OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 24.04.2024, 18:11

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: MB02+ BSDOS 306 uživatelské základy
PříspěvekNapsal: 09.01.2023, 11:50 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2351
Has thanked: 304 times
Been thanked: 640 times
Otevřeně přiznávám, že v používání BSDOSu jsem totální lama a tápu navzdory návodu - bohužel příliš strohému.

Začněme něčím jednoduchým - třeba zformátováním prázdné diskety. BASICový příkaz FORMAT nefunguje nijak, budiž - návod říká .FORMAT <cesta>, hádám, že cesta je myšleno označení jednotky, takže @1 (nebo @0?), ale v tom případě mi s prázdnou disketou BSDOS ohlásí v červeném obdélníku, "Unknown format" a formátování nezahájí. Taktéž .FORMAT bez parametru (hádám, že zvolí aktuálně aktivní drive).

Když totéž zkusím s disketou, ze které jsem nabootoval, objeví se modrý dotaz "Quick format Disk 1?", což nechci, takže přehodím diskety, vložím prázdnou a mačkám Enter, načež to opět selže s červenou hláškou...

Co jsem na příkazu .FORMAT nepochopil? Trochu divné, že by příkaz .FORMAT pracoval jen se zformátovanou disketou, ale pokud dělá jen QUICK formát, což bych čekal jen od příkazu ERASE (zvyklost z TRDOSu), tak asi skutečně formátovat neumí. Proč to manuál nepopisuje?

Manuál taky zmiňuje příkaz cdd, že prý se mu dají nějak zadat parametry, ale nezmiňuje kde a jak. Po spuštění se cdd na nic nezeptá a jen zobrazí jeden řádek [Busy soft] Cass->disk Max:41220 což chápu tak, že se pokouší přenášet z kazety na disk a jediné na co reaguje je BREAK. Zkusil jsem syntaxi uhodnout a zadat LOAD @1 @1 "cdd" domnívaje se, že tím určím zdrojový a cílový disk 1, ale místo toho se dočkám cyklického výpisu adresáře (jako při emulaci načítání z pásky)

Jak to má být správně?

Předpokládejme, že nemám k dispozici nic než MB02+ a k němu bootovací disketu s BSDOSem. (nechci ani pomyslet, že bych tu disketu neměl). Na té disketě vidím i FF40, ale netuším, jak ho použít.

Bylo by hrozně fajn, kdyby mé tápání vedlo k vylepšení oficiálního návodu...

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.01.2023, 13:26 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1524
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 386 times
Na tvrdé formátování diskety není příkaz v Basicu.
Je na to externí utilita, poslední verze, co jsem viděl, se jmenovala ff17.

Edit: Jo, ten FF40, to bude ono.
Parametry disku se zadávají do proměnných v úvodním Basicu.

Jinak CDD vypisuje help-stránku s parametry, pokud dostane parametry syntakticky nesprávně.
Parametry se zadávají jako v MS DOSu, za název souboru (a teď si nejsem jist, zda dokonce za dvojtečku).

.ERASE maže soubory ze zadaného seznamu, .FORMAT smaže všechno.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.01.2023, 16:31 
Offline
Prvnička

Registrován: 05.04.2020, 20:00
Příspěvky: 12
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time
These pages by Busy and Hood explain some of the tools of a boot disk:
https://busy.speccy.cz/tvorba/mb02soft.htm

https://hood.speccy.cz/dwnld.htm
You will find "cdd" under "Whole disc copy".

NEW "ff17"
Starts the formatting program for floppy disks
Here you have to edit and enter the parameters.

You can also have a look at ff40, it is more extensive and suitable for all purposes.

A ramdisk is unfortunately not available when using EasyHDD :(


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.01.2023, 23:50 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2351
Has thanked: 304 times
Been thanked: 640 times
dex píše:
Na tvrdé formátování diskety není příkaz v Basicu.
... Jo, ten FF40, to bude ono.
Je to ono, parametry se dají navolit v menu, funguje jak jsem potřeboval.
dex píše:
Jinak CDD vypisuje help-stránku s parametry, pokud dostane parametry syntakticky nesprávně.
To mě předtím nenapadlo zkusit, teď nápovědu vidím. Podmínkou je spuštění příkazem NEW, ne LOAD. nápovědu zobrazí i NEW číslo bez parametrů. Ale zatím zkouším neúspěšně.
dex píše:
.ERASE maže soubory ze zadaného seznamu, .FORMAT smaže všechno.
V TRDOSu jsem zvyklý na to, že ERASE "jmeno" smaže jeden soubor, ERASE "*" funguje jako quick FORMAT a smaže všechny soubory, v podstatě vytvoří nový adresář a ignoruje obsah datové části diskety... přijde mi to rozumnější, než to, co zvolil Busy, ale třeba se za tím skrývá důvod, který neznám.

A taky netuším proč .ERASE a .FORMAT s tečkou, když Sinclair BASIC zná oba příkazy.

Spezzi63 píše:
...You will find "cdd" under "Whole disc copy".
That will definitelly help. Actually, i know these websites, but i just forgotten about it this time.
Spezzi63 píše:
NEW "ff17"
This was it. Command NEW instead of LOAD did the trick. It works now.

But cdd needs another disk drive, co it must wait several days. I have some FDDs in other place. It is easier for me dedicate pair only for MB02+ instead reconfiguring drives between different controllers.

I must admit, BSDOS is really different from everything else i know (TRDOS, MDOS, ESXDOS...). I still don't understand fully difference between NEW and LOAD. I can see numbers 0 and 3 before filenames, so i guess it means filetype (BASIC/CODE). With LOAD i can run everything with number 0, with NEW i can run some of files with number 3 (which i expected, not everything is runable independently). Is that right?

So should i consider NEW more less equivalent to combination LOAD "name" CODE and RANDOMIZE USR start_address? (something like command RUN "name" CODE on TRDOS) or is it more complicated?

And another detail - how can i list all directories? With MB Commander i can see them, but commands CAT or DIR doesn't print them. I know i can switch between directories by $+number, but how can i list them?

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.01.2023, 09:30 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1524
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 386 times
Příkaz NEW v případě kódu udělá CLEAR začátek-1, LOAD, RANDOMIZE USR začátek.

Vypsat seznam adresářů bez externí utility nejde.
Já takovou ale nepoužíval.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.01.2023, 15:34 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3671
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 373 times
Been thanked: 798 times
Skor nez budem reagovat na konkretne veci, asi by sa patril taky mensi ideologicky uvod :)

Ked som v roku 1992 tvoril koncepciu MB01/MB02 a BSDOS-u, nechcel som len dalsi bezny praci prasok ... ehm, dalsiu proprietarnu disketovu jednotku, kompatibilnu iba samu so sebou, akych bolo v tom case uz dost (microdrive, betadisk, disciple/+D, D40/D80...). Chcel som vytvorit nieco, co bude mat nieco naviac, nejaku pridanu hodnotu. Nieco, co sa bude sikovne a prakticke (nie ako krkolomne prikazy na trdose), nebude to mat rozne (na ZX Spektre nezmyselne) obmedzenia beznych disketovych jednotiek (zakazane znaky v menach) a zaroven to bude lahko modifikovatelne a rozsirovatelne (nie fixny system v romke). Ale hlavne nieco, co nebude kompatibilne zase len same so sebou !

Rozhodol som sa preto pre co najvecsiu kompatibiliu s mediom vtedy najviac pouzivanym - s mediom, s ktorym mali vtedy vsetci bohate skusenosti a s mediom, pre ktore bolo napisanych drvivo najviac aplikacii/programov/hier - s magnetofonom a paskou ! Stanovil som si jasny ciel - vsetky aplikacie, ktore pouzivaju magnetofon cez romku (basicove prikazy LOAD/SAVE/VERIFY/MERGE alebo volania #4C6/#562), musia fungovat bez akychkolvek zmien a uprav aj s disketami. To znamena, ze vezmem akukolvek aplikaciu povodne robenu pre magnetofon, skopirujem ju na disketu tak ako je, bez akychkolvek uprav, spustim ju a aplikcia MUSI bezat - musi sa korektne nahrat do pameti, musia v nej bezat vsetky magnetofonove operacie, musia bezat dohravkove hry, skratka, aplikacian esmie tusit ci bezi s magnetofonom alebo diskom. Inymi slovami - jednotny unifikovany pristup na pasku aj disketu.

Pre realizaciu tejto myslienky som sa nechal inspirovat vtedajsimi emulatormi ZX Spektra, konkretne:
ZX Emulator Z80 2.01 (c) 1993 G.A.Lunter
ZX Spectrum emulator (c) 1991 E.Rindt & L.Brukner

a potom este pocitacom AP-01 ktory si postavil MDV a ktory vobec ako prvy fyzicky ZX-kompatibilny pocitac vedel emulovat pasku pomocou ineho pametoveho media, podobne ako to robia emulatory ZX Spektra.

A tak som sa pokusil spravit nieco, co z hladiska uzivatela a media bude plnohodnotna disketova jednotka, ale z hladiska aplikacii to bude zaroven aj plnohodnotny magnetofon - samozrejme beziaci rychlostou diskety. A takto sa treba na MB02 aj pozerat. Disketa tu nie je tak uplne len obycajne medium, na ktorom su nejake subory a to je vsetko, ale je to akasi kniznica magnetofonovych pasok (BSDOS308 podporuje do 256 pasok na jednej diskete) a kazda paska moze obsahovat prakticky lubovolne mnozstvo lubovolnych (aj bezhlavickovych!) suborov.

Nuz a cim sa vyznacuju magnetofonove pasky ? Subory na nich maju svoje presne definovane poradie, pasky si moze uzivatel pretacat kam potrebuje, nie je najmensi problem ak subory maju rovnake mena alebo ak ich mena obsahuju znaky ako hviezicka, otaznik a pod. Skratka, BSDOS, okrem toho ze je to plnohodnotny diskovy system, zaroven podporuje aj vsetky tieto typicke "paskove" vlastnosti, tak, ako keby uzivatel robil s normalnym magnetofonom.

Tato filozofia tape emulatora sa ukazala ako velmi dobra, pretoze ju neskor prevzali rozne dalsie systemy, pisane hlavne pre DivIDE (MDOS3, Demfir, Fatware, Residos, Esxdos). A dnes ma tape emulaciu kazdy lepsi ZX Spektrum emulator na viacbitovych strojoch :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.01.2023, 16:39 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2351
Has thanked: 304 times
Been thanked: 640 times
Busy píše:
Skor nez budem reagovat na konkretne veci, asi by sa patril taky mensi ideologicky uvod :)
Tenhle úvod by měl být součástí oficiálního návodu :) Vážně. Každý systém má jinou filozofii a přijde mi rozumné uživatele nasměrovat.

Emulace pásky je dobrá cesta. Otázka je, které z provedení je praktičtější (třeba ve srovnání s ESXDOSem), ale zatím to vidím tak, že každý ze způsobů má svoje...

Předpokládám, že pořadí na pásce je dáno pořadím souborů, jak jsou v adresáři a jak je vidím očíslované ve výpisu. Můžu to pořadí nějak změnit? Vložit soubor mezi jiné soubory, nebo dva soubory zaměnit? Tedy změnit pořadí jinak, než, že si vše překopíruju a složím do jiného adresáře.

Z toho, co jsem viděl mi vyplývá, že BSDOS neumí pracovat přímo s TAP, ale je nezbytné TAPku rozložit na jednotlivé soubory v adresáři. To je pak to, co vidím pomocí CAT/DIR.

Bezhlavičkový soubor je to, co se jmenuje ..noname.. ?

Jak nejpraktičtěji dostat na BSDOS soubory z PC? Předpokládejme, že mám TAPku s hrou, která už na BSDOSu byla a je dostatečně kompatibilní. Existuje nějaká utilita, která by mi to umožnila přes sériový port? Třeba softwarový přes 8255, pointa je, že přehrávat TAPky jako audio je pomalé, blokuje mi to audio výstup z PC, nutí nastavovat hlasitosti jinak než pro poslech a vyžaduje to často nějaký zesilovač, protože ZXS nestačí typický audio signál 1Všš, co produkuje většina zvukových karet. Sériák je pro mě pohodlnější.

Pokud přes TAP vstup, tak se k tomu používá co? Některý z těch páskových kopírovacích programů, co pracují s podprogramy v Sinclair ROM? (třeba COPYPLUS?)

Existuje nějaký způsob, jak zapisovat přímo na disketu z PC?

Spezzi63 píše:
zxcygnus píše:
how can i list all directories?
.s or .search
Thanks. That's exactly what i needed. Maybe it will be useful for others too.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.01.2023, 17:15 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3671
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 373 times
Been thanked: 798 times
zxcygnus píše:
tápu navzdory návodu - bohužel příliš strohému.
Len pre istotu - aky navod myslis ?
Ako uz Spezzi63 vyssie napisal, skus pozriet na moje stranky o MB02: https://busy.speccy.cz/tvorba/mb02.htm
zxcygnus píše:
... návod říká .FORMAT <cesta>, ... objeví se modrý dotaz "Quick format Disk 1?", což nechci,
...a na tej stranke sa pise, ze .FORMAT sluzi iba na zmazanie obsahu diskety, teda inymi slovami prave ten quick format.

Ono z cisto praktickeho hladiska, fyzicky low-level format diskety nie je cinnost, ktoru by si potreboval robit nejak casto. Preto som sa rozhodol, ze rutinky na fyzicke formatovanie nebudu priamo sucastou BSDOS-u (aby tam zaberali kopec pameti), ale na formatovanie bude sluzit aplikacia ktoru treba normalne nahrat a spustit. Ako uz napisal dex, je to bud moj originalny "ff17" (popisany na mojej stranke v sekcii Programy pre MB02) alebo novsi vylepseny "ff40".
zxcygnus píše:
Manuál taky zmiňuje příkaz cdd, že prý se mu dají nějak zadat parametry, ale nezmiňuje kde a jak. Po spuštění se cdd na nic nezeptá a jen zobrazí jeden řádek [Busy soft] Cass->disk Max:41220 což chápu tak, že se pokouší přenášet z kazety na disk a jediné na co reaguje je BREAK.
Ty si totiz (asi omylom) spustil nie "cdd" ale "ccd", co je nieco celkom ine. No esteze si nespustil "cdc" :D
Toto su tri kopiraky ktorych nazov zacina na "c" a nasledujuce dve pismena znamenaju, odkial a kam sa bude kopirovat:
cdd ... copy disk => disk
ccd ... copy casette => disk
cdc ... copy disk => casette
Konkrente "ccd" - Kopirovanie z kazety na disk nevyzaduje ziadne parametre, proste sa to rovno pusti load rutinku a akykolvek blok (aj bezhlavickovy alebo s nestandartnym flagbajtom), ktory sa nahra z kazety, sa hned ulozi do aktualneho adresara na aktualny disk.
zxcygnus píše:
bootovací disketu s BSDOSem. (nechci ani pomyslet, že bych tu disketu neměl)
Este je tu moznost, ze priamo v RAMke MB02 je uz system nabootovany aj s nainstalovanym ramdiskom a na ramdisku su skopirovane vsetky utilitky :)
Ale inak, vo vseobecnosti, to mas to iste ako keby si mal PeCedlo bez systemu na disku a k nemu ziadnu bootovaciu msdos disketu. S tym tiez vela nenarobis.
zxcygnus píše:
V TRDOSu jsem zvyklý na to, že ERASE "jmeno" smaže jeden soubor, ERASE "*" funguje jako quick FORMAT a smaže všechny soubory, v podstatě vytvoří nový adresář a ignoruje obsah datové části diskety... přijde mi to rozumnější, než to, co zvolil Busy, ale třeba se za tím skrývá důvod, který neznám.
Ten dovod je prave kompatiblita s magnetofonom. A nielen na urovni prikazov, ale aj na urovni mien suborov. Paska nema najmensi problem s akymkolvek menom suboru - meno suboru moze byt 10 akychkolvek bajtov s hodnotami od 0 do 255, a vzdy vies s takymto suborom pracovat. Na pasku si kludne mozes ulozit cokolvek prikazom SAVE "*" a budes tam mat subor ktory bude mat v mene hviezdicku. A takyto subor si mozes skopirovat/ulozit aj na disketu.

Cisto provokacna otazka: Ako by si potom takyto subor zmazal ? ERASE "*" by ti zmazalo proste vsetko :D Preto BSDOS musi pocitat aj s takymito vecami a nesmie trpiet roznymi (podla mna na ZX nezmyselnymi) obmedzeniami co mozes a co nemozes pouzit ako meno suboru.

Proste, v pripade BSDOSu zabudni na vecsinu obvyklych zvyklosti a narativov z proprietarnych disketovych jednotiek :D

PS: Ked uz piseme co sa komu zda rozumne, napriklad ja zase krutim hlavou a neviem pochopit, preco betadisk podporuje iba 8-znakove mena suborov. Na ZX Spektre sa vzdy a vsade inde pouzivaju 10-znakove mena. A velmi vela aplikacii a hier ma dohravky pomenovane ako <8znakov>.1, <8znakov>.2, <8znakov>.3 ... to aby clovek kazdu takuto hru prerabal ked ju chce mat na betadisku ...
zxcygnus píše:
A taky netuším proč .ERASE a .FORMAT s tečkou, když Sinclair BASIC zná oba příkazy.
Ale nepozna UNERASE !
Povodne v starsich verziach BSDOSu (do verzie 105) som vyuzival priamo basicove prikazy ERASE a FORMAT, ale neskor sa pocet prikazov (v roku 1993) rozsiril a uz mi povodne basicove nestacili. Zaviedol som preto tzv. bodkove prikazy, a ked uz som mal mechanizmus na syntaxne spracovanie bodky a pismen za nou, tak som cely system dalsich prikazov zjednotil. Napriklad k prikazu .UNERASE mam opacny prikaz .ERASE Podobne tak som dal bodkove niektore dalsie prikazy, pretoze originalne basicove sa pisu velmi krkolomne (extend mode a este shift) kdezto pri bodkovych ti staci napisat bodku (na pluskovej klavesnici je priamo tlacidlo) a potom prve pismenko prikazu.

Skratka "nieco, co bude sikovne a prakticke" (ako som uz vyssie napisal).
zxcygnus píše:
And another detail - how can i list all directories?
Ako uz dex napisal - na toto nie je priamo prikaz.
Ale da sa to obist prikazom .SEARCH <prazdny_retazec> alebo uplne bez parametra. Proste napises .s a hotovo :)
zxcygnus píše:
So should i consider NEW ... something like command RUN "name" CODE on TRDOS
Presne tak !
Toto je jedna z veci, ktorou ma inspiroval TRDOS. Skratka ako loadnut a spusit lubovolny kod jedinym prikazom. Akurat ja som si zvolil ze na toto vyuzijem prikaz NEW ktory bude mat jeden paramter - bud meno alebo cislo suboru. A este som si vymyslel, ze ak je adresa suboru vyssia ako #5D00 tak automaticky predtym posunie RAMTOP na tuto adresu, aby bolo mozne rovno po resete spustat aj subory ktore by inak prepisali defaultny zasobnik. Inak cela cinnost tohto prikazu NEW, ako aj vsetkych ostatnych prikazov a funkcii, je presne popisana na tej mojej stranke v sekcii Ovladanie z basicu.
zxcygnus píše:
Předpokládám, že pořadí na pásce je dáno pořadím souborů, jak jsou v adresáři a jak je vidím očíslované ve výpisu. Můžu to pořadí nějak změnit? Vložit soubor mezi jiné soubory, nebo dva soubory zaměnit? Tedy změnit pořadí jinak, než, že si vše překopíruju a složím do jiného adresáře.
Ano, presne tak. Kazdy adresar predstavuje akusi virtualnu pasku, a cislovanie suborov v adresari zodpoveda poradiu suborov na paske. Pasku mozes lubovolne pretacat (kde je prave pretocena, definuje tzv. load-kurzor), ale kedze MB02 je aj plnohodnotna disketova jednotka, mozes k suborom pristupovat aj primo - pomocou mena (ak je unikatne), alebo pomocou cisla (to je unikatne vzdy). Samozrejme si mozes menit aj poradie suborov v adresari - na toto sluzi prikaz .MOVE (v navode na stranke to pisem). Ale menit poradie mozes aj priamo pri kopirovani - vid parametre kopiraku "cdd". Staci napisat cisla suborov vo vhodnom poradi.
Btw. "cdd" vie kopirovat v ramci jednej diskety a tiez aj z jednej diskety na inu na jedinej mechanike (musis diskety menit rucne).
zxcygnus píše:
Bezhlavičkový soubor je to, co se jmenuje ..noname.. ?
Ano, kedze nema hlavicku, a teda ani meno, tak sa do adresara vlozi defaultne "..noname..". Ale ty si to mozes premenovat ako len chces :)
zxcygnus píše:
Z toho, co jsem viděl mi vyplývá, že BSDOS neumí pracovat přímo s TAP, ale je nezbytné TAPku rozložit na jednotlivé soubory v adresáři. To je pak to, co vidím pomocí CAT/DIR.
Presne tak. Adresar, to je v podstate taka TAPka, len v inom formate. V roku 1992 este TAP format tusim neexistoval (po prvy krat som ho videl pri emulatore Z80 od Gertona Luntnera), preto ani BSDOS nevie robit priamo s TAP subormi.
zxcygnus píše:
Jak nejpraktičtěji dostat na BSDOS soubory z PC? Předpokládejme, že mám TAPku s hrou, která už na BSDOSu byla a je dostatečně kompatibilní. Existuje nějaká utilita, která by mi to umožnila přes sériový port? Třeba softwarový přes 8255
Ano, existuje. Ja som takto prenasal subory medzi ZX a PC. Najprv cez soft port na 8255 (57600Bd, to neviem ci to este najdem), neskor som si spravil seriovy port cez Miki interface beziaci na 115200 Bd a potom som sa vykaslal na seriak a spravil si priame paralelne prepojenie 8255<=>LPT kde som obojsmerne prenasal cele bajty paralelne naraz, to bolo este rychlejsie ako seriovy prenos 115200 Bd.

Tieto utilitky sa ale moc nerozsirili, pretoze som bol (asi) jediny, kto ich pouzival. Vecsina ludi prenasala subory priamo na disketach,
pricom v PeCedle si disketu dumpli do image. Napriklad stary msdosovy ANADISK.EXE vie vytvorit takyto image z diskety MB02. A este viem ze existovala nejaka msdos utilitka priamo spravena na citanie (a mozno aj zapis) imagov diskiet, ale uz neviem ako sa to volalo.
Dnes sa prenasa hlavne na SD / MMC kartach.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.01.2023, 17:40 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1524
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 386 times
K tomu převodu - ke čtení PC disket slouží Discobolos (zkopíruje .TAP z MS-DOSu do BS-DOSu) a k rozebrání .TAPky na soubory pak TAPmaster.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.01.2023, 18:24 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2351
Has thanked: 304 times
Been thanked: 640 times
Ok... přečtu si ještě alespoň 2x a budu zkoušet :)

Co se různých druhů přenosu mezi PC a ZX týče:
LPT jsem zavrhl zcela, protože neexistuje rozumně (obousměrně) funkční redukce USB-LPT pro připojení k notebookům. Notebooky s LPT jsou staré a hůř dostupné (do období WXP). Ve stolním PC můžu mít PCI/PCIe kartu, ale pořád zbude problém s různými OS a obslužným softwarem pro ně (kvůli řízení toku dat a obousměrnému přenosu). Moc drátů.

Nelíbí se mi ani závislost na MSDOSu. To pro mě znamená další překážející počítač na malém stole. (a co lidi bez starého PC?)

Naopak USB-RS232 jsou většinou bezproblémové vč. HW řízení toku dat pomocí CTS RTS (s výjimkou ošizených čipů). Fungují s Linuxem, WXP až W11... pro všechny OS existuje jednoduchý způsob, jak poslat binární soubor (cat file.tap > /dev/ttyS0) i bez nutnosti něco doinstalovávat. Méně drátů, můžu mít delší kabel, menší riziko poškození jednoho z počítačů atd... PCI/PCIe karty s RS232 jsou snadno dostupné, dokonce se dají sehnat i moderní PC s onboard RS232.

Pokud nechci na straně ZXS používat skutečný UART (SIF), tak je softwarový sériák s nějakou tou redukcí TTL-RS232, nebo TTL-USB UART (příp. bez redukce mezi dvěma ZXS) to nejjednodušší a nejlevnější řešení, které mi poskytne rozumnou přenosovou rychlost (38400bps, 57600bps). Proto bych se i u MB02+ orientoval spíš na SW sériák přes 8255, nebo AY-3-8912 (RxD, TxD, CTS, RTS, GND). Přijde mi to jako cesta nejmenšího odporu, vyzkoušená a prošlapaná jinde.

Co takhle to zkombinovat s už existujícím multiplatformním sercp? Alespoň pro TAPky a pak TAPmaster. Hm...

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Naposledy upravil zxcygnus dne 10.01.2023, 18:40, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.01.2023, 18:38 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2351
Has thanked: 304 times
Been thanked: 640 times
Busy píše:
PS: Ked uz piseme co sa komu zda rozumne, napriklad ja zase krutim hlavou a neviem pochopit, preco betadisk podporuje iba 8-znakove mena suborov. Na ZX Spektre sa vzdy a vsade inde pouzivaju 10-znakove mena. A velmi vela aplikacii a hier ma dohravky pomenovane ako <8znakov>.1, <8znakov>.2, <8znakov>.3 ... to aby clovek kazdu takuto hru prerabal ked ju chce mat na betadisku ...
Pravděpodobně proto, aby se vešli do 8 sektorů po 256 bytech, tj. aby se vešla jedna položka adresáře do 16 bytů. Betadisk je extrémně minimalistický. I původní ROM byla nejspíš velmi malá, verze 3.x se údajně vešla do 4kB. Takže je klidně možné, že omezení vychází z této, nebo dřívější verze, kde jim na velikosti dat a snadné manipulaci s nimi záleželo mnohem víc než v těch pětkových a pozdějších verzích, které známe.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.01.2023, 21:56 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3671
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 373 times
Been thanked: 798 times
zxcygnus píše:
Ve stolním PC můžu mít PCI/PCIe kartu, ale pořád zbude problém s různými OS a obslužným softwarem pro ně (kvůli řízení toku dat a obousměrnému přenosu).
Skusal som rozne I/O karty (PCI aj ISA), ale nikdy som nenarazil na taku, ktora by mala potrebny bidirectionalny LPT. Iba same EPP, ECP a podobne nepouzitelne nezmysly. Poctive obojsmerne boli iba priamo na zakladovkach (zial, minuly cas, boli...)

V kazdom pripade ale ziadny specialny obsluzny soft na PeCedle nepotrebujes. Moje utilitky isli priamo na hardware COM alebo LPT. Ale aj tak to cele bezalo v MSDOSe, takze pre vecsinu dnesnych uzivatelov asi nic :(


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 11.01.2023, 00:06 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1070
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 473 times
zxcygnus píše:
Jak nejpraktičtěji dostat na BSDOS soubory z PC?


Ciest je viacero, možno keby si popísal zostavu na ktorej to skúšaš, vedeli by sme ťa nasmerovať.

Pri MB03+ nepotrebuješ žiadne káble ani mechaniky. Všetko sa dá pomocou utilít zxspectrum-utils, prípadne pomocou Total Commandera s doinštalovaným BSDOS bundle.

Pri MB-02+ všetko závisí od toho, či ju máš len v základnom stave s jednou-dvomi floppynami, alebo už tam máš aj MB-IDE, či prípadne aj flashboot. Ak ju máš len s floppynami, Gotek+flashfloppy to rieši a následne môžeš používať zxspectrum-utils. Ak máš aj MB-IDE₊flashboot, tak floppyny už nepotrebuješ. Je tam EasyHDD alebo môj CFDriver, takže opäť už stačia len zxspectrum-utils, prípadne TCMD.

Ako vytvárať images pre MB-IDE / EasyHDD / CFDriver / MB-02+ / MB03+? Ako som spomínal buď pomocou TCMD, alebo ručne pomocou zxspectrum-utils:

- použi mbdnew a je nutné použiť formát 127×8, potom tap2mbhdd na import z TAP do MBD, a potom ešte treba každému image doplniť tail pomocou príkazu dd bs=1024 seek=2048 count=0 if=/dev/zero of=tvoj-image.mbd, aby mali 2097152 bajtov, pretože tak to potrebuje EasyHDD aj CFDriver.
- potom ich zlep dokopy klasicky pomocou príkazu cat *.mbd > moja-cfka.mbh a pomocou príkazu mbdcheck moja-cfka.mbh si vieš skontrolovať konzistenciu.

Na CF karte / HDD takýto image môžeš použiť s EasyHDD, ak ho nefragmentovaný uložíš na prázdnu FATku. Pre CFDriver ho treba nakopírovať príkazom dd if=moja-cfka.mbh of=/dev/sdX, kde sdX je partícia typu 47h. Výsledný MBH súbor samozrejme nesmie byť väčší, ako je prípadná dedikovaná partícia.

S TCMD sa ti vytváranie images zredukuje na obyčajné kopírovanie z TAP do MBD, prípadne priamo do MBH.

Tu máš prípadne ešte návod ako rozbehať CFDriver.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 11.01.2023, 18:58 
Offline
Prvnička

Registrován: 05.04.2020, 20:00
Příspěvky: 12
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time
I have tried different methods to supply the MB02+ with files.
Since I still have an "old PC" with WinXP and a 1.44 standard floppy disk drive in use, it gives me the best result.
I made the system fit with the driver "fdrawcmd.sys" from Simon Owen's website.
https://simonowen.com/fdrawcmd/
Automated the processing with the zxspectrumutils using a small batch I wrote myself, and everything is OK.
.tap files to disk, and with "SAMdisk" by Simon Owen, write them to diskette, and use them immediately with the MB02+,
perhaps also distribute the "games and programmes" to the CF card images appropriately.
The batch file is available for download at https://tinyurl.com/3d2zts8k ,required files of zxspectrumutils are included in the archive.
(Page is in German, but translator helps here ;)
However, if no such PC is available, or "non Windows" is used,
you have to find other ways than the one I have.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 11.01.2023, 23:19 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 30.05.2020, 01:05
Příspěvky: 190
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 568 times
Been thanked: 102 times
Když jsem se učil základy BS-DOS, tak jsem vše četl na Busyho stránkách https://busy.speccy.cz/tvorba/mb02.htm
A protože nejsem všude vždy online s internetem, tak jsem si ty Busyho návody dal do .odt souborů, abych si s BS-DOSem mohl hrát i offline:


Přílohy:
BS DOS 308 - chybove hlasenia.odt [25.47 KiB]
95 krát
BS DOS 308 - ovladanie zo strojoveho kodu.odt [37.36 KiB]
96 krát
BS DOS 308 - ovladanie z basicu.odt [23.95 KiB]
92 krát

_________________
ZX Spectrum+ 48 kB s D40 nebo divIDE 57c, MB03+, popřípadě Fuse a teď nově LNX
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz