OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů

Právě je 19.07.2024, 19:51

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 05.07.2024, 01:11 
Pan Generální

Has thanked: 309 times
Been thanked: 656 times
Existuje někde schéma analogové části Didaktiku Gama 80k - model 87'?

Po internetu se potuluje schéma, co bylo přibalené k počítači. V něm analogová čast chybí zcela. Schéma, které nakreslil Karel Kulhavý aka Clock je podle modelu 89' co jsem měl možnost ověřit, tak sedí (http://ronja.twibright.com/schematics/didaktik.png), ale od toho se model 87' v detailech liší.

Já jsem se pokusil něco málo zmapovat, ale protože deska je hodně chaotická, různé obvody jsou mezi sebou všelijak propletené, potisk žádný a do desky, podle které jsem to dal dohromady nemůžu pájet víc než je nezbytné (pokud možno vůbec), tak si nejsem jistý, jestli to je správně. Trochu to taky komplikuje fakt, že červené proužky na odporech jsou spíš oranžové a od oranžové těžko k odlišení, takže některé hodnoty pocházejí ze schématu modelu 89', ale nejsou 100% ověřené.

Můžete někdo příležitostně porovnat a ověřit? Jakákoli nalezená chyba pomůže.

Trochu to bude komplikovat i to, že různé Didaktiky v sobě mají drobné změny, přeškraby, propojky... nemusí to být identické napříč všemi kusy. Minimálně v modelu 88' jsem proti tomuto pár změn viděl a vypadaly, že jsou od výroby.

Poněkud děsivé je, jak se tím vším proplétá 12V v neizolovaných spojích bez nepájivé masky, blízko logických signálů...

BTW fotka desky je z počítače, který už u sebe nemám. Zkoumám jiný kus, který taky patří někomu jinému. Moje vlastní Gamy jsou verze 89'.

Podklady mohu soukromně zasdílet, jen tím nechci plevelit internet, dokud si nebudu jistý, že to není blbě. (obrázek XCF do Gimpu s vrstvami popisků a projekt do starého KiCADu 5.1.2)

Přílohy:
Didaktik Gama 80k - model 88 spoje zespodu desky - pokus o prozkoumani analogove casti.jpg
Didaktik Gama 80k - model 88 spoje zespodu desky - pokus o prozkoumani analogove casti.jpg [ 490.74 KiB | Zobrazeno 1751 krát ]
didaktikgama80k-model87-analog-part_zmenseny_nahled.png
didaktikgama80k-model87-analog-part_zmenseny_nahled.png [ 280.16 KiB | Zobrazeno 1751 krát ]

PříspěvekNapsal: 09.07.2024, 01:45 
Pan Generální

Propípal jsem vše znovu, opravil hromadu nesmyslů a snad jsem o něco blíž realitě... + přidávám foto desky s alespoň nějakými vyznačenými součástkami. Číslování podle Clockova schématu verze 89'.

Blbé je, že stále nemám video na výstupu.

Na vstupu do LM1889 na noze 12 signál je a vypadá správně, ale na noze 10 je stejnosměrné napětí. LM1889 jsem zkusil vyměnit, ale protože se tahle část IO v ZX Spectru nepoužívá a nemám jiný kus DG 80k verze 87', tak nemám jak LM1889 ověřit (po přehození do ZXS 48k funguje, ale noha 10 je tam nezapojená).

Nepřestává mě fascinovat, jak je tahle deska chaotická. Docela by mě zajímalo, jak návrh probíhal a kdo to vlastně dělal. Tady na fóru padla zmínka o někom, kdo dělal verzi 89', ale tušíme něco o víc o předchozích verzích 87' a 88'?

Přílohy:
DSC09405 zmenseno.JPG
DSC09405 zmenseno.JPG [ 449.29 KiB | Zobrazeno 1543 krát ]
didaktikgama80k-model87-analog-part_zmenseny_nahled.png
didaktikgama80k-model87-analog-part_zmenseny_nahled.png [ 186.29 KiB | Zobrazeno 1543 krát ]

PříspěvekNapsal: 09.07.2024, 20:56 
Pan Generální

Has thanked: 239 times
Been thanked: 617 times
To byla možná moje zmínka o někom, kdo v diskuzi pozdravoval a zmínil že kreslil druhou verzi desky Gamy 89.
Snad to bylo pod nějakým retročlánkem Pavla Tišnovského na root.cz, ale jistě to nevím.

PříspěvekNapsal: 10.07.2024, 14:41 
Pan Generální

faraon píše:
To byla možná moje zmínka o někom, kdo v diskuzi pozdravoval a zmínil že kreslil druhou verzi desky Gamy 89.
Ano, to bylo ono.

Ale i když bych rád znal historii, tak spíš přemýšlím, jestli už někdo neudělal konverzní desku na kompozitní video. Obraz se mi nakonec naladit podařilo, ale je hodně mizerný a nechce se mi předělávat zapojení okolo Q3. Spíš by to chtělo zapojit kompozitní výstup znovu (malý SMD plošný spoj) a přehodit jen R47 a přivést barvy z LM1889.

A ano, na výstupu je modulovaný TV signál, ne kompozitní video, jak jsem chybně napsal do schématu.

PříspěvekNapsal: 14.07.2024, 19:08 
Nemluva

Has thanked: 1 time
Been thanked: 0 time
Zxcyngus veľká vďaka za tvoju schému a čas. Nedávno sa mi podarilo po dlhom čase do zbierky získať Didaktik Gama 87. Zrejme ide o jeden z prvých kusov - no práve na video časti je urobená zrejme úprava na kompozitné Video - nestihol som to ešte nijako skúmať. V každom prípade táto úprava bola urobená priamo v Skalici ešte v záruke na žiadosť zákazníka v roku 1988 o čom je záznam na servisnom liste. Zdá sa tiež, že tam bol istý čas prilepený aj modulátor keďže sú tam stopy obojstrannej lepiacej pásky.

Přílohy:
Board Video detail.jpg
Board Video detail.jpg [ 560.03 KiB | Zobrazeno 988 krát ]
Board 87.jpg
Board 87.jpg [ 490.61 KiB | Zobrazeno 988 krát ]

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]