OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 20:23

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Návod k M-AREM
PříspěvekNapsal: 06.04.2021, 09:46 
Offline
Prvnička

Registrován: 23.09.2014, 11:30
Příspěvky: 16
Bydliště: Pelhřimov
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times
Když jsme si v osmdesátých letech s kamarády hráli se strojákem na Sharpovi, používali jsme assembler, který se snad jmenoval AREM nebo M-AREM, možná jsem to zkomolil. Program, který by to mohl být, jsem v archivech našel, ale naprosto ho neumím ovládat. Už si nevybavuji, kde jsme k němu tenkrát vzali dokumentaci, ani už nevím, jak vypadal, takže si nejsem jist, jestli to, co jsem našel, je skutečně on. Jediné, co si pamatuju, že měl nějaké pseudoinstrukce (makra?) pro přepínán mapování paměti.
Nevíte někdo, kde by se dal najít nějaký popis, jak s ním zacházet? Já nemůžu nic najít. Případně je nějaký jiný assembler i s dokumentací, který byste mi doporučili?

Moc děkuji,
AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návod k M-AREM
PříspěvekNapsal: 31.07.2021, 12:18 
Offline
Stydlín

Registrován: 31.07.2021, 11:21
Příspěvky: 6
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times
Zdravím,
mám stejný problém. M-AREM jsem v osmdesách letech používal a už si pamatuji jen fragmenty. Takže když jsem hledal o M-AREM nějaké detaily, vypadl mi tento, relativně čerstvý, přísěvek.

Zatím se mi podařilo zjistit jen to, že příkazem "LK" je možné zdroják nahrát a příkaz "L" ho listuje. Mezerníkem se výpis zastavuje/spouští.

Rád bych z emulátoru zdroják převedl do nějakého soudobého formátu, ale zatím jsem na nic nepřišel.

Zajímá mě, jestli někdo zjistil více.
Pavel Šuchmann

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návod k M-AREM
PříspěvekNapsal: 01.08.2021, 22:39 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1508
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
Google k AREM celkem nic nenajde, snad jen v jednom německém časopise informaci o Makro Assembleru, jehož předchůdcem BBG AREM byl (ale Makro Assembler se bude googlit ještě hůř).
Formátů souborů AREM bylo víc, starý a nový (typ 41 a 42).
Co jsem koukal na demonstrační zdrojové soubory na SCAVu, jsou dost zvláštní, text je tokenizovaný, velká písmena jsou kódována normálně, ale malá jsou větší než 127, tokeny instrukcí jsou zřejmě částečně už v rozsahu 0-31.
V binárce programu bylo místo, kde byla za sebou jinými bajty oddělená písmena L...K...L, nedisassembloval jsem, ale povely se zřejmě testují klasickým cp "L", jp, cp "K", jp, ... a takhle by je bylo možné najít.

ještě je možnost kontaktovat Petra Žydka: http://archivek.ordoz.com/sharpemu/2395
"Soubory .dsk můžu poskytnout stejně jako dokumentaci k POWERu AREMu a jiným věcem."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návod k M-AREM
PříspěvekNapsal: 01.08.2021, 23:48 
Offline
Stydlín

Registrován: 31.07.2021, 11:21
Příspěvky: 6
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times
Díky.
Někde v detašovaném archivu možná ještě budu mít výtisk manuálu. Pohledám, až budu u něj.

Další možnost výpisu:
Kód:
L<start>,<end>

kde <start> resp. <end> jsou čísla řádků.

Petra znám ještě z FELu (a potkali jsme se znovu na ByteFESTu'19). Dík za tip, zeptám se.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návod k M-AREM
PříspěvekNapsal: 02.08.2021, 11:29 
Offline
Radil

Registrován: 08.10.2013, 18:00
Příspěvky: 296
Has thanked: 12 times
Been thanked: 228 times
Aleš Zíka píše:
Případně je nějaký jiný assembler i s dokumentací, který byste mi doporučili?
Pokud to má být na původním stroji, tak já dlouhá léta používal MRS, a to i na programování pro jiná udělátka se Z80, od melodických zvonků, budíků, rádií až po satelit (výslednou binárku jsem na Sharpíkovi i pálil do EPROMek, ale to už svým programem, práce MRSu končila binárkou na kazetě).
Výhodou právě byla dostupná dokumentace a spolupráce s centronics tiskárnami. Na SCAVu jsem něco našel, přikládám do přílohy, jestli je to přesně ta verze, co jsem používal netuším, ale vypadá tak.


Přílohy:
Mrs.zip [38.17 KiB]
246 krát
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návod k M-AREM
PříspěvekNapsal: 02.08.2021, 14:53 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Podle mne s velkou pravdepodobnosti priklady v teto brozure http://www.radeksuk.cz/sharp/Systemove% ... MZ-800.pdf jsou psane v AREMu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návod k M-AREM
PříspěvekNapsal: 03.08.2021, 15:28 
Offline
Stydlín

Registrován: 31.07.2021, 11:21
Příspěvky: 6
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times
VFR'Soft píše:
Někde v detašovaném archivu možná ještě budu mít výtisk manuálu. Pohledám, až budu u něj.

Tak se mi podařilo najít český manuál k AREM V1.A1. Jedná se o silně vybledlý výtisk, nicméně jeho scan je, po nelehkém boji se scanerem, téměř čitelný.
Zájemcům mohu zpřístupnit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návod k M-AREM
PříspěvekNapsal: 03.08.2021, 20:10 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1486
Bydliště: Kurim
Has thanked: 828 times
Been thanked: 577 times
Super, urcite bych mel zajem, idealne nahrat na SCAV nebo OC FTP?

_________________
http://www.8bity.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návod k M-AREM
PříspěvekNapsal: 05.08.2021, 10:04 
Offline
Prvnička

Registrován: 23.09.2014, 11:30
Příspěvky: 16
Bydliště: Pelhřimov
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times
VFR'Soft píše:
Tak se mi podařilo najít český manuál k AREM V1.A1. Jedná se o silně vybledlý výtisk, nicméně jeho scan je, po nelehkém boji se scanerem, téměř čitelný.
Zájemcům mohu zpřístupnit.


Samozřejmě mám také zájem. Moc děkuju


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návod k M-AREM
PříspěvekNapsal: 12.08.2021, 13:35 
Offline
Prvnička

Registrován: 08.01.2016, 09:45
Příspěvky: 16
Has thanked: 4 times
Been thanked: 9 times
nobomi píše:
Aleš Zíka píše:
Případně je nějaký jiný assembler i s dokumentací, který byste mi doporučili?
Pokud to má být na původním stroji, tak já dlouhá léta používal MRS, a to i na programování pro jiná udělátka se Z80, od melodických zvonků, budíků, rádií až po satelit (výslednou binárku jsem na Sharpíkovi i pálil do EPROMek, ale to už svým programem, práce MRSu končila binárkou na kazetě).
Výhodou právě byla dostupná dokumentace a spolupráce s centronics tiskárnami. Na SCAVu jsem něco našel, přikládám do přílohy, jestli je to přesně ta verze, co jsem používal netuším, ale vypadá tak.


Zdravím a děkuju za link na MRS a manuál! Zkoušel jsem ho rozběhnout (zatím jen v emulátorech), je s tím ale trochu problém - linker padá, a po přepnutí do knihovny (lib) a příkazu lst se v nekonečné smyčce vypisuje nesmyslný obsah. Dělám něco špatně? Pokud ne, neměl byste někdo vyšší (=snad opravenou) verzi, ideálně s úpravou pro FDD, jak ji kdysi zmiňoval Michal Hučík na pandoře (příspěvek z 23. prosince 2009 15:47) - cituji: "... Kvuli WRITE TRACK jsem musel upravit diskove utility MRSu a nova verze disk image s timto systemem je v svn adresari ./others/." ?
Díky,
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návod k M-AREM
PříspěvekNapsal: 21.08.2021, 09:51 
Offline
Stydlín

Registrován: 31.07.2021, 11:21
Příspěvky: 6
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times
Zdravím,
povedlo se mi rozluštit formát 0x41, v němž AREM ukládal své zdrojáky.

Zde naleznete konvertor do soudobého textu:
https://github.com/bver/arem-mzf-parser

Pavel


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz