OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 01:54

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 11.12.2019, 04:30 
Offline
Kecálek

Registrován: 25.11.2015, 02:24
Příspěvky: 109
Has thanked: 1 time
Been thanked: 17 times
Zdravím!

Pred týždňom som mal otázky ohľadom Diaktiku Kompakt a podľa odporúčaní som sa rozhodol pre ZX Spectrum 128.
Hľadal som vylepšenia, periférie atď.
Našiel som odkazy na ZX Spectrum Next.
Vyzerá hardvérovo skvelo - dokáže dobré veci.
Zostáva jediná otázka:
Aká je kompatibilita s reálnym ZX Spectrom 48/128?
Prípadne - je možné vypnúť vylepšenia a spustiť real mód ZX Spectra 48, ZX Spectra 128 atď...
Okrem tejto veci ma zaujíma či je možné na nejakom úložnom zariadení pre ZX Spectrum pracovať s D40 a/alebo D80 diskimages?

Vie mi niekto dať radu kto tomu rozumie?

Ďakujem za všetky správy.
Miro


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.12.2019, 00:25 
Offline
Kecálek

Registrován: 27.09.2013, 19:59
Příspěvky: 91
Bydliště: Havirov
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times
Já bych v případě Nextu až tak zpětnou kompatibilitu neřešil. Ty počítače samozřejmě kompatibilní jsou a jestli někde nefunguje nějaké speciální časování je asi jedno - bude to mít vliv na pár dem, no a? Next prostě není další klon, ale evoluce. Takto je třeba k tomu přistupovat. Je to pro lidi, co chtějí stroj kompatibilní s původním Spectrem a horou dalších možností se kterými si chtějí hrát a vyvíjet pomocí nich nové, lepší hry a programy.

Osobně mám pocit, že česká speccy scéna Nextem pohrdá. A myslím, že je to tím, že těm lidem se prostě podařil ojedinělý projekt, který nemá obdoby. Je to přesně ten typ stroje, který jsem si vždy přál mít. Dobře, soustředili se primárně na vývoj nových možností a sekundárně na dokonalou kompatibilitu. Mě osobně to nevadí.

Navíc, delivery date se pomalu blíží :-).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.12.2019, 02:22 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 20.02.2017, 01:17
Příspěvky: 801
Has thanked: 19 times
Been thanked: 48 times
Uz se to tu probiralo. Mne by urcite nevadila nekompatibilita s puvodnim Spektrem. Problem vidim v tom ze autori se nedrzi puvodni filozofie Spektra a namisto primocarosti a flexibility z toho delaji kockopsa s deseti ocasy ktery nema ani standardizovany video vystup HDMI vs. analog.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.12.2019, 03:07 
Offline
Kecálek

Registrován: 25.11.2015, 02:24
Příspěvky: 109
Has thanked: 1 time
Been thanked: 17 times
Môj výber Nextu je ovplyvnený aj Pentagonom.

Reálne som fanúšik a programátor Commodorov - špeciálne C128.
Vždy som túžil vlastniť temer daný do predaja - Commodore 65 - no nie pre C64 mód - pretože ten uškodil aj C128.
Prišiel kamarát pred pár rokmi s projektom na jeho repliku + kopu nových možností. Teraz sa volá Mega 65.
Najväčší problém už vznikol a ešte nie je k dostaniu finálna verzia. Problém je C64 mód.
Jednoducho C64čkári v ňom vidia iba vylepšené C64 a na možnosti C65 kašľú - t.j. to isté ako C128, no ešte v drvivejšom podaní.
Prakticky Commodore 64 je najpredávanejší počítač všetkých čias - dá im za pravdu aj Guinessova kniha rekordov - no bol už viackrát prekonaný a to temer 3x len na scéne Commodorov.
Mám trochu pocit že je to tu so ZX Spectrom rovnako.
Pre mňa osobne je C64 len hracia konzola a to ju urobilo najpredávanejšou. Pritom čo ponúka C128 a ponúkne M65 je bokom napriek našej C128 komunite.
Ak brať v úvahu C64 tak len DTV - nie preto že je to joystick ale pre jeho vylepšenia - rýchlosť CPU (reálne FPGA), 256 farebná 16-bitová paleta, blitter atď. Po modifikácii stačí pripojiť klávesnicu, nejaké úložné zariadenie a je to - mal som ho doma, no odišla doska samotná.

Pakticky Next som si vybral pre jeho nové možnosti zahŕňajúúce aj Pentagon a kopu nových.
Nemyslím si preto že ZX Spectrum je zlé alebo nie je dostatočné, ale je to iný prípad ako C64 vs C128 - ZX Spectrum 128K nie je natoľko vylepšené oproti svojmu predchodcovi.
Mne osobne by stačilo aj klasické ZX Spectrum, ale keď je možnosť využijem aj možný návrat a rozšírenie o platformu X80...
Prečo sa brániť niečomu čo ponúka viac?
Taká istá otázka by padla aj C64čkárom...

Ale ďakujem za info o kompatibilite. Nie som fanúšik demo programov ale reálneho softvéru - ak ten funguje, som spokojný.
Miro


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16.12.2019, 13:34 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1910
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 517 times
Been thanked: 812 times
Vím, že na FB řešili to časování. Snad autor něco opravil, ale nemám desku Next, abych to zkusil s posledním jádrem. Nějaká aktualizace vyšla 1.10.2019.
https://www.specnext.com/latestdistro/
A letos asi Next nedorazí pod stromeček.

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16.12.2019, 17:51 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Rád bych na otázku kompatibility odpověděl, ale ZX Spectrum Next prý bude v lednu (říkali v květnu roku 2017)... 2018/01 se to nepovedlo, 2019/01 se to nepovedlo, ale 2019/12 už mají alespoň klávesnice.

Tak schválně.

Ještě by ho mohli cestou sežrat divoši ve Francii, Germánii, nebo ztratit Česká Pošta. :dfro:


Přílohy:
2019-12-16_zx_spectrum_next.png
2019-12-16_zx_spectrum_next.png [ 141.37 KiB | Zobrazeno 8400 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz