OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 14:02

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 56 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: textový editor D-Text
PříspěvekNapsal: 12.01.2022, 11:53 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Tak jsem D-Text o víkendu a během několika minulých večerů rozbil a opět dávám dohromady :)

Začal tím, že jsem vyměnil podprogram pro výpis písmenek na obrazovku a pozvolna opravuju, co se tím rozbilo (všechno) a zároveň předělávám všechny ty malé kousky, které byly z nějakého důvodu neefektivní. Navenek to pořád vypadá stejně (kromě písma), ovládá se to stejně, pracuje to se stejnými "dokumenty", už se v tom opět dá trochu editovat (kromě složitějších funkcí), ale je to výrazně rychlejší :)

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: textový editor D-Text
PříspěvekNapsal: 12.01.2022, 17:25 
Offline
Radil

Registrován: 31.01.2018, 01:33
Příspěvky: 483
Bydliště: Praha
Has thanked: 179 times
Been thanked: 497 times
zxcygnus píše:
Ultimátní cíl je pro mě
- tisk na PCL tiskárnách grafickým neproporcionálním písmem ve velkém rozlišení (něco jako Ultra LQ pro Desktop)
- tisk na HPGL plotru písmy pana Hersheyho


Byl by pro Tebe použitelný tiskový HPGL ovladač z této verze Taswordu? Teda, mě se to zatím nepodařilo na Aritmě rozchodit, ale třeba z toho něco vyluštíš...

viewtopic.php?f=37&t=8937


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: textový editor D-Text
PříspěvekNapsal: 13.01.2022, 15:50 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Ladislav píše:
zxcygnus píše:
Ultimátní cíl je pro mě
- tisk na PCL tiskárnách grafickým neproporcionálním písmem ve velkém rozlišení (něco jako Ultra LQ pro Desktop)
- tisk na HPGL plotru písmy pana Hersheyho
Byl by pro Tebe použitelný tiskový HPGL ovladač z této verze Taswordu? Teda, mě se to zatím nepodařilo na Aritmě rozchodit, ale třeba z toho něco vyluštíš...

http://oldcomp.cz/viewtopic.php?f=37&t=8937
Spíš nebyl, ale poznamenávám si, pro jistotu.

Už jsem si napsal ovladač pro výpis BASICu. Tisk textu z editoru se tak moc neliší. A pro mě je jednodušší přizpůsobit vlastní kus programu než analyzovat cizí.

Na druhou stranu - pokud by někdo chtěl pomoct a např. z DTextu vypreparoval a analyzoval ovladač pro Alfi, tak to by smysl mělo. Příp. pro jinou tiskárnu. Byl bych rád, aby ovladače byly výměnné jako v Desktopu. (Epson ESC/P2 máme)

Mimochodem teď zápasím s klávesnicí. Je to založené na čtení systémových proměnných - tj. D-Text zpracovává kódy kláves tak, jak je vrací ZX ROM (musí běžet IM 1). Což sebou nese omezení a potíže, ale zároveň snad lepší kompatibilitu? Doufám. (ve smyslu, když na vícevrstvé membráně klávesy fungují v BASICu, budou fungovat i v DTextu)

Jeden z problémů je, že u Betadiskové verze autor úpravy změnil max. kód zaznamenatelný do textu ze 168 na 175, ale to zároveň znamená, že přestaly fungovat některé klávesové zkratky. Např. SS+I kód 172 odpovídající tokenu AT měl posouvat text o řádek zpět, ale místo toho vkládá řídící znak tiskárny.

(a mimochodem v původním zdrojáku mám pár kódů kláves popsaných blbě)

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: textový editor D-Text
PříspěvekNapsal: 19.01.2022, 11:57 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Vy, co jste někdy v DTextu psali - použili jste někdy funkce na formátování celého textu, nebo to vždycky bylo jen pro zlost?

Jde o to, že spustit si zarování všech řádků vlevo/vpravo... na už upravený text je ošklivá past. Takže bych to buď odstranil zcela, nebo podmínil schválením uživatele (ano/ne?), nebo omezil na označený blok textu (pokud se mi bude chtít označování bloků realizovat... asi bude nutné kvůli cut/copy/paste).

Mezitím předělávám práci se soubory, to je potřeba napsat kompletně znovu (vše bylo v BASICu).

A mimochodem, tušíte jak moc spolehlivé je detekovat TRDOS podle posunutí BASICu přesně o 112 bytů?
Kód:
TRDOS_DETECT    ld      bc,23867        ; začátek BASIC programu, je-li posunutý TRDOSem
                ld      hl,(23635)      ; vezmi adresu začátku BASICu
                or      a               ; porovnej - ekvivalent cp hl,bc
                sbc     hl,bc
                add     hl,bc
                jp      nz,TRDOS_NENI   ; NZ = TRDOS není inicializován/přítomen
                jp      TRDOS_PRITOMEN
Jsem si jistý, že to s originálním TRDOS 5.03 a českým TRDOS 5.05 funguje správně. Ale nemám tušení, jestli existují TRDOSy, které posouvají BASIC o jiný počet bytů a jak jinak přítomnost inicializovaného TRDOSu bezpečně detekovat. A detekovat jakékoli posunutí BASICu taky není dobrý nápad, protože i Interface 1 posouvá BASIC.

Není-li TRDOS detekován, DText se přepne pouze na pásku, aby nehrozilo, že se voláním TRDOSu zhroutí. (uživatel se pak může vrátit do BASICu, inicializovat TRDOS a znovu spustit DText)

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: textový editor D-Text
PříspěvekNapsal: 19.01.2022, 21:06 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
zxcygnus píše:
(vše bylo v BASICu)
Ved to je prave dobre, da sa to velmi lahko prisposobit na pracu s akymkolvek mediom.
zxcygnus píše:
A mimochodem, tušíte jak moc spolehlivé je detekovat TRDOS podle posunutí BASICu přesně o 112 bytů?
Velmi nespolahlive. Ak si dobre pametam, niektore TRDOSy sice posunu basic vyssie, ale po skonceni diskovej operacie ho zase vratia nazad. Takze pri zavolani testovania je basic stale na svojich standartnych 23755. Stetol som sa s tym pri portovani Balik dema na TRDOS. Toto demo miestami bezi na samej hranici moznosti volneho miesta v basicu a aj sebamensie posunutie basicu hore by sposobilo chybu Out of memory.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: textový editor D-Text
PříspěvekNapsal: 19.01.2022, 21:14 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Busy píše:
zxcygnus píše:
(vše bylo v BASICu)
Ved to je prave dobre, da sa to velmi lahko prisposobit na pracu s akymkolvek mediom.
Pravda, ale snadnost přizpůsobení má význam jen do té doby, dokud nejsou k binárce i zdrojáky. Ty já mám a určitě zveřejním.

Naopak nevýhodou BASICu je pomalost a nepřehlednost. Dalo mi nějakou práci to rozmotat, takže i ta upravitelnost je trochu diskutabilní. Ve srovnání s okomentovanými zdrojáky BASIC neobstojí.

Resp. mám v úmyslu zajít trochu dál - nelíbí se mi CAT diskety a pak aby uživatel opisoval jméno souboru, chci, aby si uživatel soubor mohl vybrat. To by se mi v BASICu dařilo realizovat jen těžko. A připomínám, že podporu TAP tam nechám (resp. vrátím, byla víceméně odstraněná)
Busy píše:
zxcygnus píše:
A mimochodem, tušíte jak moc spolehlivé je detekovat TRDOS podle posunutí BASICu přesně o 112 bytů?
Velmi nespolahlive. Ak si dobre pametam, niektore TRDOSy sice posunu basic vyssie, ale po skonceni diskovej operacie ho zase vratia nazad. Takze pri zavolani testovania je basic stale na svojich standartnych 23755. Stetol som sa s tym pri portovani Balik dema na TRDOS. Toto demo miestami bezi na samej hranici moznosti volneho miesta v basicu a aj sebamensie posunutie basicu hore by sposobilo chybu Out of memory.
Nepleteš si to s tím, že TRDOS sice při inicializaci posune BASIC o 112 bytů, ale během diskových operací alokuje dočasně dalších 256 bytů (a možná ještě něco) jako buffer pro načtení sektoru?

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: textový editor D-Text
PříspěvekNapsal: 05.02.2022, 13:21 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Stále jsem se na to nevykašlal :)

Už mi funguje správně nové hlavní menu a souborový dialog, už to načítá soubory z pásky i diskety vč. ošetření většiny chyb (tape error, break, nečitelná disketa, velký soubor...) a teď se pokouším rozebrat lépe kompresi, abych mohl soubory správně i ukládat.

Při tom všem jsem zjistil, že na webu v popisu služeb TRDOSu mám práci se soubory (služby 11 a 14) popsanou nejasně, ale to jsou jen detaily. Použít se to dá. Vyplýtval jsem 2560 bytů na adresář, systémový sektor a indexovací tabulku souborů (s možností řadit soubory, když mi nakonec místo zbude), ale je to dost pohodlné, aby to stálo za to. (mohu příp. poslat TAPku ... jen to není dost hotové k zveřejnění)

Kompletně jsem rozbil tisk, protože v původním D-Textu byl ZX Printer vyřešený zcela odlišně od ostatních tiskáren a např. konverze znaků, kterou by si ovladač měl řešit specificky pro každou tiskárnu sám byla zamíchaná v kódu editoru... to celé se ještě musí přepsat. (bude to mít menu pod EXT+I jako v Desktopu, stejně tak EXT+P volá tisk podle tiskárny zvolené v menu, ne jenom pro ZX Printer jako původně)

atd... atd...

Tak to jen pro info o stavu.


Přílohy:
2022-01-05_load.png
2022-01-05_load.png [ 2.13 KiB | Zobrazeno 5479 krát ]
2022-01-05_main_menu.png
2022-01-05_main_menu.png [ 2.89 KiB | Zobrazeno 5479 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: textový editor D-Text
PříspěvekNapsal: 09.02.2022, 00:59 
Offline
Kecka

Registrován: 27.09.2015, 12:14
Příspěvky: 57
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times
Pekná práca. Páčia sa mi tie pridané možnosti. Pokiaľ by tie ovládače tlačiarní zaberali veľa miesta, ja som iba za dva štandardy, ESC/P a PCL. ZXprinter a BT100 sú dnes už naozaj mimo pre normálnu tlač. A bude to len pre Betadisk? alebo aj univerzálnejšie?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: textový editor D-Text
PříspěvekNapsal: 09.02.2022, 10:04 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
mirectt píše:
ZXprinter a BT100 sú dnes už naozaj mimo pre normálnu tlač. A bude to len pre Betadisk? alebo aj univerzálnejšie?
Osobne si mysim, ze aj trdos je dnes minimalne tak isto mimo :)
Ale k veci. Pokial to podporuje klasicku pasku a rutinky standartne vola do romky, tak je to automaticky univerzalne a priamo pouzitelne pre vsetky moderne diskove systemy (bsdos, residos, esxdos, emulatory...).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: textový editor D-Text
PříspěvekNapsal: 09.02.2022, 12:23 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
mirectt píše:
Pekná práca. Páčia sa mi tie pridané možnosti. Pokiaľ by tie ovládače tlačiarní zaberali veľa miesta, ja som iba za dva štandardy, ESC/P a PCL. ZXprinter a BT100 sú dnes už naozaj mimo pre normálnu tlač. A bude to len pre Betadisk? alebo aj univerzálnejšie?
Jaké přidané možnosti? Ty skutečně přidané a významné ze screenshotu nejsou vidět :) Zrychlení a způsob, jak se pracuje s diskem např.. Zrychlení je vidět tady na tom videu https://www.youtube.com/watch?v=pVOoRIjX5l8, tehdy filedialog ještě neexistoval.

Ovladač ZX Printer mi svým způsobem slouží jako vzor pro konstrukci ostatních ovladačů. Pochybuju o tom, že lidí, kteří ho kdy použijí bude víc než malé jednotky, jestli vůbec někdy někdo. Já ZX Printer nemám, ani kompatibilní tiskárnu, jen využívám toho, že Fuse ZX Printer emuluje a v uloženém obrázku vidím, co se vytisklo, aniž bych plýtval papírem.

Do ovladače BT-100 se nechystám. Ale bude jednotné API... přizpůsobit jiný ovladač snad nebude takový problém.

Idea je pro ovladač vyhradit prostor mezi 63000 až 65535 (zatím tam místo mám), to by mělo stačit s výjimkou ovladačů, které potřebují hodně místa pro písmo. (např. grafický tisk na 9 jehličkovém Epsonu by se vejít měl).

V tuto chvíli už mám jasnější představu, jak by měl ovladač s editorem interagovat, do jaké míry má být samostatný, co mu editor musí poskytnout. Ale to se ještě asi ustálí až budu mít řekněme první dva ovladače kompletně funkční.

Aby bylo možné sjednotit tisk na ZX Printer, BT-100, Epsonech, plotrech... tak jsem se rozhodl, že editor nebude posílat ovladači jednotlivé znaky, ale rovnou celé řádky. To ovladači usnadní predikci, co tisknout a co ne (zcela vynechat prázdné řádky, optimalizovat pohyb vozíku, aby nejezdil v prázdném prostoru...) aniž by ovladač musel plýtvat místem na svůj vlastní buffer. Editor taky nijak nebude řešit diakritiku, prostě jen předá svůj text a bude na ovladači, jak si s tím poradí. Všechny tyhle konverze jsou závislé na konkrétní tiskárně a není důvod, aby to řešil (i) editor. Počítání řádků taky bude řešit ovladač. Tiskárny mohou mít různě dlouhé stránky (default 60 řádků + 2 řádky záhlaví). Ovladač pouze editoru vrací počet zbývajících řádků - 0 editoru řekne, že má-li ještě co tisknout, tak má poslat záhlaví atd...

V tuto chvíli je to pro Betadisk & pásku zároveň. Betadisk proto, protože ho používám nejenom emulovaný (a dá se i na DivIDE, DivMMC, MB03+ s ESXDOSem atd...) a taky protože udělat pohodlný klikací filedialog už umím a je hotový (všechny operace fungují). Páska proto, protože to je univerzální kompatibilní minimum a opět funkční i na DivIDE atd... ano, volá to rutiny v ROM, jen ošetřuji Break (alespoň u LOAD a MERGE to funguje dobře, SAVE ještě nemám).

Jestli k tomu někdo někdy dopíše nativní podporu MDOSu, BSDOSu... budu jen rád, zatím to neumím (s MDOSem jsem pracoval, ale dávno) a ačkoli mám D80mini, repliku MB02 i nový MB03+, tak nestíhám. Je to v pořadí.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: textový editor D-Text
PříspěvekNapsal: 13.02.2022, 00:07 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2191 times
Been thanked: 894 times
zxcygnus píše:
Jestli k tomu někdo někdy dopíše nativní podporu MDOSu, BSDOSu...

Cca150 d-textových fajlů mám na kartě v bezhlavičkovém formátu a do tapek /trdů se už nepouzdřím (byť esxDOS tohle retro taky přečte). Tak se hlásím s jediným moderním DOSem pro klasické Speccy. Nabízím načtení a procházení obsahu SD karty v esxDOSu (zdroják není můj, ale autor se za další použití zlobit nebude).

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: celý příběh


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: textový editor D-Text
PříspěvekNapsal: 13.02.2022, 10:59 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
SCjoe píše:
zxcygnus píše:
Jestli k tomu někdo někdy dopíše nativní podporu MDOSu, BSDOSu...

Cca150 d-textových fajlů mám na kartě v bezhlavičkovém formátu a do tapek /trdů se už nepouzdřím (byť esxDOS tohle retro taky přečte). Tak se hlásím s jediným moderním DOSem pro klasické Speccy. Nabízím načtení a procházení obsahu SD karty v esxDOSu (zdroják není můj, ale autor se za další použití zlobit nebude).
Soubory mi klidně pošli, ať mám co zkoušet (převedu si je na TAPky), ale do přímé podpory EsxDOSu se zatím nepustím.

Teď se pokouším opět zprovoznit tisk po řádcích, jednotněji... netuším, jak zařídit, aby se tisk na ZX Printer po BREAKu nevracel do BASICu, ale tam, kam já chci. Nějak budu muset přesměrovat zpracování RST 8, alespoň dočasně při volání #0ecd (3789) Ono to tam původně bylo, protože se to do DTextu z BASICu vracelo při jakékoli chybě (Breaku kdekoli), ale v jednom betadiskovém DTextu tisk byl nefunkční kvůli špatnému zpracování klávesnice a v druhém DTextu z téže diskety je zas ZX Printer nahrazen kopírováním bloků (Spectral Writer tiskne a po Breaku se vrací do editoru). Zjevně ZX Printer nikdo zdejší podporovat nechtěl. Ale já vím, že na Bytefestu byl jeden funkční a na Aukru nedávno byla tiskárna Alphacom na termo papír :) ... to už jsou dva lidi, kteří by to mohli využít :)

Ne, já tu tiskárnu Alphacom nekoupil, pořídil jsem si raději moc pěknou a mnohem levnější Epson LX-800 :)
(tzn. mám teď na čem zkoušet ESC/P2, PCL i HPGL)

Ale vážně - ZX Printer se mi hodí kvůli emulátoru, abych viděl, jak se generují řádky pro tisk. Kdyby ovladač zabíral moc místa, tak ho vždycky můžu osamostatnit do pluginu. Nastavovací menu podobné Desktopu už mi funguje.

Ad screenshot - ono na ZX Printer není co nastavovat. Umí jen 256px na řádku a nic víc. Ale řekl jsem si, že když už se tiskne na roli papíru, tak by mezi stránkami mohl být volitelně prázdný řádek, případně řádek pomlček, aby se "stránky" daly odstřihnout. A to je to, co se dá nastavit kromě délky stránky. A to celé musí nějak ladit s volbou posílání záhlaví...

(Mimochodem - nepřišel jsem na to, jak se záhlaví a číslování stránek nastavuje. Kód tam je.)

Zpět k souborům - hlavně bych rád, aby jedna z verzí byla schopná dobře fungovat na holém ZXS 48k bez jakékoli periferie (sice s podporou TRDOSu, ale bez Betadisku vypnutou - s TRDOS 5.05cz detekce funguje dobře). Teprve potom budu přemýšlet o dalších úložištích. Problém to asi nebude, práce se soubory není provázaná se zbytkem programu a dá se přeorat bez toho, aby se rozbilo něco jiného.


Přílohy:
screenshot_nastaveni_zxprinter.png
screenshot_nastaveni_zxprinter.png [ 1.33 KiB | Zobrazeno 5302 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: textový editor D-Text
PříspěvekNapsal: 05.03.2022, 16:34 
Offline
Radil

Registrován: 13.03.2016, 18:54
Příspěvky: 301
Has thanked: 130 times
Been thanked: 88 times
Dobrý práce Cygnusi,
já budu asi třetí kdo to bude se ZX Printer používat.
Ale protože nemám betadisk, tak budu rád za tu verzi "... na holém ZXS 48k bez jakékoli periferie"

Ještě prosba. Jak jsi psal v příspěvku dříve:

Citace:
... v původním D-Textu byl ZX Printer ...

Mohl bys sem prosím dát tu verzi D-TEXT, ze které jsi vycházel (TAP nebo link) ?
Potřebuji D-text s diakritikou, který umí tisk na ZX Printer.
Ale na http://wiki.oldcomp.cz/index.php?title=Verze_textov%C3%A9ho_editoru_D-Text
žádný takový popsaný není.

Děkuji Chip


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: textový editor D-Text
PříspěvekNapsal: 05.03.2022, 19:50 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
chip128 píše:
Dobrý práce Cygnusi,
já budu asi třetí kdo to bude se ZX Printer používat.
Ale protože nemám betadisk, tak budu rád za tu verzi "... na holém ZXS 48k bez jakékoli periferie"

Ještě prosba. Jak jsi psal v příspěvku dříve:

Citace:
... v původním D-Textu byl ZX Printer ...

Mohl bys sem prosím dát tu verzi D-TEXT, ze které jsi vycházel (TAP nebo link) ?
Potřebuji D-text s diakritikou, který umí tisk na ZX Printer.
Ale na http://wiki.oldcomp.cz/index.php?title=Verze_textov%C3%A9ho_editoru_D-Text
žádný takový popsaný není.

Děkuji Chip
To je trochu komplikovanější. Ty počeštěné verze, co jsem použil mají podporu ZX Printer rozbitou. Tisk mi fungoval jen v tom úplně původním Spectral Writeru. Jestli to umí i nějaká mezi verze nevím. Rozbití spočívalo v tom, že kódy pro české znaky kolidují s několika kódy kláves, konkrétně s EXT+P.

Já D-Text na pár týdnů odložil, protože jiné úkoly, ale vrátím se k němu. ZX Printer byla poslední věc, na které jsem pracoval, nějak to tiskne, ale jsou v tom ještě chyby.

Výchozí verze je tady https://cygnus.speccy.cz/popis_dtext.php ... článek ještě není dopsaný, chybí tam manuál, který mám převedeny ze scanu do textu, ale bez úvodní stránky. D-Text se tam schovává u zdrojáků v TRD obrazu diskety.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: textový editor D-Text
PříspěvekNapsal: 08.04.2022, 15:18 
Offline
Radil

Registrován: 31.01.2018, 01:33
Příspěvky: 483
Bydliště: Praha
Has thanked: 179 times
Been thanked: 497 times
zxcygnus píše:
Tušíte proč D-Text při tisku nahrazuje znaky větší/menší <> kulatými závorkami ()?
Je to tak v konverzní tabulce v samotném programu a je to tak i v PDF manuálu od Daniela Jenneho, který asi vznikl nascanováním textu vytištěného D-Textem. Ale nenapadá mě žádný důvod proč by to tak mělo být, kromě toho, že nějaká tiskárna v dávné minulosti znaky <> neuměla. (EPSONy to umí, nebo ne? Která tiskárna to neumí?)

Nemohla to být tedy ta tiskárna ROBOTRON S6011, o které Daniel Jenne píše ve svých návodech - např. 666. MIREK, 666. D-TEXT, atd.?


Přílohy:
Snímek obrazovky 2022-04-08 v 15.15.13.png
Snímek obrazovky 2022-04-08 v 15.15.13.png [ 1.01 MiB | Zobrazeno 4527 krát ]
IMG_7314 (1).JPG
IMG_7314 (1).JPG [ 495.9 KiB | Zobrazeno 4527 krát ]
IMG_7315 (1).JPG
IMG_7315 (1).JPG [ 321.23 KiB | Zobrazeno 4527 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 56 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz