OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 27.04.2024, 11:34

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: TheA500 mini - wotafucka?
PříspěvekNapsal: 11.01.2024, 16:55 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10140
Bydliště: Praha
Has thanked: 1961 times
Been thanked: 1523 times
Vyšla verze 2.51, ale to stahování bude masakr. Klikl jsem na první archív, dal stahovat a hned mi to vyhodilo, že můj link vypršel a musím čekat 60 minut, než budu moct stahovat něco dalšího. To to nemůže hodit na nějaký torrent?

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: TheA500 mini - wotafucka?
PříspěvekNapsal: 15.01.2024, 15:21 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10140
Bydliště: Praha
Has thanked: 1961 times
Been thanked: 1523 times
Nakonec jsem si ten zázrak taky koupil... A poslední AGSko hodil na OC FTP do sekce Amiga, abyste nemuseli trapně čekat na volný slot. Mimochodem autor měl na svých stránkách špatný odkaz na první file. Teď už to má správně a správně je to i na FTP.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: TheA500 mini - wotafucka?
PříspěvekNapsal: 15.01.2024, 21:37 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 23.03.2014, 20:13
Příspěvky: 2788
Has thanked: 230 times
Been thanked: 608 times
Další MINI prý v březnu: https://www.youtube.com/watch?v=egfLEi3LKUg

phpBB [video]

_________________
Plesnivý sýr z Tesca, zatuchlé kuřecí řízky z Albertu, oslizlé hovězí a myší trus z Lidlu.
Nákup potravinářské inspekce v ČR, říjen 2023.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: TheA500 mini - wotafucka?
PříspěvekNapsal: 19.01.2024, 11:09 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10140
Bydliště: Praha
Has thanked: 1961 times
Been thanked: 1523 times
Hele, že autor v tom posledním ASG (schválně napsáno špatně) zapomněl kikiny? Jako v devs/kicks/ nejsou, ale něco jsem našel v save-data/kicks/ :-) A nejen tam. A nebo to už je dlouho, jen se o tom nemluví?

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: TheA500 mini - wotafucka?
PříspěvekNapsal: 21.01.2024, 17:14 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10140
Bydliště: Praha
Has thanked: 1961 times
Been thanked: 1523 times
Nikdo se tu nějak moc nepodělil o dojmy z A500Mini, tak začnu já. Hraju si s ní od včerejšího dne a musím říct, že jsem z toho takový rozpolcený. Firmware jsem zatím neupdatoval, protože jsem někde na netu zachytil, že s tím novějším neběží emulace N64 v Pandory (a prý je zatím na N64 A500Mini nejlepší). Na samotný carousel jsem se také zatím vykašlal, protože jsem chtěl ozkoušet jiné hry a hlavně to AGS 2.51. Jedu s povolenou JIT emulací. Musím kladně ohodnotit snahu tvůrce AGS, protože her je fakt mrtě. Co je horší, to je samotný WB. Ne, že by nebyl pěkný, ale emulace RTG evidentně žene A500Mini za její možnosti. V Hippoplayeru tak nepřehrajete plynule ani MODy. Nepomůže ani to, že je defaultně nastavené AHI na Paulu. Po vypnutí AHI se to sice krapítek zlepší, ale plynulé to stejně není. UAE v A500Mini neumí využít uaedevice pro AHI, čili tudy cesta nevede. Ostatně o nastavení RTG si v UAE menu si taky můžete nechat zdát. RTG hry jsem každopádně ještě nezkoušel, jen AGA a klasiku - navíc jen ty, co běží spolehlivě i na holé A1200. Teď mám rozehraného svého oblíbeného Carlose, čili až poté. Banshee šlapalo taky moc hezky. Na glitche v grafice jsem ještě nenarazil, joypad reaguje fajne. Není to veselý klacík, ale jde to. Zbytná tlačítka na joypadu se dají nastavit na různé funkce, ale zatím jsem to neřešil. Co bych ale AGS menu vytknul je to, že nelze použít myš. Jen joypad, případně klávesnici na USB. Pohyb skrz menu závisí dost na rychlosti USB flašky, protože se ke každé položce donačítá obrázek a popis. Já vyhrabal nějakou letitou USB2.0 a musím říct, že jsem si tím trochu nakálel do hnízda.
Vrátím se k WB. Výběr programů (a potažmo MODů) je poplatný zemi původu autora. Český Amigista poněkud zapláče, protože nenajde moc utilit a "okolního bordelu", které tehdá u nás letěly a měl je prakticky každý. Výhodou je, že vše je v HDF, takže vlastní modifikaci obsahu nic nebrání. Potěší 8MB Chip a 128MB Fast. Jak už jsem naťuknul, nepotěší výkon. SysInfo sice hlásí něco na úrovni 040/80Mhz, ale to platí evidentně jen ve chvíli, kdy se nemusí emulovat RTG ve vyšším rozlišení a zvuk. UAE samotné nabízí různé stupně rychlosti emulace pro hry/programy, které by běžely moc rychle. Zatím jsem se s něčím takovým nesetkal. To UAE je každopádně z roku 2021, tak musím mrknout po nějakém novějším a zjistit, jak ho nahradit, aniž bych musel updatovat celý firmware.
No, to by bylo pro začátek vše, co jsem chtěl sdělit. Pokud máte nějaký dotaz, neváhejte se zeptat :-)

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: TheA500 mini - wotafucka?
PříspěvekNapsal: 22.01.2024, 14:34 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10140
Bydliště: Praha
Has thanked: 1961 times
Been thanked: 1523 times
Tak jsem se vrátil k testům a došel k těmto závěrům:
a) TheA500mini je opravdu primárně HW emulátor A500 s trochou přidaného balastu, který z toho dělá i obstojnou A1200. V reálu tak 020/28Mhz, ale dost záleží na "podmínkách". Nic víc bychom po tom neměli chtít.
b) AGS se sice tváří, že je děláno hlavně pro A500mini, ale faktem zůstává, že je i pro výkonější RPi, WinUAE a reálná, nadupanější železa. Z toho vychází i to, že je tam spousta věcí, které na A500mini prostě nepustíte, nebo jen s velkými obtížemi. Ze začátku jsem se také nechal zmást a říkal si, že "když to tu je", tak to přece tenhle stroj musí dát. Nedá...
c) Hodně to závisí na tom, co spustíte a je to taková loterie. V přechozím příspěvku jsem ze zmínil, že A500mini nedává ani přehrávání hudby v RTG módu. Není to tak docela pravda - HippoPlayer nebo Octamed opravdu hraje prazvláště, ale EaglePlayer běží v pohodě. Proč tomu tak je, netuším.
d) S hudbou a zvuky se pojí i další problém. Pořád jsem si říkal, že ta kvalita je nějaká...no...lowendová. Ne, že by Amiga měla s dnešními měřítky nějaký dechberoucí zvuk, ale i hluchotovi je po chvíli jasné, že se zde děje něco nekalého. Pro porovnání jsem ke stejné televizi připojil přes scart svou klasickou A500 a zjistil, že prostě hraje lépe. Dle mého skromného odhadu UAE v A500mini prostě jede 8bit/11025Hz. Že by telka záhadně mrvila zvuk přes HDMI, z toho výrobce nepodezřívám.
e) "Náročnější hry" - už v carouselu máte hezky na výběr AB3D. Pominu, že jeho ovládání je nešťastně namapované na gamepad. Šok přichází z jiné strany. Tuhle 3D pixelovku (jinak se ta hra ani nazvat nedá) rozhýbete véélmi pomalu...a pak se záhadně zrychlí, aby po chvíli zase byla hóódně pomalá. Hratelné to není, ale výkyvy v rychlosti bez ohledu na složitost scény, jsou dechberoucí. Odvážně jsem se vrhnul opět do AGS a spustil PayBack. Jestli RTG, nebo AGA, je to fuk. Ba je to dokonce tak fuk, že 640x480 (nebo 400? Teď nevím) i 320x256 dává takřka shodný framerate, který se pohybuje v rozmezí závratných 2-4FPS. Ale i tady jsem se nechal zmást, protože 3D modely v menu lítaly snad 60FPS a já si říkal "wooow"! No, pak to bylo "Wauuu...au!". V rámci RTG testování jsem se ještě pustil odvážně do hry s názvem Cannonball (nebo jak přesně to je) - jedná se o ?konverzi? starého dobrého automatového OutRunu od Segy. Z téhle hry vás nicméně nedostane nic jiného, než tvrdý reset. Framerate je někde okolo jednoho snímku za 10 vteřin.
f) Dema. Ta pětistovková a holo-dvanáctistovková poběží, když se tedy rozeběhnou. Některá jen vyhodí info o načítání a emulace se kousne. Pak tu máme ta, která už chtěla nějakou tu turbínu, protože pěkný 3D flusoid se sám nevykreslí. A tady se nám opět objeví to, co jsem popisoval u AB3D. Chvíli to jede jak na 060tce a pak začně cukání, sekání, zdánlivý výtuh a zase se to plynule rozhejbe. U méně náročných dem, která byla svižná asi i na těch 33Mhz, se dostavuje velmi rušivé pravidelné zacuknutí vykreslované scény.

To celé mne přivedlo k tomuto závěru:
A500mini s "out of the box" firmwarem má opravdu problém s emulací zvuku, a to i přes slyšitelné osekání kvality. Samotná emulace používá zřejmě nějaký buffer, do kterého předpočítává výsledek. Pokud po stroji chceme něco okolo A1200 na 28Mhz, je to fajn. Ale víc bez záškubů a nebo citelného pravidelného zpomalení není možné. Druhou variantou, která mne napadla, je to, že se čip v A500mini podtaktovává kvůli přehřívání. Rozdělávat krabičku jsem zatím nezkoušel, ale protože mám v pracovně ideálních 18 stupňů, tak tomu moc nevěřím. I moje 16-jádro v PeCi jen nesměle atakuje 30°C.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: TheA500 mini - wotafucka?
PříspěvekNapsal: 22.01.2024, 15:15 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 30.01.2014, 12:46
Příspěvky: 2758
Bydliště: Trutnovsko
Has thanked: 137 times
Been thanked: 270 times
Aktualizoval jsi fw ?
pokud nekam ulozis problemove soubory, mohu to otestovat na poslednim fw.

_________________
ZX 81, Zx Spectrum & microdrive, Sinclair QL 2xFDD 3,5´(SD-QL, QubIDE, SGC), ZX Spectrum +2, Didaktik M, Commodore C64 I , Commodore C64 II Ultimate cart, Commodore C128, Commodore Amiga 500, Amiga 600HD, Atari 800XL SDrive, Atari 520ST & HXC usb floppy emulator. --- XBOX 360, Playstation 2, XBox ONE, Oric atmos, Enterprise 128, a několik PC a notebooku.....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: TheA500 mini - wotafucka?
PříspěvekNapsal: 22.01.2024, 17:00 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1029
Has thanked: 454 times
Been thanked: 155 times
Není lepší obyčejná Amiga 1200, nebo WinUAE, než se hmoždit s tímto nepovedeným emulátorem?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: TheA500 mini - wotafucka?
PříspěvekNapsal: 22.01.2024, 19:25 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 30.01.2014, 12:46
Příspěvky: 2758
Bydliště: Trutnovsko
Has thanked: 137 times
Been thanked: 270 times
Trafo píše:
Není lepší obyčejná Amiga 1200, nebo WinUAE, než se hmoždit s tímto nepovedeným emulátorem?


Pro Amigistu urcite ano, ale pokud, si chces jen zahrat par her a kouknout na nejake demo, tak je ten mrnous docela dostacujici.
Ja jsem zadne extra problemy nezaznamenal, fakt je, ze jsem pouzival prednastavene jadro, vcetne systemu. A mozna jsem testoval jine hry.
Dake jsem vypozoroval, ze dost zalezi na zdroji a na flash disku ktery pouziju, z nektere flesky se me ani nepovedlo rozjet system.

Ohledne ovladace, pouzivam nejaky cinsky no name pad urceny pro xbox360 a pc, ktery ani na Xboxu nesel ale na tomto zarizeni funguje normalne.

_________________
ZX 81, Zx Spectrum & microdrive, Sinclair QL 2xFDD 3,5´(SD-QL, QubIDE, SGC), ZX Spectrum +2, Didaktik M, Commodore C64 I , Commodore C64 II Ultimate cart, Commodore C128, Commodore Amiga 500, Amiga 600HD, Atari 800XL SDrive, Atari 520ST & HXC usb floppy emulator. --- XBOX 360, Playstation 2, XBox ONE, Oric atmos, Enterprise 128, a několik PC a notebooku.....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: TheA500 mini - wotafucka?
PříspěvekNapsal: 22.01.2024, 19:38 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10140
Bydliště: Praha
Has thanked: 1961 times
Been thanked: 1523 times
Trafo píše:
Není lepší obyčejná Amiga 1200, nebo WinUAE, než se hmoždit s tímto nepovedeným emulátorem?


V dnešní době si nejsem jistý. Když pominu cenu A1200, tak se musí připočíst ještě alespoň nějaké rozšíření RAM, aby to člověk mohl rozumně provozovat s HDD. Pokud si chce někdo jen zavzpomínat na "staré dobré časy" a žádnou Amigu nemá, pak bych mu A500mini samozřejmě doporučil. Asi se bude hodit i na nejrůznější akce, protože si řekněme na rovinu, že nechat si slintat na dnes už poměrně drahý stroj, to není dobrý nápad. Těch 2700Kč se případně oželí lépe.
Ano, jsem poněkud rýpavější, protože Amigy mám. Ale ve své podstatě to zas až tak špatné není. Kdo končil s Amigou v těch letech 93/94 a chce si fakt jen zablbnout, ten tomu asi nic vytknout nemůže (až na ten zvuk, no).

FW, jak jsem psal, jsem zatím neupdatoval. Ještě chci mrknout na tu N64 emulaci. Každopádně mi přijde zvláštní, že podle nejrůznějších recenzí ta střeva emulují N64 lépe, než Pi4/5, ale to UAE na tom šlape nějak divně. Chyba tedy nejspíš nebude ve výkonu.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: TheA500 mini - wotafucka?
PříspěvekNapsal: 23.01.2024, 10:47 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 30.01.2014, 12:46
Příspěvky: 2758
Bydliště: Trutnovsko
Has thanked: 137 times
Been thanked: 270 times
Na TheA500mini jsem zatím našel 3 alternativy oproti instalovanému systému.
Ve všech případech se to provozuje z flashdisku, nic se nemusí instalovat ani upravovat, po odpojení flashdisku zůstane systém tak jak byl.

AMiNIMiga
https://www.aminimiga.com/
https://www.youtube.com/watch?v=QaVe70vamrU
Pokud toužíte po detailním nastavení systému a programů, po startu to skáče přímo na plochu.

Pandory
https://github.com/TeamPandory/pandory5 ... me-ov-file
https://www.youtube.com/teampandory

AGS
https://www.amigagameselector.co.uk/
https://youtu.be/mtW6tHOLvN0?t=5

Prostě nahrajete vyberete hru a hrajete.

_________________
ZX 81, Zx Spectrum & microdrive, Sinclair QL 2xFDD 3,5´(SD-QL, QubIDE, SGC), ZX Spectrum +2, Didaktik M, Commodore C64 I , Commodore C64 II Ultimate cart, Commodore C128, Commodore Amiga 500, Amiga 600HD, Atari 800XL SDrive, Atari 520ST & HXC usb floppy emulator. --- XBOX 360, Playstation 2, XBox ONE, Oric atmos, Enterprise 128, a několik PC a notebooku.....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: TheA500 mini - wotafucka?
PříspěvekNapsal: 23.01.2024, 13:21 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10140
Bydliště: Praha
Has thanked: 1961 times
Been thanked: 1523 times
Je vidět, že Pandory z toho ždíme víc. Jako nejlepší kombinace se mi momentálně jeví pandory+aminimiga, ale to jen podle toho, co jsem si tak pročetl/prohlídl na netu. Na nějaké osobní testy teď bohužel nemám čas... :-(

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: TheA500 mini
PříspěvekNapsal: 24.01.2024, 03:31 
Offline
Radil

Registrován: 28.05.2013, 11:24
Příspěvky: 449
Has thanked: 28 times
Been thanked: 201 times
Dotaz, na Bytefestu jsem viděl tu A500 mini připojenou k CRT, to bylo přes nějaký převodník HDMI na Composit/RGB/YCrCb a nebo to umí video přímo?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: TheA500 mini
PříspěvekNapsal: 24.01.2024, 11:23 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10140
Bydliště: Praha
Has thanked: 1961 times
Been thanked: 1523 times
JJ, youtubeři, kteří to mají připojené k CRT monitorům používají převodníky. Např. https://www.ebay.co.uk/itm/274435044092 ... SwOCxfGA5f

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz