OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 02:31

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 128 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Gama 192K
PříspěvekNapsal: 07.07.2016, 12:14 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:40
Příspěvky: 1920
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 895 times
Been thanked: 693 times
mam trosku kacirsky napad, abych se vyhnul 2 napetim ve zdroji napadlo me neosazovat mixer compozitu a modulator, ale dat tam misto toho RGB konvertor. Moje zobrazovadla maji vsechny RGB vstup, takze bych stejne chtel pouzit tohle. Koukal jsem se na ten putnikuv konvertor, zkousel to nekdo na spectru?

_________________
www.krupkaj.cz ~ www.atariportal.cz ~ jaysoft.atari.org
:busybee:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Gama 192K
PříspěvekNapsal: 07.07.2016, 12:31 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:40
Příspěvky: 1920
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 895 times
Been thanked: 693 times
Doda píše:
Nemuzu nikde najit k DG192K schema, je nekde ?

v balicku s dokumentaci
http://web.archive.org/web/200911210346 ... tazeni.htm

_________________
www.krupkaj.cz ~ www.atariportal.cz ~ jaysoft.atari.org
:busybee:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Gama 192K
PříspěvekNapsal: 07.07.2016, 13:04 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Nebo u zooma http://z00m.speccy.cz/hw.html

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Gama 192K
PříspěvekNapsal: 09.07.2016, 10:12 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Tak jsem vcera vecer take zacal pajet. Uz se to pomalu rozjizdi. Chci co nejdrive vetsinu veci zapajet abych vedel co jeste nemam a mohl nektere soucastky dat dal klukum jak je domluveno.

Co mne pri pajeni prekvapilo je to ze u patic kde mezi dvema piny je cesticka tak ze neni pokryta nepajivou maskou. To je presny opak co ze bezne dela. Podivejte se na desku. Je potreba si dat pozor aby se to nahodou nespojilo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Gama 192K
PříspěvekNapsal: 09.07.2016, 23:25 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
krupkaj píše:
mam trosku kacirsky napad, abych se vyhnul 2 napetim ve zdroji napadlo me neosazovat mixer compozitu a modulator, ale dat tam misto toho RGB konvertor. Moje zobrazovadla maji vsechny RGB vstup, takze bych stejne chtel pouzit tohle. Koukal jsem se na ten putnikuv konvertor, zkousel to nekdo na spectru?


Na OC setkani 1.7 mi mezi reci bylo receno, ze se to uz zkouselo a nefunguje to. Ale sem do fora to nikdo nenapsal. Minimalne ja a jeste jeden clovek to chceme odzkouset. Myslim, ze kdyz nekdo verejne nerekne, ze
je to blbost, tak by se to melo odzkouset i pro pripad ze to nebude fungovat.

Ja to budu chtit vyvest na Scart a tak stejne budu potrebovat 12V. To ale vytvorim lokalne treba pres soucastku GME 332-213.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Gama 192K
PříspěvekNapsal: 10.07.2016, 01:09 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Já se problém s duálním napájením snažím řešit stabilizátorem přímo v DG192k. Tzn. do počítače cca 15 až 21V, uvnitř už je stabilizátor na 12V a přidám spínaný stabilizátor na 5V. Půjde to. Viz fotky. Prozatím jsem si vyrobil velmi provizorní panel, abych si odzkoušel rozměry, vzdálenosti atd. Samozřejmě se přitom ukázalo, že ne vše mám v CADu správně a hlavně se ukázalo, že je deska DG192 menší než DG80k. Všechny otvory sedí, ale na straně sběrnic je asi o 3mm kratší, takže jsou sběrnice víc zapuštěné a ani originální panel nepůjde na desku nasadit správně. Tedy se o to ani nehodlám pokoušet (raději desku DG80k zachovám funkční, jen s paticí místo ULA).

Deska DG80k má rozměry 135x234mm, střed otvoru v levém dolním rohu (u ULA) je 7.5mm od okraje (hrana u RAM).

Deska DG192k má rozměry 132x234mm, střed otvoru v levém dolním rohu (u ULA) je 7.0mm od okraje (hrana u RAM).

Ten 0.5mm může být chyba měření způsobená hrbolatým okrajem (DG192 má okraje čisté), ale 135 vs 132mm je jednoznačné. Tím spíš, že ty 3mm opravdu na straně konektorů zbydou mezi deskou a plastovým šasi. (teď mám desku v dílně, ne u sebe, ale až doměřím a zpřesním výkres, tak někam uploadnu, současná verze by byla zbytečně matoucí). Právě kvůli těm 3mm mi nevyšel panýlek, což ale nevadí, chtěl jsem ho udělat provizorní a narychlo, jen je teď víc provizorní, než jsem plánoval.

Ad. prostor okolo modulátoru, kam chci umístit stabilizátor - viz fotky s měřítkem.

Ty 3mm mi nakonec možná docela dost pomůžou, aby se vešly konektory. Zcela zjevně není šance, aby se vešly dva 3.5mm jacky, takže ve finální verzi bude jen jeden a umístím ho na střed petikolíku v Gamě 80k. Ale určitě se vejde praktičtější napájecí konektor a cinch místo toho anténního.

Btw... nejvíc překážejí T10 opěrce, C35 koliduje se sloupkem šasi, cinch koliduje s C31.

Měl jsem si desku změřit lépe předem, nemusel jsem odfrézovávat ten kousek, který tam byl vyznačen a který měl přesně stejnou hloubku, jako plast původního panýlku v DG80k. Nic není ztraceno, jen panýlek musím udělat jinak. (pro finální verzi ... lakované dřevo s mosaznými prvky, nebo eloxovaný hliník? :-))


Přílohy:
Poznámka: tady je vidět, kolik místa zbylo mezi panelem a šasi Didaktiku, mělo to vyjít natěsno, ale hrana desky je o 3mm hlouběji
do_fora_IMG_2940.JPG
do_fora_IMG_2940.JPG [ 336.09 KiB | Zobrazeno 11303 krát ]
Poznámka: hloubka modulátoru v DG 80k, mírně repasovaná deska
do_fora_IMG_2922.JPG
do_fora_IMG_2922.JPG [ 390.57 KiB | Zobrazeno 11303 krát ]
Poznámka: hloubka prostoru pro modulátor v DG 192k a délka stabilizátoru (20x52mm, výška 14mm v nejvyšším místě - šroubek trimru)
do_fora_IMG_2915.JPG
do_fora_IMG_2915.JPG [ 792.03 KiB | Zobrazeno 11303 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Gama 192K
PříspěvekNapsal: 10.07.2016, 01:44 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Tak jsem dnes skoro cely den delal na desce. Mam asi vse klicove zapajene. Video modul jsem jeste nedelal ale to pujde rychle. Trosku je neprijemne ze popisky soucastek jsou pres sebe. Nejhorsi je C51 jenz je vedle modulatoru. Pak je neprehledne oznacene pod T10 kondenzator C35 a pod tim ZD1.

Posilam foto jak to ted vypada.


Přílohy:
foto5.JPG
foto5.JPG [ 595.47 KiB | Zobrazeno 11295 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Gama 192K
PříspěvekNapsal: 10.07.2016, 10:06 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Tak dalsi krok byl najit pocitac co funguje a vyndat z nej Ulu.

Mam doma dva (dalsi jsem nehledal). Jeden je sedy a druhy ma svetlejsi odstin sede. Ten sedy nema patice a fungoval na prvni zapnuti. Deska klavesnice vypada foroveji nez u druheho. Je ale hodne zapraseny. Oba potrebuji poradne vycistit. Ten druhy svetle sedivy po zapnuti nefungoval. Jedine co zobrazilo byl obraz ctvercu (vnitrni inicializace ram) a po resetu se obcas zmenil border. Na obrazovce byl rozsypany caj - ne mnoho a vzdy zhruba stejne mnozstvi. Nekde jsem drive cetl ze to delaji ty zelene patice a tak oprava nebyla slozita. Vse jsem opatrne vyndal a zandal a pak se rozebehl (klasicka Microsoft metoda). Mam radost ze ulu nemusim vypajovat.

Ted potrebuji to vycistit a hlavne nejak inteligentne udelat pripojeni klavesnice.

Koukal jsem na http://egalerie.net/index.php/vyrobky/D ... k/IMG_2534 a to mi pripada jako dobre reseni. Ja ale mam obe klavesnice jeste zalisovane. Je opravdu nutne to cele rozebrat a pak tam dat vruty? Neda se to nejak setrne rozebrat a vycistit z druhe strany?

Napiste nejake napady jak budete resit vy pripojeni klavesnice k pocitaci. Zda to bude napevno ci tam date konektor?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Gama 192K
PříspěvekNapsal: 10.07.2016, 11:45 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
krupkaj píše:
To by me taky zajimalo jak nejlepe udelat prichyceni klavesnice.
Taky co je to za konektor na te ksande, protoze to neni standardni roztec samoreznych PFL :(


Podle mych mereni je na originale a hlavne na DG192 2,54 mm roztec a porad si v hlave hraji ze tam dam listu a na to dam GME "Konektor PFL20" kod 800-010. To by se asi melo vejit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Gama 192K
PříspěvekNapsal: 10.07.2016, 12:24 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
krupkaj píše:
To by me taky zajimalo jak nejlepe udelat prichyceni klavesnice.
S tím samořezným jsem to zkusil v DG80k, na kabel pasuje pěkně, pod klávesnici se vešel, ale naležato a bylo potřeba dost prostoru k vytažení, takže jsem musel přepájet diody dospod. Viz foto - tam je konektor ještě nezdevastovaný https://egalerie.net/index.php/vyrobky/ ... k/IMG_2533 a víc zblízka https://egalerie.net/index.php/vyrobky/ ... k/IMG_2593 a na klávesnici bylo tohle https://egalerie.net/index.php/vyrobky/ ... k/IMG_2534

Nicméně, do DG192k se asi nevejde. Buď bych musel opět vše pájet zespodu, aby se s ním v pozici naležato dalo hýbnout, nebo nastojato a to se obávám, že bude příliš vysoké (starosti mi dělají i ty pinové lišty na kablíky). Navíc řady jsou od sebe dál než na rozteč 2.54mm, vývody by se musely deformovat. Stejně jako jsem to udělal tehdy v DG80k.

Takže za mne tam bude precizní lišta, k ní protikus na kablíku a holt každý drát připájím a zakryju smršťovací bužírkou. Hafo práce, ale bude to malé, nebude problém se vzdáleností řad kontaktů, protože to budou dva konektory a mohu je označit barevně, aby se nedaly poplést. Už to v jednom DG80k takto mám, takže pro mne to znamená být kompatibilní s ostaními kusy.

Tady už mám precizní lišty osazené. https://egalerie.net/index.php/vyrobky/ ... k/IMG_2917

suksoft píše:
Koukal jsem na http://egalerie.net/index.php/vyrobky/D ... k/IMG_2534 a to mi pripada jako dobre reseni. Ja ale mam obe klavesnice jeste zalisovane. Je opravdu nutne to cele rozebrat a pak tam dat vruty? Neda se to nejak setrne rozebrat a vycistit z druhe strany?
Této poznámky jsem si prvě nevšiml. Takže doplňuji.

Konektor viz výše ... tedy dobré řešení to bylo, ale za cenu deformace kontaktů toho konektoru v desce a umístění naležato, jinak to nešlo.

Vruty byl hnusný bastl, který zničil distanční sloupky (neměl jsem menší a dost krátké zároveň). Ale byla to nutnost, protože se klávesnice předtím z plastových nýtků utrhla, DG byl tehdy používán velmi intenzivně.

Klávesnice se vyčistit dá i tak, že sundáš a rozebereš všechny klávesy (na desce zůstanou jen spodní plasty s kontakty), což se ovšem bez sundání plošného spoje dělá obtížně a pak se to dá normálně umýt i s plastem šasi.

Aktuálně to s klávesnicí chystám tak, že ty rozbité distančky opravím nějakým epoxidem a zatavím do nich mosazné závitové vložky - nejspíš toto http://www.tme.eu/cz/details/dr11m2.5/z ... mec/11m25/ (závit M2.5 mi přijde akorát, vložka na M3 už je moc velká ... ale otvory v desce klávesnice jsou na M3, uvidíme, zkoušel jsem tuším http://www.tme.eu/cz/details/b3_bn1054/ ... d/1386743/)

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Gama 192K
PříspěvekNapsal: 10.07.2016, 22:54 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Tak jsem vse vycistil beznym cisticem. Uz je to docela pekne. Jen vlastni klavesy jsem delal vodou a jen trosku saponatu. Cisteni to prezilo. Jedna klavesnice uz pred cistenim mela dve klavesy trosku ponicene - cast textu na ni byla smazana.

Rozhodl jsem se to delat jako Zxcygnus. Asi je to nejlepsi reseni. Udelal jsem to, ze jsem opatrne odpojil tech 20 vodicu co spojuji klavesnici se zakladni deskou. Na puvodni desce jsem poradne vycistil zbytek cinu po odendani vodicu a nove pocinoval. Na desku jsem pripajel dve rady preciznich patic, ktere jsem nejdrive rozrizl a rozdelil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Gama 192K
PříspěvekNapsal: 11.07.2016, 23:22 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
Boha jeho, tam je odporu... sem si myslel, ze mam slusnou zasobu, ale takovy hodnoty? :)
Ty tantalovy kapky jsou dobrej napad. Ja do Harlequina vsude cpal bezny elyty, ale s tema kapkama to vypada tak... huste profesionalne :)

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Gama 192K
PříspěvekNapsal: 11.07.2016, 23:41 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Vseho je tam hodne. Je trosku problem v cislovani soucastek. Porad se musi neco hledat. Da se rici ze cislovani zacina uprostred nahore a jde po smeru hodinovych rucicek. Osobne jsem tam daval cinske odpory, chci to otestovat. Mam doma jeste docela velkou sbirku odporu z TME a tak ty dva co mi chybi jiste rychle doplnim. To ale nedostalo prioritu.

Ted jsem doma pripravil programator Galu. Zxcygnus tvuj pouzity gal jde preprogramovat.

Mozna by to chtelo otevrit problematiku obsahu galu. Ja pro zacatek pouziji originalni JED. Mam programator GALu tak i epromek. Jako romku pouziji OTP z GME.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Gama 192K
PříspěvekNapsal: 11.07.2016, 23:45 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
suksoft píše:
Rozhodl jsem se to delat jako Zxcygnus. Asi je to nejlepsi reseni.
A jak jsem radil, tak jsem také učinil :-) Viz fotky.

Na desce klávesnice jsem kabel zajistil 1mm ocelovým drátem s očky na koncích, který je přišroubovaný dvěma šrouby s velmi tenkou křížovou hlavou M2.5 - zbytek z nějakého notebooku. M3 jsou už moc velké. Takhle to pasuje moc pěkně.

Jen si nejsem jistý, jestli jsem to nepřehnal s délkou kabelu (cca na délku desky DG). Chtěl jsem, aby se dala klávesnice v rozebraném stavu odložit těsně vedle desky počítače. Uvidíme až budu oživovat, v nejhorším kabel o pár cm zkrátím. Mechanicky se to do šasi vejde.

Kubik píše:
Ty tantalovy kapky jsou dobrej napad. Ja do Harlequina vsude cpal bezny elyty, ale s tema kapkama to vypada tak... huste profesionalne :)
Věc názoru. Kdybych byl rozmařilý, tak tam cpu polymerové kondenzátory, co se normálně používají na PC základních deskách (http://www.tme.eu/cz/katalog/pasivni-so ... %3A3244%3B) Takhle tam dávám jen lepší elektrolyty na 105°C a LowESR a samozřejmě max. kapacity, co se vejdou. Dávat 100n levné keramiky mi taky přijde málo. Jako obvykle, osazoval jsem tyto http://www.gme.cz/ck-1u-50v-x7r-rm5-08- ... o-p120-258 (samozřejmě jen ty blokovací na napájecích větvích a taky na pár místech, kde 1μF být měl, kromě MAX232, tam se mi nelíbily tvarově ... a technicky to je úplně jedno).

Jo a odporů tam je fakt spousta, ale všechno jsou to obvyklé ZX hodnoty, kterých už máme ze stavby Sparrow a jiných předělávek habaděj :-)

Trochu OT - úplně blbé mi přijde, když někdo ke klonu nasype 5% uhlíkové odpory místo 1% metalizovaných (teď jsem to zahlíd u stavebnice Pentagona). Ty původní teslácké, co jsem vytahal z 80k Gamy a následně namátkou měřil snad byly dokonce 10%, rozjížděly se na obě strany od jmenovité hodnoty docela dost.


Přílohy:
Poznámka: koncovka kabelu klávesnice do desky
do_diskuze_IMG_2952.JPG
do_diskuze_IMG_2952.JPG [ 354.62 KiB | Zobrazeno 11126 krát ]
Poznámka: zajištění kabelu klávesnice proti vytržení
do_diskuze_IMG_2950.JPG
do_diskuze_IMG_2950.JPG [ 412.38 KiB | Zobrazeno 11126 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Gama 192K
PříspěvekNapsal: 12.07.2016, 07:31 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 25.05.2014, 12:29
Příspěvky: 1671
Bydliště: Praha
Has thanked: 319 times
Been thanked: 372 times
Trochu OT - pardon.
Není spíše na škodu osazovat elyty LowESR ? Na pozicích filtačních "konzerv" to zbytečně zatěžuje při zapnutí zdroj apod.
Stejně tak mi přijde "zvláštní" zvyšovat kapacitu blokovacích kapacit bůh-ví jak vysoko. Myslím, že jejich účel není zrovna
filtrace napájení jako celku. A stejně tak jako u elytů je to pěknej "kopanec" při zapnutí.

Jako chápu "zázračně" umístěný tantal či keramiku kterou někam heftnu a ono se to celé řádově zlepší, ale cpát to všude...
Ale rád si to nechám vysvětlit, klíďo i přes SZ ;-) Dík.

_________________
Atari 65XE, 600XL, 400, 800, 800XL/XE, 130XE, 1200XL, XEGS
Commodore C64, C64C, C128, Plus/4
Amiga A600, A1200+Blizzard 060/50
ZX Spectrum, +2


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 128 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz