OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 11:46

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 27.03.2019, 17:01 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1486
Bydliště: Kurim
Has thanked: 828 times
Been thanked: 577 times
nobomi píše:
Tak například ta PSoC 4200-L řada od Cypressu je napájená 1.8-5.5V, takže né tolerant, ale regulerních 5V a USB to má taky. A navíc to malé FPGA uvnitř krom 50MHz ARM Cortex M0. A u vstupu jde volit jestli mají mít TTL nebo CMOS rozhodovací úrovně, případně zapnout hysterezi.

To vypadá dost dobře, objednal jsem ten CY8CKIT-046 kit a mrknu na to. Díky za tip.

_________________
http://www.8bity.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.03.2019, 08:20 
Offline
Radil

Registrován: 14.10.2013, 23:12
Příspěvky: 342
Has thanked: 261 times
Been thanked: 25 times
zajemci o pcb (k dispozici 9 ks):

1) zelez (adresa obdrzena)
2) Martin8bity (predam osobne)
3) mysiak001 (adresa obdrzena)
4) doda (adresa obdrzena)
5) ikon (adresa obdrzena)
6) BumBum (adresa obdrzena)

pockam, jestli vas nebudude vice, abych to mohl odeslat vse najednou. adresy mi posilejte do pm.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.03.2019, 18:05 
Offline
Radil

Registrován: 14.10.2013, 23:12
Příspěvky: 342
Has thanked: 261 times
Been thanked: 25 times
zajemci o pcb (k dispozici 9 ks):

1) zelez (adresa obdrzena)
2) Martin8bity (predam osobne)
3) mysiak001 (adresa obdrzena)
4) doda (adresa obdrzena)
5) ikon (adresa obdrzena)
6) BumBum (adresa obdrzena)
7) suksoft (Adresa obdrzena)

pockam, jestli vas nebudude vice, abych to mohl odeslat vse najednou. adresy mi posilejte do pm.
bankovni ucet s info vam poslu az pote, co vse odeslu a budu znat cenu za postovne...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.03.2019, 19:48 
Offline
Profík

Registrován: 19.12.2013, 16:54
Příspěvky: 554
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 1 time
Been thanked: 115 times
Radime,
odlož jednu dosku aj pre mňa.
________________________________________________________________________

Keď sme už u tých testerov, vie niekto viac o tomto testeri DRAM od Sergeja Frolova?
Pozeral som sa akurát je na webe len to video.
https://www.youtube.com/watch?v=x-u-OlXEIR8

_________________
http://blog.3b2.sk/igi


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.03.2019, 06:24 
Offline
Radil

Registrován: 14.10.2013, 23:12
Příspěvky: 342
Has thanked: 261 times
Been thanked: 25 times
zajemci o pcb (k dispozici 9 ks):

1) zelez (adresa obdrzena)
2) Martin8bity (predam osobne)
3) mysiak001 (adresa obdrzena)
4) doda (adresa obdrzena)
5) ikon (adresa obdrzena)
6) BumBum (adresa obdrzena)
7) suksoft (Adresa obdrzena)
8) Igi

pockam, jestli vas nebudude vice, abych to mohl odeslat vse najednou. adresy mi posilejte do pm.
bankovni ucet s info vam poslu az pote, co vse odeslu a budu znat cenu za postovne...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.03.2019, 17:46 
Offline
Radil

Registrován: 14.10.2013, 23:12
Příspěvky: 342
Has thanked: 261 times
Been thanked: 25 times
takze panove,

prave jsem to odeslal. pcb 40 kc, obalka 6 kc, znamka na slovensko 39 kc a nase pro cr 23 kc,
tedy mistni plati celkem 69 kc a bratia zo slovenska 85 kc. penize poslete na ucet 97811001/5500
a do textu pro prijemce napiste "DRAMDuino: <vase prezdivka zde>"


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.03.2019, 20:07 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1486
Bydliště: Kurim
Has thanked: 828 times
Been thanked: 577 times
Tak az vam desky prijdou nebo pokud si chcete dratovat, jako prozatim ja, tak prikladam zrychleny a "vylepseny" soft.

Puvodni testy jsem zrychlil asi 10x na nejakych 7s (u 4164) a hlavne jsem je opravil ;-) Ty puvodni nefunfovaly vubec ;-) Diky chybe s modulo na radku 39 se nastavovaly adresni piny vzdy na 0, takze se furt dokola testoval nulty bit. Ono vubec testovat DRAM tak, ze zapisu bit a hned ho prectu neni uplne dobry napad. Vubec se nemusite namahat se zapojovanim adresnich vodicu a bude to stejne fungovat, jestli nastavite nebo nenastavite jumper 64/256, je jedno jaka je tam pamet, vzdycky to projde. Niceme ty „testy“ jsou tak rychle, ze jsem je tam nechal, byt bych je doporucoval spis vypnout, bo jsou v podstate na nic. Pridal jsem dva dalsi testy MarchC- a MarchY, ktery jsou vyrazne o necem jinem a mely by odhalit vsechny chyby SAF (Stuck-At Fault), TF (Transition Fault), AF (Address decoding fault) a nektere CF (Coupling Fault). Mozna pridam casem nejake testy na NPSF (Neighborhood Pattern Sensitive Fault), pripadne dalsi, ale to chce rychlejsi pristup, zapojit jinak piny, aby byly na spolecnych portech a dalo se nastavovat vic linek soucasne, protoze vyrazne roste komplexita tech testu. Tj. dalsi jiny soft uz bude na Arduino Mega nebo mozna uplne jine MPU.

Vsechny testy bezi na 4164 asi 19s, na 41256 asi 71s. Pokud vyhodite puvodni testy (fillx0, fillx1, fill0 a fill1), dostanete se na nejakych 13s u 4164 a 47s u 41256.

Protoze testy nejsou zase az tak kratke, tak jsem na zacatek doplnil zakladni test datove sbernice a adresove a vlastne i RAS, CAS, WE signalu, ktery by mel vyhodnotit hodne vadnou pamet nebo nepripojeny nektery vodic behem par stovek ms a k dalsim testum uz pak nedojde. Furt se v tech zakladnich testech testuje o hodne vic nez puvodne ;-)

DISCLAIMER! To ze testy projdou neznamena, ze je pamet urcite dobra, netestuji se nejake mozne raritnejsi chyby a casovani bezi mimo specifikace v datasheetech. Rekl bych, ze pokud test projde, je pamet s vysokou pravdepodobnosti dobra. Obdobne, to ze testy neprojdou, neznamena, ze je pamet urcite spatna. Je ale velmi vysoce pravdepodobne, ze je vadna. Testy se nevlezaji do minimalniho casu nutneho pro refresh, takze 4164 se komplet refreshuje u 3-krokovych MarchY testu po cca 7.5ms a u 41256 az po 30ms, zatimco datasheety vyzaduji obvykle 2-4ms na refresh. Prakticke zkusenosti ukazuji na druhou stranu neco jineho. Uz NOSTALCOMP zjistil, ze mu 4164 drzi asi 6s. Ja jsem nameril u TESLA MHB4164 asi 3.5s, takze refresh po 7.5ms je vice nez dostatecny. U Siemens HYB41256 mi pamet drzi i po 60s bez refreshe a dal jsem netestoval. Pauza bez refresh se da nastavit pres definici REFRESH_PAUSE na zacatku programu, defaultne je nestavena na 50ms a je to take doba po kterou sviti obe LED mez jednotlivymi kroky testu.

Kod je napsany tak, aby byl prelozitelny a pouzitelny na Arduino UNO (ATmega328P) a Arduino Leonardo (ATmega32u4). Pokud by se pouzilo Arduino Mega, kde je dost parallenich portu, da se kod zrychlit asi 5x, coz uz je velmi pekne a u pripadneho testovani 4-bitovych DRAM se daji testovat parallelne, nicmene, ani tak sa asi na 16 MHz AVR neda uplne vzdy dodrzet datasheetove casovani. Proto vyzkousim jine MPU, co doporucil Bohous a uvidime. Prozatim je to s Radimovou deskou pouzitelne (doufam, netestoval jsem zatim, ale zapojeni by melo byt stejne) urcite asi milionkrat vic nez puvodni soft, ktery za dlouho otestoval pomalu mockrat prvni bit.


Přílohy:
dramduino.zip [2.78 KiB]
527 krát
DRAMduino_tester_bastl_Martin.jpg
DRAMduino_tester_bastl_Martin.jpg [ 256.48 KiB | Zobrazeno 8087 krát ]

_________________
http://www.8bity.cz
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.03.2019, 20:16 
Offline
Profík

Registrován: 19.12.2013, 16:54
Příspěvky: 554
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 1 time
Been thanked: 115 times
Vďaka za úpravu softu !
To zrýchlenie je vynikajúce, to tomu chýbalo (a ako si zistil chýbalo tomu aj iné.).

_________________
http://blog.3b2.sk/igi


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.04.2019, 10:42 
Offline
Radil

Registrován: 14.10.2013, 23:12
Příspěvky: 342
Has thanked: 261 times
Been thanked: 25 times
zdravim. chtel jsem dat src code na github, ale jak me @martin spravne upozornil, licence na zpusob tetovani dram nejsou uplne koser, takze to dam radeji jen sem. muj kod nedela zadne jine testy, nez @martinuv, jen je jeste o 3-4s rychlejsi. jelikoz nemam leonardo, testoval jsem pouze cast uno, takze pokud to nekdo testne a najde chybku, prosim o notifikaci, abych to mohl opravit.

ke stahnuti zde dramduino.ino


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.04.2019, 11:00 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1486
Bydliště: Kurim
Has thanked: 828 times
Been thanked: 577 times
Tezko rict, ja myslim, ze se to asi muze dat verejne, ale jisty si tim nejsem. March C- algortimus je A. J. van de Goor https://dblp.uni-trier.de/pers/hd/g/Goor:Ad_J=_van_de a je to zverejnene na spouste mist, mnohokrat citovane v jinych pracich. Kod jsem psal sam, ten odnikud neni, jen algoritmus. March Y uz ani nevim odkud jsem bral, ale opet jen algoritmus. Kdyby to nekdo trochu prostudoval, jak se to ma s nejakymi copyrighty, bylo by to fajn.

_________________
http://www.8bity.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.04.2019, 11:16 
Offline
Radil

Registrován: 14.10.2013, 23:12
Příspěvky: 342
Has thanked: 261 times
Been thanked: 25 times
no, ja se trosku dival a ...the license agreement says "solely for use with Microchip dsPIC®", takze se obavam, ze to uplne ok neni.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.04.2019, 19:02 
Offline
Radil

Registrován: 14.10.2013, 23:12
Příspěvky: 342
Has thanked: 261 times
Been thanked: 25 times
pridal jsem nejkomplexnejsi staticky test MarchSS, ktery by mel odhalit prakticky vsechny staticke chyby pameti. tim padem je mozne, ze by se ostatni testy daly zakomentovat, ale to uz necham na uvazeni kazdeho z vas. take jsem zmenil chovani obou led - pri provadeni testu sem tam probliknou na 0.5s, aby i ti, kteri z nejakeho duvodu nesleduji serial consoli vedeli, ze je test in progress. odkaz na stazeni se nezmenil, ale pro prehlednost ho uvedu znovu:

ke stahnuti zde dramduino.ino


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.04.2019, 19:48 
Offline
Radil

Registrován: 14.10.2013, 23:12
Příspěvky: 342
Has thanked: 261 times
Been thanked: 25 times
jeste mne to nedalo a prepsal jsem to do cisteho cecka pro avr, tedy bez pouziti arduino knihoven a nechal jsem aktivni pouze testy DataBus, AddressBus, MarchC-, MarchY a MarchSS. test 64kx1 trva cca 35s a myslim, ze rychlejsi to uz proste nebude :-)

ke stahnuti zde dramduino.hex a muzete to rovnou flashnout...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.04.2019, 20:07 
Offline
Kecálek

Registrován: 07.05.2014, 12:10
Příspěvky: 197
Bydliště: Jbc
Has thanked: 0 time
Been thanked: 39 times
JohnBlbec píše:
myslim, ze rychlejsi to uz proste nebude :-)

Pokud je nastaveni adresy stale provadeno podminkami, urcite by slo podminky nahradit ctenim hodnot z tabulek a mozna trosku zoptimalizovat rozlozeni adresovych signalu, aby ty tabulky mohly byt jednodussi.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.04.2019, 20:10 
Offline
Radil

Registrován: 14.10.2013, 23:12
Příspěvky: 342
Has thanked: 261 times
Been thanked: 25 times
hynek píše:
JohnBlbec píše:
myslim, ze rychlejsi to uz proste nebude :-)

Pokud je nastaveni adresy stale provadeno podminkami, urcite by slo podminky nahradit ctenim hodnot z tabulek a mozna trosku zoptimalizovat rozlozeni adresovych signalu, aby ty tabulky mohly byt jednodussi.


jelikoz mam hotove pcb na puvodni navrh, optimalizace rozlozeni adresovych signalu je out


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz