OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.04.2024, 12:47

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Solidworks
PříspěvekNapsal: 03.08.2023, 16:59 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 145 times
Been thanked: 422 times
Mam 3d tiskarnu a chtel bych si sam kreslit modely. Proto se zajimam o ruzne programy ve kterych se daji vytvaret. Zajima mne parametricke modelovani. Jeden na ktery jsem narazil je Solidworks.

Na webu jsem videl odkaz na knihu: Učebnice Solidworks – nové vydání
ISBN 978-80-270-8730-3
https://www.booktook.cz/v/2190172/ucebn ... ove-vydani
cena 392 Kc a doprava je jen 20 Kc.
Koupil jsem ji a ted ji ctu. Je zajimava. Minimalne 200 stranek je hodne hodnotnych. Je pekne barevna a tak se da cist bez pocitace a clovek vidi i barvy ktere jsou pri kresleni nacrtu dulezite. Neni potreba to okamzite testovat na pc. Ma trosku mensi pismo ale je to jeste citelne. Je vhodna i pro nastudovani ceske terminologie, to je i hlavni duvod jeji koupe.

Zajimam se o "vazby" entit. To je v ni hodne dobre popsane. To si clovek musi precist, sam na to neprijde.

Horsi je to s testovanim. Zkusil jsem trial verzi. Cely program a i web mi pripadna trosku nelogicky - nemoderni. Dostal jsem licenci na par dni na web pristup. Bylo to o hodne pomalejsi nez je treba program OnShape. Cena komercni licence programu je nerealna, to je na prodej ledviny. Pak existuje studenska licence ale ta je jen pro studenty technickych skol a universit. Jedine co se da koupit je hobby licence. Tu prave jeste tri dny maji ve sleve. Tak jsem to vyzkousel. Ta hobby verze je hybrid. Spousti se to pres web ale je to realny program v pocitac. Asi si to takto hlidaji. Cele to ma asi 16GB. Tento program uz je rychly. Dal jsem to do ceskych Windows10 a automaticky je vse v cestine. Zatim vse funguje jak ma. Zajimave ze se to neprodava na Slovensko? Pocet zemi kde se to da poridit je omezeny? Po zaplaceni postupne do hodiny prijdou odkazy na zakoupeny produkt. To ale i pisi po zaplaceni.

Co je dobre vedet ze vse co vygeneruje hobby licence se da pouzit pouze v jine hobby licenci. Neotevre to plna licence nebo studenska licence. Takze jak se chlubi otevrou to jen 27000 uzivatelu hobby licence. Samozrejme STL a jine formaty jsou bez omezeni.

Jestli mate nejake zkusenosti s programem tak napiste. Nebo jen ze to mate a vyuzivate. Z reakci na webu vyplyva ze to pouziva RaceSoft.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Solidworks
PříspěvekNapsal: 04.08.2023, 09:47 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 978
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 487 times
Ahoj, já používám "poléčenou" plnou verzi SW 2019 a před tím asi nějakou 2012, takže Tebou uvedenými nemocemi s otevírání modelů/sestav netrpím. Jen jsem mu musel přidat 8GB RAM, aby neprndal, že jí má málo. Jinak je to docela svižné, nedá se říct, že bych na něco musel čekat, odezvy jsou rychlé (NB se starší i5, 16GB RAM, obyč. grafika, SSD disk).

Žádnou literaturu jsem k tomu neměl (mám asi ještě něco stažené, ale jen jsem to rychle prolítnul). Jsem těžkej samouk - řídím se mottem: "až když všechno selže, tak přečti si návod". Pokud jsem narazil na "neřešitelný" problém, povedlo se mi postup najít na netu v různých fórech (závity, pružiny, kuželová ozubená kola, embosování textu na válec, ...)

"Vazby entit" mě už párkrát vytočily, protože se zcela nelogicky vytvořily tam, kde bych je nečekal a při následných úpravách dílu mi komplikovaly život. Naštěstí jdou snadno smazat. Ačkoli už několikrát proběhlo smazání dílu a jeho nové vytvoření od začátku.

Jak už jsem psal, líbí se mi možnost vytvoření i pohyblivé sestavy z namalovaných dílů, takže jde před výrobou ověřit, že do sebe všechno pasuje a sedí, tak jak má. Jen občas správně vymyslet vazby mezi jednotlivými díly je docela fuška.

Nemyslím si, že bych byl na SW kdoví jakej odborník (zatím jsem si namaloval všechno, co jsem potřeboval), ale pokud budeš potřebovat a bude to v mé moci, rád Ti pomůžu.

Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Solidworks
PříspěvekNapsal: 04.08.2023, 10:49 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1917
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 519 times
Been thanked: 816 times
Solidworks máme koupený v práci a pamatuji si, že od nějaké verze se to zpomalovalo na integrované Intel grafice. Koupili jsme nějakou doporučenou grafickou kartu a běhá svižně.

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Solidworks
PříspěvekNapsal: 11.08.2023, 19:27 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 145 times
Been thanked: 422 times
RaceSoft zatim jsem zkusil ty entity a nacrty. Docela se darilo. Kniha je pekne napsana. Jedine co musi byt zajisteno je aby program byl v tovarnim nastaveni. Ja jsem mel problem ze mi spadnul program a snazil se automaticky resetovat nastaveni a to take spadnulo. Vysledkem bylo, ze cca 20% polozek menu bylo neaktivnich. Chvilku mi trvalo nez jsem prisel ze ne vse mam a proc. Po opetovnem spusteni tovarniho nastaveni se vse dalo doporadku. Vcera jim nesel pres hodinu licencni server a tak program se nucene ukoncil a nesel nasledne spustit. Docela blbe ze to nefunguje odpoledne, spise bych ocekaval vypadky v noci. Jinak docela dobry software. Urcite bych sam ale neprisel na to pokrocile kresleni. Ty finty jako se vratit na puvodni bod a automaticke prepnuti rezimu jsem neznal.

Teda ale lokalni verze programu je opravu hodne slozita. Kdyz jsem videl co vse se instaluje tak chapu proc to ma 16GB.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Solidworks
PříspěvekNapsal: 11.08.2023, 20:15 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 978
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 487 times
Online verzi neznám, vždycky jsem měl jen poléčenou plnou verzi. Na instalaci je to opravdu docela bumbrlíček a na samotný běh programu taky slušný žrout prostředků. Instaluje se toho spousta, ale já používám jen samotný hlavní program. Jestli je ale provázaný na další části balíku (jako že asi je), netuším a neřeším to. Jen 8GB RAM mu bylo málo. Tak jsem mu to zvedl na 16GB a už neremcá...

Ale kreslení mi připadá celkem intuitivní a jednoduché. Je to o "rozkladu" požadovaného dílu na možnosti SW, pak se to dá zvládnout. Neříkám, že používám jeho pokročilé možnosti, ale to, co jsem kdy potřeboval namalovat, tak se mi, zatím, vždycky podařilo. Netvrdím, že postup byl vždy ideální a přímočarý, ale výsledek pokaždé splnil má očekávání.

P.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Solidworks
PříspěvekNapsal: 16.08.2023, 12:37 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 145 times
Been thanked: 422 times
Dalo to praci ale nahrubo jsem prolistoval celou knizku. Prvni pulku jsem vzal podrobneji. Pro uvodni nastudovani terminologie je super. Muzu doporucit. Samozrejme nenauci vse ale asi kazda dulezita vec je zde zminena. Pak uz je na uzivateli zda o tom uz slysel a umi to pouzivat. Predchazejici verze knihy se pry vali na internetu a je z 97% stejna jako posledni dotisk.

Co se tyce programu tak umyslne jsem ho nechaval zapnuty pres noc abych videl jak casto to vypadava. Od toho posledniho vypadku licencniho serveru uz nespadnul. Ono by nebylo dobre aby to necekane prestalo fungovat presne kdy to clovek potrebuje pouzivat.

Take jsem byl prekvapen ze jsou okolo mne lidi co znaji program Solidworks a umi v tom i neco udelat. To se muze hodit.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz