OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 13:17

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 253 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 31.05.2021, 17:56 
Online
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Sága pokračuje...

Bylo mi pořád divné, že na datové sběrnici mezi RAM, ROM atd... jsou fakt divné špičky přesahující úroveň L. Jenže jsem neměl moc možností s tím něco dělat, tak jsem to odsouval a odsouval až to v podstatě bylo to jediné, co jsem nezkusil nějak řešit.

Bylo prozíravé osadit patice na vše ve větším pouzdře než DIL 16.

Ale než se dostanu k řešení podivnosti na datovce... Jak jsem tak blbnul okolo RAM, tak se mi ji povedlo smazat... tedy umýt z ní barvu. A šlo to jen technickým lihem. Bohužel se pod barvou neukrývalo žádné šokující odhalení. Čip byl zjevně přebroušený a nově vylaserované označení bylo i v plastu pod barvou. Může být jen pomalejší verze téhož typu paměti. Může to být i úplně jiná paměť, protože tvar pouzdra a velikost koleček není identická.

Proč jsem čip v patici umýval? Protože jsem si všimnul, že ta kolečka, co mají být lesklá, tak lesklá nejsou a že barva v nich šla oškrábat nehtem, protože na hladkém podkladu zjevně nedržela.

Druhý důvod byl, že výstupy z pamětí byly podezřele pomalejší.

Koupil jsem novou SRAM se stejným označením z GME jako byla ta původní - viz foto. Nová paměť měla na datech ostřejší výstupy, rychlejší hrany a taky jiné písmo popisu! Obě paměti by měly být dle označení stejné - Alliance AS6C4008-55PCN

Ale pořád to nevyřešilo nespolehlivost a nová paměť sama o sobě nevyřešila divné špičky na datech.


Přílohy:
datovka_na_RAM_dodane_ve_stavebnici_Nucleonu.png
datovka_na_RAM_dodane_ve_stavebnici_Nucleonu.png [ 100.65 KiB | Zobrazeno 7246 krát ]
datovka_na_RAM_z_GME.png
datovka_na_RAM_z_GME.png [ 60.65 KiB | Zobrazeno 7246 krát ]
Poznámka: Nahoře nově koupená paměť z GME. Dole paměť (v patici) s umytou barvou, kterou jsem dostal jako součást stavebnice.
DSC06450 oriznuto zmenseno.JPG
DSC06450 oriznuto zmenseno.JPG [ 503.19 KiB | Zobrazeno 7246 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 31.05.2021, 19:41 
Online
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
SCjoe píše:
zxcygnus píše:
Sága pokračuje...
Safra, to je nekonečný příběh...
Smutno je mi, mezi Sparrowem a eLeMeNtem ZX je ještě prostor,
ale tady spíše retrográdní pohyb vidím.
http://oldcomp.cz/viewtopic.php?f=123&t=6950#p86401
Nj... to mám z toho, že jsem chtěl malý Pentagon do gumákového šasi. Třeba mě na ZX eLeMeNt taky časem přemluvíš :P

Mimochodem - ze všeho nejvíc by mi teď pomohl boardview - třeba BRD soubor pro Eagla / KiCAD, protože bych potřeboval propípat všechny spoje okolo konkrétních čipů. Najít ve schématu, kam všude signál vede a kde jsou ty konkrétní čipy je na téhle desce docela peklo. Kliknout na spoj a vidět ho zvýrazněný na layoutu desky by bylo super. Pomůže CSS?

I když přiznávám, že už se začínám docela orientovat :)

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 01.06.2021, 11:14 
Online
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
SCjoe píše:
zxcygnus píše:
Pripoj ho k Nucleonu a mozna uvidis, ze ty fantomove hodnoty zmizi :poke: :-)
Nezmizí. Ta závada nesouvisí s připojenou periferií. Deska Nucleonu mi blbne sama o sobě. Viz dále.
danhard píše:
Jaké divné špičky ? když je výstup ve třetím stavu, tak jde sběrnice pomalu nahoru, na tom není nic divného.
Ano, to mě taky napadlo. Ale protože nemám tolik zkušeností, tak si tím nejsem jistý, nevím jestli to může mít vliv na spolehlivost, jestli není problém v tom, že napětí na vstupech je nad úrovní L několik desítek ns po sestupné hraně atd...

Zkusil jsem nejprve vytáhnout RAM. Když byla odpojená, tak napětí na datech zůstalo zhruba na 1.5V a když jsem postupně vytahal vše, tak se ukázalo, že to způsobují registry 74LS374. Nejprve jsem zkusil na data přidat pulldown odpory 33kΩ (viz foto). To mi přišlo jako dost velká hodnota, aby to situaci nezhoršilo a zároveň jsem chtěl vidět, jestli se něco změní. Nezměnilo. Nahradil jsem IC9, IC10, IC11 a IC13 verzí HC a datová sběrnice se krásně vyčistila.

Mezitím se nespolehlivost začala projevovat výrazněji. Nejenom občas, nejenom ve 128k BASICu, ale dokonce i tak, že se nedokončí reset do 48k BASICu

To je vlastně dobře, protože v tuto chvíli vím, že:
- nezáleží na CPU - zkusil jsem víc kusů
- nezáleží na ROM - zkusil jsem např. originál AMSTRAD ROM i Retroleum Diag. ROM
- nezáleží na RAM - zkusil jsem dvě různé (dodanou se stavebnicí i nově koupenou) a nakonec testy paměti procházely i s tou původní
- nezáleží na těch registrech 74**374 IC9, IC10, IC11, IC13
- nezáleží na přítomnosti AY (nebo klonu KC89C72)
- nemá souvislost s připojenou periferií
- GAL22V10 IC49 je asi ok, prověřoval jsem ho důkladně různými programy, teda kromě chování na portu 253, které je předvídatelně pořád stejné
- stránkovací port 74LS273 IC45 - prověřeno spolu s GALem, zdá se 100% ok, ale protože se závada víc projevovala ve 128k BASICu, pátral jsem tím směrem
- i oddělovače sběrnice jsou pravděpodobně ok
- prověřil jsem clock, prověřil jsem čítače
- většina jednoduchých hradel je ok, zdá se že všechna dělají svou funkci
- nemá souvislost s některými zákmity, které se objevují, kde nemají, protože co jsem našel, spolehlivě neprojde násl. hradlem (třeba jeden z výstupů čítače, který vytváří snímkovou synchronizaci a takové věci)

Tak co se změnilo?

Všechna ta občasná nespolehlivost (začalo to nenápadně, když už byla deska zašroubovaná v šasi), jedno zhroucení a pak půlden nic, časem pak tu a tam reset po 10 - 15 minutách provozu... potíže se postupně zvýraznily do té míry, že to buď "trochu funguje", nebo se deska cyklicky resetuje a nedostanu se už ani do 48k BASICu.

A díky tomu jsem si konečně všimnul, že to reaguje na mechanický tlak. Začal jsem podezřívat patice. Proměřil jsem odpor mezi nožičkami IO a paticí, ale nic. Vše bylo hluboko pod desetiny Ω (míň než umím změřit). Až jsem si nakonec všimnul, že když desku jen nepatrně zkroutím, opravdu stačí málo, tak se rozeběhne, nebo porouchá.

Takže se nakonec zdá, že je někde přerušený spoj, jen nevím kde. Prokov by asi nereagoval na lehké ohnutí, nebo ano?

P.S. Ano, s tím škrábancem jsem desku dostal, taky jsem ho pečlivě zkoumal a zdá se, že to je jen v nepájivé masce.


Přílohy:
DSC06458 oriznuto zmenseno pulldown odpory pod RAM.JPG
DSC06458 oriznuto zmenseno pulldown odpory pod RAM.JPG [ 466.43 KiB | Zobrazeno 7071 krát ]
po vymene registru za 74HC374 vypada datova sbernice lepe.png
po vymene registru za 74HC374 vypada datova sbernice lepe.png [ 149.75 KiB | Zobrazeno 7071 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 01.06.2021, 21:34 
Online
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Propípal jsem všechny spoje okolo Z80, EPROM, to se ještě dalo jakš takš najít a nic jsem neobjevil, vše se zdá v pořádku, patice taky, nikde svod ani špatný spoj, který by třeba reagoval na mechanické namáhání.

A protože pouze se schématem to je nepohodlné. Tak jsem to vzal plošně a prostě jsem pečlivě zapájel volné prokovy asi na 80% desky kromě pár míst, která by neměla mít vliv na běh programu. Resp. na spolehlivost. Kdyby tam byl problém, byl by viditelně jiný.

Nutno poznamenat, že Nucleon má prokovy relativně malé a izolační vzdálenosti mezi spoji taky. Spoje jsou na poměry osmibitů tenké a velmi blízko k sobě. Zelená nepájivá maska by byla mnohem praktičtější než černá.

Před 10 minutami jsem spustil Busyho Song In Lines, protože má autoplay a střídá skladby jednu za druhou. Zatím to hraje.

Jenomže takhle to fungovalo už několikrát než se to pokazilo. Takže můžete přijímat sázky jak dlouho to vydrží tentokrát.

Když se trefíte, vyhrajete leda dobrý pocit z vlastní dokonalosti, ale i to stojí za pokus, no ne?

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 02.06.2021, 10:32 
Online
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
MilasPce píše:
CSS dal černou masku naschvál, aby se to špatně hledalo a náhodou spoje někdo neokopíroval. To je jeho duševní vlastnictví.
Jak vidno z fotky, tak to při správném světle je vidět dobře a snadno. Jediné, co černá komplikuje je opravování, ne kopírování.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 02.06.2021, 12:14 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
... a náhodou spoje někdo neokopíroval ... :lol: :lol: :lol:

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 02.06.2021, 15:27 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1581
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 25 times
Been thanked: 238 times
Tak v Rusku už se to prodává, takže CSS trápí jen Vás, za odměnu, že mu pomáháte řešit problémy.
https://chipkin.ru/product/konstruktor-zx-nucleon-512-pentagon/

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 02.06.2021, 17:58 
Online
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
MilasPce píše:
Tak v Rusku už se to prodává, takže CSS trápí jen Vás, za odměnu, že mu pomáháte řešit problémy.
https://chipkin.ru/product/konstruktor-zx-nucleon-512-pentagon/
No vida. Tak teď jen najít, kde to Pavel Rjabcov zveřejnil a budu moct snadněji diagnostikovat originál :D

Zmiňují na https://zx-pk.ru/threads/30814-zx-nucle ... page2.html

Tohle PDF rozhodně stojí za pozornost https://disk.yandex.com/d/jk2gzOed8RbOJA Popisuje nejenom drobné chyby v potisku té zkopírované desky, ale i potíže s artefakty v obrazu jak kopie, tak originálu... a mimo jiné zmiňuje, že GAL (asi myšlen 16V8) by měl být co nejrychlejší a multiplexory v provedení ALS, ne jenom LS.

Jiný GAL ještě budu muset zkusit.

A jen mimochodem, propájení prokovů a zaplnění každého z nich cínem mělo velmi pozitivní vliv (nakonec jsem tak upravil skoro celou desku). Nechci říct, že to problém se spolehlivostí vyřešilo, protože i když jsem na tom nechal běžet různé věci v součtu přes 14 hodin (MQM 2, MQM 4, SiL 5, Vibration, AEON, Ugly Kid, KKolor, Mental Masturbation, N.o.m.a.d., Eclipse 1, Klondike...) , tak Elite se mi jednou zresetovalo po asi 10 minutách v základní obrazovce s rotující lodí Cobra MK III, až napodruhé běží, teď už přes hodinu.

Pro srovnání s šedou amstradí +2, kde jsem to pro porovnání v sobotu taky zkusil. Tatáž verze Elite na ní běžela 8+ hodin stabilně (ale moje +2 je taky trochu vyladěná).

Pokračuji v testování.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 02.06.2021, 21:56 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1581
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 25 times
Been thanked: 238 times
zxcygnus píše:
a mimo jiné zmiňuje, že GAL (asi myšlen 16V8) by měl být co nejrychlejší a multiplexory v provedení ALS, ne jenom LS.

Multiplexory dorazili, ale nejsou ALS. Teď jestě čekám na 16V8-10
Příloha:
74F153 v01s.jpg
74F153 v01s.jpg [ 49.42 KiB | Zobrazeno 7281 krát ]

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 04.06.2021, 10:13 
Online
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Lisiak4 píše:
Bude se ještě někdo pak zabývat tím betadiskem?
Já určitě ne a Betadisk od CSS nemám ani pořizovat nebudu. TRDOS na Nucleonu samozřejmě používám, ale byť s výhradami, tak zatím jen ten na DivIDE. Mikrobázový Betadisk jsem zatím nepřipojil. I když mám variantu se SAB2793, tedy pouze 5V... možná někdy?

Krom toho by to asi patřilo do jiného vlákna.

Ad testování Nucleonu po propájení prakticky všech prokovek (co byly mimo vývody součástí) - stále to běží. Občas na tom software vystřídám. Na lehké poklepání, nebo šetrné prohnutí desky nereaguje.

Dosavadní poznatky:
- Elite není stabilní, někdy běží i hodiny, někdy se zresetuje po minutách. Není to už ta katastrofální nestabilita, jako před propájením desky, kdy nešlo ani načíst a rozkomprimovat, ale zjevně tam není něco v pořádku.
- demo Weed, jak jsem psal dřív, neprojde částí "s hodinami ze zdi", to vypadá spíš na nekompatibilitu než nespolehlivost... zkuste prosím na jiném Nucleonu, zhroucení není pokaždé identické, ale vždy je velmi blízko stejného místa běhu dema
- vše další, co jsem zkusil vydrží fungovat celé hodiny bez náznaku problémů, resp. neobjevil jsem chybu

Hledám další software, který by dělal potíže. Čím konkrétněji, tím lépe, kdyby se mi to povedlo zúžit na pár instrukcí v assembleru, bylo by to úplně super.

Moje revize 2Q není poslední. Proč byly provedeny změny, které byly provedeny v následujících revizích?

Dosavadní bilance závad:
- vadný 74LS641 - nefungovala částečně klávesnice, jednoznačně vadný čip
- vadné 74LS153 - CSS dodal špatnou variantu, s ALS153 to funguje zjevně lépe
- špatná RAM - možná CSS přehlédl, ale paměť byla jednoznačně přeznačená a pomalejší, nicméně asi funkční
- špatně zvolené rezistory, kterými se přimíchává jas, oprava triviální, ale jednoznačně chyba designu
- vadný plošný spoj - jinak by zapájení otvorů nemohlo pomoct, nejspíš nepředvídatelná smůla

... a ještě pár nejistot (příliš pomalý GAL16V8? nebo spíš odlišnost Atmel vs Lattice?, je lépe zvolit 74HC374, nebo jsou ty původní 74LS374 ok?)

Na druhou stranu, kvalita S-Video výstupu je opravdu na poměry ZX Spectra nadprůměrná, takže to se CSS nejspíš povedlo, ačkoli tu a tam (vzácně) mi monitor na zlomek sekundy problikne do černobíla. (s monitorem LG Flatron M1921TA), než jsem znížil jas nejasných barev, tak to bylo horší a zvlášť špatné s BORDER 5.

MilasPce píše:
Multiplexory dorazili, ale nejsou ALS. Teď jestě čekám na 16V8-10
Zvědavě očekávám každou zkušenost:)

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 04.06.2021, 16:36 
Online
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
smittthy píše:
Demo Weed jsem otestoval jak v 128k režimu tak 512k a běží bez problému až do konce.
Zajímavé.

Spouštím z DivIDE z CFky. Pro pořádek jsem stáhnul demo z pouet.net znovu jako SCL, zkonvertoval na TRD, který jsem ověřil ve Fuse emulátoru (demo se přehrálo celé).

Ale ani nově stažené demo se na mém Nucleonu nepřehraje do konce. Zkusil jsem 4 různé Z80 - UB880D, Zilog Z8400APS, NEC D780C a Zilog Z84C0010PEG (koupena 2014 v GME), se všemi se to zachovalo identicky a demo zatuhne na stejném místě.

Na kombinaci 128k/512k a jumperu 8b/16b port taky nezáleží.

Alespoň to není náhodná nespolehlivost. Ráno jsem spustil Inward Untitled a po cca 8 hodinách to pořád běželo dál.

Mimochodem - co ten dříve zmíněný port 253? Stránkuje? (viz BASICový příklad o pár příspěvků dřív.)

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 04.06.2021, 18:36 
Offline
Kecka

Registrován: 24.03.2018, 19:59
Příspěvky: 33
Has thanked: 0 time
Been thanked: 20 times
to: zxcygnus

ahooj, tak taky posilam par postrehu...

- na moji verzi 1D bezi Weed jak z praku.
- port pres uvedenej call zda se, ze nestrankuje. To beru jako normalni vlastnost Pentagonu/Nukleonu.

Ze ti to takhle blbne jsou v podstate 2 moznosti nebo kombinace obojiho. Chybicka pri pajeni,
nebo "nekompatibilni" skladba nekterejch chipu. Ta konstrukce je technicky opravdu na hrane a dost
narocna to i postavit. Ja kdyz jsem to stavel "ukecal" jsem CSS jen na desku.
IC jsem vybiral sam a zda se ze se povedlo. Neco tesla neco od soudruhu z DDR a vetsina pak
Texas Instruments od Mouzra a chod je velice stabilni. Nabehnuti na prvni pokus a to byla teprve moje druha stavba 8bitu :)

Jeste pro zajimavost. Verze 1D neni oznacovana jako better picture, tak jsem nadratoval FIX podle novejsi revize desky.
Pravda, trochu jsem s tim bojoval, ale po kratkem experimentovani to chodi jak vino :)

_________________
My toys:) Commodore C64, ZX Spectrum 48k, ZX Spectrum 128k+2, ZX Harlequin 128k, ZX Nucleon 512k, Amiga 500, Atari 800XE, Atari STF 1040


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 07.06.2021, 11:48 
Offline
Stydlín

Registrován: 23.10.2017, 17:00
Příspěvky: 6
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Ahoj,
můj Nucleon ze stavebnice vykazoval čárky na ploše a tečky v borderu. Vyměnil jsem T74LS153B1 od firmy SGS za
MC74F153N (motorola?) a všechno je pryč. Ještě vyzkouším na velké televizi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 07.06.2021, 18:19 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Sorry, ale to, že je zapojení nedefinovaně závíslé na použitých obvodech, je poněkut diletantské a autor by se měl trochu víc starat, zvláště, když to prodává jako stavebnici.
Jak jsem tu psal už několikrát, je to chyba návrhu a také jsem psal, jak to definitivně odstarnit.
Ale je tam takových cypovin vícero.
Třeba multiplex adresy pro DRAM se předělává pro multiplex na SRAM atd.

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Nucleon 512KB
PříspěvekNapsal: 07.06.2021, 19:26 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1581
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 25 times
Been thanked: 238 times
Původně jsem si myslel, že ten multiplex je hovadina, ale když se člověk zamyslí nad systémem zobrazování, tak je tam potřeba. Protože se snad část adresy zapíše do jednoho a pak se čítá druhá část. Tak si to nějak představuji, že to dělá ULA s DRAM.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 253 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz