OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 16:03

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: MSX a multidisk game
PříspěvekNapsal: 11.01.2021, 20:55 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 30.01.2014, 12:46
Příspěvky: 2757
Bydliště: Trutnovsko
Has thanked: 137 times
Been thanked: 270 times
Asi to je zbytečné, neb tu není moc uživatelů MSX, ale přesto se zeptám, řeší někdo problém z multi disck programama ?
Jde o to že hry a dema nejsou třeba na jedné disketě, ale na několika, třeba jako na Amize.
A pokud používáte obrazy disket DSK a ty máte uložené na SD kartě je problém přehodit disketu aby hra nebo demo pokračovalo, neexistuje způsob jak se vrátit do Sofarun a založil další disketu.

Používám parádní program Sofarun, ten dovede pracovat ze soubory DSK, ale problém je právě v tom, jak změnit disketu za chodu.
Byl jsem v kontaktu z autorem tohoto softu, od něj jsem dostal radu, že diskety lze "řadit" nebo "vnořit" do jednoho souboru DSK, konkrétně v systému WIN to jde řešit příkazem copy / B diskA.dsk + diskB.dsk diskAB.dsk
Toto řešení někdy funguje, někdy ne, opravdu dostanete soubor který v sobě spojuje oba obsahy disket, ale to neřeší problém že v demu nebo hře jde opravdu pokračovat dál, nevím jak přesně tento příkaz ( copy / B diskA.dsk + diskB.dsk diskAB.dsk ) funguje, je možné že jsou na každé disketě nějaké soubory stejného jména a program COPY něco přemaže z obsahu druhé diskety nebo jak vlastně tento příkaz funguje ?
Nebo mě napadlo že demo nebo hra zřejmě očekává fyzickou výměnu diskety nebo čeká na nějaký signál k pokračovaní a takto úpravené diskety nic neřeší, demo dál nejede a prostě stále čeká na další vložení diskety.

Takže otázka dne je, jak to obejít ?
Autor Sofarun se od vánoc neozval, už mě asi měl dost :-) a řešení jsem zatím nenašel, napadlo mě, zda by to nešlo řešit tak že obraz disket otevřu v nějakém programu a vyexportuji je jako soubor ROM, zatím jsem žádný vhodný nástroj nenašel a převod DSK do ROM také není dle informací na MSX.ORG možný, přitom v používání obrazů cart (ROM) není problém, zřejmě jsou tyto soubory upraveny a detekce vložení diskety je asi odstraněna, nebo to je řešeno jinak.


Takže, je zde někdo krom DEXe, kdo používá MSX a dovedl by poradit ?

_________________
ZX 81, Zx Spectrum & microdrive, Sinclair QL 2xFDD 3,5´(SD-QL, QubIDE, SGC), ZX Spectrum +2, Didaktik M, Commodore C64 I , Commodore C64 II Ultimate cart, Commodore C128, Commodore Amiga 500, Amiga 600HD, Atari 800XL SDrive, Atari 520ST & HXC usb floppy emulator. --- XBOX 360, Playstation 2, XBox ONE, Oric atmos, Enterprise 128, a několik PC a notebooku.....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MSX a multidisk game
PříspěvekNapsal: 11.01.2021, 22:19 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 30.01.2014, 12:46
Příspěvky: 2757
Bydliště: Trutnovsko
Has thanked: 137 times
Been thanked: 270 times
Takže problém který řeším od vánoc jsem vyřešil za 10 minut :-)

Jak tedy na vice diskové hry a programy ?

Tady je kompletní řešení.

Co budete potřebovat ?
Jedno MSX které má čtečku SD karet, jedno PC které dovede na tu kartu zapisovat.

V PC si umístíte do určitého adresáře diskety (soubory DSK) které mají být součástí hry nebo dema, z tohoto adresáře otevřete pomocí CMD okno a pomocí příkazu copy / B diska.dsk + diskb.dsk diskab.dsk vytvoříte soubor diskab.dsk
Následně tento soubor zapíšete na SD kartu a tu strčíte do MSX.
V MSX spustíte program SofaRun vyberete svůj upraveny nahraný soubor diskab.dsk a otevřete.

A protože SofaRun tuto funkci má asi od narození, tak nikdo nepředpokládal že bych ji neznal, ale neznal, takže klidně koukáte na demo nebo hrajete hru.......a v okamžiku kdy chce MSX další disketu tak prostě stisknete na klávesnici číslo diskety 1 2 3 nebo podle toho jakou disketu chce a tuto převelice složitou a tajnou věc mě nikdo nebyl schopný na MSX.ORG od vánoc prozradit.
Moc návody a manuály nečtu, natož když jsou v angličtině, ale u SofaRun jsem se tomu věnoval docela poctivě a nikde jsem tuto funkci neobjevil.......asi to nebylo zas tak poctivě, nebo to chtěl googl překladač zatajit a prostě to nepřeložil ? hajzl jeden.....

Takže teď už znáte tajemství MSX a jeho multidisk her a dem........

p.s. otestoval jsem to na svém SX-1 a opravdu to funguje.

--- díky za radu Vampier z msx.org ---

_________________
ZX 81, Zx Spectrum & microdrive, Sinclair QL 2xFDD 3,5´(SD-QL, QubIDE, SGC), ZX Spectrum +2, Didaktik M, Commodore C64 I , Commodore C64 II Ultimate cart, Commodore C128, Commodore Amiga 500, Amiga 600HD, Atari 800XL SDrive, Atari 520ST & HXC usb floppy emulator. --- XBOX 360, Playstation 2, XBox ONE, Oric atmos, Enterprise 128, a několik PC a notebooku.....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MSX a multidisk game
PříspěvekNapsal: 11.01.2021, 22:51 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1509
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
To bylo rychlé...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz