OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů

OldCompu nen nikdy dost!

Právě je 04.12.2021, 04:29

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 219 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 11, 12, 13, 14, 15
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Raspberry Pico
PříspěvekNapsal: 23.06.2021, 12:02 
Pan Generální

Has thanked: 341 times
Been thanked: 468 times
U převodníku HDMI-VGA může být problém s napájením, třeba právě malina né každý převodník utáhne. Jistota je pokud má externí napájení. Mám něco jako tohle https://www.alza.cz/axagon-rvh-vgam-hdmi-vga-d5507237.htm a chodí to celkem spolehlivě, na napájení stačí nabíječka od mobilu...

PříspěvekNapsal: 23.06.2021, 17:32 
Pan Generální

Has thanked: 154 times
Been thanked: 466 times
Nejen převodník, ale i monitor může dělat problém. Testoval jsem onehdy s Malinou jestli ve šrotu nenajdu nějaký živý LCD, a menší 14" běžel okamžitě, ale větší 17" si vůbec nevšiml že do něj jde nějaký signál, mrcha nenažraná. Když jsem si další den donesl druhou nabíječku a převodník přikrmil, tak byl najednou funkční i ten druhý!

"Jedna z dezinformací se zaměřuje na spekulace o povinném očkování a očkovacím pasu. Plánované očkování proti covid-19 je vydávané za povinné pro všechny občany ČR pod hrozbou tvrdých trestů, přestože Ministerstvo zdravotnictví ČR plánuje pouze dobrovolné očkování, které bude navíc pro všechny občany zdarma.
V jiné variantě tohoto narativu jsou šířeny dezinformace o takzvaném vakcinačním pasu, podle kterých budou těm, kteří se očkovat nenechají, odebírány základní lidská práva a svobody."

https://koronavirus.mzcr.cz/dezinformace-o-covid-19/ - prosinec 2020

P.S. Když do hospod smějí jen očkovaní, proč je chtějí zavírat?

PříspěvekNapsal: 23.06.2021, 20:09 
Pan Štábní

Has thanked: 24 times
Been thanked: 263 times
Ten můj nemá napájení vůbec.
Jen na jednom konci HDMI konektor, na druhém VGA.
Podle prodejce to není VGA->HDMI, ale opravdu HDMI->VGA.

PříspěvekNapsal: 23.06.2021, 20:20 
Pan Štábní

Has thanked: 424 times
Been thanked: 443 times
VGA potřebuje k plnému vybuzení 50 mA. Ten sice má HDMI být schopné dodat, ale některá zařízení tolik nedají. Obzvláště synchronizační vstup je na to citlivý, při nedostatečném napětí se tváří jako že není signál.

PříspěvekNapsal: 05.09.2021, 10:55 
Pan Štábní

Dotaz: Chtěl jsem na Raspberry Pico zkusit implementovat softwarové generování PAL/NTSC barvonosného signálu. Možné by to bylo, výkon by na to byl. Skončil jsem ale u matematiky - protože jsem z principu kódování pochopil, že barvonosná zasahuje do spektra obrazového signálu a znehodnucuje ho. Není možné kvalitně přenášet ani rozlišení 320x240, hrany budou vždy rozmazané a barvy rozjeté. Dřív jsem myslel, že výstupy 8-bitů jsou nekvalitní kvůli nekvalitnímu kodéru nebo mému TV, ale tady vidím že nekvalita digitálního obrazu je daná už principem kódování barev.

Tedy - nemá už smysl se nově zabývat kódováním PAL/NTSC, pro nízkou kvalitu obrazu? Myslel jsem jako náhrada, když TV nebude mít SCART konektor. Spíš bych teď řekl - buď bude TV se SCART konektorem, nebo monitor/TV s VGA vstupem. PAL/NTSC by byl bezvýznamný krok zpět.

PříspěvekNapsal: 05.09.2021, 11:20 
Pan Generální

Has thanked: 154 times
Been thanked: 466 times
Pokud by někdo chtěl hodně retro a pouštěl obraz přes AV do staré CRT televize...

Možná právě kvůli té nedokonalosti byly ty staré televize koukatelné i při tak mizerném rozlišení a malé snímkové frekvenci. Když se to dnes zaostří do perfektních hranatých pixelů, tak to vypadá blbě.

Mimochodem, co takhle malá přenosná LCD telka, napájená z baterek, s AV i HDMI vstupy? Má někdo nějaký cenově přijatelný tip, nejlépe objednatelný přímo v ČR?

"Jedna z dezinformací se zaměřuje na spekulace o povinném očkování a očkovacím pasu. Plánované očkování proti covid-19 je vydávané za povinné pro všechny občany ČR pod hrozbou tvrdých trestů, přestože Ministerstvo zdravotnictví ČR plánuje pouze dobrovolné očkování, které bude navíc pro všechny občany zdarma.
V jiné variantě tohoto narativu jsou šířeny dezinformace o takzvaném vakcinačním pasu, podle kterých budou těm, kteří se očkovat nenechají, odebírány základní lidská práva a svobody."

https://koronavirus.mzcr.cz/dezinformace-o-covid-19/ - prosinec 2020

P.S. Když do hospod smějí jen očkovaní, proč je chtějí zavírat?

PříspěvekNapsal: 05.09.2021, 11:21 
Kecka

Has thanked: 5 times
Been thanked: 20 times
Panda38 píše:
Dotaz: Chtěl jsem na Raspberry Pico zkusit implementovat softwarové generování PAL/NTSC barvonosného signálu. Možné by to bylo, výkon by na to byl. Skončil jsem ale u matematiky - protože jsem z principu kódování pochopil, že barvonosná zasahuje do spektra obrazového signálu a znehodnucuje ho. Není možné kvalitně přenášet ani rozlišení 320x240, hrany budou vždy rozmazané a barvy rozjeté. Dřív jsem myslel, že výstupy 8-bitů jsou nekvalitní kvůli nekvalitnímu kodéru nebo mému TV, ale tady vidím že nekvalita digitálního obrazu je daná už principem kódování barev.

Ano, mám stejnou zkušenost, když jsem na ESP32 zkoušel v PALu generovat barevný obraz pro PMD85. Frekvence jasové složky a barevné složky byly vzájemným násobkem a dopadlo to blbě. Myslím ale, že se kvůli tomu dává na jasovou složku filtr (ještě před smícháním s barvou) pro potlačení barvonosné složky - to by mělo alespoň potlačit barevné artefakty na hranách. A nebo je zde možnost použít SVIDEO, kde jsou tyto složky oddělené. Toto jsem ale nezkoušel, tak nevím jak by to u takového sw generování obrazu dopadlo.

PříspěvekNapsal: 05.09.2021, 11:50 
Pan Štábní

PAL by na tom měl být trochu líp než NTSC, kvůli širšímu pásmu - u 320x240 leží barvonosná těsně nad frekvencí pixelů (u NTSC by se frekvence kryly), ale i tak je obtížné je od sebe oddělit a bude to hodně zkreslené. Softwarové generování bych si uměl představit jen u NTSC, kdy se každý pixel dekóduje jako půlvlna barvonosné, takový obraz by byl ale vhodný spíš pro barevné plochy (běžný TV obraz), ne pro písmo a čáry. Asi je to nevhodné používat. Leda že by v nějakém kodéru měli vymyšlenou nějakou chytrou prekompenzaci zkreslení.

Zajímalo by mě, jaká je asi kvalita obrazu z PAL kodéru který je např. v Raspberry Zero (nebo jiný Rpi), nezkoušel někdo?

PříspěvekNapsal: 16.09.2021, 23:11 
Pan Štábní

Vytvořil jsem pro Pico novou zobrazovací knihovnu PicoQVGA - značně minimalizovanou, s grafickým módem 320x240/8. Má sloužit hlavně jako tutoriál k použití PIO a DMA na Raspberry Pico. Na stránce je podrobný popis kódu programu. ... Docela mě příjemně překvapilo, že videomód 320x240/8 je v praxi pro většinu aplikací postačující.

http://www.breatharian.eu/hw/picoqvga/index.html

Příloha:
picoqvga0.jpg
picoqvga0.jpg [ 61.95 KiB | Zobrazeno 956 krát ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 219 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 11, 12, 13, 14, 15

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]