OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 17:23

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: IPL disk rozbije začiatok diskety
PříspěvekNapsal: 26.02.2023, 18:38 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Kedysi som tu zakladal vlákno s náhodnou kazetou. Ale ide o to ako som tú kazetu "digitalizoval". Nahrával som to pomocou Unikarty na obraz disku priamo z kazety. Stala sa mi ale zvláštna vec. Po pár nahratých hrách mi prepísalo MASTER na diskete a disketa nebootuje. Zaujímavé ale sú tieto fakty:
1. Poškodený je len MASTER, čiže IPL disk, overoval som to pomocou diskového nástroja v Zdeňkovom emulátore, kde som MASTER stiahol a porovnal. Urobil som to s poškodeným, aj dobrým MASTERom z inej diskety. Výsledok je, že dobrý MASTER bol ok, len hlavička iná (porovnával som s IPL diskom, čo mám tu na disku), zlý MASTER bol úplne na šrot. Zdeňkov emulátor to teda skopíruje správne.
2. Hneď prvá hra na diskete za MASTERom v IPL disku je ok, čiže nič viac nie je poškodené.
3. Urobilo mi to viackrát s rôznymi obrazmi diskiet. Vždy sedia prvé 2 fakty. Vylučujem teda chybu SD karty.

Máte niekto možnosť otestovať tento postup v IPL disku? Nahrávať z kazety pár hier do zblbnutia a overiť, či IPL disk funguje? Disketa je prázdna a je na nej ako MASTER IPL disk a potom cezeň začnem nahrávať hry z kazety. Ešte skúsim, či robí to isté aj pri kopírovaní súborov medzi disketami a dám vedieť.

Problém ale je ten, že ešte za starých čias sme mali disketovú jednotku k MZ a ten istý IPL disk, ale nikdy sa nám to nestalo. Ešte ma napadlo, či by to v IPL disku nemohlo teoreticky súvisieť aj s tým, že mi pár hier nešlo nahrať a tak som ich musel nahrávať na viackrát. Povedzme, že by pri nahrávaní prepísalo pamäť alebo čo. To už len ako konšpiračná teória.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: IPL disk rozbije začiatok diskety
PříspěvekNapsal: 20.03.2023, 11:59 
Offline
Nemluva

Registrován: 25.09.2017, 11:38
Příspěvky: 3
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Nejsem si jistý, ale nebude hlavní problém v tom, že IPL DISK byl dělaný pro 5,25" diskety. 40stop, 2 strany. A při použití větších disket tam dojde při zápisu k přetečení a přemaže to začátek diskety.

Pamatuji se, že jsem se používání IPL disku na 3,5" disketách vyhýbal protože mi to dělalo nějaké problémy.

Martin


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: IPL disk rozbije začiatok diskety
PříspěvekNapsal: 20.03.2023, 17:18 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Toto je emulovaná DD disketa. IPL disk tam nevie zapísať viac ako 500 KiB. My sme mali len 3,5 v čase života MZ. Problémy sme ale nemali. Skúsim tento problém viac otestovať, keď budem mať čas.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz