OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 07:20

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 279 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 19  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 18.08.2020, 16:00 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
nobomi píše:
Milsa píše:
Môj vtip mi vnukol myšlienku. Čo tak implementovať do Unikarty aj GPU? Do RAM tuším zapisovať vie, prípadne sa to myslím dá nejako ošetriť. Mohla by robiť výpočty pre kreslenie a rovno zapisovať do VRAM.
A tohle už jsi viděl ? :)

Videl, ale vždy som si myslel, že to je len v Unikarte vypočítané, ale zobrazené už priamo Sharpom. Teraz ale rozmýšľam, že ten by mal problém to tak rýchlo kresliť v BASICu, takže je to zrejme stroják, ale či kreslenie samotné je akcelerované Unikartou, to neviem.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 18.08.2020, 17:26 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1198
Has thanked: 360 times
Been thanked: 304 times
Co se tyka te FPU matiky, tak si projdi http://oldcomp.cz/viewtopic.php?f=133&t=6241
Nasledne bych musel zacit hrabat hluboko v pameti ;-) (a poznamkach).
A pak, pls, presun debatu tam.

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 21.10.2020, 20:08 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Rozmýšľam, že ak si na Unikarte zmením obraz QD (chcem niečo v monitore naň nahrať, aby som to mohol porovnať na PC), tak potom mi nebude bežať Unicard manager. Napadlo ma, že, či je vôbec technicky možné takáto modifikácia fw Unikarty:

Pri zapnutí počítača by sa vždy nahodil ROM disk pre načítanie manažéra. Ak by sa nezačal čítať po zapnutí počítača do polovice sekundy od skopírovanie ROM fontu do CG RAM (to by vedela Unikarta detekovať pomocou zmeny mapovania pamäte), tak by sa automaticky prepol obraz RAM disku na iný. Tým pádom by ostal obraz ROM disku neporušený bez ohľadu na spustenie CP/M alebo BASICu. Táto možnosť by sa samozrejme občas pýtala vypnúť, ak by niekto využíval ROM disk inak, ale zatiaľ je to len úvaha.

Je vôbec moja úvaha realizovateľná? Tak by bolo možné využívať QD bez nutnosti v PC nastaviť späť obraz QD na manažér. Po zmene QD obrazu.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 22.10.2020, 17:23 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1198
Has thanked: 360 times
Been thanked: 304 times
Urcite takova uprava je mozna. Trochu potiz vidim v tom, ze kdyz to nekdo naprogramuje, tak se to musi zdokumentovat tak, aby to mohl nekdo dalsi pouzivat a veslo to ve znamost. A take, jestli je takova potreba pro (potencialne) vice lidi.
Jinou alternativu bych v soucasnosti videl ve zkopirovani unimanageru (ten mas urcite na mysli) na RAMdisk a pouzivat/spoustet ho odtamtud. Uvolni se ti pak QD na cokoliv jineho.
Slozitejsi moznost by byla pres API prepisovat (treba v CP/M, ale jde to i pres BASIC) konfiguraci image QDisku. Tim muzes vytvaret a modifikovat libovolne image. V pripade QD funguje i formatovani, coz je parada ;-) Toto se da pouzivat take okamzite.

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 22.10.2020, 21:30 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Ten RAM disk by aj mohol byť, ale BASIC... Ten ho proste rozbije. Takže v tomto prípade nie. Ono, ja som bol odchovaný na 1Z016 a po kúpe disketovky som sa s CP/M nikdy nestotožnil. Takže ja som vlastne na kombinácii IPLDisk a 2Z046. Takže RAM disk by som z toho radšej vynechal. V každom prípade, je to len nápad. Ak bude mať niekto chuť to zrealizovať, mňa to len poteší.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 23.10.2020, 09:27 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1198
Has thanked: 360 times
Been thanked: 304 times
To jsme radi, ze by te to potesilo. Ale kdyby jsi to mohl obratit, tak by to dostalo uplne jiny rozmer. Myslitm tim, ze by jsi to vyresil a potesil tim ostatni ;-) IMHO to vetsina dela pro vlastni potechu a ne pro slavu nebo potechu ostatnich :-)

Cela tahle zalezitost se tahne uz dlouho. Schvalne pisu zalezitost, protoze to je spise vlastnost nez chyba. RAMdisk byl od zacatku takovy, ze si nepamatoval svuj obsah pred zapnutim. Historicky bylo zalohovani pridano asi jen v komunite Ceskoslovenskych (+-r1986 v CSSR) Sharpistu. Vzdy se pocitalo s tim, ze RAMdisk je potreba po zapnuti/resetu inicializovat.
Samozrejme to jde (tato uprava existuje) vyresit patchem prislusneho BASICu. Ma to ale zase jine potize, treba nulove byte na zacatku zatuhne system a tak.
Proste RAMdisk (hw a sw) by mozna vydal na celou prednasku na nejakem setkani.

Hezky den.

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 24.10.2020, 20:20 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
1. Idem od konca. Stretnutie by som rád uskutočnil, ale teraz to nejde a ťažko povedať, dokedy to takto bude. Máme nevládneho človeka, ktorého manželka opatruje a sama ho nevládze dvíhať, takže ma treba doma. Do toho komplikácie s koronou. Ale Slovensko bude čoskoro zázračne vyliečené, takže sa vyhovorím len na ten prvý problém. V každom prípade, určite v budúcnosti rád na Talský mlyn, prípadne inde chcem prísť a nie len raz.

2. Ok, beriem to tak, že mám si spraviť sám a vy ostatní mi aspoň pomôžete, pokiaľ vám to čas umožní. Objednám teda USB izolátor (ten mi ešte chýba do výbavy) a okolo Vianoc, keď to budem mať doma a nájdem si trochu viac času, tak začnem robiť pokusy okolo toho. Mám za sebou nejaké začiatky okolo Arduina, takže cudzie mi to nie je a myslím, že toto od toho nemá ďaleko.

3. Ja by som sa chcel hlavne pokúsiť upraviť ešte v BASICu 5Z009 tie veci, ktoré by sa ešte mali dopracovať na Unikartu. Teraz z hlavy neviem, čo tam také ešte treba, ale viem, že som mal v minulosti nejaké postrehy. Ak by bola ochota, zaslať mi pôvodný a upravený zdroják (predpokladám, že sa kompiluje cez TASM a teda originál asi mám). Porovnám rozdiely a skúsim dorobiť aspoň to na začiatok. Unikarta a jej úprava bude až 2. level. Tam to už také jednoduché nebude. Netvrdím, že bude jednoduché aj toto, ale s niečím treba začať.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 25.10.2020, 21:12 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1198
Has thanked: 360 times
Been thanked: 304 times
Ad 1. Jasne, ted je docela 'blba doba'. Snad se to casem nejak (zazracne) uklidni a budeme se moci normalne schazet. Talsky mlyn je dnes jiz kultovni akce a IMHO je vzdy velice prijemna. Urcite te tam (a i jine priznivce Sharpa) radi uvidime. Kazdy ucastnik je vitan a prinosem. Zrovna na pristi se chysta nekolik zajimavych veci (neprozradim), ale az kdyz se uskutecni.

Ad 2. Presne :-) ale nemusis se bat, ze na to budes sam. Za sebe slibuji, ze se ti pokusim(e) pomoct. Klidne pis co a jak a co by jsi pripadne potreboval. Na co chces pouzit ten izolator?

Ad 3. V BASICu s podporou SD karty bylo jeste potreba doresit mazani souboru na disku. Normalne to BASIC nepodporuje, ale jeho API je na to pripravene. Jo a psal jsi o tom lock bitu...
Taky treba moje 'uprava' na ALU byla jen patch do binarky a bylo by pekne to dodat do buildu. Usetrily by se nejake byty v pameti a to se vzdy vyplati ;-)

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 25.10.2020, 21:53 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
2. Na permanentné prepojenie bežiacej Unikarty s PC. Vraj už takto pár kariet kvôli inému poténciálu zeme padlo za obeť.

3. Áno jasné, ten BASIC s ALU v Uni by bol fajn, ale s tým, že ponechať aj originál pre prípad potreby. Hlavne pre pomalé programy, ktoré využívajú pomalosť výpočtov a nevyužívajú WAIT. Čo ale samozrejme nie je problém upraviť. Spomínam si. TASM umožňuje aj podmienený preklad? Myslím, že sme sa bavili o tom, že sa to dá.

Teraz to ostáva na Bohušovi, či nám ten BASIC "požičia" na úpravy.

Samozrejme za ochotu pomôcť veľmi pekne ďakujem, pretože nie som veľmi zbehlý v HW a programovaní okolo neho. Teda, čo sa MZ týka.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 25.10.2020, 23:52 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1198
Has thanked: 360 times
Been thanked: 304 times
Ad 2. To jsem nikdy nepouzil, i kdyz mam nekolik unikaret. Vychazim z toho, ze Sharp ma galvanicky oddeleny zdroj (viz schema v sm). To by se musely soucasne zkratovat C5 a C6 ve zdroji, coz nepredpokladam. Nevim, je tu nekdo, komu se to stalo? Ja vim jen o jednom 'konspiratorovi', ktery to tvrdil :-D.
A take mam galvanicky oddeleny zdroj na PC a jeste to mam na jedne vetvi ~230V. Nekdy mam pripojeny i treti kabel (DEBUG) a jeste na paralelni port extra tiskarnu a do serioveho portu dalsi periferii. Kdo me zna, tak vi, ze jsem jednu takovou sestavu predvadel na TM a doma jsem to mel docela dlouho stabilne na stole. Tim nechci odradit, jen bych nerad veril kazdemu hoaxu.

Ad 3. Original je zachovany uz jen z podstaty, ze je to original ne? Nikdo si ho prece nesmaze z SD karty a spusti si jen tu verzi, kterou chce.
Ale, pokud je na mysli to, ze BASIC sam sebe patchne pri startu, tak to by sice bylo mozne (a take pekne a elegatni), ale to by se musel program rozsirit o tuto moznost, pak se 'opravit' a nasledne toto rozsireni odmazat (uspora mista). IMHO do toho nikdo nepujde, to je plno komplikaci a vysledek v nedohlednu. To je lepsi mit nekolik verzi stejneho programu a pustit jen ten, ktery chci.

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 26.10.2020, 11:19 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Milsa tvuj dotaz "2. Na permanentné prepojenie bežiacej Unikarty s PC. Vraj už takto pár kariet kvôli inému poténciálu zeme padlo za obeť." muze odpovedet jedine Nobomi. On je konstrukter a vi o pripadnych problemech. Co by melo byt soucasti unikarty jsou transformatory jako zde https://electronics.stackexchange.com/q ... -magnetics Dokud i druha strana nebude "setrit" a nebudes mit kabel vytazeny z prepinace co je na jine fazi, tak by se nic nemelo stat. Jinak schema unikarty je https://nobomi.cz/8bit/mzuni/imgs/UNICA ... ematic.pdf

Na odpoved Mikese21 musim rici, ze Sharp vubec neodpovida "Třída izolace II." (to je ten symbol zespodu pocitace). Milsa sam si to muzes overit. Trida bezpecnosti II rika ze na zadne casti zarizeni nesmi byt napeti (nebavime se o proudu). Proste jen pripoj pocitac do site, klidne ho nech vypnuty. Pak vem merak a prepni si to na mereni voltu. Jeden vyvod meraku dej na kolik zasuvky. Druhy vyvod drz v jedne ruce. Druhou rukou se dotkni treba sroubku ktere drzi "domecek. Pak bezne nameris 90V. Ano je tam minimalni proud. Ale kdyz to bude merit revizni technik tak ti to hodi do elektro kose. Spravne reseni je privest zelenozluty vodic z koliku zasuvky a pripojit to na sroubek co je vespodu pocitace pobliz vyvodu pro napajeni plotru. Uznavam ze to nikdo nedela. Na druhou stranu nikdo bezne si se Sharpem nehraje kdyz vyjde mokry z vany nebo v kovove nadobe.

Mimochodem to uzemneni doporucuje Sharp pro vsechny zarizeni. Pred zapnutim Sharp sestavy by vse melo byt propojene a uzemnene.

definice - Třída izolace II.
Zařízení s třídou izolace II má všude dvojitou nebo zesílenou izolaci, nemá zařízení k připojení ochranného vodiče, protože není potřebný. Celý povrch je z izolantu, nebo pro větší mechanickou pevnost může mít některé části kovové, ale vždy musí být oddělené od živých částí dvojitou nebo zesílenou izolací. Pohyblivý přívod je dvoužilový. Spotřebič musí být označen symbolem dvojité izolace - dvěmi soustřednými čtverci.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 26.10.2020, 16:13 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1486
Bydliště: Kurim
Has thanked: 828 times
Been thanked: 577 times
Ze mne muzu rict, ze doma provozuju taky nekolik Unikaret v ruznych pocitacich a nidky se mi nic nestalo. Mam pripojeny jak Ethernet, tak USB nebo seriak. Mimo jine mi pocitacem prosla pri testovani uz skoro stovka Unikaret, ktere mam nejprve pripojene behem testovani vsemi porty (VGA, Ethrnet, seriak, USB, audio) a bezi na nich testovaci program, nasledne kazdou kartu zapojim do MZ-800 a znovu testuju Ethernet, VGA a seriak v BASICu spustenem z Unikarty. Nikdy jsem nemel jediny problem.

Na druhou stranu jednu Unikartu jsem jen tak pripojil v praci ke kolegove monitoru a sup, hned byl odprasknuty jeden pin MPU barevne slozky VGA. Nemel jsem v te chvili pripojene nic jineho nez VGA. Uunkovi uz jsem 2x menil MPU, kde byl ten stejny problem. Cilize podle mne z nekterych monitoru muze po VGA kabelu obcas neco vylezt, co asi odpraskne dany pin MCU. Asi je to poplatne nejak zapojeni pocitace, resp. monitoru, Uunek to mel v ruznych zasuvkach, u kolegy jsem to nezkoumal. Vzdy pomuze vymenit MPU, coz nastesti neni prilis slozita ani nakladna operace (cca 300 Kc).

Zadnou jinou HW zavadu Unikarty jsem nidky neresil. Teda na puvodni Unikarte jsem jednou vymenoval SD slot, ktery jsem "ozvykal" soustavnym vysouvanim a zasouvanim karty.

_________________
http://www.8bity.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 26.10.2020, 20:31 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Mikes21 píše:
Ad 3. Original je zachovany uz jen z podstaty, ze je to original ne? Nikdo si ho prece nesmaze z SD karty a spusti si jen tu verzi, kterou chce.

Prepáč, zle som sa vyjadril. Originál v zmysle, kompletne prerobený 5Z009 na prácu s Unikartou. A k tomu ako podmienený preklad pridať úpravu na ALJ v Unikarte. Takže nemal som namysli originál pre QD. Takže by vlastne ostal aj pôvodný výpočet cez Z80, ale vyvýjalo by sa "paralelne", s podmieneným prekladom, že kto bude chcieť, bude mať navyše aj ALJ.

Doplnené: Tým by vlastne vznikli 2 verzie BASICu z jedného zdrojáka, ktorý sa bude dať ľahšie udržiavať ako 2 samostatné.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Naposledy upravil Milsa dne 26.10.2020, 20:37, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 26.10.2020, 20:33 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
S tým USB izolátorom sa mi zníži len rýchlosť na cca USB 1.1, takže v tom problém nevidím. MZ má aj tak najdlhší súbor DSK súbor a aj ten sa prenesie za niečo vyše sekundu. A dám za to cca 12 eur.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 26.10.2020, 21:27 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1198
Has thanked: 360 times
Been thanked: 304 times
Tak jsem musel docela zapatrat v pameti a v pocitaci. Uz se mi to castecne vybavilo :-) tehdy jsem upravoval pouze BASIC MZ-1Z016 a jeste k tomu v moji hodne historicke variante MZ-1Z016_m++.MZF, ale to je pouze jediny BASIC, ktery je 'rozsireny' o podporu ALU. At uz pres unikartu nebo hw modul s emulatorem ALU v samostatnem ARMu.
Tento BASIC a original prikladam.
Příloha:
MZ-ALU-20180614.ZIP [55.29 KiB]
277 krát
Projdu zdrojove texty BASICu MZ-1Z016.asm a 5Z009B.asm, zkusim je znovu buildnout a pak tam pridat podmineny preklad pro tu podporu ALU. Bude trochu prace s tim, jak najit casti kodu, ktere se pri podpore ALU prestanou pouzivat a bude je mozne vyradit. Tak aby se ve vysledku usetrilo misto.
Tim by to mohlo byt pripravene pro zaintegrovani podpory pro SD kartu na unikarte - dalsi podminka prekladu.

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 279 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 19  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz