OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 20.04.2024, 02:45

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 16.06.2020, 16:08 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1488
Bydliště: Kurim
Has thanked: 829 times
Been thanked: 582 times
Obávám se, že nic víc, než si sednout, udělat si trochu času a fakt se s tím počítačem seznámit ti nezbude ;-) Osobně si myslím, že není lepší a soubornější návod k jakékoli moderní periferii na jakýkoli jiný počítač, než co dal dohromady Uunek k Unikartě https://www.sharpwiki.cz. Třeba zrovna manažer je popsaný krok po kroku, se screenshoty https://www.sharpwiki.cz/doku.php?id=unicard:unimanager. Stručný návod v PDF, pokud jsi ho nedostl k Unikartě, se dá stáhnout na e-shopu https://retrocomp.cz/produkt?id=6.

_________________
http://www.8bity.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16.06.2020, 16:11 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1521
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 383 times
Tož ono celé kouzlo je v tom, pamatovat si:

1) držet při startu M (skočí do monitoru) a povel EB nahraje Manager (když jsem v nouzi a neumím se do něj dostat jinak).
2) držet při startu Q zablokuje boot z FDD (které má prioritu před QuickDiskem) a nabootuje z QuickDisku (užitečné třeba tehdy, kdy si člověk namapuje CP/M nebo nejakou hru na FDD a ta se mu pak pouští po každém zapnutí počítače místo Manageru).

To je celé, zbytek je intuitivní (ono tohle taky, ale člověka nemusí napadnout, které přesně klávesy jsou potřeba).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16.06.2020, 20:39 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 16.03.2017, 11:36
Příspěvky: 1493
Bydliště: Kósek vod Brna
Has thanked: 101 times
Been thanked: 112 times
Já se musím omluvit jack_free, blábol jsem myslel tohle

Citace:
novacek se v tech funkcich a moznostech dokonale ztrati.



"novacek" jsem si rychločtením vyložil jako Novák a představa že by se v tom autor ztratil mě lehce naštvala.

_________________
TEMS-49, PMI-80, rep. MK14, ZX81, ZXspectrum+, TI58, MZ-800


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16.06.2020, 21:04 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1488
Bydliště: Kurim
Has thanked: 829 times
Been thanked: 582 times
Citace:
novacek se v tech funkcich a moznostech dokonale ztrati.


Taky mne to napadlo, kdyz jsem to cetl, ze novacek se mozna ztrati, ale Novacek ne, dneska mi po telefonu opravil docela zasadni bug v MZ-700 firmwaru na pockani ;-)

_________________
http://www.8bity.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16.06.2020, 22:19 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 30.01.2014, 12:46
Příspěvky: 2757
Bydliště: Trutnovsko
Has thanked: 137 times
Been thanked: 270 times
microlan píše:
Já se musím omluvit jack_free, blábol jsem myslel tohle

Citace:
novacek se v tech funkcich a moznostech dokonale ztrati.



"novacek" jsem si rychločtením vyložil jako Novák a představa že by se v tom autor ztratil mě lehce naštvala.


Netuším kdo je Nováček, ale v pohodě.
Omlouvat se netřeba, někdy mám sklony ptát se hloupě nebo blábolit :-)

_________________
ZX 81, Zx Spectrum & microdrive, Sinclair QL 2xFDD 3,5´(SD-QL, QubIDE, SGC), ZX Spectrum +2, Didaktik M, Commodore C64 I , Commodore C64 II Ultimate cart, Commodore C128, Commodore Amiga 500, Amiga 600HD, Atari 800XL SDrive, Atari 520ST & HXC usb floppy emulator. --- XBOX 360, Playstation 2, XBox ONE, Oric atmos, Enterprise 128, a několik PC a notebooku.....


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16.06.2020, 22:43 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1488
Bydliště: Kurim
Has thanked: 829 times
Been thanked: 582 times
Bohous Nováček, alias NOBOMI je ten skromný človíček v pozadí, který to celé dal do kupy ;-) První Unikartu začali dělat Michal Hučík a Vašek Peroutka, Bohouš na to navázal, předělal hardware, použil výkonnější procesor, což mu umožnilo odstranit CPLD a napsal chytrý soft, který zvládá odposlouchávat sběrnici a emulovat podle ní, co se asi tak děje v počítači a tak zobrazovat výstup GDG na VGA. Nutno říct, že za velkou část firmwaru může také Mikes21, který udělal celou část okolo emulace QD, EMM, ALU a další. Uunek pak trpělivě sepsal https://www.sharpwiki.cz/doku.php?id=unicard. Stručná historie Unikaret s obrázky je hned na té první úvodní stránce.

_________________
http://www.8bity.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16.06.2020, 23:34 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 146 times
Been thanked: 422 times
Mozna bude vhodne strucne napsat co dela Sharp MZ800 po resetu.

Jako prvni se testuje klavesa CTRL. Kdyz je stisknuta, tak se podle prepinace SW1 na zadni strane pocitace vybere mod MZ700 nebo MZ800 a namapuje se vsude ram a pak se skoci na zacatek pameti. (napriklad v basicu pri stisku resetu se prejde do romky, po sticku ctrl+reset se znovu spusti basic)

Nasledne se testuje zda je stisknuta nejaka klavesa. Pri stisku M se spustni Monitor. Pri stisku Q se zapne rutinka na natazeni programu z QD. Pri C se spusti rutinka pro natazeni programu z kazetaku.

Kdyz neni nic stisknuto, tak se otestuje zda je pripojena Floppy mechanika a pripadne se z ni natahne program. Kdyz neni floppy pripravena, tak ze zkusi spustit program z ramdisku. Kdyz ani v ramdisku neni nic pripraveno, tak se zkusi QD. Kdyz neni QD pripraven, tak se zobrazi nabidka co je mozne vybrat. Bezne ma uzivatel vzdy C a M. Pri pripojenem FDD a QD je jeste navic volba F a Q.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16.06.2020, 23:57 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1521
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 383 times
Citace:
Kdyz neni floppy pripravena, tak ze zkusi spustit program z ramdisku. Kdyz ani v ramdisku neni nic pripraveno, tak se zkusi QD.

To je snad jediné, co u Unikarty může běžného gamesníka, který Sharpu nerozumí a chce jen zkusit nahrát jinou hru, mást.

Fór Manageru na Unikartě je totiž ten, že se natahuje jakoby z QuickDisku (a pak se tuším tento QuickDisk odpojí).
Proto se při "vložené" disketě v emulované disketovce (třeba CP/M) sám od sebe Manager nespustí, ale po zapnutí počítače bootuje to CP/M.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.06.2020, 06:46 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 16.03.2017, 11:36
Příspěvky: 1493
Bydliště: Kósek vod Brna
Has thanked: 101 times
Been thanked: 112 times
A aby to bylo celé ještě jednodušší, tak na "vložení" emulované diskety stačí v manažeru kliknout na požadovaný soubor *.DSK a ten se zeptá kam ho má namontovat, jen je třeba pohlídat odpovídající formát

_________________
TEMS-49, PMI-80, rep. MK14, ZX81, ZXspectrum+, TI58, MZ-800


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.06.2020, 21:58 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 30.01.2014, 12:46
Příspěvky: 2757
Bydliště: Trutnovsko
Has thanked: 137 times
Been thanked: 270 times
dex píše:
Tož ono celé kouzlo je v tom, pamatovat si:

1) držet při startu M (skočí do monitoru) a povel EB nahraje Manager (když jsem v nouzi a neumím se do něj dostat jinak).
2) držet při startu Q zablokuje boot z FDD (které má prioritu před QuickDiskem) a nabootuje z QuickDisku (užitečné třeba tehdy, kdy si člověk namapuje CP/M nebo nejakou hru na FDD a ta se mu pak pouští po každém zapnutí počítače místo Manageru).

To je celé, zbytek je intuitivní (ono tohle taky, ale člověka nemusí napadnout, které přesně klávesy jsou potřeba).



Mohu se hloupě zeptat ?
Namapoval jsem si disketu a teď nevím jak skočit do Manageru.
Stále mě to háže do Nipsoft Commanderu.
Mohu se dostat do monitoru (držím při startu M) ale když zadám EB, píše to CHRCK SUM ER.
Mohu držet Q ale také se dostanu pouze na FDD nebo do monitoru.
Dokonce jsem přehrál i kartu, a stále to stejné :-(
Takže co s tím ?

Děkuji za radu.

_________________
ZX 81, Zx Spectrum & microdrive, Sinclair QL 2xFDD 3,5´(SD-QL, QubIDE, SGC), ZX Spectrum +2, Didaktik M, Commodore C64 I , Commodore C64 II Ultimate cart, Commodore C128, Commodore Amiga 500, Amiga 600HD, Atari 800XL SDrive, Atari 520ST & HXC usb floppy emulator. --- XBOX 360, Playstation 2, XBox ONE, Oric atmos, Enterprise 128, a několik PC a notebooku.....


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.06.2020, 22:23 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:34
Příspěvky: 552
Has thanked: 413 times
Been thanked: 167 times
Nestalo se ti tohle?

sharpwiki.cz
Pokud nepotřebujete aktivně využívat RAM disk, můžete do něj přímo vložit mzfloader.ram, což funguje lépe, ale je potřeba si dát pozor na přepsání RAM disku například při spuštění BASICu nebo CP/M.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 21.06.2020, 09:23 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1488
Bydliště: Kurim
Has thanked: 829 times
Been thanked: 582 times
V QD: asi nemáš žádné .mzq, proto Ti nestartuje Q + reset. RAM disk máš nakopnutý tou CP/M, proto to nestartuje z něj. Je potřeba přehrát soubory na Unikartě. Nevím, čím si to zkoušel přepisovat, ani jaká data tam máš, ale pokud si stáhneš odtud https://retrocomp.cz/produkt?id=6 soubor unicard_mz-800_sd-sample_v2_mgr27m.zip, tak je potřeba z něj vybalit a na microSD kartě Unikarty přepsat všechny soubory v adresářích unicard, MZR a MZQ. Tím bys měl opravit jako bootování z RAM disku, tak QD.

Pokud chceš vypnout automatické startování z FDD (má prioritu), tak z adresáře unicard vymaž všechny soubory fd*.cfg, tím se virtuální floppy odmapuje.

_________________
http://www.8bity.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 21.06.2020, 10:50 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 30.01.2014, 12:46
Příspěvky: 2757
Bydliště: Trutnovsko
Has thanked: 137 times
Been thanked: 270 times
Martin8bity píše:
V QD: asi nemáš žádné .mzq, proto Ti nestartuje Q + reset. RAM disk máš nakopnutý tou CP/M, proto to nestartuje z něj. Je potřeba přehrát soubory na Unikartě. Nevím, čím si to zkoušel přepisovat, ani jaká data tam máš, ale pokud si stáhneš odtud https://retrocomp.cz/produkt?id=6 soubor unicard_mz-800_sd-sample_v2_mgr27m.zip, tak je potřeba z něj vybalit a na microSD kartě Unikarty přepsat všechny soubory v adresářích unicard, MZR a MZQ. Tím bys měl opravit jako bootování z RAM disku, tak QD.

Pokud chceš vypnout automatické startování z FDD (má prioritu), tak z adresáře unicard vymaž všechny soubory fd*.cfg, tím se virtuální floppy odmapuje.


Aha dekuji za radu, ja jsem ty soubory prepsal ze stejneho souboru jak odkazujes, ale zrejme jsem neprepsat take ty v adresari MZQ, a jak zamezit tomu abych se dostal do stejneho stavu co jsem ted? Prece nebudu neustale prepisovat soubory? To jsem s tim nedelal zadne blbosti, jen jsem pripojil soubor diskety a bylo to v haji :-(

_________________
ZX 81, Zx Spectrum & microdrive, Sinclair QL 2xFDD 3,5´(SD-QL, QubIDE, SGC), ZX Spectrum +2, Didaktik M, Commodore C64 I , Commodore C64 II Ultimate cart, Commodore C128, Commodore Amiga 500, Amiga 600HD, Atari 800XL SDrive, Atari 520ST & HXC usb floppy emulator. --- XBOX 360, Playstation 2, XBox ONE, Oric atmos, Enterprise 128, a několik PC a notebooku.....


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 21.06.2020, 10:56 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1917
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 519 times
Been thanked: 816 times
V manageru není funkce Unmount diskety? Chaky to ve svém nanažeru tehdy měl. Pokud v poslední verzi není, bylo by dobré ji doplnit :-).

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 21.06.2020, 11:01 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 16.03.2017, 11:36
Příspěvky: 1493
Bydliště: Kósek vod Brna
Has thanked: 101 times
Been thanked: 112 times
Umount tam samozřejmě je.

Bylo by dobré postnout tady obsah systémových složek SD karty, abychom se v tom trochu zorientovali

_________________
TEMS-49, PMI-80, rep. MK14, ZX81, ZXspectrum+, TI58, MZ-800


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz