OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 16:57

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 30.04.2023, 11:25 
Offline
Prvnička

Registrován: 19.01.2023, 15:03
Příspěvky: 20
Has thanked: 10 times
Been thanked: 6 times
Ahojte Ataristi.

Vždy keď som bol v minulosti na Forevri tak sa mi páčili hudby zo SAMcoupé niečo ako Atari ST no viac kanálov aj trošku viac to pripomínalo Pokey na posluch.
Poľský Atarista T0ri (autor Yamari OPL3 cartridge) navrhol SAA1099P cartridge pre naše malé Atari.
Pričom riešenie používa hneď 2x SAA1099P čiže 12 kanálov stereo.

Obrázek

Tu je T0riho stránka na ktorej sú schémy aj podklady k plošákom:
http://atari.myftp.org/atari8bit/samari/samari.html

Veľmi zaujímavé to je aj z pohľadu že Martin (mBorik) z tohto fóra naprogramoval SAA1099 Tracker
nebojím sa povedať najlepší tracker(web aj standalone) pre tento soundchip:
https://github.com/mborik/SAA1099Tracker

Taktiež aj Lanex stvoril LNX Tracker ktorý podporuje SAA:
https://ilnx.cz/lnxtracker/LnxTracker_portable.7z

Niekoľko úvah:
Prečo 2x SAA1099(12 kanálov) môže byť zaujimavé riešenie aj pre nás Ataristov?
Prehrávanie PSG tak povediac žerie menej CPU a pamäť RAM ako COVOX (sample) resp. FM
zvukový čip (viacero náročných 4op nástrojov zvláda naplno až Pentium).
Ďalšia výhoda je že SAA zneje trošku ako YM teoreticky by sa dal urobiť prehrávač napríklad
modulov z Atari ST. Modul by sa najskôr musel uzipnúť na PC do "RAW data" formátu a následne skonvertovať na priateľnejší A800 formát (aby zvuky zneli rovnako ako na YM Atari ST aby neboli mimo tóninu a podobne).

Hlavne SAA1099 sa dajú zohnať celkom dobre aj pod 10euro kus sú v dobrých cenách narozdiel od SIDu (100euro kus na ebayi) atď.
Taktiež by sa dalo špekulovať o zvukovom engine o 2x pokey (8kanálov) resp. 1x pokey čo je u nás štandard a 2x SAA napríklad hra by mala effekty na POKEY 4 kanály a hudba by šla z SAA.
Resp. v ďalekej budúcnosti tracker (napríklad SAA Tracker rozšíriť aj o POKEY).
Samotný Pokey má super zvuky no v kombinácií s hutnejším bass zo SAA resp. square/triangle nástroji
by to mohlo dať zaujímavý výsledok.

Možno budem mať 1KS. No možno to osloví aj ďalších Českých, Slovenských Ataristov, Krupkaj, Ctirad
atď. Ak by ste v budúcnosti dali vyrobiť plošáky resp. celé SAMari určite sa k Vám pridám.

Celkom zaujímavé bude aj vidieť reakciu SAMistov na Forevri pri prehrávaní ich hudieb na XL/XE.
Tiež podporiť SAA Tracker aj LNX tracker.

A na záver ako to zneje:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.04.2023, 11:41 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2192 times
Been thanked: 894 times
I když mám od Shonyho skvělou samohrajku MIDI, k TTéčku, po SAA se mi stýská...

Vedle samplovacích, domácích IDE a ROM, NetUSB... dělají se vůbec nějaké zajímavé cartridge pro Atari ST?

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: Blood Products from Genetic Vaccine Recipients


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.04.2023, 17:22 
Offline
Prvnička

Registrován: 19.01.2023, 15:03
Příspěvky: 20
Has thanked: 10 times
Been thanked: 6 times
To je pre malé 800 XL/XE. Ohľadne STčka existuje ako si spomínal DAC MV16 napr.
No je aj OPL3 adapter cez LPT ale autor upozorňuje že môže odpáliť staršie ST doporučuje MEGA ST...
https://www.exxosforum.co.uk/forum/viewtopic.php?t=4273
https://nokturnal.pl/2022/04/opl3lpt-on-atari
Konktrétne na OPL3LPT
https://www.serdashop.com/OPL3LPT

Na ten adapter by sa teoreticky dal aj SAA pripojiť.
https://www.serdashop.com/CMSLPT
Len by musel byť soft.

Späť k téme. Ak by sa našlo zopár ľudí by som dal urobiť PCB plošáky v lete
na SAMari ale musí byť záujem aspoň piati.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.05.2023, 08:35 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Matej píše:
FM zvukový čip (viacero náročných 4op nástrojov zvláda naplno až Pentium)
Co je na viacero náročných 4op nástrojov tak takze ze to ma zvladnut az Pentium ?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.05.2023, 11:26 
Offline
Prvnička

Registrován: 19.01.2023, 15:03
Příspěvky: 20
Has thanked: 10 times
Been thanked: 6 times
Cez vikend urobim aj T0riho - Yamari opl3 cartridge review / temu(mam doma) tu by som chcel SAA pre Atari cisto.

@Busy - Moja veta vychadzala po rozhovore s autorom Adlibtracker2(napisany v TurboPascale) raz som s nim kecal ci mi staci 486tka a aj viacero hudobnikov(opl) mi to neskor potvrdilo. 4OP je narocnejsi na cpu(realtime editacia v trackery 4OP je narocnejsi na data ako 2OP, vypocty - generovanie fm zvuku je podla rovnice, na 486 moduly zneju spomalene, trosku inak akoby ina tonina). Niesom programator autor by Ti to lepsie vysvetlil. Ale asi ak by bol nativny Atari tracker napisany cisto v ASM a dost optimalizovany tak by to zvladal.

Min. specs Adlibtracker:
Pentium processor
SVGA PCI card
SVGA monitor (VESA DDC/2B compliant)
400k free conventional memory
8MB+ free extended memory
Sound Blaster 16/AWE32/AWE64
mouse driver installed
MS-DOS 6.20

OPL3:
4 operator mode, pairing 2 channels together to create up to six 4 operator FM voices
Nieco ako na Pokeyi tiez vie hrat na menej kanaloch pri vyzsej kvalite.
POKEY:
This allows the following options: 4 channels of 8-bit resolution, 2 channels of 16-bit resolution, or 1 channel of 16-bit resolution and 2 channels of 8-bit resolution.

Na OPL3 mas tieto mody:
These two settings above can be used separately or in conjunction, resulting in four total modes:

18 2-operator channels
15 2-operator channels + 5 drum channels (drum setting on)
6 2-operator channels + 6 4-operator channels (4-op setting on)
3 2-operator channels + 6 4-operator channels + 5 drum channels (both settings on)

Operator je vlastne zvukovy "layer" vrstva - An "operator" is a group of components that interact with each other, making one building block of the FM synthesis setup.

Spat k teme TOBIKOMIho pesnicka na SAA1099(SAMari) ukazka ako zneje:
phpBB [video]


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.05.2023, 13:32 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 28.11.2014, 18:29
Příspěvky: 1491
Bydliště: Milovice
Has thanked: 12 times
Been thanked: 368 times
Takže dosť bolo pseudo informácií a domienok, je vidieť, že 3D je späť :suicide:

U OPL chipov prebieha výpočet zvuku v nich, sú tam len riadiace registre, to znamená, žiaden nápor na výkon riadiaceho procesora, jedine ak by si to chcel syntetizovať a potom tlačiť do DAC.
Takže ešte raz zvuk počíta OPL chip !!!

Tak a teraz pre menej zdatných, ktorý si niesu schopný nájsť, čo to vlastne FM syntéza je a akú roľu v nej hraje "Operátor" :
FM - Frekvenčná Modulácia voe !!! operátor je stále jeden sínusový/niekde i iný generátor, jeho frekvencia sa môže modulovať hodnotou nejakého vstupu +-, a tu začína magic : modulujeme periodicky sa meniacim signálom napr z druhého operátora, ale môže byť aj spätná väzba z výstupu. No a hlavné je že sranda začína až začneme modulovať vyššími frekvenciami cca kilohercov. Zatiaľ čo pri 2op je zvuk a možnosti modulácie dosť obmedzený pri 4op už je komplexita zvuku znateľne väcšia. Úple naj je 6op syntéza, ktorú môžeme vidieť napr v synťákoch Yamaha DX7.
V prílohe nejaké možnosti zapojenia operátorov. No a z toho potom vzniká ten jeden hlas/voice, tu nazývané chanels.

Takže prehrávanie hudby je asi tak náročné ako posielať data do YM, SAA a podobných čipov, Len plníš registre hodnotami, žiadne počítanie zvuku rovnicou, kapišto !!!

Zdroj a viac informácií
Programmer's guide to OPL3
Video zo zobrazením registrov, to fakt dá aj PMD


Přílohy:
obrázek_2023-05-02_132654997.png
obrázek_2023-05-02_132654997.png [ 12.97 KiB | Zobrazeno 1695 krát ]

_________________
STbrigáda
Atari 800XL, POFO, Atari Mega 2/4Mb Ram, Atari Mega STe, Atari TT 030
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz