OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 13:20

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Popis ovládání QD a RAM disku
PříspěvekNapsal: 26.10.2020, 17:09 
Offline
Prvnička

Registrován: 23.09.2014, 11:30
Příspěvky: 16
Bydliště: Pelhřimov
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times
Zdravím všechny,

po dlouhé pauze jsem si zase začal hrát se Sharpem a unikartou a zjistil jsem, že mám značné mezery ve znalostech práce s QuickDiskem. Dokumentace, kterou mám, se zpravidla věnuje modelu MZ-821, který QD nemá, tak tam toho o něm moc není. Dá se někde najít popis příkazů pro práci s QuickDiskem v BASICu a Monitoru?

V dokumentaci k unikartě je zmínka o příkazech monitoru QD a QF. Náhodou jsem narazil na Wikipedii na stránku https://cs.wikipedia.org/wiki/Triton_QD, kde jsou uvedeny ještě další (docela mě překvapilo, že QD není jen SHARPí výmysl, ale zařízení, které se používalo i s jinými osmibity).
V BASICu mi funguje DIR, LOAD, SAVE, ale už ne DELETE nebo RENAME, ale to je možná vlastnost, prostě se dá jen připisovat na konec stopy. Když pomocí DIR vypíšu obsah, programy, které už na QD byly (OPENING 800 a další, jde o standardní QD image dodávaný k unikartě), mají za typem souboru hvězdičku, ty, co jsem tam přihrál už ne, to taky nevím, co znamená.

Podobně jsem na tom s RAM diskem. Dokumentace k unikartě uvádí boot příkazem EB. Jsou nějaké další možnosti práce s RAM diskem z Monitoru?

Je tohle všechno někde popsané? Možná jen špatně hledám.


Moc děkuju za pomoc,

Aleš Zíka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Popis ovládání QD a RAM disku
PříspěvekNapsal: 26.10.2020, 17:31 
Offline
Kecálek

Registrován: 28.10.2016, 21:03
Příspěvky: 122
Has thanked: 13 times
Been thanked: 50 times
Při práci s QD dovolují BASIC nebo monitor zápis jen na úplný začátek a na úplný konec.

Data na QD vypadají zhruba tak, že je tam blok dat, a pak ticho, a pak další blok dat a zase ticho. Nejspíš není jisté, že délka toho ticha bude stejná na rúzných jednotkách, tak není podporována možnost přepsat nějaký blok uprostřed. Pokud by ten přepisující blok začínal dříve nebo později než ten, co tam byl původně, tak by mohlo dojít k nějaké nevhodné kombinaci původních a nových dat a chybám při pozdějším čtení.

Proto nejspíš není podpora pro DELETE a RENAME.

Samozřejmě na unikartě by s tímto problém nebyl.

Přidání bloku na konec může být v BASICu provedeno tak, že se nejprve zjistí, kolik je na disku bloků, všechny se přečtou, za poslední blok se přidá ticho a nový blok, a potom se na začátek disku napíše nový celkový počet bloků na disku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Popis ovládání QD a RAM disku
PříspěvekNapsal: 26.10.2020, 21:42 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1508
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
Protože QuickDisk není disketovka.
Spíš něco jako kazeťák s tím, že nenahrává na pásku, ale na stopu na magnetickém disku (připomínající spirálovým záznamem spíš gramodesku nebo CD).
Co se pamatuju ze svých pokusů, umí jen smazat (přeformátovat) celý disk nebo na něj řidávat celá data.
"Smazání" souboru se musí provádět tak, že se obsah QuickDisku nahraje do RAMdisku, QuickDisk se zformátuje a data bez onoho mazaného souboru se nahrají zpátky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Popis ovládání QD a RAM disku
PříspěvekNapsal: 26.10.2020, 23:21 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Je potreba se vratit v case kdy byl QD vymyslen. V te dobe uz svet znal floppy disk ale bylo to neskutecne drahe. Bylo potreba udelat neco levnejsiho. Proto se vybrala frekvence 101,56 kHz. Ta se dala bezpecne zpracovat a ulozit na magneticky povrch. Proto vznikl QD. Hlavni uplatneni mel u hudebniku ale skoro na kazdy pocitac te doby se udelalo nejake zarizeni co umelo QD ovladat. Bavime se o roku cca 1984. QD funguje na pricipu sekvencniho zapisu do spiraly. Da se to castecne prirovnat ke gramofonove desce, ktera se neustale prehrava a kdyz dojede do konce tak ze sama zacne prehravat od zacatku. Jinak co je hezky udelane ze Z80 SIO vyuziva synchronniho zapisu. Na svoji dobu genialni pouziti.

Protoze kazdy motor, gumicka a medium muzou byt trosku jine, tak je zde vetsi tolerance v casovani. Muze se pridavat ale nejde nic smazat. Jedine "format" vse nenavratne smaze. Existuji dva prikazy "LOAD ALL" a "SAVE ALL". Jeden vse z QD nahraje do RAMdisku a druhy opacnym smerem. Popis je zde http://www.mz-800.scav.cz/sharp_mz-800/ ... MZ-800.htm

Po roce 1984 doslo k velkemu rozvoji techniky a tak frekvence 250 kHz a 500 kHz co se pouzivalo pro FDD jiz nebyla neskutecne draha a tak prisla doba Floppy disku. Proto QD byl "zapomenut" a i tehdejsi Sharp CZ komunita ho "zavrhla" jako neperspektivni vec. Ja osobne jsem ho do roku cca 2010 videl jen jednou, nekdy v roce 1988. Nastesti pro nas, Ebay nam umoznil ho koupit od majetnejsich Sharpistu ze zapadu a tak ho ted muzeme pouzivat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Popis ovládání QD a RAM disku
PříspěvekNapsal: 28.10.2020, 10:45 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Co se tyce ovladani ramdisku pomoci monitoru tak existuji dva prikazy. Prvni je ES - ten nahraje z CMT program a ulozi ho do ramdisku. Tam muze byt jen jeden a kapacita je omezena na 32KB, coz je i velikost ramdisku. Ramdisk MZ1R12 je zalohovany a umi zachovat informaci az po dobu 1 mesice. Schema je https://original.sharpmz.org/mz-700/dow ... _sm_gb.pdf . Druhy prikaz je EB. Ten spusti ulozeny program. V pripade ze clovek ma pripojeny k pocitaci QD nebo FDD tak je vhodne stisknout M po resetu a nasledne zadat EB a CR. Tento ramdisk je kompatibilni s MZ700.

Druhy ramdisk co pouziva Basic MZ800 je MZ1R18. Schema je https://original.sharpmz.org/download/man1r18.pdf. Ma velikost 64KB. Neni zalohovatelny. Basic ho umi vyuzit jako buffer pro tiskarnu nebo ramdisk pro ulozeni programu ci dat.

Oba ramdisky, jak MZ1R12, tak MZ1R18 je mozno pouzit spolecne. Kazdy pouziva jine porty. Takze pak je mozno mit v pocitaci 64KB operacni ram, 32KB video ram, 32KB ramdisk MZ1R12 a 64KB ramdisk MZ1R18.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Popis ovládání QD a RAM disku
PříspěvekNapsal: 28.10.2020, 20:16 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1198
Has thanked: 359 times
Been thanked: 304 times
Jeste doplnim, ze MZ-1R12 se oznacuje SROM (i kdyz umoznuje nahravat, ale muze to byt i ROMka) a MZ-1R18 RAMdisk.
Asi by bylo dobre to mit moznost pri emulaci (treba v unikarte) rozdelene na dva pametove prostory, ale protoze pozdeji vznikly periferie, ktere spojuji funkce obou do jednoho a pouzivaji jedny pameti, tak by zase vznikl problem u sw, ktery s tim pocita. A stejne by to nevyresilo problemy s prepisovanim kontextu BASIC CP/M atd.

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz