OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 03:23

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Transfer laser pcb otázka
PříspěvekNapsal: 03.03.2019, 17:14 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 06.12.2016, 18:38
Příspěvky: 220
Bydliště: Pezinok SK
Has thanked: 67 times
Been thanked: 10 times
Ahojme čo používate na transfer vytlaceneho obrazca na pcb ?
Nejaký konkrétny výrobok ? Odlakovac ? Aký ?

_________________
JIL 800XL SIO2SD 320XE SDRIVE ,C=64C SD2IEC×Jiffydos,DIDAKTIK GAMA ,DIDAKTIK M ,A500 1MB +Gotek
NES,SNES ,N64 ,NGC ,Wii ,WiiU ,Switch ,PS ,PS2 ,PS3 ,GB ,GBP ,GBC ,GBA ,GBAsp ,DS ,DSL ,3DS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Transfer laser pcb otázka
PříspěvekNapsal: 03.03.2019, 18:16 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Nepoužívam nič. Ale niekde som čítal, že najlepšie funguje roztok acetón-isopropylalkohol, 1:2 (alebo 2:1, už neviem). Zastudena samozrejme.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Naposledy upravil PotPalo dne 03.03.2019, 21:08, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Transfer laser pcb otázka
PříspěvekNapsal: 03.03.2019, 18:54 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
Vodu a zehlicku.

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Transfer laser pcb otázka
PříspěvekNapsal: 03.03.2019, 19:27 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
mamutisko píše:
Ahojme čo používate na transfer vytlaceneho obrazca na pcb ?
Nejaký konkrétny výrobok ? Odlakovac ? Aký ?
Nepoužívám. Výsledky touto metodou mi přišly špatné.

Když už vyrábím desky "doma", čemuž se rád vyhnu, protože to je pracné, relativně drahé (za cenu materiálu to jlcpcb udělá celé) a s mnohem horšími výsledky než profi z Číny (desku umím udělat perfektně, ale jednostranou, bez potisku a většinou bez nepájivé masky, ta se mi nepovedla správně nikdy), tak vyrábím fotocestou.

Desky s fotolakem koupitelné třeba v GME jsou docela ok. Ve stejné kvalitě se mi nikdy nepodařilo lak nasprejovat, takže už se ani nepokouším.

Nejraději jednostranný cuprexkart, netupí frézy tak moc jako cuprextit. Jednostranný proto, protože nerad sesazuji osvitové předlohy, ale jde to. Krom toho bez prokovení spoje skrz desku vypadají hnusně.

Před osvitem si pomáhám CNC routerem. Aniž bych odlepoval krycí fólii, nechám router vyřezat obrys a otvory nad 2.5mm v průměru, jsou-li. Pak teprve sloupnu fólii, začistím hrany a hned osvicuju.

Osvit dělám bývalou vytvrzovačkou laku na nehty, jen jsem srovnal zářivky do roviny. (https://egalerie.net/index.php/vyrobky/ ... fotocestou). Zářivky jsem ještě neměnil i když mám pár náhradních. Byly levné.

Osvicuji skrz fólii do laserovek tuším od HP, koupené už je mám spoustu let a krabice 50 listů ubývá pomalu, řežu z nich A5, nebo A6, a teprve na ty tisknu, takže i když krabice fólií je drahá, tak každá A4 vydá až na 4 tisky a na každém tisku může být víc desek.

Osvicuji zhruba 55 až 65s +- ... desky z GME mají větší toleranci než lak ve spreji.

Ošplouchám ve vývojce z GME (nechtělo se mi míchat hydroxid a odhadovat koncentraci), pomáchám si štětečkem, kterým vířím roztok okolo vyvolávané desky a velmi jemně otírám místa odkud se má lak opláchnout a pak velmi důkladně opláchnu čistou vodou. Po opláchnutí velmi opatrně osuším ubrouskem (pozor na poškrábání vyvolané předlohy!).

Tiskneme na kolegově barevné laserovce. Zkusil jsem víc tiskáren, černobílé se neosvědčily, tisk je málo kontrastní, zrnitost toneru velká, velké plochy maličko průhledné (dělá to trhlinky ve spojích). Tiskneme černobíle, resp. tak, jak tiskárna umí černé kontury, přimíchává do toho i ostatní složky. Tisk je stále visuálně průsvitný, ale nikoli pro měkké UV.

Leptám v chloridu železitém, trvá to, ale jednak leptám velmi sporadicky (nanejvýš párkrát do roka) a hlavně nechci agresivnější chemii v dílně se spoustou ocelových nástrojů.

Po vyleptání vrtám. I když bych mohl vrtat CNC routerem, je pracné připravit data a dírky nesedí úplně proti tisku (tiskárna není přesná, na 10cm se to může lišit i o 0.1mm v závislosti na směru průchodu média tiskárnou... posuv je méně přesný než laser).

Zapoměň na matlání s přenosem toneru... a zapoměň i na fotocestu, pokud toho neděláš hodně a nechceš mít záložní způsob pro občasnou výrobu ihned. nebo pokud to nechceš dělat jen proto, že tě ta metoda baví.

Mimochodem, desku na odkazovaných fotkách už jsem stihl nejenom osadit, používat, ale i předělat (znovu navrhnout) na oboustranou, odpájet vše cenné a osadit znovu na prokovenou z Číny.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Transfer laser pcb otázka
PříspěvekNapsal: 03.03.2019, 19:35 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2571
Bydliště: Praha
Has thanked: 502 times
Been thanked: 607 times
Předlohu, vytištěnou na čb laserovce, dávám 2x na sebe - je to dokonale neprůsvitné. Někdo doporučuje nechat toner trochu naleptat v acetonových výparech, prý to odstraní právě tu zrnitost.
Na osvit používám UV kompaktní zářivku zabudovanou do krabice od bot :)
Jinak postupuju zhruba stejně. Výsledky jsou slušné, ale fakt se to moc nevyplatí...

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Transfer laser pcb otázka
PříspěvekNapsal: 03.03.2019, 19:48 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
vanthomas píše:
Předlohu, vytištěnou na čb laserovce, dávám 2x na sebe - je to dokonale neprůsvitné. Někdo doporučuje nechat toner trochu naleptat v acetonových výparech, prý to odstraní právě tu zrnitost.
Na osvit používám UV kompaktní zářivku zabudovanou do krabice od bot :)
Jinak postupuju zhruba stejně. Výsledky jsou slušné, ale fakt se to moc nevyplatí...
Dvě předlohy přes sebe jsme zkoušeli při osvitu UV nepájivé masky. Pomáhá to, ale usazování je vopruz. Usazovali jsme pod zvětšovadlem (digitální mikroskop je asi příliš odvážné - viz fotky https://kapsa.cz/cs/zvetsovadlo-s-raspberry-pi). Ta nepájivá maska má děsně malou toleranci, stačí nepatrně přesvítit, nebo udělat tlustší vrstvu a je to špatně.

Aceton jsem taky zkoušel, ale na mnou použitý toner to nemělo vliv (jde tím umýt, ale nenabobtná a nezmění průsvitnost). Výborně fungoval toluen (fólii zavěsit do nádoby s nasáknutým obrouskem), když se dal ještě koupit. Ale kvůli smradu a nezdravosti jsem to musel dělat venku, takže taky nedoporučuju.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Transfer laser pcb otázka
PříspěvekNapsal: 03.03.2019, 21:04 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 864 times
Been thanked: 697 times
U mne - tisk na fólii v inkoustové tiskárně, 2 fólie přes sebe (překryv se udělá celkem snadno proti světlu, i v SMD rozlišení), slepit izolepou. Osvit panelem z UV ledek 5 minut. Desky jednostranný cuprextit z GM. Vývojka v 1.5% hydroxidu (Tesco). Leptání kyselina solná 30% (OBI) + peroxid vodíku 30% (BarvyLaky). Zkoušel jsem i oboustranné, ale bez prokovů užitečnost ztrácí smysl.

Pokusy s přenášením obrazu z papíru dopadly vždy katastrofálně, s mizernou kvalitou a podleptáváním. Takže dnes doma už jedině fotocesta, vše ostatní dopadá zoufale (ani fixy moc nekryjí).

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Transfer laser pcb otázka
PříspěvekNapsal: 03.03.2019, 21:16 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
U mňa fixky fungujú spoľahlivo. Teda na tie dva plošáky čo do roka vyrobím. Trik je v tom, že treba prejsť viac krát po jednej cestičke, aby bola čo najtmavšia. A polosuché fixky nepoužívať. Leptám v chloride železitom 20 minút (keď je nový) plus dačo, pri izbovej teplote.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Transfer laser pcb otázka
PříspěvekNapsal: 04.03.2019, 08:42 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 959
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
Používám lesklé časopisy (nejlépe se mi osvědčil časopis "DPS - Elektonika od A - Z"). Na tisk používám starou Minoltu PagePro 1300W. Toner je pěkně sytý a perfektně přilne k desce. Párkrát jsem tiskl na nějakém Bussines HP, ale přežehlení bylo horor - toner nedržel, loupal se, podleptávaly se spoje. Přenáším žehličkou na vyleštěný a odmaštěný kuprextit. Zkoušel jsem i laminovačku, ale docházelo k posunutí a rozmazání předlohy. Pak odmáčím ve studené vodě, papír se mi sloupne pěkně v celku. Zbytky dočistím měkkým kartáčkem na ruce. Pak nechám cca 30 minut v krabičce s výpary acetonu, po vyndání nechám zatvrdnout, případně poopravím fixem (od číňana) a hurá do chloridu železitého. Desku nechávám plavat na hladině. Při troše snahy jdou i oboustranné spoje (dělal jsem repliku PMD-40), velké desky nejsou problém (třeba Petr). Zůstávají částečně nevyleptané i tenké čáry označující konstrukční díry. Spoj sice není "jako vyřezaný" - zvlášť při pohledu lupou s velkým zvětšením, ale účel to vždycky splnilo.

Kdysi jsem zkoušel "Positiv 21", ale každý sprej měl jiné vlastnosti a pokaždé jsem musel experimentovat s vytvrzováním a s osvitem. Taky mi vadilo, že i na 1 desku jsem musel tisknout předlohu na něco průsvitného, kolikrát 2x (2 vrstvy kvůli prosvícení), práce s hydroxidem, atd.

Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Transfer laser pcb otázka
PříspěvekNapsal: 04.03.2019, 12:09 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Panda38 píše:
U mne - tisk na fólii v inkoustové tiskárně, 2 fólie přes sebe (překryv se udělá celkem snadno proti světlu, i v SMD rozlišení), slepit izolepou.
Co je SMD rozlišení :-)? Já se o to pokoušel pro pouzdro MLF32, spoje byly dobré nejmíň v 1/2 případů, nepájivá maska nikdy (prokovy jsem vrtal 0.5mm). Větší SMD jako TQFP32 (rozteč 0.8mm), nebo rezistory 0805 se dají udělat docela dobře, problém jsou ale prokovy pod SMD čipem.

Fólie jsem lepil k sobě malou kapičkou gelového cyanoakrylátu, lepenka by byla moc tlustá, mezi sklem, kterým fólii přitlačuju a tou fólií by byla mezera, která by mohla způsobit podsvícení a rozostření kresby, když se fólie nepatrně prohne a zdvihne.

Ad ruční kreslení - fixky mi taky nefungovaly. Když už, tak lihem ředitelný lak do trubičkových per s kalíškem. Ale je to děsná piplačka s ošklivým výsledkem. Pokoušel jsem se o to naposledy tak před 20 lety, ale i tak myslím, že bych lepšího výsledku neměl šanci dosáhnout.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Transfer laser pcb otázka
PříspěvekNapsal: 04.03.2019, 13:35 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 864 times
Been thanked: 697 times
zxcygnus píše:
...Co je SMD rozlišení :-)?...
Jo TQFP32, menší jsem zatím nezkoušel. :)

K podsvícení - ono to vlastně závisí i na typu osvitového světla. Když jsem si dělal osvit z UV LEDek, zpočátku mě rozladilo, že mají tak malý vyzařovací úhel (15°). Znamenalo to, že pro rovnoměrné osvicení jsem je musel dát dost daleko. Ale nakonec z nevýhody je výhoda - malý úhel znamená, že kresba je ostrá a nedochází k podsvícení, ani když předloha není pevně přitisknutá. Nedochází tam ke stranovému osvitu, jako je třeba u UV zářivky. Myslel jsem že dám LEDky víc nahusto, abych nemusel osvěcovat z 30 cm, ale nakonec je to takhle lepší.

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Transfer laser pcb otázka
PříspěvekNapsal: 04.03.2019, 17:20 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 06.12.2016, 18:38
Příspěvky: 220
Bydliště: Pezinok SK
Has thanked: 67 times
Been thanked: 10 times
Tak ja potrebujem jednu fošnu na sdrive to nebudem otravovať žluťáska. Nakoľko sa mi to nechce malovat centrofixom tak skúsim ten transfer za studena z leskleho papiera. Keď tak napíšem ako to dopadlo. Piglovat to sa mi nepozdáva .

_________________
JIL 800XL SIO2SD 320XE SDRIVE ,C=64C SD2IEC×Jiffydos,DIDAKTIK GAMA ,DIDAKTIK M ,A500 1MB +Gotek
NES,SNES ,N64 ,NGC ,Wii ,WiiU ,Switch ,PS ,PS2 ,PS3 ,GB ,GBP ,GBC ,GBA ,GBAsp ,DS ,DSL ,3DS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Transfer laser pcb otázka
PříspěvekNapsal: 04.03.2019, 17:28 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 06.12.2016, 18:38
Příspěvky: 220
Bydliště: Pezinok SK
Has thanked: 67 times
Been thanked: 10 times
Panda38 píše:
U mne - tisk na fólii v inkoustové tiskárně, 2 fólie přes sebe (překryv se udělá celkem snadno proti světlu, i v SMD rozlišení), slepit izolepou. Osvit panelem z UV ledek 5 minut. Desky jednostranný cuprextit z GM. Vývojka v 1.5% hydroxidu (Tesco). Leptání kyselina solná 30% (OBI) + peroxid vodíku 30% (BarvyLaky). Zkoušel jsem i oboustranné, ale bez prokovů užitečnost ztrácí smysl.

Pokusy s přenášením obrazu z papíru dopadly vždy katastrofálně, s mizernou kvalitou a podleptáváním. Takže dnes doma už jedině fotocesta, vše ostatní dopadá zoufale (ani fixy moc nekryjí).


No ono to bude tou naspídovanou kyselinou. Chloridom sa dá leptat s centrofixom úplne v pohode . Dokonca som tak robil A4 obojstranný ešte na SOČ :D . Na tretí pokus to vyšlo .

_________________
JIL 800XL SIO2SD 320XE SDRIVE ,C=64C SD2IEC×Jiffydos,DIDAKTIK GAMA ,DIDAKTIK M ,A500 1MB +Gotek
NES,SNES ,N64 ,NGC ,Wii ,WiiU ,Switch ,PS ,PS2 ,PS3 ,GB ,GBP ,GBC ,GBA ,GBAsp ,DS ,DSL ,3DS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Transfer laser pcb otázka
PříspěvekNapsal: 04.03.2019, 20:55 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2571
Bydliště: Praha
Has thanked: 502 times
Been thanked: 607 times
Někde jsem četl, že na přežehlování nejsou špatné samolepící papíry od Stepy. Laserovkou se to vytiskne na lepidlo, přežehlí a ve vodě bez násilí snadno odmočí. Ale nezkoušel jsem to....
https://www.stepa.cz/produkty/skolni-a-kancelarske-potreby/barevne-lepici-papiry
edit: Koukám, že jsem to čet přímo u výrobce :) - https://www.stepa.cz/files/190c0ff4064d80bf4843a0401d06b83c.pdf

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Transfer laser pcb otázka
PříspěvekNapsal: 04.03.2019, 21:28 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 864 times
Been thanked: 697 times
To by mohlo stát za vyzkoušení. Někdo odvážný, kdo se nebojí zalepení válce laserovky?

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz