OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.04.2024, 09:53

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 15.05.2019, 12:34 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2089
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
A to všetky ochrany na disketách od Ultrasoftu kontrolovali rovnaké miesto, alebo to mali rôzne? Mám tu funkčnú originálnu disketu Megamix1 (aj jej kópiu), takže pokiaľ na ňu po súboroch skopírujem tú cestu bojovníka, začne fungovať? Loader to má úplne iný. Alebo ešte ľahšie, nahrám cestu bojovníka, ale pred spustením vymením disketu za originál. Idem skúsiť.
edit: ono to funguje! Cestu bojovníka som nahral z B:, v A: som mal iný originál, ono si ho to ošahalo, a hra sa spustila.


Momentálne pracujem na časti kde sa budú dať zmeniť nastavenia. Chvíľku to asi potrvá, predstavu mám takú, že sa bude pohybovať šípkami po položkách a po vybratí enterom naskočí okienko s možnosťami, kde sa zasa bude dať šípkami a enterom zvoliť jedna z možností. Niečo na spôsob BIOSu v PC.

Ozaj, všetky texty sú/budú v slovenčine, dúfam že to niekomu nebude vadiť.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18.05.2019, 14:00 
Offline
Radil

Registrován: 18.10.2013, 15:30
Příspěvky: 263
Bydliště: Oakland, Slovakia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 60 times
Busy píše:
Pre Ultrasoft som robil protikopirovacie ochrany ja :) Ochrana spocivala v tom ze originalna disketa mala v boot sektore a FAT tabulke zapisane specialne udaje ktore sa pri spustani programu kontrolovali. Ziadne nestandartne formaty, chybne sektory a ani ine HW specialitky sa nepouzivali. Disketu staci prekopirovat cez nejaky diskcopy 1:1 a bude fungovat :) Alebo uzivatel si mohol z jednej originalky skopirovat programy klasickym sposobom (prikazom MOVE, nejakym suborovym managerom) na inu originalku a tiez to potom pekne fungovalo.

Takze ak prenesies z PeCedla na realnu D40/D80 celu disketu po sektoroch (volne sektory netreba prenasat) tak chranene programy na nej budu pekne fungovat aj nadalej.

Niektore hry pocas nacitania zobrazuju text Restored by Busy Soft. Preco Restored ?

_________________
Didaktik Gama | ZX Spectrum 128 | ZX Diskface Quick A | BetaDisk 128C Interface | D40 & D80 | divIDE | Interface M/P | Multiface 128 (GOTDJ) | Gama Breaker | D80mini

"Kvalita a stabilita Windows XP se Microsoftu nevyplatila, stal se takovou temnou připomínkou toho, co se stane, když odvedete svou práci moc dobře."


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.05.2019, 22:01 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2089
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
Ozaj. Prečo?

iwosh píše:
... V zbierke je napr. JET-STORY, ...
Neviem, ale asi som slepý. V obsahu velesoftích diskiet nieje, nech hľadám akokoľvek. Žeby iná zbierka?

Napadol ma názov pre tento program: Replorer, vytvorené z REad+Play, LOad+REstore. Zdvojené L by sa zle čítalo, stačí jedno spoločné. Môže byť? Nieje to niečo proti niečomu, prípadne už niekde použité? Pôvodne som chcel nejaký slovenský názov, ale nedá sa z toho dostať nič chytré, ako toto. Páči sa/nepáči sa? Alebo žeby Repl-Lorer?

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.05.2019, 11:44 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3662
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 373 times
Been thanked: 796 times
iwosh píše:
Niektore hry pocas nacitania zobrazuju text Restored by Busy Soft. Preco Restored ?
Pojem Restored je taky neoficialny terminus-technicus pre upravu programu, kde na vstupe bol program v nejakom znacne zalostnom stave (napr. snap z multiface) a na vystupe pekny slusny program v nejakej vhodnej ucelenej podobe s jednoduchym nahravanim (obvykle kratky uvodny basic + pakovany screen + jeden pakovany blok). Skratka, v pripade spominaneho multiface je to hlavne o tom dostat program do povodnej (idealne originalnej) podoby, tak ako vyzeral a ako sa nahraval pred snapnutim.

Ultrasoftu sa obcas stalo, ze mu autori dodali svoje programy (hlavne hry) v nejakej vyslovene prastenej podobe - kopec blokov nahravnych jeden cez druheho, blok nahravany cez systemky a basic, blok co pri nahravani prepise zasobnik, vseliake nestandartne strojakove loadery (temer ako ten spominany snap z multiface). Ja som nasledne musel tieto programy upravit do nejakej normalnej ucelenej pouzitelnej formy. Castokrat to bola praca doslova az na urovni hackovania a crackovania - disasembling, zistenie ci sa kam nahrava, kde sa co spusta, uplne vyhodenie povodnych loaderov a nasledne popakovanie vsetkeho, nech sa to (hlavne z kazety) nahra co najrychlejsie.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.05.2019, 12:02 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2089
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
No si predstav. Tak toto som robil aj ja. Hry ktoré sa ku mne dostali ako SNAP (na páske) som prerábal na normálny formát. Ono počúvať ako sa tri minúty nahráva iba prázdna pamäť, to je na zabitie. Zistiť čo sa kde prepisuje tabuľkami a teda sa môže zmazať, kde je správny bod spustenia kódu, atď atď. Nakoniec zkomprimovať, a šup na disketu. Niekedy to už ale nebolo ono, chýbala úvodná obrazovka, alebo bola hra trochu poškodená (už som opravoval poškodenú grafiku vo viacerých hrách, tiež nejaké brutálne chyby...). Pravidlo číslo 1: nikdy nedistribuujem SNAPované hry. 8-) SNAPSHOT neslúži na kopírovanie!

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 25.05.2019, 02:08 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2089
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
Tak už takmer hotovo, skúšam funkčnosť a píšem dokumentáciu. Koho by napadlo, že obyčajné menu s nastaveniami zaberie skoro 2 kB ?

Bude treba napísať aj "krok za krokom" ako sa to používa, alebo sa budeme spoliehať že užívateľ má aspoň náznak inteligencie? :mrgreen:
Inak som sa snažil to spraviť blbuvzdorné, a dosť informačné, aby sa vždy vedelo čo sa práve deje.

Spomínal som redukciu, ktorú som si vyrobil? Vstupy stereo jack 3,5 mm, cez 1K odpory dokopy na mono, a smer Didaktik, plus 4V3 zenerkou proti zemi. Výstupy rovnako. Dá sa zapojiť priamo do Didaktiku, alebo cez DIN káblovú spojku aj na koniec kábla od Didaktiku. Ochráni vstup Didaktiku proti odpáleniu, zapájajú a odpájajú sa 3,5 mm jacky. Prikladám foto, bohužiaľ som ju zabudol odfotiť keď ešte nebola v tej zmršťovacej bužírke. Je to jednoduché zapojenie, realizované na univerzálnej vŕtanej DPS.


Přílohy:
schema.png
schema.png [ 1.09 KiB | Zobrazeno 3628 krát ]
redukcia.jpg
redukcia.jpg [ 97.3 KiB | Zobrazeno 3628 krát ]

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.05.2019, 13:33 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2089
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
Hlásim že hotovo. Výsledok aj s dokumentáciou je v prílohe, nakoniec som ostal pri pomenovaní Replorer, keď nikto nič nenamietal. Otázky k programu môžete písať aj sem, ale v dokumentácií som hádam odpovedal na všetky.

Pokiaľ by Replorer bolo vhodné niekde presunúť (teraz neviem, máme rubriku "nové programy"?), dajte mi vedieť...


Přílohy:
Poznámka: Tramdadadá :
Replorer.rar [24.4 KiB]
258 krát

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.06.2019, 01:01 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2089
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
Trochu som nakukol do môjho archívu, a mám tam aj zálohu originálnej diskety od Ultrasoftu, Megamix 1. Tak som pozrel, ako som ju vlastne archivoval aby fungovala, a našiel som to, na čo som úplne zabudol: crack na ultrasoft disketu! Hneď som ho odskúšal, a funguje aj na tú Cestu bojovníka, upraví disketu na funkčnú. Crack do nultého sektoru dopíše to, čo loader kontroluje. Vie ale aj viac: zmaže sa z diskety a skryje súbory, pridá "ZADAJ RUN!" súbor s nulovou dĺžkou, a premenuje disketu na "ULTRASOFT", takže disketa je napohľad úplne ako originál.

V prílohe kópia originálnej diskety v TAP. Po prekopírovaní spustiť crack, a pokiaľ chce mať niekto disketu úplne ako originál, stačí zmazať blikajúce REM v crack a až potom ho spustiť.


Přílohy:
disk MEGAMIX 1 (axons, galactic gunners).tap [196.27 KiB]
225 krát

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 11.09.2019, 09:00 
Offline
Radil

Registrován: 03.07.2018, 23:06
Příspěvky: 364
Has thanked: 221 times
Been thanked: 253 times
Replorer je výborný prográmek. Díky!
Při odesílání z Fuse se mi osvědčilo pro zvýšení síly signálu nastavit v Options - Sound:
✓ Force 8-bit
Speaker type: Unfiltered

_________________
Špóngiu navlhčiť


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 07.10.2019, 20:49 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2089
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
Objavil som program s rýchlejšou metódou výpočtu CRC32 systémovej ROM, je na tejto stránke: https://zxnet.co.uk/spectrum/roms/ Pre istotu ho aj prikladám v prílohe, keby ho časom zmazali. Program počíta CRC32 tak, že najprv vytvorí tabuľku konštánt o veľkosti 1024 bytov, a potom ju pri počítaní využíva, takže je to 2,5 krát rýchlejšie (16kB za 1.7 sec oproti 4.3 sec) ako skôr spomínaná metóda priameho počítania. Program dokonca podľa CRC32 určí, o ktorú ROM sa jedná. ROM z Didaktiku M ale ešte nepozná. :?

Trochu som to pozrel, tabuľka sa vytvára programom na adrese 33160 (až po 33218, vytvorí 1024 bytov od 48128 do 49151). Na adrese 33597 je uložené CRC, treba nastaviť na FFFFFFFF, do HL začiatok, do BC dĺžka, a program na adrese 33066 vypočíta CRC32. Ešte ho treba XORnúť s FFFFFFFF a môže sa vypísať (začať od posledného bytu).


Přílohy:
checksumrom.tap [1.06 KiB]
223 krát

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 11.01.2020, 10:56 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:34
Příspěvky: 552
Has thanked: 411 times
Been thanked: 167 times
Tchunass píše:
Ahoj čtu si tady o REPLORERu. Mám dotaz. Přečetl jsem si DOC návod, kde je v návodu , že do total commanderu je třeba dát plugin, ale já jej nikde nenašel. Nemáte jej prosím někdo? Nebo kde to najdu? je to toto: plugin wcx_inTAP_070. Díky

https://totalcmd.net/plugring/intap.html

Version 0.71 [10-May-2015]

- Fixed: show error message if can't save settings;
- Fixed: didn't work on Windows 2000;
- Documentation: updated installation instructions, updated links section;
- Documentation: files renamed.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Czech Human, Gilhad a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz