OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 19:27

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: MZ800: chybné barvy
PříspěvekNapsal: 17.06.2022, 12:02 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 955
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
Po letech jsem si z nostalgie znovu koupil MZ-821 ve vizuálně pěkném a čistém stavu - a to i uvnitř. Ale mám problém s podáním barev. Když počítač přišel, zkoušel jsem ho v práci s projektorem přes COMPOSITE - obraz byl pěkný, v barevném provedení, jaké bych očekával: černý border, modrá plocha a bílé písmo. Po přivezení domů jsek ho chtěl zkusit s televizí LG (také přes COMPOSITE), ale tady jsem narazil. Border je hnědý až tmavě vínový, pracovní plocha žlutá (ne zářivě), písmo +- bílé. Zkoušel jsem ho naladit přes anténní vstup na malé televizi Philips (protože nemá COMPOSITE), barevný výsledek stejný s TV LG a následně i na jiném projektoru není barevné podání správné.

Zapojení přes RGBI na SCART jsem, zatím, nezkoušel - nemám onen DIN8 (teprve je na cestě).

Co se kde poťinťalo a dá se to rozumně opravit? S počítačem jsem, zatím, nic nedělal a ani nic neměřil. Může být "nemocný" zdroj, který to neukrmí? Má smysl recap?

Díky za nasměrování.

Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MZ800: chybné barvy
PříspěvekNapsal: 20.06.2022, 19:36 
Offline
Prvnička

Registrován: 20.06.2022, 18:42
Příspěvky: 13
Bydliště: Nový Bor
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Zdravím, také jsem si pořídil sharpa. Musel jsem ho celý vyčistit. Potom jsem ho zapojil také přes composite na 12let starou LCD TV LG a barvy byly naprosto v pořádku.
Ještě pročistěte (třeba kontaktolem) composite konektor, ale spíše to vypadá na závadu hardwarovou. Otevřete sharpa a vytáhněte a znovu zandejte konektory vedoucí z modulu (stříbrná krabička vpravo nahoře). Popřípadě tuto krabičku otevřete a koukněte v jakém to je stavu.
Jinak já bych také nejraději připojil sharpa přes RGBi na SCART, ale mám takový dojem, že to nepůjde.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MZ800: chybné barvy
PříspěvekNapsal: 25.06.2022, 14:10 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 955
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
Pravděpodobně bude zádrhel někde ve zpracování COMPOSITE uvnitř "tuneru" - projektory jsem zkoušel oba i s více kabely, na jednom je to v pohodě, na druhém, stejně jako v LG televizi špatně.
Slepil jsem si odporový převodník RGBI na SCART, musel jsem sice upravit hodnoty srážecích odporů, ale teď je obraz jak víno. Až mě to popadne, tak se do krabičky tuneru podívám. Třeba na to přijdu.
Mám v plánu vyrobit si scandoubler (Faudraj, MZ-VGA nebo oba :mrgreen: ), desky už jsou pro obě varianty ve výrobě, tak se pak uvidí.

Petr


Přílohy:
RGBI2SCART.jpg
RGBI2SCART.jpg [ 48.21 KiB | Zobrazeno 2189 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MZ800: chybné barvy
PříspěvekNapsal: 27.06.2022, 11:52 
Offline
Prvnička

Registrován: 20.06.2022, 18:42
Příspěvky: 13
Bydliště: Nový Bor
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Zdravím. Neměl byste nějaký plánek (schéma) jak se dá vyrobit připojení RGBI-SCART ?
Na netu jsem to nikde nenašel.
Aleš


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MZ800: chybné barvy
PříspěvekNapsal: 27.06.2022, 20:09 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 955
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
Schéma je v příspěvku tady. S uvedenými hodnotami jsem měl obraz "přepálený" a nestabilní - chvěl se. Zkusil jsem hodnoty změnit podle hodnot nalezených na netu (tuším, že od nějakého modelu Commodore) takto: odpory 100R jsem nahradil 470R, odpory 220R nahrazeny 1k a odpory 150R nahrazeny hodnotou 330R. Je ale možné, že budeš mít hodnoty jiné, ačkoliv "oba konce" jsou nějakým způsobem standardizovány. Ještě jsem na pin 16 SCARTu připojil +5V z konektoru pro napájení plotru (mělo by to taky být přes odpor cca 100R, ale chodí to i bez něj), kvůli přepnutí televize na vstup RGB - pozor, výstup 5V je oproti nepsanému standardu otočen - + je na plášti, - je na kolíčku.

Petr


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz