OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 19:57

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 58 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 17.10.2019, 17:24 
Offline
Radil

Registrován: 13.03.2016, 18:54
Příspěvky: 302
Has thanked: 130 times
Been thanked: 88 times
Cely manual zde:

http://stahuj.eschranka.cz/zx603pro.pdf

a zde manual ZX603 + utility

http://stahuj.eschranka.cz/zx603utility603.pdf


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18.10.2019, 14:38 
Offline
Radil

Registrován: 18.10.2013, 15:30
Příspěvky: 263
Bydliště: Oakland, Slovakia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 60 times
tomascz píše:
Teď nemám všechny image u sebe, ale
- ZX603 nemá v sobě ZX Mini/Midi ovladače, je kódovaná,
- "Pro" má v sobě (minimálně) ZX Mini/Midi ovladače, je kódovaná,
- "Pro+" má v sobě (minimálně) ZX Mini/Midi ovladače, není kódovaná.
- "Pro++" - to nevím.

Image "Pro" a "Pro+" jsem si doposud nechal pro sebe (a předal pouze Chipovi128 k experimentování), protože minimálně u "Pro" si nejsem úplně jistej jestl se jedná o originál nebo pouze "hezký warez" (vizte samolepku) - disketa je copy-protected, ale v té době by málokdo (pokud někdo) dokázal tuhle ochranu zduplikovat na jinou disketu:
- obě stopy na nultém cylindru obsahují dva sektory "navíc" (s čísly 147 a 241)
- druhá strana nultého cylindru je číslovaná "špatně" jako 2, všude jinde je číslování správné jako 1.
Nie je náhodou zverejnená verzia Pro+ v skutočnosti Pro++ ? Pretože menovka diskety je "ZX603Pro++". A v letákoch je uvedné, že verzia Pro++ je odkódovaná.

_________________
Didaktik Gama | ZX Spectrum 128 | ZX Diskface Quick A | BetaDisk 128C Interface | D40 & D80 | divIDE | Interface M/P | Multiface 128 (GOTDJ) | Gama Breaker | D80mini

"Kvalita a stabilita Windows XP se Microsoftu nevyplatila, stal se takovou temnou připomínkou toho, co se stane, když odvedete svou práci moc dobře."


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.10.2019, 19:00 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
"Pro+" versus "Pro++" - netuším, k těmhle disketám jsem se dostal teprve nedávno (rozuměj v řádu pár let zpátky), takže nikdy jsem je nepoužil k reálné tvorbě. Tak nějak potichu jsem doufal, že minimálně "Pro+" bude origo disketa, ale po tvém zjištění se jmenovkou je moje jistota silně nahlodána, tohle by se snad na originálu stát nemělo... :? Ale ten štítek vypadá realisticky - nevím jestli si někdo dal tu práci takhle kvalitně vytisknout štítek s chybou (určitě na PC tiskárně) a pak prodávat warez (pro Spectrum) :shrug:

Edit: Taková poetická myšlenka mi teď napadla - vidíte, stačí 30 let a máme záhadu s verzemi ZX603. A teď si vezměte 3000 let staré pyramidy...

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.08.2020, 19:45 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
ZX603 už je myslím úspěšně zachráněno.

Odněkud jsem si ale pamatoval, že Miroslav Beníček nabízel také kódovací program s aristokratickým názvem, který stál třetinu tehdejšího průměrného platu, ale nemohl jsem tuto nabídku nikde najít. Musel jsem se až kvůli jiné věci naštvat, abych začal ve skříňce pořádně hrabat, přičemž jsem dohledal nabídkový katalog "Novinky od Miroslav Beníček", zapadlý za krabicí s BT100, která se na světlo podívala naposled před pěti lety…

Je tam a jmenuje se Leopold! :like:


Obrázek

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18.08.2020, 18:33 
Offline
Radil

Registrován: 13.03.2016, 18:54
Příspěvky: 302
Has thanked: 130 times
Been thanked: 88 times
Čistě náhodou, ten program Leopold, nemáte někdo ?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.09.2020, 16:48 
Offline
Radil

Registrován: 18.10.2013, 15:30
Příspěvky: 263
Bydliště: Oakland, Slovakia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 60 times
tomascz píše:
Na formátování PC-friendly disket pod MDOSem1 se taky chystám, protože tu mám ještě cca 60 disket s warezem z 90.let, které bych rád také zachránil (chci každou stopu načíst, přeformátovat, zpětně zapsat a výsledek pak přímo strčit do PC bez cvičení v mechanice didaktiku). Tu formátovací rutinu ti pak můžu vyhrnout do samostatné utility.

Ako to vyzera s tou utilitou? A bude tych 60 diskiet niekde na stiahnutie?

_________________
Didaktik Gama | ZX Spectrum 128 | ZX Diskface Quick A | BetaDisk 128C Interface | D40 & D80 | divIDE | Interface M/P | Multiface 128 (GOTDJ) | Gama Breaker | D80mini

"Kvalita a stabilita Windows XP se Microsoftu nevyplatila, stal se takovou temnou připomínkou toho, co se stane, když odvedete svou práci moc dobře."


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.09.2020, 11:34 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Omluva za zpoždění, všechno mám na Šumavě, čili až teď jsem se k tomu dostal.

Vytáhnul jsem svůj Kompakt a zkusil v jakém to je stavu zadáním náhodné geometrie 7x2x8 na přelepenou HD disketu.

Obrázek


Podle časové značky jsem na tom naposledy dělal v roce 2017. Disketa se sice naformátovala ok, za index pulzem je dostatečná mezera (malinko menší, aby se mi na stopu vecpal i případný desátý sektor), boot je ok, adresář je správně inicializován jako prázdný, ale FAT jsem očividně nedotáhnul do úplného konce (vadný sektor je každopádně označen správně, černá barva označuje nedostupné sektory, typicky např. pokud je nečitelný daný FAT sektor, což v tomto případě neplatí; žluté sektory jsou "nezapadající do oficiální geometrie," pozůstatek z předchozích používání téže diskety).

Obrázek

Obrázek


Zdroják i s binárkou je v příloze.
Během září/října se k tomu snad dostanu a dotáhnu to do spolehlivě použitelné verze - momentálně to jde bezpečně použít jenom na tvorbu "cílové" diskety sektorově kompatibilní s PC, např. když chce člověk překopírovat nějakou nekompatibilní "zdrojovou" MDOS disketu (můj jiný tool a pamflet na Paverovo stránkách).


Přílohy:
wdfmt.zip [9.13 KiB]
373 krát

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.03.2021, 13:31 
Offline
Radil

Registrován: 31.01.2018, 01:33
Příspěvky: 483
Bydliště: Praha
Has thanked: 179 times
Been thanked: 497 times
zxcygnus píše:
A jak vypadal výtisk ze ZX603? Byl by scan/foto? Pro zajímavost a srovnání s Desktopem...


Vím, že s křížkem po funuse, ale i tak - našel jsem na ZX kazetě obal psaný zřejmě v ZX603 (alespoň podle té tečky v nule)


Přílohy:
Sken.jpeg
Sken.jpeg [ 31.28 KiB | Zobrazeno 6099 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.03.2021, 14:50 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Ladislav píše:
Vím, že s křížkem po funuse

Já jdu možná s krapítkem svěcený vody ohledně našeho rozhovoru o vyfrézované stopě :-)

Vím, že instalačky hry 7 dní a 7 nocí jsem zachránil těsně předím než mezi kotouček a hlavičku vlítlo nějaký smítko, který na stopě zanechalo rýhu. Koukal jsem na obě diskety teď po cca roce, možná roce a půl, a rýhu už na kotoučku nenacházím, resp. ne v tak děsivém stavu jako tenkrát. Vím že magnetický pulzy na stopě postupem času cestujou, ale (jak říkával Karel Gott) tohle jsem skutečně nečekal :-)

Obrázek


Zatímco před oním cca rokem byla první stopa vpodstatě odepsaná, dnes se celá disketa bez zásadnějších problémů načte. Čili podobná situace by se teoreticky mohla opakovat i v tvém případě ohledně ZX603 :)

Obrázek


Offtopic

Koukal jsem taky na ty diskety cos mi dával někdy na podzim a i pod KryoFluxem je stav nezměněn - střední část stop je silně poškozená a bohužel takovým způsobem, že úprava parametrů dekodéru mi nepomůže. Jak už jsem psal, pulzy i za dekády dobrýho skladování cestujou, ale tady jsou na mnoha místech poměrně náhodně rozsypaný, což si myslím že už nepůjde opravit (vespod obrázek s náhledem stopy 2, tj. cylindr 0, hlava 0). :idea: Resp. nosím v hlavě algoritmus na rekonstrukci dat pomocí NVIDIA Cudy, ale by mělo bejt spíš na situace kdy pulzy jsou vesměs všechny, pouze náhodně rozcestovaný :cry:

Obrázek

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.03.2021, 15:58 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Mne keď sa zničila 5,25" disketa že v nej bola ryha a stopa nešla načítať, tak som otvoril mechaniku, a pri čítaní som jemne posunul (pritlačil prstom) hlavičky o desatinu milimetra niektorým smerom mimo ryhu. A ono to na x-tý pokus načítalo správne. Totiž tá ryha zvyčajne nieje na celú šírku stopy, a tak tam nejaké dáta ostali, akurát niesu presne pod hlavičkou. Takže stačí dostať hlavičky presne nad to miesto, kde väčšina dát ešte ostala. Dala by sa na to použiť aj stará 3,5" mechanika, kde si upravíme nastavením motora stopy trochu mimo štandardu (potom ju ale nepoužívať na zápis!). Nastavuje sa to pootočením krokového motoru ktorý hýbe vozíkom, stačí povoliť skrutky zozadu ktoré ho držia. Doporučujem si fixkou alebo vyškrabaním označiť pôvodnú polohu.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 21.03.2021, 15:19 
Offline
Radil

Registrován: 31.01.2018, 01:33
Příspěvky: 483
Bydliště: Praha
Has thanked: 179 times
Been thanked: 497 times
tomascz píše:
Ladislav píše:
Vím, že s křížkem po funuse

Já jdu možná s krapítkem svěcený vody ohledně našeho rozhovoru o vyfrézované stopě :-)

Vím, že instalačky hry 7 dní a 7 nocí jsem zachránil těsně předím než mezi kotouček a hlavičku vlítlo nějaký smítko, který na stopě zanechalo rýhu.

Když u mě je ten zásek faaakt na pytel - rýha v podstatě průhledná a raději dál disketu do disketovky nedávám, neboť už by to bylo skrz... chjoooo... ale alespoň ten originální vzhled diskety a potisk ZX603Pro a návod je pro mě cenný... z tohoto fóra rád stáhnu data na jinou disketu. Tuto Ti rád ke koumání
zapůjčím, třeba se Ti to podaří v obalu smítko dohledat (dělá to v mechanice pekelný zvuky) a nějak dalt dohromady. A jak píši - pokud ne, i tak má pro mne cenu origo obalu.
Diiiiky moooc


Přílohy:
F33E3DDE-883F-47DA-9749-D0B72C92443B.jpeg
F33E3DDE-883F-47DA-9749-D0B72C92443B.jpeg [ 252.23 KiB | Zobrazeno 6030 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 21.03.2021, 23:52 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Ano, já jsem zcela pochopil termín "vyfrézovat" a věz, že moje 7a7 vypadalo naprosto stejně! Po roce se ale stal zázrak a výše jsem vyfotil aktuální stav :-) Tvá ZX603 možná tedy vstane z mrtvých podobně jako moje 7a7 nebo jako Jindřich Forejt ;-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 21.12.2022, 11:09 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 559
Has thanked: 278 times
Been thanked: 139 times
V příloze posílám balík upravených EPSON + K6304 ovladačů pro ZX603. Využívají zapojení Special Didaktik B, tekže majitelé Jiiry UPI nebo ADPI od CSS mohou své tiskárny připojit pomocí běžného tiskárnového paralelního kabelu.


Přílohy:
ZX603_SDB.d80.zip [4.93 KiB]
86 krát
ZX603.jpg
ZX603.jpg [ 41.15 KiB | Zobrazeno 2740 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 58 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz