OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 25.04.2024, 11:03

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Didaktik M 1990, LM1886/9
PříspěvekNapsal: 04.11.2022, 16:08 
Offline
Prvnička
Uživatelský avatar

Registrován: 04.11.2022, 15:31
Příspěvky: 16
Has thanked: 0 time
Been thanked: 7 times
Čaute kakaovníci,
prišiel som si nechať poradiť ohľadom videovýstupu Didaktika.... Ako iste vieme, Didaktiky majú kompozitný výstup trocha svojský a najlepšie je asi ťahať priamo RGB/S, lenže nie vždy je k dispozicii telka so SCART či upscaler, no a i ten môj trpí "čiernobielou" poruchou. Je mi jasné, že by tieto stroje fungovali najlepšie pripojené do nejakej Tesla Color či OTF, ale, nebudem predbiehať.

Je to DPS ver. 1990, teda ešte s LM1886 ako generátor YUV z RGB PLA, a LM1889 ako modulátor farbonosnej. No a práve priebehy výstupov LM1886 sa mi tak trocha nezdajú, obzvlášť R-Y a B-Y, tam je to skoro iba jednosmerná zložka. Ale čo ma úplne prekvapilo je rovná čiara z výstupu Y PLA a nejaké rušenie pár desiatok mV. Predpokladám Y ako jas, nie yellow :)
Čo som zatial skúšal - dať do sokla obe LM1886+LM1889 a skúsiť iný pár; dať malý kapacitný trimer na doladenie ku kryštálu 4,433MHz, 47p medzi zem a vývod 18 LM1889 ako má Speccy, dokonca som vyfúkal pôvodnú PLA preč a odskúšal novú КА1515ХМ1-216 ešte s nepoohýbanými a nezaletovanými pinmi (vo vývoznej verzii od Rusov pre Skalicu známu ako "ULA1" a v Rusku tiež pod názvom Т34ВГ1). Ništ, všade je to čiernobiele, čo som skúšal - "modernejšiu" TV, DVD prehrávač, konvertor composite-VGA, USB "Easycap", no a v neposlednom rade displej od cúvacej kamery auta.
Mať starú tlstú CRT Teslu či OTF, tak to skúsim hneď tam a neriešimm ale podla toho čo leze z LM1886 bych si dovolil tvrdiť, že to tam asi nepôjde tiež. Čo som skúšal Y-Pb-Pr vstup Gonbes GBS-8220 tak to chytalo iba na Y zložku z LMka, tie zvyšné dve a hned no signal. RGB/S do upscalera funguje.

Pre úplnosť, na tom poslednom "displeji" pre cúvaciu kameru som už dostal i "farby" - klasická svetlosivá (splash screen) šumí do žlta, inak je všetko ostatne v škálach sivej. Akonáhle vyletujem odpor 300ohm spájajúci (nefunkčný?) vývod PLA s domiešavaním na vývodoch R1, G1, B1, ktoré sú vzájomne pospájané na LM1886, "žlté šumenie" zmizne a sivá ostane sivou. Čiže Y šumí a skapal tam pes. Asi.
Ešte som skúšal vytiahnuť piny LM1886 R1, G1, B1 z DPS didaktika a pospájať ich spoločne, teda R1, R2, R3; G1, G2, G3 a B1, B2, B3 boli zapojené tam, kde boli ako pôvodné dvojice, ergo abych tým skúsil vynechať tú Y linku, ale tým som si tiež nepomohol, je to furt čiernobiele.

Samozrejme základy ako 12V na čipoch splnené, škopíkom zmeraný priebeh na xtalu 4,3389MHz, časovací 16MHz okolo 15,998MHz, zvyšok priebehov čo sa mi podarilo zachytiť, som zavesil do prílohy. Stroj som "odtantaloval" (jeden tantal bol hneď pri MAB311, ktorá zdochla a bola nahradená LM311 v DIL8 sokli), na vstup +5V pokusne zaviedol až 4700u filtráciu, nech je to čisté...
Uvítam vaše ďalšie nápady, alebo radu sa na to vykašlať :) Priebehy i "šum" posielam v prílohe. Podotýkam, že tie priebehy som uskutočnil po LOAD príkaze (a dotknutí sa vstupu), aby sa rozblikal background na farebno. Plus i krátka animácia toho zašumeného ČB výstupu - až na ten jeden konkrétny displej je to všade inde plná škála šedi.

Ďakujem moc za pomoc. To sa rýmuje!


Přílohy:
priebehy.zip [609.96 KiB]
98 krát
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik M 1990, LM1886/9
PříspěvekNapsal: 04.11.2022, 21:25 
Offline
Prvnička
Uživatelský avatar

Registrován: 04.11.2022, 15:31
Příspěvky: 16
Has thanked: 0 time
Been thanked: 7 times
Errata: na výstupu xtalu 4,433MHz (LM1889 p. 17) je 4,43321MHz, asi má byť 4,43362MHz, ale ak sa mi dobre marí, mal som tam ten trimpot a to nerobilo absolútne ništ.
//Edit: C4 som zvolil 6p8 a paralelne k tomu trimpot 27p, doladil som to na presne 4,43362MHz.

Ešte som zavesil priebeh z xtalu 16MHz (vstup 7474 p. 3), 15,9907MHz. To z toho dôvodu, keďže sa odtial tou deličkou bere časovanie i pre PLA a Z80...
Oba priebehy dávam do prílohy, s oddelenou jednosmernou zložkou.
Plus ešte ten "šum" na Y linke... Ale ako hovorím, ak by to bolo PLA, tak by po výmene za nepoužitú, nezaletovanú ruskú to naskočilo, že? Respektíve, to by som musel mať inú smolu, aby bola tá linka odvarená u oboch. Je možné to nejak otestovať, či je toto správne?
Prípadne tá bižuteria s 74123 robí tomu R-Y, B-Y problémy?

Dik


Přílohy:
LM1889 p17.png
LM1889 p17.png [ 4.29 KiB | Zobrazeno 4809 krát ]
16MHz 7474 p3.png
16MHz 7474 p3.png [ 4.2 KiB | Zobrazeno 4809 krát ]
PLA Y zvacsene.png
PLA Y zvacsene.png [ 4.04 KiB | Zobrazeno 4809 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik M 1990, LM1886/9
PříspěvekNapsal: 05.11.2022, 00:19 
Offline
Prvnička
Uživatelský avatar

Registrován: 04.11.2022, 15:31
Příspěvky: 16
Has thanked: 0 time
Been thanked: 7 times
Nepáčili sa mi tie záškuby na LM1886 vstupe H/2 a sure enough, po výmene C9 za funkčný 33n už je na vstupe pravouhlý priebeh 7,8kHz, čo dáva zmysel (15,6 deleno 2 je ozaj 7,8). Farbičkám sa ešte stále nechce... nemôžem byť ďaleko od výsledku. Kde je ešte zrada?


Přílohy:
LM1886 H_2.png
LM1886 H_2.png [ 3.18 KiB | Zobrazeno 4784 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik M 1990, LM1886/9
PříspěvekNapsal: 05.11.2022, 15:20 
Offline
Prvnička
Uživatelský avatar

Registrován: 04.11.2022, 15:31
Příspěvky: 16
Has thanked: 0 time
Been thanked: 7 times
Mi to nedalo a odpojil som z báze T1 (emitorový sledovač pre videovýstup) monochrom signál od farbonosnej, predlžil časovú základňu škopíka a pozrel to, pretože som mal jemný dojem, že tam tá LM1889 je teraz pre srandu králikov a nerobí nič. Dokonca som ju vytiahol zo sokla a monochrom obraz sa nezmenil.
Ale lezie z nej nejaký farbonosný signál, lenže o úrovni nejakých biednych 0,3Vš-š, s jednosmernou zložkou 0,6V, zato z monochrom Y ide až 2,5Vš-š s jednosmernou zložkou okolo 5 V.

Nie som veru expert na tieto televízne signály a kadejaké lúmy a chrúmy, ale ak to má ozaj fungovať takto, tak sa pokúšem do chrbta.
Skusmo som zvýšil odpor primiešavajúci Y zložku do CHR, R18 z pôvodnej 5k až na 50k a to sa potom rozblikalo jak na anime feste, až by epileptika zachvátilo. Nepomohol som si tým, cez tie rozblikané farby šli beztak sivé pruhy. A to už som skúšal druhý pár LM1886/89, žeby i ten som mal vadný? Plus, čo tá PLA a vývod Y? Trocha sa mi nad touto didaktickou pomôckou rozum zastavuje, veď pritom je to tak jednoduché...

Skúšal som ešte dať výsledný videovýstup na odporový delič a potom ešte aj cez kondík, ako sa tu viedli siahodlhé debaty o tom či budú nejaké "odpory trpieť" v televízii, ale tým som si nepomohol: tým deličom som maximálne našteloval jas monochrom obrazu, a kondík mi porobil okolo ostrých hran také škály šedi, že sa 50 Shades of Gray môže ísť do kúta hambiť.

Už len splašiť nejakú farebnú CRT a vyskúšať to tam, ale nezdá sa mi to, veď ste tu ten didaktik zapájali bárkde a farby väčšinou vždy nejak šli. Jedinú CRT čo tu mám je monochrom Merkur so zelenou obrazovkou.


Přílohy:
LM1889 CHR SUB odpojena.png
LM1889 CHR SUB odpojena.png [ 3.5 KiB | Zobrazeno 4733 krát ]
LM1886 Y odpojena.png
LM1886 Y odpojena.png [ 3.17 KiB | Zobrazeno 4733 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik M 1990, LM1886/9
PříspěvekNapsal: 05.11.2022, 18:08 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2094
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
Y z PLA je bright. Jeho úroveň je logický signál 1 alebo 0, podľa toho, či atribút na obrazovke má nastavený BRIGHT 1 alebo 0. Daj na didaktiku príkaz BRIGHT 1, a ešte enterom zmaž obrazovku, aby bola s jasom. A hneď môžeš pozorovať ako sa mení signál Y podľa toho či sa práve vykresľuje okraj alebo plocha. Lepšie porozumieť sa tomu dá nahliadnutím do schémy modelu 91. Tam je pekne vidieť ako tento signál pridáva na RGB trochu jasu, a pri čiernej je ignorovaný (keby nebol, čierna s jasom by dávala sivú).

Ono všetky signály z PLA sú v TTL úrovniach.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik M 1990, LM1886/9
PříspěvekNapsal: 05.11.2022, 22:55 
Offline
Prvnička
Uživatelský avatar

Registrován: 04.11.2022, 15:31
Příspěvky: 16
Has thanked: 0 time
Been thanked: 7 times
Veru, máš ty recht - je to atribút na nastavenie "vysokej intenzity", teda podobne ako "Intensity" pin u RGB TTL vývodov IBM CGA, sa s tým dá pridať o osem "bright" farieb viac.
Ja jak som tam v schéme videl to Y, tak si hovorím že je to snáď nejaký mix R+G+B zmixovaný do monochromu (luma je označovaná ako Y), akurát v TTL úrovni, a preto mi bolo silne podozrivé že je tam ticho (a šum), len mi tam nebolo jasné to primiešavanie do R1, G1, B1. Jak sa hovorí, múdremu napovedz, hlúpemu nakopni. Vďaka za nakopnutie. Aspoň som si precvičil letovanie SMT na tak blatovom plošáku jak je didachtich.

Dneska som si našiel čas a "prebúral" sa k zahádzanej susedovie CRT v pivnici, nejaký noname crap MASCOM, o ktorom som nepredpokladal že sa vôbec zapne.
Zapol sa, a na prvú dobrú naskočili i farby...
Ano, z červenej je fialová, a z "cyan" (hnusnej svetlomodrej) je zelená, ale to je s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobené tým, jak som tam osadil kapacitný trimer na naladenie farbonosnej, a krvopotne doladil PAL colorburst na 4,433618MHz plastovým šrobovákom. Ono to asi ten PAL štandard nebude úplne splňovať, no.
No nič, idem sa pokúsať do chrbta jak som slúbil. Ak toto niekto čítate a rozchodili ste farebné kompozitné video s týmito dvoma Pat a Matom LM1886/9 s "moderným" vstupom a nie starou CRT, a je to nejaké jednoduché eso v rukáve, dajte vedieť sem do témy, pre mňa i benefit ostatných.

Mimochodom vďaka za ten tip s "Y", pretože navrch jak som si vyviedol RGB výstupy iba cez odporovú deličku, som na ten Intensity úplne zabudol, takže po BRIGHT 1 sa na upscaleri nedialo nič. Idem to tam primiešať.

Diky


Přílohy:
mascom2.jpg
mascom2.jpg [ 209.97 KiB | Zobrazeno 4642 krát ]
mascom1.jpg
mascom1.jpg [ 194.52 KiB | Zobrazeno 4642 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik M 1990, LM1886/9
PříspěvekNapsal: 06.11.2022, 02:55 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2094
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
Mne eMko model 90 s LCD funguje normálne, farby sú pekné.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik M 1990, LM1886/9
PříspěvekNapsal: 06.11.2022, 04:04 
Offline
Prvnička
Uživatelský avatar

Registrován: 04.11.2022, 15:31
Příspěvky: 16
Has thanked: 0 time
Been thanked: 7 times
Som dal ešte extra blokovacie 470n keramiky blízko LM1886/9 na +5 a +12V, priamo na nohe č. 5 LM1886 (vstup 12V) to vlnilo až 300mV - zato 12V u vstupu pre VF modulátor iba cca 100mV.
Po "zablokovaní" to už padlo na 100mV. Miesto tantalov som dal normálne hlinikové elektrolyty - tie majú o niečo vyššie ESR než tantaly, ale zato nebudú práskať. Plus samozrejme čo šváb, to 100n blokovacia keramika.

To LCD kde máš pripojenú '90, máš LCD telku či monitor? Ja som to skúšal už na relatívne novej LCD TV ktorá ma privítala grayscale; som mal ešte "šťastie" že vôbec mala kompozitný vstup, na to, že sa jedná o "smart" (čítaj: smrť) TV, s netflixom a inými volovinami. Chcel som ešte skúsiť, okrem tej CRT MASCOM, ešte jednu staršiu LCD od Sharpu, len tá má vstup kompozitného videa len cez Euro-AV (SCART) a zrovna adaptér som so sebou nemal.

Aspoň viem, že tie farby nie sú úplne dead a Y robí to čo má. Vďaka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik M 1990, LM1886/9
PříspěvekNapsal: 06.11.2022, 13:06 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2094
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
Jediné čo sa podobalo na smart bol Samsung, a na ňom mi to fakt nešlo, nevedelo to zosinchronizovať alebo čo. Chvíľku to robilo psie kusy, potom napísalo že nieje signál. Tiež mi to nešlo na 24" LCD monitore DELL ktorý mal kopu všelijakých vstupov, ten písal rovno že nieje signál, ani sa nepokúšal niečo zobraziť.Ale na všetkých starých LCD televízoroch čo som doteraz skúšal to išlo. Na niektorých TV boli okraje textu zubaté, lebo TV nevedeli pochopiť že existuje aj 50 Hz neprekladaný obraz, ale čo už. Farby mali všetky dobré. Obecne platí že čím starší LCD televízor, tým lepšie. Najlepšie ešte bez DVB-T, čistý analóg.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik M 1990, LM1886/9
PříspěvekNapsal: 06.11.2022, 16:09 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1070
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 473 times
Podľa mňa nemáš dobrý color burst. Pozri sa na priebeh videovýstupu ako takého, ako vyzerá colorburst. Na eMkách '91 (s MC1377) sa to chová presne takto. Majú tam blbý RC a niektoré telky nezvládajú color burst ako je naformovaný, tak nenabehnú farby. Pomáha paralelne k C9 pridať cca 180-200pF. Nepozeral som datasheet, takže neviem ako sa formuje colorburst pri LM1886+LM1881, ale ja osobne by som začal tam.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik M 1990, LM1886/9
PříspěvekNapsal: 06.11.2022, 19:20 
Offline
Prvnička
Uživatelský avatar

Registrován: 04.11.2022, 15:31
Příspěvky: 16
Has thanked: 0 time
Been thanked: 7 times
Presne to som si myslel, teda som vtedy miesto C4 osadil kapacitný trimer a 6p8 paralelne, a doladil to na tých 4,43362MHz, to je farbonosná (colorburst) PALu.
Žiaľ, všimol som si, keď som sa vrátil späť k tej tučnej CRT, že nech tým trimrom točím jak točím (C4 teda 6p8 až 33p8), tak správne farby nenaskakujú - je tam furt magenta/orange miesto cyan/red (pri preblikávaní na prázdny LOAD), alebo na tej CRT úplne vypadnú farby jak na zatiaľ všetkých LCD kompozitných vstupoch (ak C4 potočím pod 10p). Tak som vyskúšal zvoliť na C4 miesto 6p8+27p trimer, dať 27p+27p trimer, ergo 27p až 54p, ale jak tým točím tak sa tie farby stále nemenia, ale tentoraz to už do čiernobiela (na CRT) nevypadne úplne. Na LCD furt black and white. Čiže tým kryštálovým oscilátorom, hovorím si, to asi neni.

No, tak ako amatér do týchto TV signálov, volím high tech pokročilú metodu ísť po pinoch LM188x bruškom palca. A zrazu na tej CRT, v istý moment, dostávam cyan/red, tak jak má byť, len viac "zašumený". Studený spoj vylučujem, keďže sa to po zatlačení nemení, iba tým, jak som tam ten prst priložil, tak som tie obvody mierne "rozladil". Čo bol ten "istý moment"? LM1889 vývody 2 až 4. Čo je na nich? Vstupy R-Y, B-Y z LM1886 a "chroma bias". Hergot aj vaše chrúmy, sto nôh a dva šváby na pár farbičiek. Ergo, sme zase na začiatku.

Ťahám preč LM1889 zo sokla, nech neovplyvňuje merania výstupov 1886, berem škopík a pozerám zase výstupy R-Y, B-Y, ktoré vedú do (odpojenej) LM1889. Samozrejme, počas prázdneho LOAD, kedy bliká background na farebno.
Rozkmit R-Y vyzerá zdravo, ale to B-Y je furt slabota. Podľa datasheetu má mať rozkmit aspoň 0,7 volt. To rozhodne nemá. Neviem prečo, toto je už druhá v patici. Snáď nemám vadné dve.
Najhoršie je, že LM1886 má tiež nejaký burst vstup.. hneď prvý vývod. Všade samé bursty a i tak to riadne nefunguje.


Přílohy:
LM1866 B-Y.png
LM1866 B-Y.png [ 3.08 KiB | Zobrazeno 4494 krát ]
LM1866 R-Y.png
LM1866 R-Y.png [ 3.09 KiB | Zobrazeno 4494 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik M 1990, LM1886/9
PříspěvekNapsal: 06.11.2022, 21:47 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2094
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
Nemáš na LM1889 spojené piny 3 a 4 ako si ho vyberal? To by sedelo s tým že tam máš stále asi 5V.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik M 1990, LM1886/9
PříspěvekNapsal: 06.11.2022, 22:58 
Offline
Prvnička
Uživatelský avatar

Registrován: 04.11.2022, 15:31
Příspěvky: 16
Has thanked: 0 time
Been thanked: 7 times
Nie, na LM1889 sú dokopy spojené iba vývody 14, 15 a 16, ktoré sú spriahnuté s 12V (a nezakreslené do schémy, klaska).
Tie dve keramiky na RY a BY, 100p proti zemi, sú OK. Pokusne som im jedny nohy vyletoval, ale nepomohol som si.
Tvrdých 5V tam neni, idú tam ozaj výstupy RY a BY z 1886. Ten priebeh BY som zosnímal aj s jednosmernou zložkou, takže to vyzerá "že tam nič neni", ale je tam signál toho 0,5Vš-š jak ukazuje priebeh.
Ešte ako bonus mi zdochne starý Tektronix, najskôr samovoľné reštarty a teď už zapne iba podsvietenie displeja, na PROBE COMP je 0 volt, 0 kHz, takže priebehy majú chvíľu pohov.
Asi napájací zdroj. Teda dúfam. Ak je to matičná doska, môžem to rovno hodiť kamsi... :D

Teď trocha na inú nôtu, ale myslím, že to má súvis:
Všimol som si u Didaktika, a to na rozdiel od schémy, na mieste C8 škaredo priletované dve teslácke keramiky 1n paralelne, miesto jedného 2n2, a tiež C9 nebol 33n, ale 47n.
Na tom by nič nebolo, keby to nebol žltý teslácky foliák na 250V a okolo machule kalafuny. Myslel som, že už to napadol nejaký kutil, ale potom čo som objavil túto fotku, kde sa nachádza presne to isté (všimnite si hneď pod reprákom vľavo žltý foliák a dve keramiky nasebe), takže som zistil, že Didaktik Skalica už s týmto videovýsupom asi riešil tiež nejaké patálie, než prešli na to MCčko od Motoroly.
No a konkrétne tieto dva kondíky fungujú ako časová základňa u 74123 - jedno ako delička pre H/2 a druhé ako nejaký buršt gaťe LM1886... Tú H/2 som overiť vedel, pôvodne tam bol nejaký bordel, teď už tam je 7,8kHz (H je 15,6kHz pre PAL) ako má byť. To druhé nemám šajn čo je, ale priebeh som stihol zavesiť (do zipu hore).
Hor sa pozreť na zúbky Tektronixu...

BTW hurá, ôsmy príspevok.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik M 1990, LM1886/9
PříspěvekNapsal: 08.11.2022, 02:23 
Offline
Prvnička
Uživatelský avatar

Registrován: 04.11.2022, 15:31
Příspěvky: 16
Has thanked: 0 time
Been thanked: 7 times
Tak máme posledný update.
Starý tektronix našťastie prežil - po tých dvoch dekádach sa dnu nazhromaždili centimetre prachu, ktoré napadali cez vetracie otvory a začali prekážať napájaciemu zdroju. Po vyfúkaní vzduchom už beží ôsmu hodinu v kuse. Kiež by sa tak dali "opraviť" naše carachy osembitové.

Späť k didaktiku. Po bližšej analýze DPS som objavil už tretiu chybu v schéme zapojenia Mka 1990 - hneď po popletenom C2 a C3 u LM1889 (dokonca niektorí ste písali, že ten 10n u niektorých plošákov ozaj dali paralelne ku kryštálu), a nezakreslenom spojení vývodov 14, 15, 16 o +12V zo stabilizátora, tu máme ďalšiu lastovičku:
Obrázek
To vľavo je v schéme, to napravo skutočný stav, teda vývody 2-9 spojené a pripojené na SYNC; ditto vývody 10-11 spojené a pripojené na +5V cez 2k2 pull-up.
Schválne som vyskúšal to naľavo v zapojení a tým som vyradil ten H/2 budič pre LM1886 nadobro.

Na margo tých dvoch RC členov u 74123 - pozrel som datasheet, ako sa táto časová konštanta počíta, je tam na to vzorec.
Zároveň som objavil, že minimálna hodnota R má byť aspoň 5K, inžinieri zo Skalice do schémy zapísali 3k9 a v mojom prípade bola fyzicky osadená dokonca 2k6. Krástne. Tak som tam osadil miesto odporov trimre, oba naladil na 5K, dorátal C na pôvodné šírky pulzov podľa schémy. Hneď na to som si všimol, že tým H/2 budičom je možné štelovať šírku, ale u budiča pre /B to nemá žiadny vplyv, výstupný pulz pravý uhol príliš nepripomínal a navyše namiesto cca 2,8us to boli iba 25ns zákmity (je to aj v priebehy.zip v prvom príspevku).
Hneď šla 74123 preč a samozrejme, jeden z tých dvoch monostabilov v nej bol mrtvy. Presne ten, ktorý obhospodaroval ten signál na LM1886 vývode 1. Prečo nezdechli hneď obidva mi je dilemou.
Takže išiel dnu DIL sokel a dnu 74LS123. Ne-LS verziu som nemal. Farby už okamžite naskakujú jak víno, u každého kompozitného vstupu.
Obrázek

Summa summarum, pre benefit ostatných: ak niekto má Didaktik s týmito dvoma LMkami a dostáva ČB výstup alebo divné farby, netreba hneď odsudzovať tie dva texaské videomodulátory a radšej použiť nasledovný odrazový mostík:
1) prítomnosť 12V zo stabilizátora;
2) 4,43362MHz farbonosná (LM1889 pin 17), v prípade potreby doladiť C4;
3) logické 0 o dlžke 2,7us na LM1886 pin 1, teda výstup prvého monostabilu 74123, v prípade potreby doladiť C8/R11;
4) 7,8 kHz priebeh na H/2 LM1886, teda výstup druhého monostabilu 74123, v prípade potreby doladiť C9/R12.
Stačí nesplniť jedno a nastúpia 50 shades of gray. Ak sa dolaďovať nedá, ihneď podozrievať tú odpornú doliepaciu TTL, alebo XTAL.
Podľa odporúčaní v datasheete majú byť oba R11 i R12 aspoň 5K, takže v mojom prípade činí R11 8k2, C8 1n0; a R12 5K, C9 22n.
Tentoraz už správne priebehy sú v prílohe.

Čiže zatiaľ som mal v Didaktiku vadné MAB311, 74123 a C9 pri nej.
Dúfam, že podobným spôsobom skape aj aspoň jeden z tých 8 ruských DRAM švábov, to sa geniálne bude hladať. Respektíve to potom poletí cez zavrené okno.
Je pravda, že nie som pôvodný majiteľ a čerta vie, čo si to zažilo - symbol shift mám už takmer úplne vybielený. Asi to chce zenerku a tyristor v priepustnom smere priamo na +5V :D
No a na úplný záver - ten B-Y signál z LM1886 naďalej ostal o malej amplitude 0,5Vš-š. Ano, datasheet píše min 0,7V, ale zas, to je pri tom testovacom zapojení, ktoré tam majú, nie v zapojení Didaktiku, keď bliká LOAD naprázdno.


Přílohy:
LM1889 p17 spravny.png
LM1889 p17 spravny.png [ 3.5 KiB | Zobrazeno 4291 krát ]
LM1886 p2 spravny.png
LM1886 p2 spravny.png [ 3.26 KiB | Zobrazeno 4291 krát ]
LM1886 p1 spravny.png
LM1886 p1 spravny.png [ 3.17 KiB | Zobrazeno 4291 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik M 1990, LM1886/9
PříspěvekNapsal: 08.11.2022, 04:28 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2094
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
8088 píše:
To vľavo je v schéme, to napravo skutočný stav, teda vývody 2-9 spojené a pripojené na SYNC; ditto vývody 10-11 spojené a pripojené na +5V cez 2k2 pull-up.

Tak toto som si musel prečítať asi tri krát než som to pobral. Komplikovane napísaná skutočnosť, že v schéme zamenili navzájom piny 9 a 10.
Pin 9 je aktivácia obvodu pri L, takže keby tam bolo trvale H, obvod by sa nikdy neaktivoval a teda by tam bol zbytočný.

Že kedysi osádzali súčiastky aké práve mali je všeobecne známe. Minuli sa odpory nejakej hodnoty, tak tam dali čo práve bolo po ruke, veď ono to nejako fungovať bude, výroba sa nesmie zastaviť. Mne tiež nesedeli hodnoty súčiastok podľa schémy, niektoré dokonca chýbali.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz