OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 23:31

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Kryoflux - vše o tomto řadiči
PříspěvekNapsal: 19.03.2020, 11:37 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Doda píše:
Ja RIDE pouzivam, dik za nej, to funguje dobre tak jak je, ale musim vytahovat notebook s floppy a Win98, kde uz v podstate zase nelze pouzit internet, takze mam na stole jeste "normalni" notebook (a ZXS) a celkove trochu pre-notebookovano.
No nemusíš vytahovat notebook s flopkou, když máš KryoFlux a SamDisk :shrug: Btw, Windows 98 by vůbec neměly být podporovány (a to nejen co se přístupu na interní floppy mechaniku týče). Překvapuje mi, pokud to tedy fachá!

Doda píše:
Co ten SAMdisk? Me z te bidne dokumentace neni jasne, jestli primo podporuje KF, nebo je KF Stream format. Skoro mi pripada, ze by s KF mel fungovat primo.
Ne, nepodporuje (koukal už jsem na to do jeho zdrojáků). Vpodstatě zatím nic přímo nepodporuje Kryoflux (kromě konzolového a javovského udělátka přímo of výrobců KryoFluxu). Několik toolů, mezi nimiž je i SamDisk, podporuje image, které se z KryoFluxu sypou (RAW), ale to je všechno :-( Tady asi nastává ten zmatek - v popisu je klíčové slovo KryoFlux, ale neznamená to, že aplikace s ním dokáže jakkoliv přímo komunikovat. Proto bych se tím rád zabýval, taková challenge :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kryoflux - vše o tomto řadiči
PříspěvekNapsal: 19.03.2020, 11:49 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1970
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
tomascz píše:
Doda píše:
Ja RIDE pouzivam, dik za nej, to funguje dobre tak jak je, ale musim vytahovat notebook s floppy a Win98, kde uz v podstate zase nelze pouzit internet, takze mam na stole jeste "normalni" notebook (a ZXS) a celkove trochu pre-notebookovano.
No nemusíš vytahovat notebook s flopkou, když máš KryoFlux a SamDisk :shrug: Btw, Windows 98 by vůbec neměly být podporovány (a to nejen co se přístupu na interní floppy mechaniku týče). Překvapuje mi, pokud to tedy fachá!


Jsem popleta, na Win98 RIDE vazne nefacha, na tom notebooku vlastne zapisuji diskety pro CP/M. S RIDE delam na strem PCcku s Win7. Na ten notebook bohuzel XP ani 7 nedostanu. Od KF cekam, ze snizim pocet tech okolnich bazmeku na minimum.

tomascz píše:
Doda píše:
Co ten SAMdisk? Me z te bidne dokumentace neni jasne, jestli primo podporuje KF, nebo je KF Stream format. Skoro mi pripada, ze by s KF mel fungovat primo.
Ne, nepodporuje. Vpodstatě zatím nic přímo nepodporuje Kryoflux (kromě konzolového a javovského udělátka přímo of výrobců KryoFluxu). Několik toolů, mezi nimiž je i SamDisk, podporuje image, které se z KryoFluxu sypou (RAW), ale to je všechno :-( Tady asi nastává ten zmatek - v popisu je klíčové slovo KryoFlux, ale neznamená to, že aplikace s ním dokáže jakkoliv přímo komunikovat. Proto bych se tím rád zabýval, taková challenge :-)


Jenomze me ten SAMdisk 3.8.11 pri zpracovani raw image pada. Jednou se mi to nejak povedlo, ale od te doby uz jen pady.

V dokumentaci SAMdisku se pise:

..... libusb or WinUSB will be used for KryoFlux device support, depending on the platform.

Z toho jsem mel nejak pocit, ze by mel KF podporovat primo. Ja zkusim co pises s tim meziformatem DSK, to by me snad mohlo uspokojit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kryoflux - vše o tomto řadiči
PříspěvekNapsal: 19.03.2020, 12:01 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Doda píše:
..... libusb or WinUSB will be used for KryoFlux device support, depending on the platform.
Z toho jsem mel nejak pocit, ze by mel KF podporovat primo.
Budoucí čas - zkusí to ve verzi 4. Momentálně stabilní 3.8.11 to každopádně nepodporuje.

Doda píše:
Ja zkusim co pises s tim meziformatem DSK, to by me snad mohlo uspokojit.
Zkus, úspěch zaručen :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kryoflux - vše o tomto řadiči
PříspěvekNapsal: 19.03.2020, 12:13 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1970
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Mimochodem v dokumentaci KF se pise, ze potrebujes shugart mechaniku, nebo mechaniky, ale evidentne to chce IBM, protoze o kousek dal ukazuji krouceny kabel a me to tak i funguje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kryoflux - vše o tomto řadiči
PříspěvekNapsal: 19.03.2020, 15:42 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1970
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Tak jde to, ale bohuzel mi to udela uplne stejne spatny image, jako primo ten dump z KF.

- Udelam Kryoflux Stream File pres KF, to vytvori 160 jednotlivych raw souboru (stopy*strany)

- SAMdiskem z toho udelam DSK

- v RIDE zkonvertuji na TRD.

Vysledek je binarne totozny, jako kdyz jsem v KF udelal primo dump "MFM sector image". Neco je v tom asi zprehazene, mozna ze ne stopy, ale interleave sektoru? Umi neco takove TRDOS?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kryoflux - vše o tomto řadiči
PříspěvekNapsal: 19.03.2020, 18:43 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 17:48
Příspěvky: 529
Bydliště: Košice
Has thanked: 423 times
Been thanked: 265 times
Neviem, či som správne pochopil, o čo ide, ale ak je problém s poradím stôp/sektorov v RAW obraze disku, tak možno pomôžu moje utility Dsk2Raw a Raw2Dsk: https://pmd85.borik.net/?action=download&did=36
Nemám o nich žiadnu špecifickú stránku, ale píšem o nich stručne tu: https://pmd85.borik.net/wiki/Blog:Image_Zbrojov%C3%A1%C4%8Dkovsk%C3%BDch_diskiet

_________________
https://pmd85.borik.net - PMD 85 Emulátor, PMD 85, PMD 32-SD
https://pp01.borik.net - PP 01 Emulátor, PP 01, SD-ROM Modul


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kryoflux - vše o tomto řadiči
PříspěvekNapsal: 19.03.2020, 19:21 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1970
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Cim to je zatim nevim, ale pokud to bude poradim, tak se ta utilita hodi. Dobry tip.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kryoflux - vše o tomto řadiči
PříspěvekNapsal: 19.03.2020, 21:16 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1509
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
Doda píše:
Vysledek je binarne totozny, jako kdyz jsem v KF udelal primo dump "MFM sector image". Neco je v tom asi zprehazene, mozna ze ne stopy, ale interleave sektoru? Umi neco takove TRDOS?

Některé ruské inteleave mění, říkají tomu turbo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kryoflux - vše o tomto řadiči
PříspěvekNapsal: 19.03.2020, 21:26 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Ok, tak nejprve si sem odložím instrukce jak nainstalovat KryoFlux pod Windows 7 a výše. Vím že když jsem KryoFlux používal posledně, tak jsem s jeho instalací hodně bojoval (jejich Quickstart je trochu napřeskáčku a místy se člověk u něj zapotí).

To co Doda používá, tj. "co stopa, to jeden soubor RAW," je nativní kryofluxí stream format pro zálohování.

To co SamDisk potřebuje na vstupu je CT image (nedohledal jsem čeho to je zkratka) - jeden soubor s příponou taky RAW (aby se to dobře odlišilo od všeho ostatního) :-) CT RAW image by-default je pro 2DD diskety s MFM kódováním, točící se rychlostí 300 otáček za minutu, obsahující 84 cylindrů, každý se dvěma stranami (84 tracks, DS, DD, 300, MFM).

Večer jsem si připravil na starém PC 40-DS disketu TR-DOSu, kde jsem záměrně dal "zkosení" (skew) sektorů 2 a prokládání (interlacing) taky 2. Sektory tak byly úspěšně pomíchané. Na disketu jsem nahrál obrázek JPEG z místa v příhraničí odkud pocházím a úvodní obrázek mé oblíbené dizzyovky.

Obrázek

Pak jsem hodinu a půl instaloval KryoFlux :-)

Na disku s písmenem R jsem vytvořil CT RAW image příkazem
Kód:
dtc -fR:\raw.raw -i2


Ten jsem podstrčil aktuálnímu nightly buildu SamDisku 4.0, kterej si s sebou nese i potřebnou knihovnu CapsImg.dll na zpracování dat z KryoFluxu. Vznikl tak image DSK, který kromě 40 cylindrů TR-DOSu obsahuje taky binec, který na pracovní disketě po ty roky používání vytvářím v různých DOSech (proto je nejlepší v tenhle okamžik konvertovat CT RAW image na DSK, který dokáže reprezentovat sektory různých délek nebo i/o chyb).
Kód:
samdisk copy R:\raw.raw R:\output.dsk


RIDE DSK image bez problému otevře. Protože je ale na imagi všechno možný, je třeba do TRD dumpnout pouze prvních 40 cylindrů (event. zjistit formát v záložce Boot sector).

Obrázek

Výsledný TRD image je bitově identický s imagem zkonvertovaným přímo ze vstupního doda.dsk, který stál na počátku dnešního večera :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kryoflux - vše o tomto řadiči
PříspěvekNapsal: 20.03.2020, 02:11 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1970
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Pekny. Instalace Kryofluxu mi take chvili zabrala, probiha to dost podivne.

Zkusim to znovu s tim spravnym raw formatem. Kdyz to funguje u tebe, tak snad u me bude taky.


Mimochodem jak jsi nahral ty jpg obrazky na TR-DOS disketu? Necim na tom PCcku?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kryoflux - vše o tomto řadiči
PříspěvekNapsal: 20.03.2020, 09:46 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Přetáh jsem je z plochy do záložky File Manager :-)
(Při přetažení zpět na plochu je nutné pak přejmenovat z J na JPG.)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kryoflux - vše o tomto řadiči
PříspěvekNapsal: 22.03.2020, 21:37 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1970
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Vynechal jsem nakonec to blbnuti kterym jsem zacal a zkousim zapsat TRD (TR-DOS) image zpet na disketu. Nemohu najit nastroje, kterymi bych to dokazal.

KryoFlux umi podle dokumentace zapisovat pouze formaty:

1 IPF image
2 Amiga ADF sector image
3 CBM G64 image
4 KryoFlux stream files

Mam TRD a potrebuji to do neceho zkonvertovat, nabizi se moznost 4, ale SamDisk do tohoto formatu nezapisuje, i kdyz cist ano. Umi zapsat drive zmineny CT Image se stejnou priponou RAW. Vim ze jde o neco jineho, zkusil jsem to, nechodi to s tim.

Otazka je jak zapsat TRD image zpet na disketu pomoci KF. Nevite nekdo jak na to? Budto primo nejaky nastroj, nebo pres tu konverzi na KryoFlux stream files. Jako posledni moznost beru, ze si napisu konvertor sam.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kryoflux - vše o tomto řadiči
PříspěvekNapsal: 11.05.2020, 11:16 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Hlásím, že aktuální githubová verze SamDisku podporuje přímé čtení z KryoFluxu! Podpora je zatím schovaná a lze ji vyčíst pouze ze zdrojáků SamDisku.
Kód:
// dump reálné diskety do image
SamDisk.exe kf: image.dsk
Děkuji Simonovi za proražení cesty! :god: Na Win7 a vyšších jste připraveni ihned. Budete-li ale zkoušet na WinXP, doinstalujte knihovnu WinUSB dostupnou ze stránek Maloměkkého.

Zápis na reálnou disketu momentálně není implementován - neptal jsem se ho, ale snad jej Simon brzy taky dodělá :)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kryoflux - vše o tomto řadiči
PříspěvekNapsal: 11.05.2020, 11:31 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1970
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
To sou dobre zpravy. Jeste by to chtelo zapis, at nemusim vytahovat stary komp s floppy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kryoflux - vše o tomto řadiči
PříspěvekNapsal: 22.05.2021, 13:24 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Nemám kam jinam to dát, tak to šoupnu sem - disketa "Sex Pictures 2." Z nějakého důvodu nešla načíst na interní mechanice, tak mi byla předána k záchraně přes KryoFlux.

Obrázek


Podařilo se (Uložto image), i když poslední WinRAR není úplně spokojený s koncem archívu (Archive is corrupt) - starší WinRAR s ním nemá problém (Uložto souborů).

Obrázek


A teď proč s tím vlastně otravuju - kvůli letmé instruktáži jak "číst" tzv. scatter plot, dostupný v různých aplikacích (např. oficiálním Java udělátku pro KryoFlux nebo nadcházející verze RIDE 1.6). Tradičně je vidět vždy několik "roztřepených čar." Na ose X je čas stopy, na ose Y čas fluxu (tj. časová vzdálenost dvou jedniček). Poněvadž disketa je v MFM kódování s validním odstupem dvou jedniček prostřednictvím jedné, dvou nebo tří nul (01, 001 nebo 0001), jsou validní délky fluxů pro 5.25" DD při 360 otáčkách 3.332μs, 4.998μs nebo 6,664μs v ideálním případě (pro 300 otáček pak hezčích 4μs, 6μs nebo 8μs). Jednotlivé fluxy jsou pak roztřepeny kolem těchto nominálních hodnot.

Obrázek


Statisticky tradičně nejvíc jedniček je odděleno jedinou nulou. Statisticky tradičně nejmíň jedniček je odděleno třemi nulami.

Obrázek


Každopádně pro spolehlivou záchranu dat je nutné umět nakreslit mezi jednotlivými shluky rovnou čáru - u scatter plotu horizontální, u histogramu vertikální. Zde například jsou data prakticky neopravitelně poškozena (s vizualizací si budu muset ještě pohrát, aby mi pár dlouhých fluxů zbytečně nenatáhlo celou osu Y).

Obrázek


Neformátovaná stopa pak obsahuje upřímný chaos (3.5" disketa Komando 2 od Ultrasoftu; nicméně proč se v chaosu bere určitá periodicita netuším).

Obrázek

Obrázek


Snad to bylo aspoň trochu poučné :-D

Obrázek

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz