OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů

Právě je 19.07.2024, 20:15

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Night Shade
PříspěvekNapsal: 30.06.2024, 14:02 
Kecka

Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times
Ze zvědavosti jsem po letech zkusil rozjet tuto málo diskutovanou hru, převedenou ze Spektra. V emulátoru Zdeňka Adlera jsem spustil první část, druhá by se měla natáhnout virtuálním kazeťákem. Jenže obrazovka zůstává černá! Že by to bylo tím, že býval druhá blok vypískávaný ve formátu Spektra (bylo to velmi ojedinělé!)? Aspoň u mé tehdejší získané mutace této hry tomu tak bylo. Ještě jsem měl v tomto duchu "dvoudílnou" hru Dynamite Dan (s obrázkem). Ta bývala i jednobloková, též i barevná a od různých předělávačů.

Co s tím? Jestli natažený (a spuštěný) první blok očekává formát Spektra, těžko poslouží virtuální kazeťák, který zřejmě vypískává soubor .MZF tradičním způsobem. Znamená to, že bych měl v případě zájmu o retro experiment použít reálný Sharp s kazeťákem a programem Intercopy? Ten by měl umět druhý ze souborů uložit na kazetu spektristicky.

Zdroj:
Night_Shade.mzf
Nightsha.mzf

Předmět příspěvku: Re: Night Shade
PříspěvekNapsal: 30.06.2024, 14:56 
Kecka

Tak jsem zjistil, že druhý blok funguje samostatně. Ovšem stejně mi nějak v paměti zůstalo, že jsem to kdysi vlastnil v podobě dvou dílů na kazetě a ta druhá část byla pískaná spektristicky. Snad i s vynořivším se obrázkem v určitý moment. Ten dvoudílný Dynamite Dan to tak měl určitě.

PříspěvekNapsal: 30.06.2024, 19:23 
Kecka

Při hledání hry Dynamite Dan (té domnělé verze, která měla dva bloky s tím, že druhý byl pískaný spektrácky, ála zmíněný Night shade) jsem vyhrabal tři různé verze: 8-)
• o velikostí A900h ("Petr Patik", v barvě), fungoval
• o velikostí ADDBh (Stanislav Hecht, dolní řádek červený, hra černobílá), nešla spustit mezerou ani enterem, vytuhla při "REDEFINE KEYS"
• o velikostí B0B1h (Stanislav Hecht, dolní řádek zelený, hra černobílá), nešla spustit mezerou ani enterem, vytuhla při "REDEFINE KEYS"

Zajímavé.

PříspěvekNapsal: 30.06.2024, 22:04 
Pan Štábní

Has thanked: 131 times
Been thanked: 71 times
Ono to je možno tak ako s hrou Underwurlde alebo Equinox, ak sa dobre pamätám. Na scave sú myslím až 3 verzie týchto hier a dokonca sú to prerábky od dvoch rôznych ľudí. Boli "flákači", nechcem uraziť, ale hra bola len narýchlo zbúchaná čiernobielo a bola oproti Spectru pomalá. Hlavne, aby sa dalo čo najskôr predávať. Takých hier je neskutočne veľa na Sharpa. No a potom sú verzie hier od "makáčov", ktorí hru urobili dokonale vernou ako na Spectre. Zaujímavá je hra Antiriad, ktorý kopíruje Spectrum v ČB verzii, našťastie nie je pomalý a potom farebná verzia, ktorá je síce zvládnutá perfektne, ale je otočená zrkadlovo.

A keby čítam, čo píšeš, tak v podstate si polovicu toho, čo tu píšem napísal ty.

PříspěvekNapsal: 30.06.2024, 22:49 
Kecka

Stejně se pokusím převést Night shade na kazetu (druhou část ve formátu spektra, za pomoci pgm. Intercopy), abych se přesvědčil, jak to tehdy bylo.

Já bych ani ty méně zdařilé předělávky nehaněl (sám jsem v té době znal jen zlomeček toho, co museli znát ti autoři). A je to součást historie. :) "Aby bylo co prodávat? To jsem nikdy nezažil! :shock:

Ale je pravdou, že i ve vlastním archivu trochu plavu. Jako ty nejčastěji předělávané mám zafixované hry Equinox, Exolon, Starquake ("Face soft code 23h", vs. verze slovutného Lamače)... a další druhotné předělávky vznikly díky činnosti mladších nadšenců v pozdních 90. letech (Roman Dolejší).

PříspěvekNapsal: 02.07.2024, 21:15 
Pan Generální

Has thanked: 2243 times
Been thanked: 939 times
Milsa píše:
sú verzie hier od "makáčov", ktorí hru urobili dokonale vernou ako na Spectre.

Mám prosbu: udělali byste prosím seznam, příp. adresář s takovými hrami?

PříspěvekNapsal: 02.07.2024, 22:08 
Kecka

Dělat to výběrově (jen ty "lepší"), to je "na léta bádání". :D Už jen sestavit seznam titulů pocházejících ze Spektra jest práce nepětiminutová. Kór, když některé existují ve více provedeních.

Největší úložiště je na stránkách bývalého osmibitového klubu Brno: Návody, programy a hry pro Sharp MZ-800
Něco je na stránkách M. Hajdy: Katalog

PříspěvekNapsal: 06.07.2024, 19:28 
Pan Štábní

Has thanked: 131 times
Been thanked: 71 times
SCjoe píše:
Milsa píše:
sú verzie hier od "makáčov", ktorí hru urobili dokonale vernou ako na Spectre.

Mám prosbu: udělali byste prosím seznam, příp. adresář s takovými hrami?

To nie je zlý nápad. Osobne hry triedim na 700, PCG a 800 a mohol by som pridať ešte dve kategórie 800SLO (Spectrum, nízka kvalita) a 800SHI (Spectrum, vysoká kvalita) a keď to raz utriedim, môžem zverejniť.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]