OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 10:53

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 95 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor LnxSpectrum
PříspěvekNapsal: 13.06.2021, 14:01 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Tá grafika môže byť, ale tu je proste starý počítač, takže s tým nič nespravím. Napadlo ma to preto, lebo Driller odpočítaval čas pomaly a zdá sa mi, že on aj pomalý vždy bol (naposledy som Drillera mal spusteného pred rokmi). Tak som dal viac MHz a stále to bolo rovnako rýchle. Takže mám podozrenie, že nejde ani na 100 %. Nemohol by si pridať percentuálny ukazovateľ rýchlosti? Prípadné spomalenie by sa dalo kompenzovať vynechaním zobrazenia obrazovky párkrát za sekundu. Samozrejme, je to len návrh, ako sa zariadiš, je to len na tebe. Len ide o to, že som si uvedomil, že nemám ako skontrolovať reálnu rýchlosť. TZX mi natiahlo okamžite.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor LnxSpectrum
PříspěvekNapsal: 13.06.2021, 15:54 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Takže porovnal som s tým druhým a je to tak, nestíha, ide asi na 40 %. Ale bol som prekvapený, že Driller odpočítaval čas rovnako (doplnené: na rýchlom počítači už v sekundách), hoci som ho prepol na 21 MHz. Rýchlosť ale bola úplne niekde inde.

Doplnené: Aby som nemýlil: Na pomalom počítači cca 40 % a nepomôže ani zvýšiť frekvenciu. Na rýchlom počítači ide čas v sekundách a aj keď dám vyššiu frekvenciu, čas ide stále v sekundách, ale rýchlosť hry je vyššia. Príde mi to tak, ako keby si mal rovnaké FPS pri viac MHz a hra odpočítavala čas podľa signálu snímkovania.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor LnxSpectrum
PříspěvekNapsal: 13.06.2021, 17:21 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
K emulácii D80/D40 len toľko, aby to nedopadlo ako RealSpectrum alebo FUSE. Skutočná mechanika sa vyberá pri hardvéri, či je D40 alebo D80, podľa toho je maximálny počet stôp 43 alebo 85 (niektoré mechaniky to dajú). Žiadne že najprv vložiť disketu a potom dať reset, to je hlúposť. Mechanika tam má byť ako reálna, akú som zvolil. Je jedno či je v nej disketa alebo nie, tá sa dá vložiť aj neskôr.

Ďalšia vec pri emulácii diskety je jej formát. Ak mám image diskety 80x9 a chcem ju preformátovať na 82x10, čo v skutočnosti ide, v emulátore to zvyčajne skape.

A posledná vec pri emulácii D40 je prepínanie (blokovanie) interfejsu cez OUT 153,16 alebo 0. V reále som mal pripojený kempston joystick v eMku a aj tlačiareň v D40 naraz, a podľa OUT 153 sa z portu 31 načítavalo buď ovládanie joystickom, alebo tlačiareň. Toto by tiež mohol emulátor vedieť.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor LnxSpectrum
PříspěvekNapsal: 23.06.2021, 21:16 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2191 times
Been thanked: 894 times
verze 1.8.4a
- NMI vyvolatelne taky rychlym dvojstiskem F8
- aktualizace asm editoru, opraveny macra.
- vypis pameti a sprite finder operuji i mimo zx ram
- sprite finder podporuje hires s 512pix (HRC)

Taky je tu nedokumentovana starsi direktiva #mb03_rampage
ma dva parametry: A0 nebo A1 a stranka (0-2047)

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: celý příběh


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor LnxSpectrum
PříspěvekNapsal: 24.06.2021, 04:49 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 20:32
Příspěvky: 457
Bydliště: Kladno
Has thanked: 46 times
Been thanked: 118 times
Milsa píše:
Príde mi to tak, ako keby si mal rovnaké FPS pri viac MHz a hra odpočítavala čas podľa signálu snímkovania.

Ano je to tak. Přepínání rychlosti MHz v emulátoru NENÍ zrychlení emulace, ale kmitočet rychlosti CPU. Ať máš CPU nastavené na kolik chceš MHz, k přerušení dojde stále 50x za sekundu. Takže když budeš mít na obrazovce hodiny, půjdou stejně (nebo spíš stejně blbě) při všech frekvencích CPU. Ne že by v emulátoru zrychlení emulace celého ZX (Time Compress) nebyla . Používá se při detekci Load rutiny a projeví se to zrychlením nahrávání z kazet a mnohem rychlejším blikáním Flashe na obrazovce.

PotPalo píše:
Skutočná mechanika sa vyberá pri hardvéri, či je D40 alebo D80, podľa toho je maximálny počet stôp 43 alebo 85 (niektoré mechaniky to dajú). Žiadne že najprv vložiť disketu a potom dať reset, to je hlúposť. Mechanika tam má byť ako reálna, akú som zvolil. Je jedno či je v nej disketa alebo nie, tá sa dá vložiť aj neskôr.

Ano, takhle přesně to tam mám ;)

PotPalo píše:
Ďalšia vec pri emulácii diskety je jej formát. Ak mám image diskety 80x9 a chcem ju preformátovať na 82x10, čo v skutočnosti ide, v emulátore to zvyčajne skape.

Asi mají pevně nastavenou maximální velikost souboru .d80...

PotPalo píše:
A posledná vec pri emulácii D40 je prepínanie (blokovanie) interfejsu cez OUT 153,16 alebo 0. V reále som mal pripojený kempston joystick v eMku a aj tlačiareň v D40 naraz, a podľa OUT 153 sa z portu 31 načítavalo buď ovládanie joystickom, alebo tlačiareň. Toto by tiež mohol emulátor vedieť.

Tohle jsem do emulátoru vůbec nepřipravoval. Myslím že by to v emulátoru nemělo moc smysl...

_________________
>>eLeMeNt, MB03+, Amiga 1200, ZX Spectrum 128 +2A, ZX Spectrum+, Didaktik Gama, LnxSpectrum, LnxTracker, LnxAmigaImageConvertor, https://www.ilnx.cz <<


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor LnxSpectrum
PříspěvekNapsal: 21.09.2021, 10:25 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 20:32
Příspěvky: 457
Bydliště: Kladno
Has thanked: 46 times
Been thanked: 118 times
Busy píše:
Napadla ma taka otazka - ake ma LzxSpectrum moznosti ohladom ukladania videa ?

Ukládání videa v žádném formátu nepodporuje. Používám na to externí programy, které jsou rozhodně kvalitnější pro záznam videa než moje případná integrace videozáznamu.

_________________
>>eLeMeNt, MB03+, Amiga 1200, ZX Spectrum 128 +2A, ZX Spectrum+, Didaktik Gama, LnxSpectrum, LnxTracker, LnxAmigaImageConvertor, https://www.ilnx.cz <<


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor LnxSpectrum
PříspěvekNapsal: 21.09.2021, 11:27 
Offline
Profík

Registrován: 26.11.2018, 16:59
Příspěvky: 580
Bydliště: Holešov
Has thanked: 13 times
Been thanked: 90 times
prosím o vyzkoušení rozšíření Lamač... když spustím tapku (v příloze) tak na reálném stroji zůstane úvodní obrazovka a program napočítá správně plnou kapacitu.
V emulátoru ale nezůstane obraz ale místo něho se při počítání objeví nesmysly. Zajímavé, že Vlastní CP/M ale pak jede normálně.


Přílohy:
cpm22.tzx [69.79 KiB]
211 krát
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor LnxSpectrum
PříspěvekNapsal: 21.09.2021, 11:52 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Lanex píše:
Busy píše:
Napadla ma taka otazka - ake ma LzxSpectrum moznosti ohladom ukladania videa ?
Ukládání videa v žádném formátu nepodporuje.
Aha, skoda. Obcas by sa mi to zislo.
Lanex píše:
Používám na to externí programy, které jsou rozhodně kvalitnější pro záznam videa než moje případná integrace videozáznamu.
Ako pri externych programoch riesis spravne a synchronne ukladanie frejmov ? T.j. aby video, natocene z emulatora, malo 50 FPS a aby kazdy jeden frejm vo videu presne zodpovedal preruseniu, resp. jednemu obrazovemu frejmu generovanemu emulovanym ZX Spektrom ?
A v pripade, ak sa pocitac na nejakych 20+ ms "zasekne" (u windowsov bezna vec) ako zabezpecis aby ti vo videu nechybal ani jeden frejm ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor LnxSpectrum
PříspěvekNapsal: 21.09.2021, 13:18 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 20:32
Příspěvky: 457
Bydliště: Kladno
Has thanked: 46 times
Been thanked: 118 times
l00k píše:
prosím o vyzkoušení rozšíření Lamač... když spustím tapku (v příloze) tak na reálném stroji zůstane úvodní obrazovka a program napočítá správně plnou kapacitu.
V emulátoru ale nezůstane obraz ale místo něho se při počítání objeví nesmysly. Zajímavé, že Vlastní CP/M ale pak jede normálně.

Ano vidím to. Až budu doma, podívám se v čem je problém. Díky za upozornění. ;)

Busy píše:
Ako pri externych programoch riesis spravne a synchronne ukladanie frejmov ? T.j. aby video, natocene z emulatora, malo 50 FPS a aby kazdy jeden frejm vo videu presne zodpovedal preruseniu, resp. jednemu obrazovemu frejmu generovanemu emulovanym ZX Spektrom ?
A v pripade, ak sa pocitac na nejakych 20+ ms "zasekne" (u windowsov bezna vec) ako zabezpecis aby ti vo videu nechybal ani jeden frejm ?

Nemám s tím zatím problém. Ale ne kvůli tomu že by se to nedělo. Spíš kvůli tomu že nezaznamenávám snímkově kritické programy (třeba dema). Také si vystačím s 25 FPS. Mám na záznam nižší nároky. ;)

_________________
>>eLeMeNt, MB03+, Amiga 1200, ZX Spectrum 128 +2A, ZX Spectrum+, Didaktik Gama, LnxSpectrum, LnxTracker, LnxAmigaImageConvertor, https://www.ilnx.cz <<


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor LnxSpectrum
PříspěvekNapsal: 21.09.2021, 13:41 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Lanex píše:
Busy píše:
Ako pri externych programoch riesis spravne a synchronne ukladanie frejmov ? ...
Nemám s tím zatím problém. Ale ne kvůli tomu že by se to nedělo. Spíš kvůli tomu že nezaznamenávám snímkově kritické programy (třeba dema). Také si vystačím s 25 FPS. Mám na záznam nižší nároky. ;)
Aha, jasne. Pytam sa aj preto lebo take presne 50 fps video je niekedy velmi uzitocne pri ladeni demo-efektov, ked si clovek moze krokovat obraz frame-by-frame, dopredu aj dozadu. Ciastocne sa to da nahradit debuggerom a breakpointom v obsluhe prerusenia, ale tam sa zase neda ist v case smerom dozadu. Uz som to takto neraz pouzil v inych emulatoroch, ktore vedia generovat presne video.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Emulátor LnxSpectrum
PříspěvekNapsal: 21.09.2021, 15:31 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1969
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
l00k píše:
prosím o vyzkoušení rozšíření Lamač... když spustím tapku (v příloze) tak na reálném stroji zůstane úvodní obrazovka a program napočítá správně plnou kapacitu.
V emulátoru ale nezůstane obraz ale místo něho se při počítání objeví nesmysly. Zajímavé, že Vlastní CP/M ale pak jede normálně.
Kdysi jsem to zkousel, je to tak 2 roky (Forever 2019) a v tehdejsi verzi to (jeste) fungovalo normalne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor LnxSpectrum
PříspěvekNapsal: 21.09.2021, 16:18 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 20:32
Příspěvky: 457
Bydliště: Kladno
Has thanked: 46 times
Been thanked: 118 times
Doda píše:
Kdysi jsem to zkousel, je to tak 2 roky (Forever 2019) a v tehdejsi verzi to (jeste) fungovalo normalne.

Jo je to možný, dělal jsem tam hodně změn - se správou paměti, paměťová rozšíření, hw rozšíření ale i grafická rozšíření. Takže jsem někde mohl Lamače "nakopnout". Prověřím a opravím... asi i tuším kde to bude. ;)

_________________
>>eLeMeNt, MB03+, Amiga 1200, ZX Spectrum 128 +2A, ZX Spectrum+, Didaktik Gama, LnxSpectrum, LnxTracker, LnxAmigaImageConvertor, https://www.ilnx.cz <<


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor LnxSpectrum
PříspěvekNapsal: 21.09.2021, 23:06 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 20:32
Příspěvky: 457
Bydliště: Kladno
Has thanked: 46 times
Been thanked: 118 times
l00k píše:
prosím o vyzkoušení rozšíření Lamač... když spustím tapku (v příloze) tak na reálném stroji zůstane úvodní obrazovka a program napočítá správně plnou kapacitu.
V emulátoru ale nezůstane obraz ale místo něho se při počítání objeví nesmysly. Zajímavé, že Vlastní CP/M ale pak jede normálně.

Opraveno, aktualizujte.

_________________
>>eLeMeNt, MB03+, Amiga 1200, ZX Spectrum 128 +2A, ZX Spectrum+, Didaktik Gama, LnxSpectrum, LnxTracker, LnxAmigaImageConvertor, https://www.ilnx.cz <<


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor LnxSpectrum
PříspěvekNapsal: 22.09.2021, 10:13 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 20:32
Příspěvky: 457
Bydliště: Kladno
Has thanked: 46 times
Been thanked: 118 times
l00k píše:
když jsem zkoumal betadiskovou verzi Lamačova CP/M tak jsem objevil, že BIOS podporuje až 1040 kB RAM a 512 kB ROM, chtělo by se ti udělat i tuto verzi rozšíření? nebylo to nikde oficiálně publikované, ale instalátor toto umožňuje a asi by to šlo lehce upravit i na fungování bez Betadisku (Rom disk a Ram disk)

Lamač rozšíření bylo v několika variantách. Co jsem v době vývoje zjistil, bylo to třeba 80, 112, 144, 272, 304, 336, 528 KB, a dokonce s 2 videoram. Díky tomu může být software pro Lamač rozšíření samo se sebou nekompatibilní. O 1040 KB jsme se nikde nedočetl. Ani neznám software, který by ho využíval. Nemyslím si že by to mělo smysl emulovat.

_________________
>>eLeMeNt, MB03+, Amiga 1200, ZX Spectrum 128 +2A, ZX Spectrum+, Didaktik Gama, LnxSpectrum, LnxTracker, LnxAmigaImageConvertor, https://www.ilnx.cz <<


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor LnxSpectrum
PříspěvekNapsal: 22.09.2021, 11:26 
Offline
Profík

Registrován: 26.11.2018, 16:59
Příspěvky: 580
Bydliště: Holešov
Has thanked: 13 times
Been thanked: 90 times
ono je to právě u Lamače všechno mezi sebou kompatibilní díky použitému principu stránkování
u toho 1040 se vlastně přidá jen jeden stránkovací bit a v normálním režimu se do horních 48kB nepřine banka 15 ale 31

zajímavý je právě ten ROMDISK, kdy se stránkuje 32 stránek po 16kB do oblasti 8000h (ale fyzicky to měl asi jen p.Lamač a jeho pár kolegů)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 95 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz