OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 27.04.2024, 07:55

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: ZX Spectrum - CP/M
PříspěvekNapsal: 22.02.2024, 22:28 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1202
Has thanked: 367 times
Been thanked: 304 times
Kdysi vysly tyto prirucky:
- Mikrobaze - CP/M pro ZX Spectrum, coz je verze 1.0
- Zenitcentrum 15 - CP/M Prilohy
- Operacni system CP/M 2.2 - Implementace na Sharp MZ-800 VERZE: 1.2
Ty prvni dve jsou zde: https://sam.speccy.cz/csdocs.html a ta treti je dalsi verze te prvni, ale pro Sharp MZ-800. Ulozena je na SCAVu. Tu mame i v textove podobe. Chtel bych zrestaurovat puvodni sw tak, aby ho bylo mozne znovu zkompilovat.
Proto jsem se chtel zeptat, jestli by jste nekdo nemel tu prostredni prirucku ze Zenitcentra v textove podobe. Proc me to zajima? Jsou tam listingy zdrojovych kodu jednotlivych casti CP/M a to CCP, BDOS a jednotlive varianty BIOSu. Dopracoval jsem se k disassemblovanym verzim od Lamace. Dokonce jsem s nim diskutoval ziskani zdrojovych kodu, jenze to vypada, ze originaly jsou ztraceny, respektive nejsou k nalezeni.
Popripade by byla moznost to 'protahnout' pres nejaky OCR sw, ale byl by jste nekdo ochotny to udelat, tak aby to bylo, pokud mozno, co nejpresneji k dalsimu pouzivani?

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum - CP/M
PříspěvekNapsal: 22.02.2024, 23:02 
Offline
Profík

Registrován: 26.11.2018, 16:59
Příspěvky: 582
Bydliště: Holešov
Has thanked: 13 times
Been thanked: 91 times
Ahoj, kdysi jsem disassembloval BIOS21 pro CP/M a Betadisk + RAM (Lamač). Nikdy jsem nepotkal tu verzi pro I8272, když jsme si pořizovali v 1990-1992 disketovky tak to byl Betadisk (Meca/Lamač)...
Pokud jsou binárky, bylo by asi lepší to prohnat disassemblerem a podle těch příruček opravit návěští a data.

K CCP a BDOS existují zdrojové kódy v obou syntaxích (8080 i Z80), opět by bylo snažší než OCR upravit tyto zdrojáky. Bude tam pravděpodobně jen nějaká Z80 optimalizace, vlastní CP/M nemělo cenu nijak měnit/vylepšovat kvůli (ne)kompatibilitě - viz např. Slušovice.
Ještě bych jen upozornil na jdnu věc, ty příručky obsahují listingy zdrojáků pro MS M80 pod CP/M - popravdě ten se MS opravdu povedl ale je tam několik úskalí. Moderní kompilery nemají rády některé znaky které M80 nevadí ($ v názvech návěští např.). Taktéž jsem vždycky zápasil s podmíněným překladem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum - CP/M
PříspěvekNapsal: 22.02.2024, 23:24 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1498
Bydliště: Kurim
Has thanked: 833 times
Been thanked: 587 times
Projet to OCR můžu, ale moc bych si od toho nesliboval, není to moc hezké.

Zrovna CCP třeba na SHARP určitě upravené bylo. Skvělá funkce k návratu a editaci předchozích příkazů se jinde hned tak nevidí.

Pro překlad M80/L80 zdrojáků mám celkem dobré zkušenosti s Nestor80 https://github.com/Konamiman/Nestor80

_________________
http://www.8bity.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum - CP/M
PříspěvekNapsal: 23.02.2024, 00:28 
Offline
Profík

Registrován: 26.11.2018, 16:59
Příspěvky: 582
Bydliště: Holešov
Has thanked: 13 times
Been thanked: 91 times
Martin8bity píše:
Projet to OCR můžu, ale moc bych si od toho nesliboval, není to moc hezké.

přesně, zavleče se tam spousta chyb...
Martin8bity píše:
Zrovna CCP třeba na SHARP určitě upravené bylo. Skvělá funkce k návratu a editaci předchozích příkazů se jinde hned tak nevidí.

nemohl toto dělat BIOS?
Martin8bity píše:
Pro překlad M80/L80 zdrojáků mám celkem dobré zkušenosti s Nestor80 https://github.com/Konamiman/Nestor80

Já osobně používám ASW, těch chyb nebývá tolik a už vím jak na ně... (třeba AND OR je třeba nahradit za && a ||)

Pokud s tím bude třeba pomoct, tak postni binárku a kam patří (adresu). Pak to bude třeba jen vizuálně porovnat jestli to sedí s tištěnou dokumentací a doupravit


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum - CP/M
PříspěvekNapsal: 23.02.2024, 09:05 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1202
Has thanked: 367 times
Been thanked: 304 times
Tak za me, kdyz uz to tu tak probirame, je super funkce, kdy BIOS hlida vymenu diskety v prubehu chodu nejakeho programu a neposkodi struktury v adresari, pokud k tomu dojde. Tohle byla jedna z velkych problemu CP/M verze 2.2. Lamacova verze to resi pomoci kontrolniho souctu pri pokusu o zapis a hlaskou 'Retry/Abort/Ignore'.

Na kompilaci zdrojaku z CP/M pouzivam M80/L80/LIB80 (proste klasicke COM programy) pres wraper 'zx CP/M Command Line Emulator' normalne pres CMD (samozrejme v BAT davce) ve Win. Nemusim se tedy zabyvat syntaxi zdrojaku a jsem 'dobove kompatibilni' ;-) To pouziti sice ma svoje omezeni, ale na vetsinu veci mi staci.

A jeste k tem zdojovym textum (CCP, BDOS, BIOS, BOOT, atd.), ruznych zdrojovych textu mam docela hodne, dokonce i originaly od Digital Research, ale me slo o kompilovatelne kody prave z teto prirucky.
Podobne vzniklo nekolik vydani puvodnich prirucek pro Sharpa, tak aby slo napriklad sestavit puvodni ROM atp. Rikal jsem si, ze kdyz ta knizka vznikla (a je verejna), tak by bylo dobre ji mit ve zdrojove podobe.

Ja jsem v tehdejsi dobe mel radic, vcetne podkladu na vyrobu (dokonce vice verzi) s I8272. Byly tam i jine Intel obvody, byly to takove multi-desky. Samozrejme jsem chtel ten originalni (ten byl nedostupny) nebo alespon nejaky klon (tehdy se tomu tak nerikalo) s obvodem WD279n a kompatibilni s ROMkou Sharpa. Ty podklady mam jeste doma, kdyby mel nekdo zajem.

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum - CP/M
PříspěvekNapsal: 23.02.2024, 09:21 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1984
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Od Tomáše Krejči je ještě kniha “ZX-FLOPPY připojení floppy disků k mikropočítači”, kde je na konci také BIOS pro ZXS.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum - CP/M
PříspěvekNapsal: 23.02.2024, 09:24 
Offline
Profík

Registrován: 06.02.2019, 11:47
Příspěvky: 903
Has thanked: 51 times
Been thanked: 230 times
l00k píše:
Martin8bity píše:
Skvělá funkce k návratu a editaci předchozích příkazů se jinde hned tak nevidí.

nemohl toto dělat BIOS?

Môže to určite robiť BIOS. Sám som možnosť opakovania a editácie predchádzajúceho príkazu robil v BIOSe pre Ondru (aj nevydanej verzii pre Z88).

V BIOSe sa dá urobiť (takmer) všetko.
m1


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum - CP/M
PříspěvekNapsal: 23.02.2024, 10:39 
Offline
Profík

Registrován: 26.11.2018, 16:59
Příspěvky: 582
Bydliště: Holešov
Has thanked: 13 times
Been thanked: 91 times
Mikes21 píše:
me slo o kompilovatelne kody prave z teto prirucky.

opravdu než přes OCR bude lepší si nagenerovat ty listingy znovu, tj. první vytvořit zdroják a pak zpětně ty výpisy (240 stran výpisu je pro OCR a následnou kontrolu na několik měsíců). Dělal jsem přes OCR zdroják BASIC6 pro IQ151 a firmware FK1 a bez finálních kódů bych to v životě nedal dohromady -> 0-C-8-B se na těch naskenovaných výpisech zdají stejné a OCR s tím strašně zápasí, navíc komentáře jsou bez diakritiky což taky stěžuje OCR


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum - CP/M
PříspěvekNapsal: 12.03.2024, 18:10 
Offline
Tichošlápek

Registrován: 12.03.2024, 17:27
Příspěvky: 1
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
I want to use a serial printer in CP/M and TurboP. I don't know how to install a driver under CP/M. How to include MC programs? Is the INLINE command the only possibility?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum - CP/M
PříspěvekNapsal: 17.03.2024, 20:19 
Offline
Profík

Registrován: 26.11.2018, 16:59
Příspěvky: 582
Bydliště: Holešov
Has thanked: 13 times
Been thanked: 91 times
there are 2 ways how to use printer under CP/M

1) modify BIOS routines (2) for your printer - LIST and LISTSTS and then you can use it anywhere under cpm as device LST (in TP writeln(lst,"test print");)
2) write own routine in TP for output to your printer (can be done as inline assembly routine or you can also use TP array PORT for direct input/output to the port of printer)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz