OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 13:25

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 279 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 15, 16, 17, 18, 19
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 22.05.2023, 10:52 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Takže, prvotný cieľ je, aby sa namapoval RAM disk, ktorý po vypnutí počítača skončil a vrátil sa ten, čo bol nastavený predtým. Mapovanie RAM disku sa uskutoční tak, že sa vytvorí konfigurák a ten určí, aký súbor sa namapuje. Ak namapujem nový RAM disk, upraví sa automaticky aj konfigurák a po vypnutí počítača mi tam ostane ten, čo som namapoval naposledy. Lenže je chcem dočasné mapovanie, aby sa RAM disk nastavil ten, čo tam bol predtým. Jediné riešenie je podľa mňa toto:
1. kópia konfiguráku.
2. namapovať RAM disk, tým sa vytvorí nový konfigurák
3. vymazať nový konfigurák a premenovať skopírovaný konfigurák na pôvodný názov.
4. po vypnutí počítača sa mi vráti RAM disk na pôvodný, škoda, že nie aj pri resete.

Ide o to, že takto zabezpečím, že mi BASIC neprepíše CPM RAM disk, prípadne každý BASIC môže mať svoj. QD BASIC pre kopírovanie z a na QD, FD BASIC pre presun do CMT BASICu atď.. A hlavne, neprepíše sa iný RAM disk.

Áno viem, treba upraviť BASIC, aby si pripojil svoj RAM disk, ale to je jednoduché, to by som zvládol aj sám.

Neraz sa mi totiž stalo, že som dočasne prepínal RAM disk a potom som si ho prepísal. Hádam rozumieš o čo mi ide.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 22.05.2023, 10:54 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Teraz ma ale napadlo, že ak Unikarta počas behu počítača číta ten konfigurák z nejakého dôvodu, tak to fungovať nebude. Takže otázka, ako je to?

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 22.05.2023, 12:04 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1198
Has thanked: 359 times
Been thanked: 304 times
Milsa píše:
Teraz ma ale napadlo, že ak Unikarta počas behu počítača číta ten konfigurák z nejakého dôvodu, tak to fungovať nebude. Takže otázka, ako je to?

Ako je co? Unikarta cte konfigurak z toho duvodu, aby vedela, kde je image prislusneho disku. K takove udalosti dochazi pri restartu Sharpa, pri restartu unikarty nebo pri zmene mapovani (konfigurak->image) pres API. Unikarta urcite NEmonitoruje zmenu konfiguraku, aby zaregistrovala jeho zmenu. Tzn, necita konfigurak pocas behu pocitaca.

Pokud chces zamezit inicializaci RAM disku pri spusteni BASICu, tak pouzivej emulaci QD. Behem prace si nahrajes vse do RAM disku a na konci to muzes ulozit na QDisk. K tomu jsou prikazy SAVE ALL a LOAD ALL. Po restartu budes mit RAM disk prazdny a QD ulozi data i pri vypnuti. Bude to presne odpovidat realite z doby, kdy neexistovaly tak 'genialni' periferie, jakou je napr. unikarta :-)

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 22.05.2023, 13:34 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Keby chcem realitu bez Unikarty, tak Unikartu predám. Máme Unikartu, treba ju využiť naplno. Ak by som to chcel presne podľa doby, musel by som zháňať drahé kazety, mať kopec rôznych RAM diskov, zohnať QD, FD. Dokonca je otázne, či by som mal pracovať s 3,5" disketovou jednotkou, keďže pôvodne sa hovorilo, že je len 5,25". 3,5" prišlo neskôr. Takže máme Unikartu a iné ma nezaujíma. Trochu som sa rozohnil, ale nie preto, že by som chcel byť hrubý. Skôr mi príde divné, že je tu Unikarta a keď zisťujem ako zabezpečiť, že štandardne mám jeden RAM disk a v BASICu chcem druhý, tak mi tu odporučíš emuláciu QD, ktorá ale môj problém nerieši. Mne skôr ide o väčšiu vec. Asi to neviem správne vysvetliť alebo nie sme naladený na rovnaké zmýšľanie. Poviem to tak sproste, ale niečo ako MemExt s pomalou pamäťou, s využitím na dáta. Proste, každý program by využíval vlastný RAM disk, ktorý by si počas svojho behu, do reštartu počítača používal a nenabúral by prípadne pripojený RAM disk. V hlave mám pár nápadov, kde by sa to dalo využiť, lenže projekt, ktorý robím má od realizácie minimálne 2-3 roky, ak by ma nazastavil vo vývoji nejaký problém. Ten projekt by na to nadviazal. Poviem to blbo, ale ide mi o univerzálny projekt pre masové vytváranie softvéru k existujúcemu hardvéru.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 22.05.2023, 14:24 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1198
Has thanked: 359 times
Been thanked: 304 times
Jasne, mas pravdu, jdi do toho...

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 22.05.2023, 14:48 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Nechcel som sa ťa tým nijako dotknúť, len chcem vedieť, či by to Unikarta zvládla tak ako si to predstavujem.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 22.05.2023, 15:31 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1486
Bydliště: Kurim
Has thanked: 828 times
Been thanked: 577 times
Abych si přiznal, úplně nechápu, čeho chceš docílit. resp. chápu, ale nejsem si jist, jak moc je to použitelné a k čemu by to bylo vlastně dobré. RAMdisk je prostě periferie, kterou si různé programy inicializují po svém. Originální SHARP programy nepočítají s tím, že by v RAMdisku po zapnutí byly smysluplné hodnoty. Pokud chceš mít pro každou spuštěnou MZ aplikaci jiný RAMdisk nezbude Ti nic jiného než si upravit Unicard Manager případně firmware Unikarty. Určitě by to šlo. Asi by se dal upravit i BASIC, aby si při startu mapnul "svůj" RAMdisk. Ale nikdo to asi za Tebe neudělá.

Pokud Ti jde o práci v BASICu, tak já nejraději používám Bohoušem upravený BASIC, který ukládá soubory přímo na SD kartu a nemusím se trápit s RD ani QD a jednoduše si pak MZT soubor překopíruju přes FTP.

_________________
http://www.8bity.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 22.05.2023, 17:05 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
No nič, tak to priznám verejne. Mám pláne dokončiť (už na tom pracujem) projekt, ktorý by to vedel využiť. Skúsim to tak rýchlo popísať. Máme MemExt, ktorý je ako HW úprava. Ak program potrebuje pracovať s väčším množstvom pamäte, musí si údaje uložiť zvlášť a čítať to so súborov. Ak by Unikarta dokázala vytvoriť dočasný obraz, kľudne aj bez možnosti zápisu na SD kartu, čisto len ako RAM disk, ale bez prepísania konfiguračného súboru, program by túto pamäť vedel využiť ako rozšírenie pamäte, pretože by nenabúral žiadny RAM disk, dokonca ani práve namapovaný. Už dlhšie som si všímal, že je málo softvéru pre hardvér. Je ale škoda to nevyužívať, keď HW existuje. Rozmýšľal som, čo s tým viem urobiť, hoci nie som Z80 programátor a na MZ viem robiť tak v BASICu. Tak ma napadlo urobiť niečo, čo využite BASIC a bude to podporovať všetko, čo sa teraz bežne používa (rozumej Unikarta). Ale občas sa zíde aj nejaká RAM pre programy, tak ma napadla táto habaďura. V podstate nový formvér neviem vytvoriť, ale z môjho pohľadu, aby som nemusel robiť ten divoký postup, by stačilo, ak by firmvér Unikarty dovolil namapovať RAM disk tak, že by nezmenil konfiguračný súbor. Po reštarte by sa všetko dalo na poriadok. Teda asi až po vypnutí, pri resete sa zrejme RAM disk nenamapuje znova, ak je namapovaný iný, než je popísaný v konfiguráku.

Mimochodom, výborný je BASIC príkaz SWAP. Som netušil, že niečo taký dokáže MZ BASIC. Musím vyskúšať, či funguje aj u Bohuša.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 17.10.2023, 13:17 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1198
Has thanked: 359 times
Been thanked: 304 times
Tak co, funguje? Melo by. A jak to postupuje dal?
Jinak funkcionalita unikarty pres jeji API jde pouzivat i ve standardnim BASICu. Sice to neni vykonostne nic moc, ale funguje to. Takze je mozne vytrorit (i nekolik) odkladacich souboru a pak je opakovane cist. Unikarta nemuze vytvorit docasne soubory v pameti (na to ji nema dostatek), ale vzdy na SD karte, ovsem rychlostne to nema zadny vliv. Programy na Sharpovi (ani v assembleru) to nemaji sanci zahltit. (Tedy krome jednoho specifickeho scenare, ktery je ale prakticky nerealny.)

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 279 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 15, 16, 17, 18, 19

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz