OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 27.04.2024, 10:43

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 15.09.2023, 10:36 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2023, 08:47
Příspěvky: 49
Bydliště: Poblíž Brna
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times
Bohužel jsem dnes zjistil, že mi po letech přestal fungovat Didaktik Gama (tak jak tak ho musím dát dohromady), nicméně bych ho chtěl šetřit a tak bych se chtěl poradit, který z moderních klonů by byl pro moje užití nejlepší. Měl bych jen tyto požadavky:

1) Měl by to být klon ZX Spektra 48kB (ale klidně 128kB, s přepínáním, možná 192kB... :angel: )
2) Hlavně by měl být plně kompatibilní
3) Měl by umět bez problémů komunikovat s moderními periferiemi (divIDE, D80mini, apod. - pokud už to nebude umět sám v základu ;) )
4) Ideálně by se měl vejít do některého z původních obalů (ZX Spektrum, ZX Spektrum +, Didaktik, atd...) a pokud ne, tak do nějaké 3D tisknutelné krabičky, která aspoň vypadá jako počítač :P
5) A aby byl především bez problémů dostupný - ideálně jako stavebnice, kterou si případně složím (osadím a zapájím, programovat čipy raději ne :mrgreen: )

Díky všem za tipy! :beer:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.09.2023, 12:27 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10140
Bydliště: Praha
Has thanked: 1961 times
Been thanked: 1523 times
Nevím, zda aktuálně splňuje bod 5, ale Sparrow od Jiiiry je ideální kandidát.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.09.2023, 12:57 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 560
Has thanked: 284 times
Been thanked: 139 times
Za me Harlequin 128k. Nestoji moc, nema zadne nedostupne soucastky a zapajis si ho sám.
https://www.bytedelight.com/?product=harlequin-128k-rev-2d-black-large-diy-kit


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.09.2023, 13:00 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2023, 08:47
Příspěvky: 49
Bydliště: Poblíž Brna
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times
Super, díky za tip, jdu studovat vše okolo Sparrow :like:

Ale ještě musím doplnit svůj první příspěvek o jeden bod:

6) Pokud by někdo měl na prodej už hotový klon, který by splňoval předešlé body, tak se určitě nějak domluvíme :dch:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.09.2023, 14:40 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3064
Has thanked: 2208 times
Been thanked: 911 times
chicon píše:
2) Hlavně by měl být plně kompatibilní

Hm, to záleží, zda si člověk chce jen připomenout mládí s didaktikem
nebo chtít být skutečně plně kompatibilní...
Zda lze žít bez ruských dem a her, která mají hlavně pentagonní časování, příp. rozšířenou paměť?
chicon píše:
3) Měl by umět bez problémů komunikovat s moderními periferiemi

Jediná moderní úložná periferie je DivMMC/DivSD se 128 KB, příp. 512 KB RAM :-)

Pokud stroj malinko moderní a s vlastní stavbou,
se zabudovaným DivMMC a kompatibilní s většinou východního i západního softu,
tak jedině Sizif: https://github.com/UzixLS/zx-sizif-512

Obrázek

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: Durov


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.09.2023, 15:27 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2023, 08:47
Příspěvky: 49
Bydliště: Poblíž Brna
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times
SCjoe píše:
chicon píše:
2) Hlavně by měl být plně kompatibilní

Hm, to záleží, zda si člověk chce jen připomenout mládí s didaktikem
nebo chtít být skutečně plně kompatibilní...
Zda lze žít bez ruských dem a her, která mají hlavně pentagonní časování, příp. rozšířenou paměť?
chicon píše:
3) Měl by umět bez problémů komunikovat s moderními periferiemi

Jediná moderní úložná periferie je DivMMC/DivSD se 128 KB, příp. 512 KB RAM :-)

Pokud stroj malinko moderní a s vlastní stavbou,
se zabudovaným DivMMC a kompatibilní s většinou východního i západního softu,
tak jedině Sizif: https://github.com/UzixLS/zx-sizif-512


add 2) Ideální by asi byla co možná největší (nejširší) kompatibilita, ale to bych asi chtěl moc - prostě to co půjde a bude snadno dosažitelné ;)

add 3) Super, mrknu se i na "zx-sizif-512", na první pohled vypadá výborně


A když už jsme u toho, co takhle Didaktik Gama 192k? Ten by podle popisu měl umět vše, co bych chtěl a hlavně bych zůstal u své srdcové Gamy... :VL: Jeden místní člen mi ho nabídnul (desku) s tím, že použije komponenty z mojí havarované Gamy.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.09.2023, 15:57 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1070
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 473 times
Ak sa na to pozrieme čisto pragmaticky, tak by sme mali začať od konca. Body 5 a 6 dnes spĺňa jedine Harlequin. Ben Versteeg (Bytedelight.com) predáva aj stavebnice, aj hotové zostavy. Povedzme si otvorene, že aj Sizif aj Sparrow sú oba skvelé náhrady originálnych dosiek ZXS, ale každý si to musí vyrobiť po vlastnej osi. Ani kit, ani hotové dosky nikto nepredáva.

Požiadavku č.4 Harlequin spĺňa na 100% - pasuje krásne bez rezania do pôvodných skriniek ZXS a ZXS+.

S požiadavkou č.3 je na tom Harlequin rovnako - mám obe verzie (48k i 128k), relatívne aktívne ich používam a doteraz som nenarazil na periféru, ktorá by mi s nimi nefungovala. Od divIDE, cez rôzne floppy radiče, až po MB03+

Body 2 a 1 sú tiež naplnené - časovanie oboch verzií Harlequina je veľmi blízke originálnym počítačom ZXS Spectrum, v praxi na nich funguje všetko, čo bežný používateľ ZX Spectra potrebuje.

Z pohľadu softvéru by som to s tým ruským softom nevidel až také pálčivé. Pentagoňácke demá a hry pre život spectristu zas nie sú až také nevyhnutné. Pri pohľade do databázy demozoo.org a spectrumcomputing.co.uk je jasné, že stále dominuje tvorba pre bežné ZX Spectrum.

Môj subjektívny a asi trocha neobjektívny pohľad teda je (hlavne z hľadiska bodov 2, 5 a 6), že dávam hlas i prednosť Harlequinovi - je to pomerne dobre urobený klon, ktorý je dobre dostupný aj ako kit, aj ako hotová doska. Dá sa k nemu kúpiť aj nový case bez kanibalizácie originálnych počítačov a v prípade poruchy je ľahko opraviteľný.

Väčšina spectristov nemá len jeden počítač a ak je niekto skutočne závislý od produkcie pre Pentagon, stále má možnosť ako alternatívu si postaviť Sizif, alebo hociktorý z FPGA klonov ako ZX-Uno alebo Speccy2010, kde je všetko v jednom, ale už so všetkými nevýhodami, ktoré z toho plynú.

No a potom je tu ešte eLeMeNt. Stroj z inej galaxie, na ktorý treba mať tučnejšiu kasičku, ale myslím, že na trhu dnes nič lepšie neexistuje.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.09.2023, 16:41 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2354
Has thanked: 304 times
Been thanked: 641 times
Jen doplním připomínky PROTI Didaktiku Gama 192k, který mám a používám rád.

Ke stavbě DG je nutné šasi Didaktiku Gama 80k s kompletní klávesnicí, to se nedá snadno koupit nové, jako je to možné s různobarevnými šasi na Gumáky a v dohledné době možná i na pluska. Všichni, kdo DG192k stavěli, kanibalizovali nějaký jiný Didaktik (v mém případě můj první počítač, již značně opotřebovaný a vícekrát upravovaný).

Didaktik Gama 192k používá ULA ze ZX Spectrum 48k (stejně jako původní Didaktik Gama). Tu je nutno sehnat, nebo sehnat náhradu (vLA82, ZX48-CLA, Nebula...) = relativně drahá součástka, kterou v případě Harlequinu, Sizif 512k ani Nucleonu 512k... potřeba shánět není, její logika je sestavená z jiných IO (naprogramovaná v hradlovém poli).

Didaktik Gama má v sobě zabudovanou 8255 - to je obvykle výhoda, kromě situací, kdy připojuji externí interface na stejných portech (Betadisk, jiný joystickový interface...). Betadisk za normálních okolností spoléhá na to, že 8255 je zapojená až za ním, ne před ním v počítači, notabene tak, že nejde vypnout. (ale orig. Betadisk chce i 9V a budou tam prostorové potíže - překážející konektory... s DivIDE problém nebude)

Didaktik Gama 192k i když je se ZX Spectrum 128k skoro plně kompatibilní, tak má stále časování shodné se ZX Spectrum 48k, je to dáno použitím ULA ze ZXS 48k a tím i hodinami pro Z80 atd... 99% softwaru to nevadí, ale tu a tam se něco problematického vyskytne (multikolor v demu).

Na druhou stranu, pro lidi, co chtějí kompaktní 128k Spectrum a měli nějaký Didaktik Gama nazbyt je DG192k ideální upgrade toho Didaktiku Gama 80k.

Viz https://cygnus.speccy.cz/popis_prestavb ... a-192k.php

Jinak jak píše z00m, není moc co dodat.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.09.2023, 16:59 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2023, 08:47
Příspěvky: 49
Bydliště: Poblíž Brna
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times
Díky všem za příspěvky! :god2: :god2: :god2:

Jak už jsem psal, umřela mi letitá Gama a tak mě láká možnost ji přetvořit na verzi 192k s tím, že z ní budou využity potřebné komponenty (včetně klávesnice a šasi)...

Ale jinak jak pročítám příspěvky a hlavně, když jsem si prostudoval, co umí Harlequin a že je navíc dostupný jako kit, tak o něm silně uvažuji... aby to nakonec nedopadlo tak, že budu "muset" mít oboje :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.09.2023, 18:25 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 560
Has thanked: 284 times
Been thanked: 139 times
Jen doplním k DG192 - má přepínač 48/128k, který sice není nutné vyvádět ven na krabici, ale pokud to tak někdo má, pak dalším přepínačem vypínat interní 8255 už není taková prasárna. Piluje se obvykle i nějaký konektor na RS232, když už v DG192 je. Já jsem si na vypnutí 8255 upravil dekodér v GALu, ale jde to samozřejmě i jinak. A lze pohodlně připojit jiné 8255 krabičky, Kempstony apod. Zespodu jsem pod převis Gamy doplnil malou červenou LEDku, která svítí na stůl a signalizuje vypnutý 8255. Výhodou DG192 je právě ta vyvedená posílená sběrnice, nestalo se mi, na rozdíl od jiných Didaktiků, že bych sběrnici přetížil. Běžně mám plně obsazenou roztrojku sběrnice - Divide, Amiga myš, floppy řadič - a na hranovém konektoru třeba programátor 74188.
A ano, mám DG192 trvale na stole a zapínám skoro denně :-). Jiné ZX jsou víceméně v krabicích, kromě Harlequina 128k v "práci".


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16.09.2023, 11:00 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3064
Has thanked: 2208 times
Been thanked: 911 times
z00m píše:
No a potom je tu ešte eLeMeNt. Stroj z inej galaxie, na ktorý treba mať tučnejšiu kasičku, ale myslím, že na trhu dnes nič lepšie neexistuje.

Hm, mne to vychazi cenove minimalne stejne, a pri zohledneni vybavy a moznosti pak lepe pro originalni Z80 s ULA v FPGA, nez pro totalni repliku ze starych soucastek.

Motherboard eLeMeNt ZX s FPGA deskou stoji pres 300 eur.

Sestavena deska Harlequina se vsemi cipy stoji okolo 200 eur.
Ale je to hola replika, jsou potreba dalsi IF, minimalne DivIDE/MMC/SD a joystick, prip. K-Mouse.
tj. Harlequin casem potrebuje investici dalsich min. 100 eur.

Usetri ten, kdo ma rad repliky, chce si vyprazdnit supliky od starych soucastek a umi si to sam zapajet.
Co jsem obcas pozoroval a pocital tady na foru, tak nekteri dali za hromadu jednotlivych zx periferii dvakrat vice
nez za mnohem lepsi FPGA masinky, ktere umi vice veci a presneji, bez vzajemnych kolizi na sbernici, pracuji dele bez poruch a levneji.

Takze je to o preferencich, zivotnim stylu a tolerantnich manzelkach, ktere si radsi nevsimnou,
ze se za spoustu malych krabicek a desticek postupne utratila cena, ktera by stacila na opravu casti baraku nebo na ojete male auticko :-)

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: Durov


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16.09.2023, 22:20 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1070
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 473 times
Je to otázka preferencií. Ja osobne sa na to budem dívať vždy v svetle toho, koľko počítačov mi prešlo rukami kvôli opravám a budem vždy chcieť aspoň jednu repliku, ktorú si viem sám opraviť. HC logika, z ktorej je Harlequin postavený, je ešte relatívne dobre dostupná.

Keď sa pokazí eLeMeNt, diagnostika závady a oprava bude veľmi komplikovaná. Tým nechcem na eLeMeNt povedať nič zlé. Práve naopak. Považujem ho za špičkový stroj a keby som nemal MB03+, ktoré mi plne postačuje, asi by som ho už tiež mal na stole. Ale z dlhodobého hľadiska tam tento otáznik jednoducho visí.

K finančnéj stránke - treba to len opäť pragmaticky zrátať. eLeMeNt je aktuálne za cca 330, plus za case 20, plus nejaká klávesnica. Kit Harlequina stojí dlhodobo okolo 120, gumákový komplet case je okolo 80, kvalitné divMMC tiež okolo 80. To je stále rozdiel nezanedbateľných cca 80€. Joystick port má Harlequin vstavaný, stačí si vypižlikať dieru do case a osadiť konektor. Myš je otázka preferencií, a aj keby sa dokupovalo k-mouse, stále to bude o trocha menej. Áno je to podobné, ale manželky obvykle postupné výdavky vedia tolerovať, zatiaľ čo jednorazovku v podobe 400€ (ak prirátame nejaké poštovné a kvalitný zdroj) už nám večným chlapcom vedia nechať dosť dobre precítiť :lol:

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.09.2023, 07:53 
Offline
Kecálek

Registrován: 29.03.2015, 09:33
Příspěvky: 157
Bydliště: Plzeň
Has thanked: 510 times
Been thanked: 12 times
A co N-Go od Manuela?

https://manuferhi.com/p/n-go-basic

https://youtu.be/oyLjcQjX8e4?si=LAOxfVE5qR6_snWy


Sent from my iPhone using Tapatalk


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.09.2023, 10:32 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 29.09.2019, 11:58
Příspěvky: 214
Bydliště: BA / LE
Has thanked: 83 times
Been thanked: 12 times
Za mna lepsie ako Harlequin je Nuvo128 - je to to iste, len s integrovanym DiVMMC. Este som si tam dorobil BT na bezdrotove nahravanie z mobilu a prehodil DIP switche smerom dole aby som nemusel otvarat sasi pre zmenu ROM a som spokojny, lebo mam komplet kompatibilitu na stare veci s modernym uloziskom v ramci jednej povodnej krabicky, ale ziadne Ruske ani moderne speciality zatial skumat nepotrebujem. Kvoli nim by som asi rozmyslal o sizif, ale s nim nemam skusenost. Momentalne cakam na Next, ale ten nie je myslim az tak oblubeny tu na fore kvoli tomu ze sa z toho dalo vymacknut viac, ale je to zas kvazi-original s povolenim pouzivat znacku a origo designom, takze do zbierky nutnost :) Ked som dobre cital, snazia sa nieco porobit s HDMI zobrazovanim, tak by to mohlo byt zas trosku lepsie kompatibilne, ale uvidime v reale ked dojde...

_________________

Nikdy nie je neskoro... kym nie je neskoro!
.__________
/ Didaktik /.. Gama '88 | Gama '89 | M '90 | M '91 | M '92 | Kompakt '94 (+ Gotek)
Sinclair ////. ZX81 | ZX Spectrum | ZX Spectrum +128k | ZX Spectrum Next (KS2 konecne doma!)
Klony. . . . . .ZX Nuvo 128 v4 (+bluetooth, +sinclair joystick)
Periferie . .. D80 | Melodik (original) | Melodik2 | ZX-VGA-JOY | DivMMC (SinDiKat ed. v3) | TZXDuino


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.09.2023, 12:05 
Offline
Kecka

Registrován: 21.05.2013, 08:22
Příspěvky: 32
Has thanked: 0 time
Been thanked: 6 times
ahoj
chtel jsem sizif a jsem v postupu trochu dal. nechal jsem delat dps (minimum 5ks) a soucastky jsem taky neobjednaval po jedne tak pokud panbu da budu mit nejakem desky volne. Nechci mit osazeny pal koder tak ten tam neni a nebude. V podstate mam 2 desky osazene z 98%. do tech dalsich nemam altery a napetove konvertory. rgb kabel mam taky jen jeden na vyzkouseni.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz