OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 16.04.2024, 14:41

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 04.08.2021, 21:26 
Offline
Prvnička

Registrován: 03.08.2020, 10:11
Příspěvky: 14
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Zdravím všechny zdejší experty,
obracím se na vás s dotazem týkajícím se výběru rozšiřujícího hardware pro počítače didaktik Gama a M. Tyto počítače používám bez jakýchkoli rozšiřujících karet a rád bych stupeň možností použití posunul o kousek dále. Všechno obvykle vypípám pomocí arduina z SD karty. Rád bych proto zakoupil divIDE nebo divMMC. Našel jsem je například zde: https://divide.cz/index.php?x=eshop. Nevím však co zvolit. Moc se v tomto HW nevyznám. Můžete mi prosím poradit co zvolit ? Dále bych chtěl nějaký zvukový modul AYCKO a také potřebuji ke gamě redukci na joystick pro Didaktik Gama. Vše jsem našel na stejném webu skladem. Myslíte že všechno bude k oběma didaktikům v pohodě ? Děkuji moc za radu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.08.2021, 00:52 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2586
Bydliště: Praha
Has thanked: 510 times
Been thanked: 619 times
U klasického divIDE 57c se, pokud si pamatuju dobře, pro použití s Mkem doporučovala osadit odporová síť - na fotce https://divide.cz/index.php?y=divide.cz je vidět devět prázdných plošek.
Zbytek by měl být bez problémů...
Jestli zvolit divIDE nebo divMMC, o tom už se nejenom tady popsaly stohy papíru :) Každé má něco, ale pokud chceš jen nahrát rychle pár programů, je to asi jedno...

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.08.2021, 07:59 
Offline
Prvnička

Registrován: 03.08.2020, 10:11
Příspěvky: 14
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Pokud osadim odporovou síť pro Mko bude mi poté DIVIDE chodit i v game? Pokud bych vzal divmmc tak se předpokládám žádná úprava dělat nemusí, navíc je zařízení průchozí, takže bych připojil i zvukový modul. Ukládat na SD kartu to také umí, takže asi jasná volba.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.08.2021, 09:44 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2340
Has thanked: 303 times
Been thanked: 640 times
Průchozí/neprůchozí lze u DivIDE řešit triviálně rozdvojkou/roztrojkou (ideálně s pinovou lištou po vzoru Jiiiry). Má to jednoduchý důvod - občas chci periferie zkombinovat různě. Ne vždy chci používat DivIDE, někdy jen AY, nebo jen joystick interface (s klasickým ZXS 48k). A ty zlacené kolíky bývají méně poruchové než přímé konektory, tzn. ideálně když je v celé sestavě přímý konektor jen jeden - ten v počítači.

Jestli je DivIDE v roztrojce nastojato, nebo je malá rozdvojka před a DivIDE naležato... je asi úplně jedno.

DivIDE umožňuje připojit CFky, SD karty v redukci, skutečné HDD, CDROM... někdo zkoušel ZIPky, myslím, že mi fungovala i IDE-SATA se SATA HDD? Už nevím. DivMMC jen SD karty. ESXDOS je na obou zařízeních stejný, tedy alespoň z pohledu rychlého načítání a spouštění her (TAP, nebo TRD). Resp. verze ESXDOSu pro DivIDE a DivMMC se liší tou částí kódu, která komunikuje s úložištěm.

Ukládat umí obojí, to je věc softwaru - ESXDOSu.

Je otázka, jak to bude s novými verzemi ESXDOSu pro DivIDE, protože malá paměť.

Pro DivIDE narozdíl od DivMMC existuje víc firmwarů, třeba Demfir, Fatware... ale osobně nemám potřebu se k nim vracet, ESXDOS je nahrazuje víc než bohatě.

Už je to dávno, co jsem používal DivIDE s DG80k... je z něj modernizovaný DG192k a tím pádem se chová trochu jinak (a s DivIDE funguje).

Jak je to s DivMMC a Didaktikem M vůbec netuším, musí zodpovědět někdo jiný.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.08.2021, 11:50 
Offline
Kecka

Registrován: 04.09.2020, 12:34
Příspěvky: 52
Has thanked: 39 times
Been thanked: 26 times
Na M-ku mi fungovalo DivMMC SinDiKat uplne bez problemov. Nahravanie programov aj kempston. Ponuka ho aj Noby na eshope divide.cz co si linkoval. Ako zdroj AY hudby som si skladal kopiu Melodika od Zooma (hlavne aj preto, ze ma bavi pajkovat), ale vzhladom na dostupnost AY-3-8912 by som asi bral hotove AYCKO z toho isteho shopu. Ak je skladom.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.08.2021, 13:17 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
No nevím, já na eMku u klasického DivIDE žádné extra problémy nepozoroval. Co je u didaktiků k vzteku, je že sběrnice neutáhne některé věci, které ZXS ano. Což dělá u DivIDE třeba problémy s některýma žravějšíma CFkama. Problémy obvykle zmizely, když jsem na redukci dal externí napájení. Ale v zásadě stačilo vybrat jiné CFky a bylo po problému. Ale pravdou je, že já zrovna eMko moc nepoužívám, většinou DG192 a občas DG80.

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: sCZther a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz