OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 00:19

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: ZX Vega -- Retro konzole
PříspěvekNapsal: 02.12.2014, 14:33 
Offline
Radil

Registrován: 28.05.2013, 11:24
Příspěvky: 448
Has thanked: 27 times
Been thanked: 201 times
Citace:
Legendární britský počítač Sinclair ZX Spectrum se po letech dočkal nové verze. Jmenuje se Vega a je to retro počítač specializovaný už jen na hry. Designem odkazuje na své předchůdce a stejně jako kdysi se i tento připojuje ideálně k televizi. Projekt podpořil i tvůrce původního ZX Spectra, sir Clive Sinclair, ale o výrobě rozhodne až podpora fanoušků. ZX Spectrum Vega usiluje o prvotní investici pro rozjezd výroby na crowdfundingovém webu Indiegogo.


http://www.zive.cz/bleskovky/zx-spectrum-ma-sanci-vstat-z-mrtvych-v-podobe-retro-herni-konzole/sc-4-a-176351/default.aspx


[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=CN8aDkgqHn4[/youtube]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Vega -- Retro konzole
PříspěvekNapsal: 02.12.2014, 18:31 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2014, 23:56
Příspěvky: 446
Has thanked: 436 times
Been thanked: 230 times
Nerozumím co vede lidi k tomu vyrábět (a kupovat) herní konzole..

Kdyby to byl počítač tak bych o koupi uvažoval.

_________________
ZX Spectrum DELTA, D80, Melodik, XY4150, Aritma 0512
PGP: A6EA 1F93 EF6B D8D1 35AD B6D7 1E79 73E5 1B28 17F9


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Vega -- Retro konzole
PříspěvekNapsal: 03.12.2014, 10:15 
Offline
Radil

Registrován: 11.12.2013, 17:35
Příspěvky: 322
Has thanked: 31 times
Been thanked: 24 times
Ve škole nás kdysi učili, že než se pustíme do vlastního vývoje, máme si udělat aspoň minimální rešerši o tom, jaká řešení daného problému už existují.

Fakt nevím, co tohle má víc než libovolný existující ZX klon/replika. Nebo je to pokus o opakování nápadu s C64 v joysticku? Nepřijde mi to moc jako zdařilý záměr...

_________________
Cesta k osvícení: Commodore 64 / Atari 800XE / Atari XEGS / Amiga 500 / Amiga 1200 / PMD 85


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Vega -- Retro konzole
PříspěvekNapsal: 03.12.2014, 10:36 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Tiez to vidim hodne skepticky. Bez klavesnice bude aj tak vecsina hier nepouzitelnych - minimalne preto lebo sa v menu nebude dat klavesami zvolit ovladanie joystickom. Podla mna uplne zbytocny produkt.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Vega -- Retro konzole
PříspěvekNapsal: 05.12.2014, 08:59 
Offline
Kecka

Registrován: 17.02.2014, 14:46
Příspěvky: 58
Bydliště: Brno
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times
Kravina...

_________________
Klony, hybridy, kopie a jiná udělátka v duchu PMI-80, SAPI-1, ZX Sparrow, SAVIA-84 a pokusy o vlastní konstrukce úplně nových historických počítačů


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Vega -- Retro konzole
PříspěvekNapsal: 05.12.2014, 13:21 
Offline
Kecálek

Registrován: 06.09.2013, 18:35
Příspěvky: 113
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times
A preto vyzbierali za 3 dni 10000 libier :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Vega -- Retro konzole
PříspěvekNapsal: 05.12.2014, 13:39 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Tak tu čtu "jaká to bude sračka", ale zajímalo by mě, kolik z Vás si opravdu přečetlo popis a kdo za tím stojí. Ale, že si ani Busy nepřečte (platí i pro berka, Mrafa, zxcygnuse), že to bude mít onscreen klávesnici, čili si může člověk v každé hře namapovat ovládání, jak bude chtít, to bych nečekal.
Prachy jsou vybrány, částka dokonce překonána. Ano, je to ve velikosti joypadu, což může vyvolávat skepsi. Na druhou stranu - když si vezmu, kolik zaplatím za 128čku (s kterou to je kompatibilní) + nějaké to DivIDE (či jiné CF/SD/...) řešení, tak je těch 100 liber vlastně za levno. Navíc to má některé další HW vylepšení oproti origo Spectru, které bude využito. Externí BT/Wifi klávesnice zatím není ze hry. Čili děcka to mohou používat na paření (hry pro dva hráče budou asi problém) u sebe v pokojíčku, aniž by likvidovala historický hardware a večer si fotřík může programovat.
Navíc osazenstvo zdejšího fóra nemůžete brát jako měrnou jednotku kupujícího - ta je úplně někde jinde. Nalézá se mezi lidmi, kteří Spectrum měli pouze jako malí, pamatují jen doby s kazeťákem a primárně na něm hráli hry.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Vega -- Retro konzole
PříspěvekNapsal: 05.12.2014, 14:01 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1067
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 473 times
My nie sme cieľová skupina a ani nebol plán túto skupinu osloviť. Tento produkt je cielený do aktuálnej retrovlny a ľudia čo sa na nej vezú majú úplne iné priority a požiadavky. Takže my môžme akurát frflať, alebo si kúpiť niektorý z moderných klonov, ktoré zvládajú všetko to, čo Vega nevie.

Naviac by som ten produkt vôbec nepodceňoval, pretože skôr či neskôr sa mu pozrie na zub skutočný spektrista, pekne ho pohackuje a poohýba, spraví z toho použiteľnú mašinku aj pre nás a potom polovica z tých, čo na to pozerajú zhora, bude banovať, že si to nekúpili...

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Vega -- Retro konzole
PříspěvekNapsal: 05.12.2014, 14:21 
Offline
Radil

Registrován: 11.12.2013, 17:35
Příspěvky: 322
Has thanked: 31 times
Been thanked: 24 times
No já nevím, ale při dobré paměti - před časem se tu na fóru nabízely HW emulátory, které umí snad ZXS 128 také (mimo jiné), a nikdo na ně sto tisíc liber rozhodně nevybíral...

_________________
Cesta k osvícení: Commodore 64 / Atari 800XE / Atari XEGS / Amiga 500 / Amiga 1200 / PMD 85


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Vega -- Retro konzole
PříspěvekNapsal: 05.12.2014, 14:25 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
No o OSD jsem to nečet, bral jsem v potaz jen informace z toho českýho článku. Nicméně pořád se mi to moc nelíbí a určitě nejsem cílovou skupinou. Jako komerčně to úspěšný asi bude. Mně by se tohle líbilo jen jako retro joypad...

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Vega -- Retro konzole
PříspěvekNapsal: 05.12.2014, 14:31 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Citace:
...Ale, že si ani Busy nepřečte (platí i pro berka, Mrafa, zxcygnuse), že to bude mít onscreen klávesnici, čili si může člověk v každé hře namapovat ovládán...

Však já to četl i na nějaká ta videa projektu jsem se nakonec podíval.

Ale pointa je v tom, že tohle zařízení fakt ani náznakem nepotřebuji. Mám originální hardware, mám různé klony, mám solidní emulátory na velkém PC (počítám-li Raspberry Pi nebo 9" notebook jako velké PC) atd... v podstatě cokoli je pro mne praktičtější než pouhá herní konzole s onscreen klávesnicí. Po letech zkušeností s Androidy, IOSy a podobnými matlacími plackami fakt onscreen klávesnici nemusím a to ani dotykovou, natož ovládanou jinými způsoby. Hádám, že mnozí z nás jsou na tom podobně.

Takže fajn, tiše fandím, ať si to přispěvatelé užijí, ale účastnit se toho nehodlám. Nic víc.

A co se počítačů pro děti týče, tak jsem docela přesvědčen o tom, že aktuálním superlevným kutilským počítačem, který fakticky plní úlohu, jakou kdysi plnilo ZX Spectrum je Raspberry Pi (případně jemu podobné, ale komunita okolo periferií a Raspbianu je dost zásadně důležitá) ... ovšem to už je na jinou diskuzi. Věřím, že by se i Clivovi RPi líbilo, pokud - jak sám v jednom z videí prohlásil - za nejlepší považuje ZX81, protože to byl počítač s nejmenším počtem čipů :-)

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Vega -- Retro konzole
PříspěvekNapsal: 06.12.2014, 12:27 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Já to vidím podobně jako Cygnus, a ještě bych dodal jednu věc, co pro mě hraje roli:

Co si mnozí spectristi neuvědomují je, (že minimálně od ZX81) výrobky pana Sinclaira měly vždy špičkový design - tehdy nás to tak netankovalo, zajímalo nás, co ten počítač umí, a ne jak vypadá - ale je to tak. Já jsem si až nedávno uvědomil, že jsme vlastně celou dobu používali stroje krásné nejen uvnitř (svými vlastnostmi), ale i zvenčí, svým designem, kterému se třeba commodorácká "chlebovka" nemohla vůbec rovnat.
Jedním z těch špičkových designů je i gumák, a vzít takový design a obrat ho o klávesnici, a na vzniklou osleplou plochu plácnout pár tlačítek, to je designérský zločin.
Takže "Vegu" bych si nekoupil nejen proto, že ji nepotřebuju, ale i proto, že její provedení je navýsost hnusné.

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Vega -- Retro konzole
PříspěvekNapsal: 07.12.2014, 20:48 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 30.01.2014, 12:46
Příspěvky: 2757
Bydliště: Trutnovsko
Has thanked: 137 times
Been thanked: 270 times
Nějak nechápu cílovou skupinu ??
Pro koho to je ?
Pro děti asi ne, dnešní generace je zmlsaná androidem a PSX, Xboxem ty na tom hrát nebudou.
A pro pamětníky ?
To bych raději volil řešení jako Commodore joystick s tím že by zařízení obsahovalo už z výroby čtečku karet a konektor pro externí klávesnici.

_________________
ZX 81, Zx Spectrum & microdrive, Sinclair QL 2xFDD 3,5´(SD-QL, QubIDE, SGC), ZX Spectrum +2, Didaktik M, Commodore C64 I , Commodore C64 II Ultimate cart, Commodore C128, Commodore Amiga 500, Amiga 600HD, Atari 800XL SDrive, Atari 520ST & HXC usb floppy emulator. --- XBOX 360, Playstation 2, XBox ONE, Oric atmos, Enterprise 128, a několik PC a notebooku.....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Vega -- Retro konzole
PříspěvekNapsal: 15.01.2015, 13:10 
Offline
Radil

Registrován: 28.05.2013, 11:24
Příspěvky: 448
Has thanked: 27 times
Been thanked: 201 times
Tak to vypadá, že to už to jde do výroby...

Citace:
Production is set to start on a remodelled version of the ZX Spectrum, which will come pre-installed with 1,000 classic game titles.


http://www.bbc.com/news/uk-england-nottinghamshire-30810148


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Vega -- Retro konzole
PříspěvekNapsal: 27.03.2015, 22:29 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
První kousek v reálu:
https://twitter.com/SMSElectronics/status/581452919276482560/photo/1

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz