OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 18.04.2024, 22:12

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 14.03.2023, 19:14 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Když se tak dívám na ceny klávesnic Consul 259.11 nebo Consul 262.3 na ebay, tak si říkám, že za ty ceny už by se to dalo postavit. Potřebuji totiž něco k SAPI ZPS-3 (CP/M). A aby to nežralo jeden ampér.

Martin8Bity během vývoje ANK-1M5 navrhoval postavit něco na bázi tlačítek Cherry MX. Jsou dostupná včetně podpůrné mechaniky. Touhle cestou bych tedy šel, doplnil bych to nějakým relevantním procesorem 8051 s připojenou PROM, aby nám to vydrželo pokud možno navždy. Původně jsem to chtěl hodit do nějaké "60%" standardní krabičky jako je tato: https://epomaker.com/collections/60-key ... 4287362121

Ale tam by musel být nějaký příšerně malý procesor v pouzdru, neslučitelném s pojetím takové klávesnice. Ale určitě by se našla větší krabička, to teď možná není první věc na řadě, kterou je třeba řešit. Nastřelil jsem nějaký návrh rozložení kláves, nakolik by se do té 60% sestavy vešly všechny užitečné ASCII klávesy s využitím maxima komponent té krabičky (včetně nosné mřížky), a ono by se to asi i vešlo, viz foto. Ale to rozložení je spíše "výčtového" typu, na pozicích a barvách teď nezáleží.

Výstup by byl přepínatelný 7/8 bitů (standard/KOI8CS), generovalo by to STROBE impuls a umělo by to zpětné potvrzení, že nadřazený stroj klávesu převzal. Autorepeat volitelný. Volitelně by generovalo signál uvolnění klávesy jednou z možností: kód+128, sekvence 00+kód nebo ESC+kód.

Protože to bude projekt na pár měsíců, budu rád za všechny připomínky a doporučení typu: kde sehnat to či ono. Popřípadě co umí ty Consuly a co by SAPI rádo.


Přílohy:
PAK8.png
PAK8.png [ 8.41 KiB | Zobrazeno 2529 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.03.2023, 21:04 
Offline
Profík

Registrován: 26.04.2015, 20:26
Příspěvky: 859
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 2 times
Been thanked: 92 times
Tady je jedna 259.11.
https://www.sbazar.cz/jirkahb75/detail/ ... rickemu-pc


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.03.2023, 22:55 
Online
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 977
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 487 times
A tady taky jedna. Bez kabelu...

Petr


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.06.2023, 21:35 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 785
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 98 times
Pro SAPI-1 máme konvertor EKL-1 který simuluje C259.11 a používá běžnou PS2 klávesnici. Po drobné úpravě EKL-1 vznikl EKL-FK který simuluje „C262.3“ pro mikropočítač FK-1. Základem EKL-1 je MCU 8051 konkrétně AT89C2051.

Pokud jde o to, co umí klávesnice CONSUL 259.11, CONSUL 259.13 a 262.3 až 5 tak na webu mám od nich kompletní dokumentaci.

Osobně bych šel spíše cestou ala EKL-1, já vím, není to pravé ořechové a PS2 klávesnice jsou vymírací druh, ale pořád se jich najde dost a odpadá problém s mechanickou částí vlastní klávesnice.

CONSUL klávesnic mám dost, mám i EKL-1, takže náhradu paralelních klávesnic nějak extra neřeším. Spíše jsem řešil problém náhrady vlastní matice kláves u strojů jako ONDRA SPO186, SAPI-1 s ANK-1, PMD-85 , … šlo v p podstatě o to jak vyřešit vlastní spící matici nahrazující klávesovou matici. Skončil jsem u ideové ho návrhu vlastních spínacích matic. Spínací „matice“ jsou řešené mocí TTL a z jako řídící počítač jsem uvažoval o MCS 51. Jedině u ANK-1 se jednalo o čistou spínací matici 8x6(8 použitelné pak i pro :speccy:) u ostatních dvou strojů se jednalo o na míru vyvržené spíče, spínač byl osazen 6x takže šlo mít najednou sepnutích až 6 kláves. Časem jsem koketoval i s variantou použit až 4x onu matici 8x8 ala ANK-1 a složit matici až 16x16 což by stačilo snad na vše, co se tu vyskytovalo … Jako spínací prvek v plnohodnotné matici je použito hradlo NAND 7403 aneb s otevřením kolektorem.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.06.2023, 22:38 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 23.03.2014, 20:13
Příspěvky: 2779
Has thanked: 226 times
Been thanked: 602 times
Jak to dělali za velkou louží: https://www.youtube.com/watch?v=b-bFV8fHekk

phpBB [video]

_________________
Plesnivý sýr z Tesca, zatuchlé kuřecí řízky z Albertu, oslizlé hovězí a myší trus z Lidlu.
Nákup potravinářské inspekce v ČR, říjen 2023.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.06.2023, 22:40 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Ta paralelní klávesnice je spíše další mikroprojekt v řadě, jehož vznikem si plním dětské sny. S vědomím, že tu klávesnici asi nikdo nutně potřebovat nebude. Ale tak jako se mi celkem dobře dělá na ANK-1M5 (i když originální ANK-1 není tak otřesná, jak si ji pamatuji z dětství), tak doufám, že ta paralelní klávesnice vhodně doplní vznikající moderní reinkarnaci SAPI-1.

PS: V posledních dnech dokončuji specifikaci subracku. Nakonec je na bázi Fischerelektronik-ovských profilů a zakázkových bočnic. Pro tyto účely jsem udělal přesnou knihovnu profilů GB29, GB30 a GB33, aby je šlo na výkresech "sesadit" a udělat nějaké základní nákresy pro výrobu. Celé by to mohlo bydlet v konkurenčním domečku Apra Vitaro.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.06.2023, 07:49 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1627
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 28 times
Been thanked: 247 times
Na matici 5x8 používám desky z polska.
Příloha:
ZX keyboard 01s.jpg
ZX keyboard 01s.jpg [ 199.46 KiB | Zobrazeno 1960 krát ]

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18.08.2023, 08:32 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2023, 22:22
Příspěvky: 83
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times
mám vlastní klávesnici 8x8 + 8x LED dioda + 16x LED displej 7-segmentů 5mm vysokých. Deska je 185 x 91 mm velká. Klávesnice se připojuje k mikropočítači paralelně a navrhnul jsem ji pro konstrukci stolního kalkulátoru s RPN notací. Klávesnice designově odpovídá klávesnicím HP-71 nebo HP-97. Tedy není to rozmístěním kláves typicky ASCII klávesnice. Kdyby byl zájem, můžu udělat re-design, tedy pošoupat tlačítka na klasický ASCII layout.
Klávesnice používá Cherry tlačítka od Mousera. Mám pro ně sice plastové hmatníky, ale vymyslel jsem dobový design s dřevěnými hmatníky, které mají popisky vypálené drátem.
Příloha:
Poznámka: plošný spoj desky klávesnice 8x8 shora
BH205B1-top.jpg
BH205B1-top.jpg [ 81.24 KiB | Zobrazeno 1571 krát ]

Příloha:
Poznámka: plošný spoj desky klávesnice 8x8 spodní strana
BH205B1- bot.jpg
BH205B1- bot.jpg [ 53.41 KiB | Zobrazeno 1571 krát ]

_________________
Nákupem čínského braku likviduješ český průmysl. Kdo kupuje čínský brak není Čech.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18.08.2023, 15:49 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Díky za nabídku, ale jestli už se to musí předělávat, tak to raději už udělat přesně na míru. Včetně přímého napojení plochým kabelem na IDC34 s rozložením pinů dle desky JPR-1.

Teď jsem ještě dodělával jednu desku pro SAPI ale cílová sestava pro CP/M je čím dál blíž! Teď řeším dilema, co nově předělat: zmíněnou klávesnici, JPR-1Z nebo nějakou desku pro přenos dat. No a sběrnici, že...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.08.2023, 09:37 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2023, 22:22
Příspěvky: 83
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times
Moje klávesnice nebyla navrhována pro počítač, ale pro remake digitální kallkulačky. Proto má jen 65 tlačítek a číslicový displej. Rozložení tlačítek je ortogonální.
Uvažuji také o ASCII klávesnici pro počítač s klasickým rozložením kláves. Pokud se k její tvorbě někdy dokopu, bude univerální, tj. bude mít více univerzálních rozhraní (paralelní i sériové). Učitě nebude jednoúčelová pro nějaký systém, třeba SAPi nebo tak nějak. Plošné spoje jsou totiž nákladná záležitost.

_________________
Nákupem čínského braku likviduješ český průmysl. Kdo kupuje čínský brak není Čech.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.08.2023, 09:47 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Citace:
Rozložení tlačítek je ortogonální.


Ba dalo by se říci, že je skoro ortonormální.

Citace:
Plošné spoje jsou totiž nákladná záležitost.


Od té doby, co jsem začal brát plošné spoje v JLCPCB (ale nejenom tam), jsou jednou z nejméně nákladných položek mých konstrukcí. Výrobní cena jedné standardní desky 150x140mm pro SAPI vychází bez dopravy kolem 2-2,5€. Pak záleží na tom, na jaký počet desek se rozloží dopravné, ale i tak se s čistou celkovou cenou za kus dostávám na rozpětí 110-150Kč.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 23.08.2023, 00:30 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2023, 22:22
Příspěvky: 83
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times
Udělal jsem poptávku na moji klávesnici (nahoře) u JLCPCB. Nabídka (quotation) pro 20 kusů: USD268, shipping Fedex do Prahy USD 24. Dodací doba 10 WD (pracovních dní). K tomu připočtu ještě 21% DPH.
Jedna deska mi tak vychází na USD268 + USD24 = USD292 x kurz 22 = 6224 Kč + DPH (Kč 1349) = Kč 7573 dělené 20 kusy to máme Kč 379 / kus. Kvalita Made in China. Záruky žádné. Čína nerespektuje a neuznává autorská práva. Tzn, klidně mohou číňani vyrábět můj plošný spoj, osadit jej a hotovou desku klávesnice prodávat na eBay za pár USD. V Číně to je normální.

Poptávka v Česku vyšla takto: za 20 desek celkem Kč 8860 včetně DPH + poštovné v ČR, dodání do 14 pracovních dní. České firmy nejspíše nic nevyrábí a zadávají to rovnou do JLCPCB. Pak si něco přirazí na ceně a "hawai".

Stejné množství, stejná klávesnice od výrobce z Německa, dodání do 3 pracovních dní Fedexem vyjde včetně DPH na 462 Kč /kus. Platba 30 dní po dodání. Záruka německé práce.
Ale o nyní nejde.

Přemýšlel jsem nad úpravou mé klávesnice na ASCII klávesnici. Přidání a přešoupání tlačítek na obvyklý layout klávesnice není problém. Podstatné je:
- kolik bude tlačítek
- výstupní hex kódy pro jednotlivá tlačítka
- připojovací konektor
Elektroniku klávesnice hodlám řešit pomocí hradlového pole, žádné mikropočítačování a objíždění matice kláves mikropočítačem. Hradlové pole je rychlejší. Návrh rovnic pro hradlového pole pro klávesnici mám za necelou hodinu a případná změna hex kódů pro klávesy je otázkou pár minut.
Nejsem si jist, že se na oldcompu dokáží domluvit alespoň 3 lidé na stejném počtu kláves a stejném konektoru. Obávám se že 10 oldcompáků = 10 různých klávesnic. :D

_________________
Nákupem čínského braku likviduješ český průmysl. Kdo kupuje čínský brak není Čech.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 23.08.2023, 07:33 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1975
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 870 times
Been thanked: 699 times
epson píše:
...Obávám se že 10 oldcompáků = 10 různých klávesnic. :D
To ano, já např. si dělám plošňáky nejraději sám fotocestou, je to rychlé a levné. A ošahávání kláves mikročipem. :D Pro ASCII se mi osvědčilo tohle rozložení 56 kláves (matice 7x8) - jsou tam dostupné téměř všechny ASCII znaky, jen tuším obrácená čárka mi tam chybí. Spodní 3 řady jsou ortogonální kvůli kurzorovým klávesám. Některé řídicí kódy jsou přes Shift (např. Esc). Řídicí klávesy (včetně šipek) mají kódy < 32, takže se kódování celé klávesnice vejde do 7 bitů ASCII tabulky, bez nutnosti používat scan kód pro řídicí klávesy. Používám jen mikrospínače, není to luxus, ale dá se na tom celkem rozumně psát pro malé zařízení (rozměr klávesnice je 150x45 mm). Pro řízení jsem použil 74HC164N + 74HC165N, procesor to může všechno ovládat jen přes 3 dráty. 2 vstupy 165 zůstaly volné, tam se dají nalepit ještě 2 klávesy - asi bych přidal zpětnou čárku a Esc (obě vlevo), všechny 4 řady by pak byly ortogonální.

U toho prvního návrhu Libora upozorňuji na to, že kurzorové šipky v takovém uspořádání by byly velmi nepraktické, nepohodlné. Nejlépe když se uspořádají do obráceného T, jako je to na PC klávesnici - v tom případě stačí držet 3 prsty na klávesách a řídit kurzor libovolnými směry (proto to tak mám i u své klávesnice). Když je to jinak, tak se musí hodně přehmatávat. I uspořádání do kříže (jako u padu) je proti tomu velmi nepohodlné.

Příloha:
Piconio_keyboard.jpg
Piconio_keyboard.jpg [ 63.99 KiB | Zobrazeno 1382 krát ]

Kód:
// Control characters (ASCII characters)
#define CH_NUL   0x00   // '\0'  ... no character, end of text
#define CH_ALL   0x01   // '\1'  ^A ... select [A]ll
#define CH_BLOCK 0x02   // '\2'  ^B ... mark [B]lock
#define CH_COPY  0x03   // '\3'  ^C ... [C]opy block, copy file
#define CH_END   0x04   // '\4'  ^D ... en[D] of row, end of files
#define CH_MOVE  0x05   // '\5'  ^E ... rename files, mov[E] block
#define CH_FIND  0x06   // '\6'  ^F ... [F]ind
#define CH_NEXT  0x07   // '\a'  ^G ... [G]o next, repeat find
#define CH_BS    0x08   // '\b'  ^H ... backspace
#define CH_TAB   0x09   // '\t'  ^I ... tabulator
#define CH_LF    0x0A   // '\n'  ^J ... line feed
#define CH_PGUP  0x0B   // '\v'  ^K ... page up
#define CH_PGDN  0x0C   // '\f'  ^L ... page down
#define CH_FF    CH_PGDN
#define CH_CR    0x0D   // '\r'  ^M ... enter, next row, run file
#define CH_NEW   0x0E   // '\16' ^N ... [N]ew file
#define CH_OPEN  0x0F   // '\17' ^O ... [O]pen file, edit file
#define CH_PRINT 0x10   // '\20' ^P ... [P]rint file, send file
#define CH_QUERY 0x11   // '\21' ^Q ... [Q]uery, display help
#define CH_REPLACE 0x12   // '\22' ^R ... find and [R]eplace
#define CH_SAVE  0x13   // '\23' ^S ... [S]ave file
#define CH_INS   0x14   // '\24' ^T ... [T]oggle Insert switch, mark file
#define CH_HOME  0x15   // '\25' ^U ... Home, begin of row, begin of files
#define CH_PASTE 0x16   // '\26' ^V ... paste from clipboard
#define CH_CLOSE 0x17   // '\27' ^W ... close file
#define CH_CUT   0x18   // '\30' ^X ... cut selected text
#define CH_REDO  0x19   // '\31' ^Y ... redo previously undo action
#define CH_UNDO  0x1A   // '\32' ^Z ... undo action
#define CH_ESC   0x1B   // '\e'  ^[ ... Esc, break, menu
#define CH_RIGHT 0x1C   // '\34' ^\ ... Right, Shift: End, Ctrl: Word right
#define CH_UP    0x1D   // '\35' ^] ... Up, Shift: PageUp, Ctrl: Text start
#define CH_LEFT  0x1E   // '\36' ^^ ... Left, Shift: Home, Ctrl: Word left
#define CH_DOWN  0x1F   // '\37' ^_ ... Down, Shift: PageDn, Ctrl: Text end
#define CH_SPC   0x20   // SPC space
#define CH_DEL   0x7F   // '\x7F' delete ... delete character on cursor, Ctrl: delete block, delete file
#define NOCHAR      0   // no character

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Naposledy upravil Panda38 dne 23.08.2023, 07:54, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 23.08.2023, 07:50 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Díky za postřeh ohledně kurzorových kláves. I když si to sám uvědomuji, je lepší vědět, že by to asi fakt vadilo více lidem. Přemýšlím jestli do té hliníkové krabice neudělat jen matrici kláves a venku asi 20cm za klávesnicí nechat na kabelu interface s CPU jako převodník na paralelní kód. Ta hliníková krabice je už hotová a s ohledem na estetické provedení je i relativně levná.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 23.08.2023, 10:36 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2588
Bydliště: Praha
Has thanked: 511 times
Been thanked: 619 times
To porovnání cen JLC/Čechy/nebo Německo? se těžko dá komentovat, když není jasné co komu bylo zadáno...
Ale je tu ještě jeden podstatný argument proč Čína, pokud to chci levně a netrvám na zlatě, tak Číňan samozřejmě udělá olovnatý HASL. To bohužel v Evropě, ani pro amatérské použití nehrozí...

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz