboch, a to mám obyčajný kazeťák. Zrejme záleží kto to nahráva a na čom, pri prehrávaní už toľko nezáleží od stroja. Profesionálne kazeťáky si zistia typ pásky, metalky totiž majú pri jamke na ochranu proti zápisu ešte ďalšie pre detekciu typu pásky. Tiež to bude o tom, že metalky pokiaľ sú citlivejšie, uchovajú a zosilnia aj ten bordel čo ide z MG výstupu, čo potom vadí. Na štandardný záznam zo ZX Spectra stačí aj hrdzavý drôt. V PC 8 000 kHz, odskúšané.

tomascz píše:
...že už jenom úvodní zeleno-červené proužky ...
Zaujímavé. Ja som mal vždy iba bledomodro-červené prúžky, a nahrať išli. Nebude to tým? :mrgreen:

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Naposledy upravil PotPalo dne 18.06.2020, 12:20, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Seznamy warezu Sinclair ZX Spectrum
PříspěvekNapsal: 18.06.2020, 11:37 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
PotPalo píše:
Na štandardný záznam zo ZX Spectra stačí aj hrdzavý drôt.
Hlavnou zlozkou hrdze je prave ten oxid zelezity Fe2O3 ktory sa pouziva ako magneticka zaznamova vrstva v normalnych kazetach. Takze ano, normalne kazety, to je vlastne taky hrdzavy drot (pasik) ;) :lol:
PotPalo píše:
V PC 8000 kHz, odskúšané.
Pre standartne spektracke data 1500 Bd bohate postaci aj 4kHz :) Akurat tam je uz trosku problem s uvodnym tonom cca 800 Hz, lebo ten sa neda presne napasovat na vzorkovanie 4 kHz. :shrug:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Seznamy warezu Sinclair ZX Spectrum
PříspěvekNapsal: 18.06.2020, 11:40 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2571
Bydliště: Praha
Has thanked: 502 times
Been thanked: 607 times
Měl jsem magneťák SKR-701. U něj byl přepínač normal/chrome/metal, ale s tím, že metal neumí nahrávat, jen přehrát...
Stejně je na tom i legendární Condor - korekce pro Fe/Cr/Metal si přepne automaticky, ale metal umí opět pouze přehrávat.

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Seznamy warezu Sinclair ZX Spectrum
PříspěvekNapsal: 18.06.2020, 12:21 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Čo som to napísal?! 8000 Hz alebo 8 kHz to malo byť. :D Tak to dopadá keď myslím naraz na sto vecí.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Seznamy warezu Sinclair ZX Spectrum
PříspěvekNapsal: 18.06.2020, 13:14 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
PotPalo píše:
Čo som to napísal?! 8000 Hz alebo 8 kHz to malo byť. :D Tak to dopadá keď myslím naraz na sto vecí.
Aaaa, naozaj, tak to som si nevsimol. Moj podvedomy autocorrector tento tvoj preklep pred mojim vedomim zakerne ututlal a do vedomia mi poslal skoridovanych 8 kHz :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Seznamy warezu Sinclair ZX Spectrum
PříspěvekNapsal: 18.06.2020, 13:58 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Ozaj, odkedy sa software stáva warezom? Ja som kupoval originály od Ultrasoftu, takže keď ich vlastním ja, ešte to warez nieje, je tak? Vlastne už mám iba kópie, originálne pásky som predal (obsahovali chyby v programoch, a prerábal som ich na disketové verzie), takže mám "záložné kópie", to už je warez, alebo stále ešte nie? Kupovať si už raz kúpený program znovu len preto, že ho chcem mať na diskete sa mi zdá hlúpe, pokiaľ si ho viem sám prerobiť (a pri tom aj opraviť nejaké bugy).

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Seznamy warezu Sinclair ZX Spectrum
PříspěvekNapsal: 18.06.2020, 14:13 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
PotPalo píše:
Ozaj, odkedy sa software stáva warezom? Ja som kupoval originály od Ultrasoftu, takže keď ich vlastním ja, ešte to warez nieje, je tak? Vlastne už mám iba kópie, originálne pásky som predal (obsahovali chyby v programoch, a prerábal som ich na disketové verzie), takže mám "záložné kópie", to už je warez, alebo stále ešte nie? Kupovať si už raz kúpený program znovu len preto, že ho chcem mať na diskete sa mi zdá hlúpe, pokiaľ si ho viem sám prerobiť (a pri tom aj opraviť nejaké bugy).
Software sa stava warezom, ked je s nim nakladane v rozpore s autorskymi pravami.
Ked si si kupil soft od Ultrasoftu, warezom este nebol.
Ked si ale pasky predal, stratil si k nim uzivacie prava lebo si ich posunul na tretiu stratnu, a kopie ktore mas, sa zrazu stali warezom.
Warezom prestanu byt az si ich kupis zase nazad.
Pritom je jedno, ci vytvoris disketovu verziu z warezovej paskovej, alebo upiratis uz hotovu disketovu, stale je to warez.

Takze tak :dislike:

A na zaver - kedze Ultrasoft pred cca 10 rokmi oficialne uvolnil autorske prava na vsetky programy pre ZX Spektrum (programy mozno bezplatne sirit, kopirovat a portovat na ostatne historicke osembitove platformy), a teda uz nie je protipravne taketo nakladanie s programami, vsetky ultrasoftacke spektracke programy tym padom pausalne a celoplosne stratili titul "warez" :like: :thumbup:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz