OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 18:57

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 05.06.2023, 09:57 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Otevírám zde další téma plné záhad, domněnek a polopravd ve stylu "jak se mi mohly zauzlovat kabely, když jsem je před půl rokem natahoval úplně volně". Včera jsme se s Mrafem snažili rozchodit na druhý pokus Mediator v mé A4000, který jsem koupil před deseti lety a od té doby ležel zabalený v krabici. Už to vypadalo dost beznadějně, ale ten pravý horor měl teprve přijít. Po pokusech ve stylu "vyměň, co můžeš" a chytání se nejrůznějších stébel marihuany...teda trávy...jsem Mrafa ukecal, že v mé desce vyzkoušíme jeho Mediator, který měl rozběhaný v jeho Amče. Ale protože Amča ležela rok a půl, tak ji chtěl nejdřív nahodit a ujistit se, že stále vše funguje. A v tu chvíli přišel horor. Jeho Mediator vykazoval úplně stejnou nefunčnost, jako ten můj. Nastala panika, u Mrafa dokonce skoro mrtvice, nebál bych se říct. Už jsem začal pronášet teze ve stylu, že moje karma ovlivňuje i jeho Amigu a půjdu ven na chodbu, jestli se všechno nerozeběhne, jak má.
Takže začala rozborka. A jaké bylo překvapení, když měl Mediator po vytažení ze stroje, na kontaktech slušný nános humusu. To samé i ostatní karty zastrčené v jeho PCI slotech.
A tak, Mrafa jako prvního, napadlo, co že tyhle nánosy, může způsobovat. A jak se tam vůbec může vytvořit, když je karta bezpečně zasunuta, comp zavřený a uložený v normálních bytových podmínkách. Asi to znáte - je to taková tmavá, mazlavá, skoro vosková hmota. Na každém pinu je jí slabá vrstvička, ale když otřete pořádně celou kartu, je z toho pěkná hrudka. Hrudka, která evidentně brání správné funkci karty, která pak běží tak nějak napůl (v případě mého Meďoucha), nebo vůbec (Mrafův Meďouch).
Můžete zde rozvádět své teorie. Vzhledem ke konzistenci bordýlku mě napadl cigaretový kouř. Ale to jsem pak zavrhnul, protože já doma nekouřím a navíc si neumím představit, jak by se dostal do skříně, překonal igelitku, zavrtal se do krabice a prolezl přes bublinkovou fólii do antistatického sáčku.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.06.2023, 10:27 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1581
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 25 times
Been thanked: 238 times
Pokud tam při skladování nemáš sáček se silikagelem, tak to vykvete z vlhkosti.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.06.2023, 11:01 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Myslím, že s tým sa dá len súhlasiť. Keď Rakúsko prešlo na euro, sesternica rozdávala nové peniaze. Ušla sa mi dvojfarebná lesklá novučičká dvojka. Niekoľko rokov (asi 8) bola v škatuľke od masla a po rokoch som ju objavil. Bola matná, škaredá, ako keby prešla počas tými 8 rokmi bežným používaním. Až sa mi nechcelo veriť, že je to ona. Takže tak.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.06.2023, 15:53 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Nojo, jenze vlhkost je jen jedna soucast. Neni to totiz klasicky zaoxidovany povrch, je to neco mastneho. Jde to totiz dolu jen lihem, pripadne jinou organikou. Vodou to jde blbe, spis vubec a s jarem bez vyssi teploty taky nic moc. Osobne mam podezreni, ze vyrobci uz dlouha leta neco vodiveho v tenoucke vrstve nanaseji na vodive plosky desek (snad proti korozi). Ale vlhkosti ta latka nejak degraduje a to zpusobuje ty problemy. Mozna degraduje i sama o sobe. Pravdou je, ze po ocisteni lihem se vzdycky na povtchu plosek casem objevi nejaka oxidace, ale tam uz staci jen vytahnout a zastrcit, pripadne otrit suchym hadrem, kartackem a tak.

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.06.2023, 16:23 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 372 times
Mohla by to být vodivá vazelína určená pro konzervaci kontaktů. Asi nevydrží věčně.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.06.2023, 18:54 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
To by mohlo byt ono.

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.06.2023, 20:01 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
misticjoe píše:
Vzhledem ke konzistenci bordýlku mě napadl cigaretový kouř. Ale to jsem pak zavrhnul, protože já doma nekouřím
Uplne postaci ze je to inde. A prenasas to plucami. Ono totiz ked si clovek da sluka, tak este minimalne pol hodiny potom mu priserne smrdi dych. A to moze byt prave pozostatok dymu (zmiesany s vlkostou), ktory sa potom vsade usadzuje.
misticjoe píše:
a navíc si neumím představit, jak by se dostal do skříně, překonal igelitku, zavrtal se do krabice a prolezl přes bublinkovou fólii do antistatického sáčku.
Samozrejme cez hermeticky uzavrety igelit ani toxicky dych fajciara neprenikne. Ale ak si to mal predtym nejaky cas vonku, za tuto dobu sa tam stihlo usadit trosku toho dymu, a potom v hermetickom sacku to malo dostatok casu aby to reagovalo.
Podobne ako posobi cigaretovy popol ako katalyzator vdaka ktoremu je mozne zapalit kocku cukru (a sam sa pritom nemina), mohlo aj stopove mnozstvo popola z cigariet sposobit pomalu reakciu povodne ochrannej (vyssie spominanej) vazeliny na tu mastnu ciernu hmotu.

Inak mne sa nieco taketo nikdy v zivote nestalo, kontakty na kartach mam v pocitaci aj po 15+ rokoch stale cistucke (prach ktory sa da lahko povysavat nepocitam). A tak isto aj karty ktore mam ulozene v antistatickych sackoch. Ale u nas doma sme vsetci zaryti nefajciari ;)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.06.2023, 20:31 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 28.11.2014, 18:29
Příspěvky: 1491
Bydliště: Milovice
Has thanked: 12 times
Been thanked: 368 times
Busy píše:
misticjoe píše:
Vzhledem ke konzistenci bordýlku mě napadl cigaretový kouř. Ale to jsem pak zavrhnul, protože já doma nekouřím
Uplne postaci ze je to inde. A prenasas to plucami. Ono totiz ked si clovek da sluka, tak este minimalne pol hodiny potom mu priserne smrdi dych. A to moze byt prave pozostatok dymu (zmiesany s vlkostou), ktory sa potom vsade usadzuje.
misticjoe píše:
a navíc si neumím představit, jak by se dostal do skříně, překonal igelitku, zavrtal se do krabice a prolezl přes bublinkovou fólii do antistatického sáčku.
Samozrejme cez hermeticky uzavrety igelit ani toxicky dych fajciara neprenikne. Ale ak si to mal predtym nejaky cas vonku, za tuto dobu sa tam stihlo usadit trosku toho dymu, a potom v hermetickom sacku to malo dostatok casu aby to reagovalo.
Podobne ako posobi cigaretovy popol ako katalyzator vdaka ktoremu je mozne zapalit kocku cukru (a sam sa pritom nemina), mohlo aj stopove mnozstvo popola z cigariet sposobit pomalu reakciu povodne ochrannej (vyssie spominanej) vazeliny na tu mastnu ciernu hmotu.

Inak mne sa nieco taketo nikdy v zivote nestalo, kontakty na kartach mam v pocitaci aj po 15+ rokoch stale cistucke (prach ktory sa da lahko povysavat nepocitam). A tak isto aj karty ktore mam ulozene v antistatickych sackoch. Ale u nas doma sme vsetci zaryti nefajciari ;)


Busy to je trošku prehnané, ja som fajčiar, fajčím na balkóne, podľa tvojej teórie by som mal už celý byt potiahnutý hnedou vrstvou a to nehovorím o HW, ktorý nemám hermeticky uložený a v podstate je celý čas "odkopaný", tak neviem ...

Zase na druhú stranu ma ničí prach, ten sa generuje neviem kde ale je ho veľa, takže čo 3dni oprašujem všetko !

_________________
STbrigáda
Atari 800XL, POFO, Atari Mega 2/4Mb Ram, Atari Mega STe, Atari TT 030


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.06.2023, 22:14 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 23.03.2014, 20:13
Příspěvky: 2773
Has thanked: 224 times
Been thanked: 601 times
Nebydlíš náhodou u silnice jako já? Utírat prach tu skoro nemá smysl, stačilo by občas srolovat a vyhodit tu deku :lol:

Ale kouřit jsem naštěstí přestal v osmi letech...

_________________
Plesnivý sýr z Tesca, zatuchlé kuřecí řízky z Albertu, oslizlé hovězí a myší trus z Lidlu.
Nákup potravinářské inspekce v ČR, říjen 2023.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.06.2023, 07:05 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Shony píše:
ja som fajčiar, fajčím na balkóne, podľa tvojej teórie by som mal už celý byt potiahnutý hnedou vrstvou
Mozno mas, len ako fajciar to proste nevnimas :poke: :lol:
(uz som si viackrat vsimol ze fajciari maju niektore zmysly (hlavne tie chemicky zalozene) dymom dost otupene)

Ale k veci. Pravdepodobne nemas cely byt pokryty vrstvickou ochrannej vazeliny, takze ten dym nema s cim reagovat a prejavuje sa mozno len ako prach.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.06.2023, 11:16 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Mas znacne prehnane mineni o difuzi. :poke:

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz