OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 15:25

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 07.05.2019, 14:51 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2063
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Pracujem na výrobe programu pre zápis diskiet, teda .D80 súborov z PC do Didaktiku cez audio výstup. V podstate to bude fungovať takto:

Na PC v emulátore sa spustí prvý program, ten postupne načíta časti .D80 buď z emulovanej disketovej mechaniky, alebo z .TAP súboru, a vyšle ich (ako pri SAVE) na audio výstup.
Na Didaktiku bude spustená druhá časť programu, kde bude bežať LOAD, ktorý súbory nahrá, a zapíše na reálnu disketu, takže vznikne 100% identický zápis .D80 súboru.


Momentálne riešim tieto veci:

1. meno programu. Ako ho nazvať? EDADD? (emulator-disk-audio-didaktik-disk) Naozaj neviem, nič rozumné ma nenapadá.

2. zrýchlená SAVE/LOAD rutina. Mám jednu funkčnú z TurboROM (tu a tu), ale chcel by som ešte vyššiu rýchlosť. Nakoľko bude prepojené priamo audio s didaktikom, nebude kolísať rýchlosť a malo by to zvládať aj podstatne rýchlejší prenos. Skúšal som busyho speed (sakra zas si nespomeniem na presný názov), ale pri dvoch najvyšších rýchlostiach to nevie po sebe prečítať (záznam do .wav súboru). Možno chyba emulátora (a že ich tam je...), možno tie konštanty niesu presne prepočítané, netuším. Ešte skúsim prepojiť dva didaktiky či to pôjde, a ak áno, závada bude predsa len v tom emulátore. V tom prípade ďalší nápad: z PC sa vyšle tón, a didaktik ho odmeria a podľa toho dopasuje rýchlosť.
Teraz ma napadlo, kedysi som naprogramoval vlastnú rutinu, ktorá nahrávala asi 2x rýchlejšie ako táto turbo, a dokonca to išlo aj z pásky nahrať. Viacmenej, a na inom kazeťáku už bol problém. Neskôr to nešlo už ani na tom na ktorom som to uložil, takže som sa na to vykašlal. Už si ale nespomínam kde tento môj projekt skončil, asi zmazaný. Jedno si pamätám, a to že som celú rutinu urobil vlastnú, žiadna upravená z ROMky. Použil som tam taký trik, že medzi každými 8 bitmi bol jeden voľný, ktorého dĺžka sa nekontrolovala, takže stačilo načasovať nahratie 1 bytu.

3. motivácia. Má to vôbec zmysel robiť?


Aktuálny stav je taký, že hlavná časť programu pre prečítanie a vyslanie .D80 je hotová, ešte tam dorobím možnosť zmeniť rôzne nastavenia (zatiaľ mám len dve rýchlosti: normal a turbo, rád by som viac).

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 08.05.2019, 20:32 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
PotPalo píše:
Pracujem na výrobe programu pre zápis diskiet, teda .D80 súborov z PC do Didaktiku cez audio výstup. … Má to vôbec zmysel robiť?
Pro potěchu určitě :-) Jinak existují rychlejší (a spolehlivější) metody přenosu dat mezi PC a didaktikem než přes audio výstup (např.). Kromě toho, přenášel bys soubory, nebo sektory? V tom je rozdíl. V hlavě ještě nosím "ultimátní řešení" pro nás majitele flopek (interních i externích), ale to eventuelně vyhrnu do vlastního vlákna k didaktikům až se k tomu dokobrtám (někdy, časem). Času poslední dobou není nazbyt… :-(

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.05.2019, 08:47 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
PotPalo píše:
Tak ja som hlavne vychádzal z toho, že v PC sa moc už disketovky nevyskytujú, 5,25" vôbec, ale za to audiovýstup má každý notebook, takže stačí vhodný prepojovací kábel. … Prenos je samozrejme priamo RAW data, takže vytvorená disketa bude 100% identická s .D80 súborom. Plánujem tam dať funkciu výpočtu CRC32 (aj keď na didaktiku to potrvá...), ale bude istota, že disketa v didaktiku = 100% kópia .D80 súboru.
Tak to potom jo :-) Já vycházel z toho, že kdokoliv kdo chce převádět z didaktiku do PC má potřebný hardware (flopky). V tomhle novém světle by to určitě mohla být užitečná věc (a eventuelně bych ji přidat do odkazovaného článku na Paverovo stránkách).

PotPalo píše:
Napríklad RealSpectrum podporuje iba 80x9, súbor s iným formátom nevie spracovať správne.
Podporuje 80x9 a tuším i 40x9, 80x10 a 40x10. Se vším ostatním (třeba 35x8) má problém. Fuse emulátor už si poradí prakticky se vším už proto, že podporuje DSK formát - např. jsem testoval copy-protected ZX603, která má na dvou stopách tajné sektory a emulátor si s tím poradil vcelku bez problémů (něco tam přeci jen bylo, ale to byla spíš chyba nedokonalosti emulace didaktiku než problém v i/o).

PotPalo píše:
Práce postupujú tak, že riešim formátovanie diskety podľa prijatého .D80. Totiž po formáte by to nemalo mať chybné sektory, ale ako to zaistiť? Zas zložité. Otázka na užívateľa či OK? Ale dala by sa aj čítať obrazovka, teda text čo vypíše format na konci. Alebo presmerovať výpis. Alebo komplikovanejšie, analýzou FAT tabuľky. To by bolo najlepšie, dali by sa takto skontrolovať aj už dopredu naformátované diskety, a tiež či je disketa prázdna. Keby na nej niečo bolo, napísalo by to varovanie.
Já bych disketu nejdřív (volitelně) zkontroloval, že jsou sektory OK. Eventuelně bych i zkontroloval, že geometrie reportovaná v imagi a na reálné disketě sedí (nesedí → varování). Při samotném přenosu nemusíš řešit boot sektor, FAT tabulku ani adresář za předpokladu, že převádíš celé sektory. Doporučuju převádět celé sektory a ne pouze soubory - některé soubory jsou totiž delší než je paměť didaktiku (např. druhá disketa Poster Makeru - nemám teď svůj počítač k dispozici, abych image nasdílel, ale představ si jednoduše didaktikácký soubor s délkou cca 700kB).

Snad to nějak pomůže :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.05.2019, 12:25 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2063
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Busy píše:
PotPalo píše:
3. motivácia. Má to vôbec zmysel robiť?
Nema. D80 prevedies do tapky pomocou d802tap a tapku "vysejvujes" na zvukovy vystup pomocou PlayTZX (alebo tap2wav a wavko hocakym standartnym playerom).

A ten štandardný player vie aj turbo rýchlosť? Nejako neviem nájsť popis k tomu D802TAP, kde to sakra je? Ako to funguje? Vyextrahuje to súbory, alebo to rozseká raw data na nejaké bloky? Možno by mi to uľahčilo prácu. V každom prípade treba na didaktiku program ktorý to prijme a zapíše na disketu. A čo opačný smer? (inak podľa mňa celý život nemá zmysel, to si iba blbci namýšľajú :) )

RealSpectrum som skúšal. Nahral som .D80 súbor 80x9 (lebo inak to nevidí ani mechaniku), potom som dal POKE#6,80: POKE#7,10 a dal formátovať. Skončilo to zacyklené kdesi čosi, ale formát nedokončil. Keď som pripojil .D80 ktorý mal formát tuším 13x10, tak to s ním tiež nefungovalo.

Porovnávanie formátov už mám vyriešené, načíta sa +178, a +179. byte z .D80 súboru (podľa toho sa vypočíta aj veľkosť .D80 image) a porovná s disketou. Pokiaľ tam vojde, teda počet sektorov na stopu bude rovnaký, a počet stôp diskety bude rovnaký alebo väčší, tak sa spustí kopírovanie. Takže prijatý 40x10 sa bude dať zapísať aj na disketu naformátovanú na 80x10.

V noci som napísal program (ešte neodskúšaný) na analýzu FATky, spočíta to v nej chybné sektory a zistí či sú na diskete súbory. V oboch prípadoch to bude varovať. Kontrolovať disk (povrch) pred zápisom by bolo asi zbytočné, veď FORMAT to robí, a testuje aj zápisom.
Budem tam mať možnosť naformátovať disketu.

Samotný program využíva prístup na disketu cez číslo sektoru, takže pokiaľ bola niekde ochrana tak, že napríklad 80x10 disketu nastavili v nultom sektore na 80x9 (alebo 75x10) a 10 sektor bol skrytý, tak smola. Chránené diskety majú skrátka smolu. Alebo skôr šťastie, že ich ochrana funguje. :mrgreen:

Koho by zaujímalo počítanie CRC32 pre Z80, tak v prílohe je popis. Dokonca to aj funguje. :D Je to skopírované odtiaľto, ale keby to tam už náhodou nebolo...


Přílohy:
Calculating 32-bit CRCs (CRC-32) in Z80.zip [1.27 KiB]
234 krát

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.05.2019, 16:28 
Offline
Radil

Registrován: 18.10.2013, 15:30
Příspěvky: 263
Bydliště: Oakland, Slovakia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 60 times
1. MDOS Image Direct Audio Transfer, MIDAT Utility ? :) Alebo DIDAT, D80 Image Direct Audio Transfer? :) Alebo MIDAC/DIDAC ... Direct Audio Copy/Copier/Clone(r) :)

2. Vynikajuce rychlosti (6000 Bd) dosahuje napr. Kwikload. Overene s pouzitim ZXSpin (sejvovanie do CSW suboru). Z basicu sa vola prikazom RANDOMIZE start_bloku = dlzka_bloku + USR 65300. 65300 je adresa rutiny. SAVE a LOAD ma osobitne rutiny (kazda 220 bajtov) zacinajuce od tejto adresy. Busyho Speedyload ma pravdepodobne chybne konstanty, hlavne pre vysoke rychlosti, co priznal aj Busy, kedze ich ziskal z nejakeho madarskeho casopisu...

3. Keď je chuť, prečo nie. Niekto lusti sudoku, niekto zase pise programy pre Didaktika. Mozno sa niekedy bude niekomu hodit. Ved programovanie pre ZX je v sucasnosti hlavne o tom ze je to hobby, tazko na tom zbohatnut alebo sa zapisat do historie nejakym prinosom pre ludstvo...

PotPalo píše:
A ten štandardný player vie aj turbo rýchlosť? Nejako neviem nájsť popis k tomu D802TAP,...

PlayTZX prehraje standardne nahravky ako aj tie zrychlene ktore su pouzite aj v znamych loader ochranach (Bleepload, Speedlock, a ine.) Samozrejme prehravat zrychlene dokaze iba ak je samotna nahravka zrychlena, kedze TZX subory obsahuju informaciu o tom ako rychlo sa maju jednotlive bloky prehravat.

D802TAP iba prehlada adresar D80 obrazu a subory ktore v nom najde (okrem SNAPov a inych nestandardnych, ktore sa s kazetakom nepouzivaju) zapise do TAP suboru.

Ozaj mozno by nebolo zle pridat aj moznost nejakej rychlej kompresie (RLE, pripadne aj s Huffman)

Inak o niecom podobnom som uvazoval aj ja ale pre ZX Diskface DPDOS.

_________________
Didaktik Gama | ZX Spectrum 128 | ZX Diskface Quick A | BetaDisk 128C Interface | D40 & D80 | divIDE | Interface M/P | Multiface 128 (GOTDJ) | Gama Breaker | D80mini

"Kvalita a stabilita Windows XP se Microsoftu nevyplatila, stal se takovou temnou připomínkou toho, co se stane, když odvedete svou práci moc dobře."


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.05.2019, 22:04 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2063
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Dobre, pozriem na to. A tiež skúsim pohľadať moju rutinu, prehľadám tie najzaprášenejšie diskety. Najlepšie by bolo zohnať funkčné konštanty, rutinu tam už mám, bude aj tabuľka konštánt pre prepínanie normál/turbo, tak by sa len dopísalo superturbo. Ale ak bude niečo spoľahlivé, niekde to tam prilepím stranou, nieje problém.

"Akože" kompresiu to už má. Teda kompresiou by som to práve nenazval. Disketa sa rozdelí na bloky dlhé 32768 bytov, v každej časti sa odstrihnú opakujúce sa byty od konca, a vyšle sa to. Takže prázdna disketa bude jeden dlhší blok, a asi 22 blokov dlhých 1 byte. Je to kvôli kompatibilite (alebo sa mi skrátka už nechcelo :mrgreen: ), bude sa dať nahrať aj takto skrátený blok, aj blok plnej dĺžky. Takže v krajnej núdzi nebude treba emulátor na vyslanie dát, postačí D80 súbor rozdeliť na časti, z nich vytvoriť TAP a ten prehrať klasickou rýchlosťou napríklad na PlayTZX, alebo Arduinom. Síce to potrvá, ale fungovať to bude.


Momentálny stav: kontrola FATky funguje. Načíta sa postupne FAT tabuľka v poradí 1,3,5,2,4 a medzitým sa počítajú chybné sektory, a či je tam záznam. Program upozorní na nesprávny formát diskety, na vadné sektory na nej, a aj na údaje nahrané na nej. Potom ponúkne formátovanie, vybratie inej diskety, alebo pokiaľ bude sedieť formát, tak aj pokračovanie.... (under construction :mrgreen: )


edit: teraz som pozrel ten kwikload, je založený na štandardnej rutine v ROMke, iba miesto absolútnych skokov má relatívne. Už som si odpísal konštanty, až bude čas tak ich odskúšam. Snáď tomu nebudú vadiť tie skoky, keď ich zmením na pôvodné.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.05.2019, 16:52 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
PotPalo píše:
RealSpectrum som skúšal. Nahral som .D80 súbor 80x9 (lebo inak to nevidí ani mechaniku), potom som dal POKE#6,80: POKE#7,10 a dal formátovať. Skončilo to zacyklené kdesi čosi, ale formát nedokončil. Keď som pripojil .D80 ktorý mal formát tuším 13x10, tak to s ním tiež nefungovalo.
Vy jste pane nedával pozor :-) RealSpectrum umí pouze formáty v kartézském součinu {40,80}x{9,10} :-) S formáty 40xN byl vždy problém i na reálném hardwaru, takže doporučuju formáty 80xN. RealSpectrum neumí image "rozšířit," takže na oboustranné formátování 80x10 potřebuješ už předem mít image oboustranně velký 80x10 sektorů. S těmi deseti sektory na stopu bych tě ale nechtěl mást, je třeba to zkusit :-) Edit: Vlastně umí i jiné formáty, to pouze image musí mít požadovanou velikost, která odpovídá oboustrannému formátu {40,80}x{9,10}. Takže formát 13x9 musíš mít uložen v imagi velikosti 40x9. Formát 42x10 v imagi velikosti 80x10, atd. U formátů, které nejsou Nx{9,10} se nepamatuju, jestli jsem RealSpectrum přesvědčil je schroupat nebo ne.

PotPalo píše:
Samotný program využíva prístup na disketu cez číslo sektoru, takže pokiaľ bola niekde ochrana tak, že napríklad 80x10 disketu nastavili v nultom sektore na 80x9 (alebo 75x10) a 10 sektor bol skrytý, tak smola. Chránené diskety majú skrátka smolu. Alebo skôr šťastie, že ich ochrana funguje. :mrgreen:
ZX603 má oficiální formát 80x9. Pouze na třetím cylindru jsou sektory s čísly 241 (na první straně) a 102 (na druhé straně). Nicméně stopu můžeš oskenovat čekáním na index pulz a následně opakovaným vystavením příkazu READ_ID. Skrytý sektor se tak dá objevit i když o něm nevíš :-) Ale první verze by to nemusela bezpodmínečně umět :-) Jiná copy-protected schémata mi nejsou na didakticích známa, takže tohle by mělo být to jediné, co by advanced verze tvého programu mohla umět ;-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.05.2019, 19:25 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2063
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
S tým RealSpectrom som to tušil, že asi nebude vedieť zväčšiť D80 súbor, preto to zamrzne pri formátovaní. Takže treba vytvoriť prázdny súbor príslušnej veľkosti a ten naformátovať. Práve toto by som emuláciou D80-ky nenazval.
Pripojil som D80 s 82x10, fungoval. Až pokiaľ som sa nepokúsil načítať posledný sektor cez READ*"",1639,16384. Sektor načítalo v pohode a "OK". LENŽE! Pri akomkoľvek ďalšom pokuse o prístup na disk už dávalo iba Bad device type. Sakra BUG v emulátore! Takže pokiaľ načítam disketu až do konca (alebo posledný súbor na plnej diskete), musím to celé resetnúť a nahrať program znova aby sa dala použiť disketa. Je tam ROM MDOS 1.0 verzia 92, neviem či tam nemá byť z roku 91 (ešte bez opravených chýb), ale s MDOS 2.0 to neprejde resetom.

Nejaký "Advanced" režim neplánujem. Koľko je D80 súborov uložených nejakou "Advanced" metódou? Nula. Ono by to ani nebolo technicky možné, počet sektorov na stopu musí byť v D80 rovnaký pre všetky stopy. Keď má niekto disketu chránenú systémom nesprávneho zápisu geometrie (napríklad 13x9 namiesto 80x9), tak nech si opraví tento zápis, urobí image diskety, a do poznámky napíše ako ju upraviť na pôvodný špeciálny formát.

Skrátka nebudem sa snažiť skopírovať niečo, čo tam už aj tak nieje. Napríklad: https://cs.speccy.cz/?scn=3 - FM Komplet. 11x9, aj veľkosť D80 súboru tomu zodpovedá. Pokiaľ bolo niečo nahrané za touto hranicou (ktorá bola možno iba ochrana proti kopírovaniu), tak je to už aj tak fuč. Iný príklad: Velesoftov archív čo tu bol spomínaný, disketa 057-cesta bojovnika. Image D80 vyzerá byť štandardný, ale po nahratí hlási nelegálnu kópiu (vďaka busy ;) ). Pokiaľ tam bol sektor naviac, ktorý to testuje, tak v image už nieje.

Záver: chránené diskety nemám v pláne kopírovať. Zámer je opačný, kopírovať D80 obrazy na diskety. Tam ochrana z princípu nieje. Jedine chybne zapísaná geometria v D80. Mohol by som dať možnosť pri ukladaní napísať geometriu ručne, ale to by ju niekto musel najprv vedieť. Respektíve vypočítať z veľkosti súboru.


[tajomstvo]Programujem to bez akéhokoľvek assembleru, iba pero a papier. Potom to prepíšem na čísla inštrukcií, vypočítam relatívne skoky, prepíšem do DATA v basicu, dopočítam absolútne skoky, a uložím. To je časť v strojáku, väčšia časť bude v basicu. Ja asi skutočným programátorom nikdy nebudem... hacker forever[/tajomstvo]

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.05.2019, 23:26 
Offline
Radil

Registrován: 18.10.2013, 15:30
Příspěvky: 263
Bydliště: Oakland, Slovakia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 60 times
PotPalo píše:
Velesoftov archív čo tu bol spomínaný, disketa 057-cesta bojovnika. Image D80 vyzerá byť štandardný, ale po nahratí hlási nelegálnu kópiu (vďaka busy ;) ). Pokiaľ tam bol sektor naviac, ktorý to testuje, tak v image už nieje.

Tento image asi nebol vytvoreny klonovacim programom ale hra bola nan pravdepodobne prekopirovana po suboroch (TOOLSom alebo podobne). V zbierke je napr. JET-STORY, ktory ma tiez standardnu velkost 720k a tato kopia je funkcna pricom pri prekopirovani suborov na iny image hlasi samozrejme nelegalnu kopiu. Takze samotna ochrana vyuziva asi inu fintu, teda pokial neexistuje viac verzii.

_________________
Didaktik Gama | ZX Spectrum 128 | ZX Diskface Quick A | BetaDisk 128C Interface | D40 & D80 | divIDE | Interface M/P | Multiface 128 (GOTDJ) | Gama Breaker | D80mini

"Kvalita a stabilita Windows XP se Microsoftu nevyplatila, stal se takovou temnou připomínkou toho, co se stane, když odvedete svou práci moc dobře."


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 11.05.2019, 00:56 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2063
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Ultrasoft používal viac typov ochrán. Tie prvé len skúmali nejaký textový reťazec v nultom sektore, takže sa dali kopírovať. Napríklad Megamix 1 (dve hry), loader mali dlhý 2048 bytov, umiestnený v oblasti obrazovky, ten sa najprv brutálne dekódoval a popísal aj celú pamäť (trochu problém hacknúť, ale dal som to, stačil iba Didaktik M a D40, žiadna upravená ROM), až potom nahrával súbory.
Tento loader javí známky busyho práce: číslo riadku=dĺžka súboru, cez 700 bytov a pritom v basicu skoro nič (skrytá samotná ochrana), a samozrejme tie červené pásy a siréna. Najprv nahrá bloky, to sa dá vidieť v basicu, aj použiť. Ale potom sa spustí ochrana, osahá to disketu, a zistí že nieje originál. Preskúmam to neskôr, čo to robí (alebo busy prezradí, a ušetrí mi prácu, ktorej mám aj tak dosť). Kto by kopíroval jenu hru po súboroch na prázdnu disketu a robil z toho D80 súbor keď to nefunguje?


Práce pokračujú, už testujem hybridnú load/save rutinu (skrížil som TurboROM s kwikload) a funguje to, dáta sa prenášajú z emulátora do didaktiku fakt rýchlo, aj na disketu zapisuje. A podľa mňa by to dalo aj viac, so správnymi konštantami. Ja ich počítať nemienim, to by ma asi viete čo. Správne. :mrgreen:

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Naposledy upravil PotPalo dne 11.05.2019, 02:30, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 11.05.2019, 02:24 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2063
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Trochu som na to pozrel v emulátore, ten busyho loader siaha na porty 81h a 89h, takže zrejme komunikuje priamo s radičom, a čosi hľadá. To sa len tak skopírovať nedá.

Iné ma trápi. A síce, akej farby by mali byť pásiky v borderi pri nahrávaní zavádzacieho tónu a pri samotnom nahrávaní? :geek: Mne sa páčili červenožlté a modrobledomodré, ale teraz som zistil že také má aj hra Savage, tak aby to nevyzeralo že som ich skopíroval. :mrgreen:


Doriešil som možnosť formátovania na extra formát: Najprv uložiť pôvodnú geometriu oboch mechaník (#6, #7, #18, #19), potom porovnať počet stôp čo chcem zapísať s počtom stôp mechaniky (+5) na ktorú to chcem zapísať (ak sa nedá: chyba), nastaviť novú geometriu na mechanike na ktorej budem zapisovať, a vykonať formát. Z basicu. Po formáte (alebo po chybe, a následnom RUN) obnoviť pôvodnú geometriu mechaník. Hlavnú časť programu mám v basicu, a celkový priebeh si to zaznamenáva do pamäte, takže po zastavení (alebo chybe) a spustení cez RUN to pokračuje kde to bolo stopnuté. Zo srandičkami ako zamedzenie breaku, alebo skoku niekde po chybe sa nebudem zaoberať. Dá sa buď CONTINUE alebo RUN. A človek si môže program stopnúť a pozrieť kde čo a ako robí. Nech sa učí.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 11.05.2019, 14:16 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2063
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Prvá skúška s D40 (A:) úspešná, image 11x9 sa úspešne zapísal na 40x9 disketu.
Prvá skúška s D80 (B:) úspešná, image Cesta bojovníka je tam. Schválne som skúsil čo to urobí na reálnej mechanike. MOVE "B:", a nahratie hry z B:. Na konci to ostalo stáť s pokusom o prístup na A:, svietila kontrolka na mechanike. Pokračovalo to až keď som vložil disketu do A:. Očuchalo to nultú stopu a samozrejme s hláškou o nelegálnej kópii. Rovnaký výsledok aj keď som celú nultú stopu skopíroval z B: (iba som upravil 80x9 na 40x9).


To nahrávanie 20 prázdnych blokov je ubíjajúce, ale už to nebudem prerábať. Niekedy to nebralo hlavičky na prvý pokus, takže asi to skríženie dvoch rutín nebol až taký dobrý nápad. Ešte to poštelujem. Ale Tape loading error som ešte nemal.
Ono je celkovo hlúpe robiť image D80 diskety kde je použitých iba asi 50 kB, slušný človek má diskety plné softvéru. :|


edit: tak problém v nebratí hlavičiek vyriešený, už chytá hlavičky vždy. Čo sa citlivosti na rýchlosť týka, rozsah čo to nahrá je 86% až 128% pôvodnej SAVE rýchlosti, takže ak aj pôjde emulátor inou rýchlosťou ako didaktik, tak to stále bude fungovať. Ale tá rezerva je moc veľká, to by sa malo dať ešte zrýchliť. No, pohrám sa, bude super-super turbo. Najbližšie sem vložím tabuľku rýchlostných konštánt ktoré som použil a fungujú. Samozrejme tam budú konštanty z TurboROM a aj štandardnej ROM.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12.05.2019, 14:24 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2063
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Sľúbená tabuľka konštánt rýchlostí pre rutinu v ROM. Nefungujúce rýchlosti som tam radšej nedával.

Malá odbočka: program na výpočet CRC32 z pamäte ROM v Spectre (alebo Didaktiku, ale pozor, každý ročník má samozrejme svoj CRC32).


Přílohy:
konstanty rychlosti rutiny v ROM.xls [16.5 KiB]
255 krát
CRC32 z ROM.TAP [1.05 KiB]
235 krát

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.05.2019, 19:16 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2063
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Hmmmm.....
80x9.....
plná disketa....

kopírovanie cca 30 minút...
výpočet CRC32 cca 4 minúty...

na to kopírovanie asi naozaj spravím tú vlastnú LOAD/SAVE rutinu (ale až v ďalšej verzii). Prehľadal som diskety, nemám ju (takže začať od začiatku). Ale zase ono to pracuje samé, takže stačí spustiť a ísť na obed. Teda pokiaľ to nepreruší nejaký systémový zvuk (slabá batéria, prichádzajúca pošta), čo spôsobí error.

A ozaj, občas to hlási súbory na diskete aj keď je prázdna (0 files pri CAT). Ono sú totiž vo FAT zreťazené sektory akoby pre súbor, aj keď na diskete nič nieje. Buď chyba niekedy počas zapisovania/mazania, alebo si nejaký program niečo skryl. Nevadí.

Tak posielam aspoň foto z programovania.


Přílohy:
P1070735.jpg
P1070735.jpg [ 199.85 KiB | Zobrazeno 5560 krát ]

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.05.2019, 09:59 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 372 times
Been thanked: 788 times
PotPalo píše:
Ultrasoft používal viac typov ochrán.
Pre Ultrasoft som robil protikopirovacie ochrany ja :) Ochrana spocivala v tom ze originalna disketa mala v boot sektore a FAT tabulke zapisane specialne udaje ktore sa pri spustani programu kontrolovali. Ziadne nestandartne formaty, chybne sektory a ani ine HW specialitky sa nepouzivali. Disketu staci prekopirovat cez nejaky diskcopy 1:1 a bude fungovat :) Alebo uzivatel si mohol z jednej originalky skopirovat programy klasickym sposobom (prikazom MOVE, nejakym suborovym managerom) na inu originalku a tiez to potom pekne fungovalo.

Takze ak prenesies z PeCedla na realnu D40/D80 celu disketu po sektoroch (volne sektory netreba prenasat) tak chranene programy na nej budu pekne fungovat aj nadalej.
PotPalo píše:
Iné ma trápi. A síce, akej farby by mali byť pásiky v borderi pri nahrávaní zavádzacieho tónu a pri samotnom nahrávaní? :geek: Mne sa páčili červenožlté a modrobledomodré, ale teraz som zistil že také má aj hra Savage, tak aby to nevyzeralo že som ich skopíroval. :mrgreen:
Zlto-cerveny uvodny ton a modro-modre data boli moja specialitka, taketo farby sa mne osobne pacia najviac, preto som si ich vymyslel a pouzival vsade kde to malo zmysel (napr. vsetky moje paskove kopiraky). So Savage som tiez mal do cinenia, len si uz nepametam ze co konkretne.
V kazdom pripade, ak sa taketo farby pacia aj tebe, kludne ich pouzi :)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz