OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 27.04.2024, 07:48

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 25.07.2023, 10:49 
Offline
Kecálek

Registrován: 04.02.2016, 10:21
Příspěvky: 91
Has thanked: 7 times
Been thanked: 18 times
Ahoj,

jak jistě někteří z vás vědí, zabývám se zachraňováním dat ze starých magnetofonových pásků pro Sharp MZ. Můj hlavní dodavatel WAVů používá stereo deck Pioneer a k tomu USB samplovací zvukovku.

Ale některá data jsou zcela nepoužitelná. Může to být i tím, že sampling jede na stereo decku, místo monofonně. U monofonního snímání bych čekal lepší kvalitu dat. Napadlo mne tedy kuchnout elektroniku z kazeťáku pro MZ-800 a nahradit ji nečím nízkošumovým - LA3161, nebo okopírovat vstupy Nakamichi RX-505 (který mnoho lidí používá jako referenční deck) s manuálním nastavením zesílení a k tomu udělat stavitelné shelving filtry, např. highpass 100-400Hz a lowpass 2,5-4kHz.

A tedy - nehrál jste si s něčím podobným už někdo tady ?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 25.07.2023, 13:16 
Offline
Kecálek

Registrován: 28.07.2018, 07:55
Příspěvky: 126
Has thanked: 78 times
Been thanked: 88 times
Nešlo by s tím udělat nějaký digitální post-procesing? Rozumím tomu že kde nic není ani digitál nebere, ale ...

Nedávno jsem viděl hezký video o záchraně dat pro TI99. Zde nakonec pomohla super apka která rekonstruovala záznam po blocích a dokázala "slepit" (dobré bloky) z více WAVů (z různých přehrávačů) dohromady a co nešlo tak opravili růčo neb se jednalo o Basic ....

phpBB [video]

https://youtu.be/Woko_i58w4c

Petr


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 25.07.2023, 13:38 
Offline
Kecálek

Registrován: 04.02.2016, 10:21
Příspěvky: 91
Has thanked: 7 times
Been thanked: 18 times
Jo, podobně to dělám i já, ale jak píšeš, kde data nejsou, tam je ze šumu neobnovíš...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 25.07.2023, 20:03 
Offline
Radil

Registrován: 08.10.2013, 18:00
Příspěvky: 297
Has thanked: 13 times
Been thanked: 228 times
vaclavpe píše:
A tedy - nehrál jste si s něčím podobným už někdo tady ?
Ahoj, no pokud jde o hraní s kazetama, k tomu se opakovaně vracím, protože tu mám taky rozsáhlý archív.

Co se týče voby mono/stereo hlavy, dávám přednost stereo hlavě, jsou to v podstatě dvě stopy místo jedné, vidím větší šanci záchrany, když kousek stopy vypadne. Krom interního kazeťáku je pak většina nahrávek stejně na stereo stroji (nebo často mono stroji se stereo hlavou, viz například Tesla SP210). Mimochodem na stereo záznamu je krásně vidět rozdíl kolmosti hlavy k záznamu při čtení versus původnímu záznamu, jeden úhlový stupěň dělá na 96kHz vzorkování posun jednoho z kanálů o 32 vzorků ! Z toho lze jednoduše odvodit, že při rozdílu nastavení hlavy o 0,75° se při čtení mono hlavou obě stopy na cca 2kHz odečtou, protože budou přesně v protifázi a hle modulační signál logické 0 pro Sharp MZ formát je ten tam.

Podle mě je v prvé řade potřeba co nejlépe nasnímat originál, výhoda "lepších" tapedecků je v tom, jak přesně dokážou udržet pásek na hlavě, proto jsem přešel na "Dual Capstan" model, kde jsou unašeče pásku dva, jeden posouvá a druhý přítlakem rovnoměrně napíná pásek, aby neustálě doléhal na čtecí hlavu, dokáže tak zachránit mnoho výpadků na různě pomačkaném čí jinak mechanicky nedokonalém pásku. Větší odolnost proti kolísání otáček má taky něco do sebe, pevnější vedení pásku a držení kazety "Cassette Stabilizer" nenechává výsledek náhodě, kvalitní čistá a neobroušená (ideálně nějaká "neobrousitelná" ;) ) čtecí hlava je nutností.

Pak to celé nasnímat aspoň 96kHz vzorkováním kvalitní zvukovkou a je hotový základ, se kterým se dá něco dělat.

Z vlastní zkušenosti mi vychází nejlíp nejdřív aplikovat brick-wall filtry a pak teprve dál zpracovávat (jako výchozí pro 1200Bd používám 350Hz a 2500Hz).

Rozhodně bych to v dnešní době neřešil HW cestou, co nejpečlivě zazálohovat do WAVu a zpracovávat v softwaru, to je podle mě cesta.

Jestli máš nějaký zapeklitý zdroj dat utopených v šumu, sem s nima, rád se podívám, s čím zápasíš (a jestli bych případně dokázal nějak pomoct).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 25.07.2023, 20:19 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1639
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 29 times
Been thanked: 248 times
Přece nastavíš hlavu podle konkrétní pásky a to pro každý záznam, protože se často dělal v jiné době a na jiném zařízení, je rozdíl i mezi jednotlivými bloky. Takže žádný posun nevzniká. Dát datovou kazetu do super magneťáku bez nastavení hlavy je zbytečná ztráta. Když jsem si půjčil od někoho kazetu většinou jsem hlavu dostavoval a nikdy ji nevrátíš stejně.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 25.07.2023, 20:22 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10140
Bydliště: Praha
Has thanked: 1961 times
Been thanked: 1523 times
A přesně na tohle by se hodila AI. ...a ne nějaké jedinec s IQ 60 pokecy, psaní inzerátů a rádoby chytré odpovědi. Prostě analýzu a rekonstrukci dat.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 25.07.2023, 22:09 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 23.03.2014, 20:13
Příspěvky: 2788
Has thanked: 230 times
Been thanked: 608 times
No, je to alchymie: https://www.pagetable.com/?p=32

_________________
Plesnivý sýr z Tesca, zatuchlé kuřecí řízky z Albertu, oslizlé hovězí a myší trus z Lidlu.
Nákup potravinářské inspekce v ČR, říjen 2023.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 25.07.2023, 22:48 
Offline
Kecálek

Registrován: 04.02.2016, 10:21
Příspěvky: 91
Has thanked: 7 times
Been thanked: 18 times
faraon píše:

Tohle z pagetable i s prstem v nose... Skutečné peklo vypadá takto:
Příloha:
Poznámka: wav
Screenshot 2023-07-25 224715.jpg
Screenshot 2023-07-25 224715.jpg [ 56.15 KiB | Zobrazeno 1529 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz