OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 26.04.2024, 05:40

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nový software pro nový hardware?
PříspěvekNapsal: 31.10.2014, 10:43 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 116 times
Been thanked: 424 times
Pro nový hardware by se jistě slušelo mít také software, který ho bude využívat.

Ale je tady vůbec někdo, kdo by chtěl něco takového napsat, nebo koho by dokonce přímo lákalo, dělat něco nového, pro hardware, který tu ještě nebyl?
Protože si to také žádá zodpovědnější přístup, než běžné "když budu mít čas, třeba pro to něco udělám - a když ne, tak ne..." - tvůrce hardware se těžko bude smiřovat s představou, že má vynakládat úsilí, čas a peníze, aby pak pro jeho výtvor nebyl žádný soft, protože se nikomu nechtělo.

Za sebe jsem se rozhodl prolomit bludný kruh "nikdo nebude dělat hardware, když pro něj není software - a kdo by dělal software, když nemá hardware, na němž to má běžet?", prolomit ho tím, že když se teď zabývám hardwarem, udělám holt občas hardware, aniž bych měl zajištěno, že se někdo postará o soft.

Zatím mám takové věci na kontě dvě: první je Simple SAA interface, kterým jsem chtěl dát spektristům dostupnější alternativu místo předraženého Zaxonova výtvoru. Za půl roku se neobjevilo nic nového, ani demo či player, ani nikdo neohlašoval vývoj něčeho takového.

Druhou věcí je možnost mít více ROMek ve Sparrow LITE, byť se mezi nimi přepíná ručně DIP switchem - ta vznikla jaksi mimoděk, když jsem do návrhu zapracoval patici DIL32 na FlashROM, dovolující osadit až 512KB ROM (kterou jsem měl v zásobách), a přišlo mi trapné využívat z ní jen 16KB.
Tady jsem si řekl, že by bylo pěkné mít v jedné z těch 16KB stránek nějaké demo, i zpunktoval jsem soutěž o ROM demo, jejímž jediným přínosem byla informace, že programátorští veteráni, na které jsem tak trochu spoléhal, si chtějí dělat jen to co si chtějí dělat, a pro nikoho jiného než pro sebe samy dělat nic nebudou, a to ani za flašku, natož zadarmo.

Tady musím podotknout, že to, co jsem dosud vytvořil já, jsem nedělal pouze pro sebe, protože kdybych chtěl mít AY interface, nebo desku Spectra 48K, dřív nebo později bych je sehnal, v luxusním stavu, a i kdybych je nehorázně přeplatil, pořád by stály míň než jejich vývoj odznova. Ale udělal jsem to pro ostatní, aby ty věci byly dostupné i pro ně.

Zůstává otázka, jestli se najde někdo, kdo v oblasti tvorby softwaru bude mít podobný přístup.

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový software pro nový hardware?
PříspěvekNapsal: 31.10.2014, 14:14 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2395
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 427 times
Been thanked: 446 times
To s tím SW pro nový HW je prostě problém. Hodně jsem se na toto téma bavil s VELESOFTem. Vždycky říkal, že udělá jakýkoliv HW pro spectrum. Ale k čemu to bude, když k němu nebude soft. Tohle mně mimochodem inspirovalo k nápadu, že by mohla být jakási K-Mouse2, která by fungovala jako K-Mouse a šla by přepnout, aby myš emulovala klasický Kempston joystick (jelikož je již přímo podporován, a hry by nevyžadovaly úpravu). Bohužel do nynějšího CPLD se takový program nevejde... Takže z toho plyne, že ideální je dělat HW, který emuluje nějakou z původních periferií, což bohužel značně snižuje množství vyvíjených periferií. A potom věci jako jsou scandoubler a podobně...

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový software pro nový hardware?
PříspěvekNapsal: 31.10.2014, 15:25 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 116 times
Been thanked: 424 times
Starej_Mraf píše:
To s tím SW pro nový HW je prostě problém. Hodně jsem se na toto téma bavil s VELESOFTem. Vždycky říkal, že udělá jakýkoliv HW pro spectrum. Ale k čemu to bude, když k němu nebude soft.
(...)
Takže z toho plyne, že idální je dělat HW, který emuluje nějakou z původních periferií, což bohužel značně snižuje množství vyvíjených periferií. A potom věci jako jsou scandoubler a podobně...

Já jsem vždycky byl pro zachování kompatibility. Ale přijde mi, že někdy se to s tím tlakem na to, aby nové bylo zpětně kompatibilní se starým, přehání.
A posledních pár let jsem nabyl dojmu, že jedním z motivů k tomuto bazírování na kompatibilitě je prostě srabáctví, zbabělost, a možná i vychcanost některých jedinců (nevím kterých - tím jsem se nikdy nezabýval). Že kalkulují s tím, že autora hardwaru dokopou k takové kompatibilitě, aby všechno staré běželo, a oni tím pádem nemuseli tvořit nic nového.

K-Mouse je dobrý příklad - kdo kromě Velesofta napsal nějaký soft podporující K-Mouse, nebo aspoň upravil nějaký existující? Já vím jen o Cygnusovi, nikdo další mě nenapadá.

Starej_Mraf píše:
Tohle mě mimochodem inspirovalo k nápadu, že by mohla být jakási K-Mouse2, která by fungovala jako K-Mouse a šla by přepnout, aby myš emulovala klasický Kempston joystick (jelikož je již přímo podporován, a hry by nevyžadovaly úpravu).

S tím nesouhlasím, to je hrozně defenzivní postoj. A všimni si, k čemu vede - ke šroubování nároků na HW za hranice jeho možností (v tomto případě CPLD), a proč? Aby byly nulové nároky na software, aby zase nikdo z programátorů nemusel hnout ani prstem a ono to chodilo!

Takhle to prostě dál nejde, z tohohle bludného kruhu se musíme dostat ven - jinak se nedostaneme nikam.

Jiiira

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový software pro nový hardware?
PříspěvekNapsal: 31.10.2014, 17:24 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2395
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 427 times
Been thanked: 446 times
Sice s tebou souhlasím, nicméně kepston joystick kompatibilita v k-mouse není dobrý příklad. SW podporující kempston joystik je kolik? 5000? 10000? Já vím, že ne všechno je s myší použitelné, ale i tak je to mraky softu na předělání.

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový software pro nový hardware?
PříspěvekNapsal: 31.10.2014, 19:53 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 116 times
Been thanked: 424 times
No, já se nechci zaseknout na tom příkladu - předpokládám, žes pochopil, jak jsem to myslel...

Jen tolik k tomu řeknu, že zdaleka nevidím tolik softu, u kterého by bylo nutné tu podporu myši dodělávat: 2-3 kreslící programy, utilit tak do 10ti kusů, pár her, u nichž to dává smysl. Tak do 100-150 titulů. To, že se něco ovládalo joystickem, neznamená, že se to musí ovládat i myší.
Pořád mi dává větší smysl upravit těch pár titulů, než si dávat nohu za krk s tvorbou myši, která postihne všechno, když 90% z toho už si nikdo nikdy nebude chtít pustit.

A ještě větší smysl mi dává tvorba nových programů (včetně her), které s podporou myši počítají a jsou na ni navržené - třeba klon Warcraftu nebo klon Diabla bych s joystickem hrát nechtěl 8-)

Jiiira

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový software pro nový hardware?
PříspěvekNapsal: 06.11.2014, 11:41 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2395
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 427 times
Been thanked: 446 times
Samozřejmě že jsem to pochopil, jen ta kmouse není nejlepší příklad. Takovým příkladem budiž např. vytvoření multicolor grafické karty. Princip takového HW mi kdysi vysvětloval Velesoft. Ale právě na případném nedostatku SW celý projekt zkrachoval.

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový software pro nový hardware?
PříspěvekNapsal: 25.11.2014, 15:17 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 116 times
Been thanked: 424 times
Starej_Mraf píše:
Samozřejmě že jsem to pochopil, jen ta kmouse není nejlepší příklad. Takovým příkladem budiž např. vytvoření multicolor grafické karty. Princip takového HW mi kdysi vysvětloval Velesoft. Ale právě na případném nedostatku SW celý projekt zkrachoval.

Jako prakticky jediné řešení se mi jeví udělat aspoň něco. Prolomit bludný kruh i co se softwaru týče.

Viděl jsem jeden moc prima citát, který to dobře vystihuje:

"Je lepší rozsvítit alespoň malou svíčku, než jenom proklínat temnotu."

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz