OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 00:42

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 169 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 25.12.2021, 16:55 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Pre 80 stôp na 5,25" netreba robiť nič. Stačí mať 80 stopovú mechaniku, či už DD alebo HD.

Toto zariadenie tu čo je schéma vyššie vie oblbnúť MDOS ktorý potom vidí 40 stopovú mechaniku aj keď je fyzicky 80 stopová, takže funguje aj formátovanie a zápis ako na pravej D40, a to aj na iný počet stôp ako presne 40. Mechanika sa skrátka tvári ako 40 stopová, ale nieje to ono. Oproti klasickej D40 má totiž o polovicu tenšie hlavičky, takže zápis by mohol byť nečitateľný na ozajstnej 40 stopovej mechanike (tenšia stopa=slabší signál). A pokiaľ by bola disketa naformátovaná v pravej D40 prepísaná v tejto mechanike, do pôvodnej hrubej stopy z D40 by sa zapísala tenká stopa z tejto mechaniky, a vznikol by guláš. Následok si snáď vie každý predstaviť. Zrejme pre to od toho aj v Skalici upustili a stanovili D40 napevno na 360kB, a 720kB prenechali 3,5" disketám.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 25.12.2021, 17:03 
Offline
Kecálek

Registrován: 09.01.2021, 18:37
Příspěvky: 108
Has thanked: 16 times
Been thanked: 22 times
Prakticky všechny diskety mám z roku cca 92 a téměř všechny maj 41, nebo 42 stop. Ty jsem prostě nepřečetl v 80tkové mechanice. Takto vnutím řadiči pocit, že má připojenou 40 mechaniku a už čtu a i zapisuju. Co jsem teď zapsal, později i přečtu. Zda bych to zapsané přečetl i v D40 nevím. (Souvisí to s šířkou stopy, už se to tu psalo.) Nemám kde vyzkoušet.
Jinak pokud k D40 připojíte 80tku 5.25" mechaniku, tak bude normálně formátovat na 720kB , zapisovat a číst. Stejně jako 3.5" mechanika. Tedy tam Tritol moc dělat nemusel.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 25.12.2021, 17:13 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
caga píše:
Prakticky všechny diskety mám z roku cca 92 a téměř všechny maj 41, nebo 42 stop. Ty jsem prostě nepřečetl v 80tkové mechanice. ...

Ach ten MDOS, keby nekontroloval presne 40... Ale aj tu bolo riešenie: prečítať nultý sektor z diskety, v ňom 41 alebo 42 prepísať na 40, a uložiť. Potom by už takáto disketa prečítať išla, pri čítaní súborov sa už ide zásadne podľa FAT, počet stôp sa nekontroluje. Teda po súboroch by to išlo, ale program ktorý kopíruje celú disketu by skopíroval iba 40 stôp, takže zasa iný problém.
To si človeče nemôžeš zaobstarať pravú mandragóru?! :D

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 25.12.2021, 18:44 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1970
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Tak tohle me nenapadlo.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 25.12.2021, 19:19 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Ja som v praxi narazil iba na opačný problém: obraz z D40 diskety nefungoval po zapísaní na D80 disketu. MDOS si totiž stále trval na krokovaní po dvoch stopách naraz. Našťastie bolo viac riešení: zmeniť nultý sektor na diskete, alebo cez POKE# zmeniť mechaniku na D40, prípadne prekonvertovať celý image na D80. Alebo dorobiť funkciu do programu ktorý pri zápise D40 image so 40 stopami na D80 bude zapisovať po dvoch stopách a nie po jednej.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12.12.2022, 22:30 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 20.02.2017, 01:17
Příspěvky: 801
Has thanked: 19 times
Been thanked: 48 times
He he, vždy jednou za 5 let mám nějaký obraz D40 nebo D80 a vždy jednak pracně zjišťuji, že to kromě FUSE žádný emulátor neumí, a pak to stejně neumím spustit já... Jsem si nechal vygooglit Didaktik 40 nápovědu příkazy a vyjelo mi to původní manuál. No ty kráso to je chaos. Místo toho , aby v první kapitole byly jasné praktické postupy jak se 1) spustí program tak tuny stránek o ničem a pak se začínají věnovat tomu jak 1) formátovat disketu a 2) uložit program.... no nic. pro prolistování jsem na to narazil: CAT a LOAD *"název"


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.12.2022, 03:26 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Keď sa mi už pripomenula táto téma...
Vedeli ste, že keď máte v zásobníku uložené číslo 103, tak po stlačení resetu sa namiesto resetu spraví snapshot? To sa potom jeden diví, že stlačil Reset a ono to niečo začalo ukladať na disketu. To sa už každému určite stalo viac krát. A následne sa to zvyčajne zrúti (snapshot je rovnako nefunkčný), lebo to chce pokračovať na adrese ktorá je ďalšia v zásobníku. No čo, detekcia volania snapu ktorý je riešený funkciou RST0 z adresy 102 nieje dokonalá. :) Ale dá sa to aj využiť, programátori už iste vedia ako. :lol:

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.12.2022, 11:30 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1508
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
tommik píše:
Místo toho , aby v první kapitole byly jasné praktické postupy jak se 1) spustí program tak tuny stránek o ničem a pak se začínají věnovat tomu jak 1) formátovat disketu a 2) uložit program....

Však je to logické.
Když si člověk koupil D40, tak k ní krom úvodní diskety nic neměl.
Nejdřív tedy potřeboval naformátovat disketu (a předtím zjistit, proč to vlastně potřebuje), naučit se na ni uložit svou rozdělanou práci (neb disketovka byla hlavně na práci, ne soutěžení, kdo rychleji nahraje a vyresetuje víc her za sebou) a pak teprve uložený program zas nahrát zpátky.
Navíc to bylo koncipované tak, aby člověk LOAD* v zásadě nepotřeboval a po vložení diskety zadal jen RUN.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.12.2022, 22:37 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
tommik píše:
He he, vždy jednou za 5 let mám nějaký obraz D40 nebo D80 a vždy jednak pracně zjišťuji, že to kromě FUSE žádný emulátor neumí
Omyl, RealSpec/RS32 to vie tiez :)
tommik píše:
a pak to stejně neumím spustit já ... jsem na to narazil: CAT a LOAD *"název"
Ved si mohol rovno napisat sem na oldcomp, vela z nas ma tie prikazy v malicku a poradilo by ti.
PotPalo píše:
...detekcia volania snapu ktorý je riešený funkciou RST0 z adresy 102 nieje dokonalá. :) Ale dá sa to aj využiť, programátori už iste vedia ako. :lol:
Ano, programatori vedia, ze takto spraveny snap sa sice da spustit, ale (obvykle) zhavaruje. Avsak podstatne je, ze je v nom zachytena cela pamet a hodnoty registrov (okrem hodnoty PC). Takze sikovny hacker z takehoto snapu (obvykle) lahko znovu vyrobi funkcny program. Preto to ako dobra ochrana proti snapu moc vhodne nie je.

Ja som kedysi pre Ultrasoft programy robil ochranu proti snapu tak, ze som vynuloval 10 bajtov na adrese #3EAA kde je ulozene meno alebo oznacenie aktualne pouzivaneho disku. Snap uklada automaticky na tento disk, ale ak tam nic rozumne nenajde, tak operacia skonci s chybou, co v pripade snapu znamena okamzity navrat do preruseneho programu. Takze ked clovek stlacil tlacidlo SNAP, tak sa nic viditelneho nestalo. Ako keby to tlacidlo fyzicky nefungovalo ;)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.12.2022, 22:52 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 425
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Našel se pak někdo, kdo přišel na to, jak ta tvoje ochrana funguje a odstranil ji?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.12.2022, 23:04 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Busy píše:
Ja som kedysi pre Ultrasoft programy robil ochranu proti snapu tak, ze som vynuloval 10 bajtov na adrese #3EAA kde je ulozene meno alebo oznacenie aktualne pouzivaneho disku. Snap uklada automaticky na tento disk, ale ak tam nic rozumne nenajde, tak operacia skonci s chybou, co v pripade snapu znamena okamzity navrat do preruseneho programu. Takze ked clovek stlacil tlacidlo SNAP, tak sa nic viditelneho nestalo. Ako keby to tlacidlo fyzicky nefungovalo ;)
:o Dodnes furt nechápu, jak jsi na tohle všechno mohl tehdy přijít! :like: :like:

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.12.2022, 23:40 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
pcmaker píše:
Našel se pak někdo, kdo přišel na to, jak ta tvoje ochrana funguje a odstranil ji?
O nikom neviem :shrug:
Ale viem ze ludia na to narazali. Nahodou som si raz vypocul v autobuse dialog takych dvoch mladych faganov:
- Chcel som si snapnut tu hru, ale vobec to nefungovalo. Dokonca aj moj stryko sa na to prisiel pozriet, skumal to, ale nic nevyskumal. Proste to nefungovalo...
tomascz píše:
Dodnes furt nechápu, jak jsi na tohle všechno mohl tehdy přijít! :like: :like:
S komentovanym vypisom MDOSu ziadny problem. Proste pozriem (resp. nastudujem) - a vidim :)

Podobne tak aj vsetky moje upravene romky mohli vzniknut hlavne vdaka tomu, ze sa mi uz na zaciatku (1987 alebo 1988) podarilo ziskat komentovany vypis ZX romky a ja som tym padom mal zaujimave (a castokrat aj riadne napinave) citanie na dlhe zimne vecery ;)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.12.2022, 12:49 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
No vidíš, a ja som na to prišiel sám. Komentovaný výpis ROM som nemal, a chcel som zistiť ako sa v assembleri prepnem na mechaniku B, kde je uložené ktorá mechanika sa má použiť. Tak som uložil so SAVE* oblasť pre POKE#, následne dal MOVE "b:", a znova uložil. Následne som tieto dva súbory porovnal a našiel miesto ktoré udáva aktuálnu mechaniku A alebo B. A už ma iba napadlo čo sa stane keď tam dám *. Akože MOVE "*:" aby to ukladalo na akúkoľvek mechaniku. Samozrejme to neukladalo vôbec, iba hneď hodilo chybu, a SNAP tiež nefungoval. A ochrana proti SNAPu bola na svete. Síce som ju nikde nepoužil, ale bola.

S tou ochranou keď pásková verzia hry nešla snapnúť som sa raz stretol. Prekvapilo ma to, ale hacknúť to nebolo až tak ťažké. Busyho loader nebol nejako nepreniknuteľne chránený, tak som ho rozlomil a pozrel ako sa to robí. Objavil som tam prepnutie D40 ROM cez presne načasované IM2 a zmazanie jej RAM. Loader som potreboval aj tak iba pre zistenie ktorý blok sa kde nahráva a spúšťa, a ako sa rozkóduje, aby som mohol urobiť D40 verziu.

Zložitejšie bolo zlomiť ochranu hry Axons + Galactic Gunners na diskete (ale to hlavne kvôli zle popísanému R registru v príručke). Kto ju má pôvodnú od Ultrasoftu, môže si pozrieť aké kúsky ten 2048 bytom dlhý loader uložený v oblasti obrazovky stvára. Stačí nechať PAPER alebo INK biely aby bolo vidno. Upozorňujem, že k ničomu som vtedy nepoužíval PC, emulátory, ani nijaký hotový hacking program, všetko som programoval a lámal sám.

Keby to niekoho zaujímalo, mohla by sa založiť téma "ako ste čo hackli". O tom by sa dalo popísať...

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.12.2022, 21:19 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
PotPalo píše:
No vidíš, a ja som na to prišiel sám.
:thumbup:
PotPalo píše:
Prekvapilo ma to, ale hacknúť to nebolo až tak ťažké. Busyho loader nebol nejako nepreniknuteľne chránený, tak som ho rozlomil
Si proste sikovny :)
Ale pre Ultrasoft som ani nepouzival prilis zlozite ochrany. Pre komerne ucely uplne postacil falosny spustaci bod v basicu a tri xorovacie slucky s refreshom. 99% (pseudo)hackerov to odradi, a to 1% najsikovnejsich by sa v tom aj tak vrtalo az dovtedy, pokym by to nerozbili.

Svoju najlepsiu ochranu (BPS 3.0) som pouzil v paskovej verzii Sil5 (v roku 1991). Okrem xorovaciek s refreshom tam bolo kopec dalsich polien hadzanych pod nohy pripadnemu hackerovi :) Ale mam spravy, ze aj tu ktosi prekonal.
PotPalo píše:
Upozorňujem, že k ničomu som vtedy nepoužíval PC, emulátory, ani nijaký hotový hacking program, všetko som programoval a lámal sám.
Presne tak aj ja. Svoje prve PC som si sice kupil uz v roku 1993, ale minimalne dalsich 10 rokov som vsetky spektristicke veci robil na skutocnom ZX Spektre.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.12.2022, 11:35 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 17:48
Příspěvky: 529
Bydliště: Košice
Has thanked: 423 times
Been thanked: 265 times
pcmaker píše:
Našel se pak někdo, kdo přišel na to, jak ta tvoje ochrana funguje a odstranil ji?
Našiel. ;-)
Tu je program, ktorý zabezpečí, že hry, ktoré boli prekopírované z pôvodnej Ultrasoft distribučnej diskety na inú, budú na tej inej fungovať.


Přílohy:
ultracrk.TAP [1.54 KiB]
67 krát

_________________
https://pmd85.borik.net - PMD 85 Emulátor, PMD 85, PMD 32-SD
https://pp01.borik.net - PP 01 Emulátor, PP 01, SD-ROM Modul
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 169 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz