OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů

Registrace na OCP IV ZDE!

Právě je 26 zář 2018, 00:09

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Nový klon???
PříspěvekNapsal: 19 bře 2014, 16:33 
Pan Štábní

Has thanked: 15 times
Been thanked: 238 times
actcz píše:
TO VELESOFT: nechceš zkusit udělat origo ZX Spectrum Tak jak bylo před 30-ti lety?

Návrh tišťáku apod...

Jak myslis to "ORIGO" ? Original ma obvod ULA vyrabeny na zakazku, ten dnes nema smysl shanet a je lepsi pouzit moderni FPGA nebo CPLD obvody. Kdo by chtel pouhou nahradu desky do ZX48, tak doporucuju HARLEQUIN 48kB, ktery je sestaveny z beznych soucastek a snadno opravitelny. Neumi to sice nic navic, ale je to prima nahrada.

V kazdem pripade ja na ZX ted dodelam svuj posledni projekt MULTIINTERFACE a pak se premistim na HW scenu pocitacu SAM COUPE.

PříspěvekNapsal: 13 čer 2016, 15:19 
Kecálek

Has thanked: 0 time
Been thanked: 19 times
VELESOFT píše:
actcz píše:
TO VELESOFT: nechceš zkusit udělat origo ZX Spectrum Tak jak bylo před 30-ti lety?

Návrh tišťáku apod...

Jak myslis to "ORIGO" ? Original ma obvod ULA vyrabeny na zakazku, ten dnes nema smysl shanet a je lepsi pouzit moderni FPGA nebo CPLD obvody. Kdo by chtel pouhou nahradu desky do ZX48, tak doporucuju HARLEQUIN 48kB, ktery je sestaveny z beznych soucastek a snadno opravitelny. Neumi to sice nic navic, ale je to prima nahrada.

V kazdem pripade ja na ZX ted dodelam svuj posledni projekt MULTIINTERFACE a pak se premistim na HW scenu pocitacu SAM COUPE.

A jak složitý je ASIC?
Co takhle udělat Harlequin Coupe?

PříspěvekNapsal: 13 čer 2016, 18:02 
Profík

Has thanked: 93 times
Been thanked: 175 times
actcz píše:
Návrh tišťáku apod...
To máš snazší sehnat originál, desky dostupné jsou. ULA není dost a další součástky jsou čím dál hůř sehnatelné, tedy stejný problém jak při opravě originálu, tak při stavbě klonu se starými součástkami. Krom toho orig. návrh má pár nectností (víc napájecích napětí atd...). Máš-li možnost sehnat orig. ULA, postav si Jiiirův Sparrow, do orig. case pasuje. Nebo Harlequin, kde není orig. ULA, ale o to víc malých TTL 74xxx (i ty už začínají být hůř sehnatelné).

Osobně vidím do originál case smysl v desce pouze na opravu (mám-li součástky a poškozenou desku), k tomu skvěle slouží Sparrow a možná něco dalšího na stejném principu, nebo jako maximální upgrade. Tj. ve stylu DG192, do původního case s původními součástkami (+ něco navíc) vylepšený kompatibilní stroj. Těším se na Sparrow 128k :-)

Ale možná jsem jen hodně ovlivněn tím, že mám case nedostatek a nějakou tu funkční desku navíc, kterou bych rád použil (nikoli prodal). Takže se poohlížím třeba po prázdném case ZX Spectrum Next, nebo přemýšlím o výrobě vlastního case atd...

P.S. Kdyby se někdo chtěl desek DG192k zbavit ... lehounce váhám nad tím, že bych si ho zkusil postavit. Mám jeden DG, který by zasloužil přestavbu.

PříspěvekNapsal: 15 čer 2016, 09:29 
Pan Štábní

Has thanked: 9 times
Been thanked: 115 times
VELESOFT píše:
Hmm a hned na prvni pohled na schema jsou v navrhu chyby. Napriklad diky neuplne adresaci kempstonu i CF portu mohou spolu oba porty pri cteni kolidovat. Staci kdyz nekdo precte port s adresou BIN 0000xxxx. A porty te CF karty koliduji s DIVIDE porty (ale staci jen tu CF vysunout a uz nic nekoliduje).

O těch chybách jsem také už někde na netu četl a bylo tam pak opravené schéma... jen si vzpomenout, kde to bylo. :(

Co se tlouštky plošného spoje týká, tak stadardní tlouštka desek je 1.6 mm a pokud je kvalitní hall a maska, netřeba zlatit. Jestliže neumějí kvalitní hall a kvalitní masku, nejspíše nebudou umět ani kvalitní zlacení. V tom případě změňte výrobce. Zlatit (kvalitně) má smysl u přímých konektorů a u vf zařízení.

A pokud jde o klon jako takový ... klon je, když je nerozpoznatelný od originálu. Čili identický tišťák na identickém materiálu s ULA obvodem a ostatními součástkami z oné doby. Jinak to není klon, ale je to nějaká nová verze původního počítače. Novou verzi lze udělat různě, buď nahradit ULA obvod TTL / CMOS obvodama nebo CPLD anebo celý počítač naprogramovat do FPGA. To je druhý extrém. Myslím ale, že nejprve je třeba si ujasnit, k čemu bude ta nová verze počítače sloužit. Na hraní obstarožních dementních her? Pokud ano, uvíznete na výstupu videa. Když nahrajete vše do FPGA, můžete rovnou mít VGA výstup, jenže nepoběží ty obstarožní hry.
Anebo použití bude úplně jiné, pro nové programy, které ale musíte nejdříve naprogramovat :D

Prohrabal jsem svoje archívy a našel jsem software, který lze nahrát do vývojového kitu Altera DE2-70, výsledkem je ZX80 ... Více o tom zde:

http://www.mike-stirling.com/retro-fpga ... n-an-fpga/

Vyzkoušel jsem to na mém DE2-70 a opravdu to funguje.

ComputerAsylum - web
Twitter: https://twitter.com/COMPUTERASYLUM
Pinterest: https://www.pinterest.co.uk/COMPUTERASYLUM/
Obrázek

Naposledy upravil computerasylum dne 15 čer 2016, 09:42, celkově upraveno 2

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina