OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 20.04.2024, 13:01

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 53 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Osciloskop pro "začátečníka"
PříspěvekNapsal: 20.04.2023, 20:55 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3819
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Protože už to nejde dál a potřebuju nějaký osciloskop abych nebyl jak slepý v jeskyni, tak jsem se rozhodl do toho praštit a po projití vlákna zde mě zaujal v diskusi zmiňovaný čtyřkanálový 100MHz Siglent SDS 1104X-E https://eshop.micronix.cz/merici-technika/elektricke-veliciny/osciloskopy/digitalni/stolni/s-logickou-analyzou/siglent-sds1104x-e.html Cena je jaká je, pokud byste někdo věděli nějakou levnější firmu v ČR (co se tedy neživí přeposíláním objednávky do číny a starej se zákazníku) tak se nebudu bránit :-). A ještě pár praktických otázek - co vlastně k osciloskopu je tak běžně za dodávané vybavení, nemusí se dokupovat třeba sondy zvlášť? A je dobré mít na něj i brašnu? A jaké doplňky se vám někdy hodily a k čemu? Ptám se protože když to budu objednávat, tak je lepší mít něco v šuplíku rovnou, než to za měsíc dokupovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Osciloskop pro "začátečníka"
PříspěvekNapsal: 20.04.2023, 21:39 
Offline
Kecálek

Registrován: 22.01.2019, 17:53
Příspěvky: 86
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Já jsem nakonec koupil Siglent SDS1104X-U za 10 755,00 Kč od Pilsnet.

Jsem naprosto spokojený, na moje domáci bastlení je to více než dostačující. K osciloskopu jsem dostal 4 sondy. Tašku nebo něco podobného nepotřebuji, mám jej na polici u pracovního stolu, takže je po ruce.

Jsem rád, že jsem nakonec koupil 4-kanálovou verzi - využil jsem to při sledování komunikace Arduina s displejem apod.

_________________
ZX-80, ZX-81, ZX Spectrum, +, 128k, QL, Z88 | Timex 1000, 1500, 2040, 2068 | Commodore C116, plus/4, C64, C64C, C128 | Amiga 500, 600, 1200 | Atari 400, 800XL, 260ST, 1040ST | Macintosh SE | Oric-1, Atmos | SHARP MZ-731 | PMI-80, BBC Micro, Dragon 32, Sord M5, Acorn Electron, Memotech MTX-512, Toshiba HX-10, CPC464, Schneider EuroPC, TowerAT | TI-57, 58, 58C, 59, 99/4A | Minstrel 2,3,4th, MiniPET, RC2014


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Osciloskop pro "začátečníka"
PříspěvekNapsal: 21.04.2023, 06:44 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 30.09.2022, 15:39
Příspěvky: 113
Bydliště: Brno
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times
Já jsem nakonec pořídil něco takového: https://www.tipa.eu/cz/osciloskop-uni-t ... /d-262218/.
Na mou úroveň znalostí a schopností to úplně stačí.

_________________
ZXS48, ZXS+, Commodore 64C+1530, Didaktik M+Gama, Atari 800XL+XC12, Portfolio, TI-58C...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Osciloskop pro "začátečníka"
PříspěvekNapsal: 21.04.2023, 07:12 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3819
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Já taky uvažoval nad dvoukanálem protože buď za stejné peníze má zhruba 2x jemnější rozlišení resp. frekvenci, nebo stojí jen něco přes půlku 4kanálu. Ale pak jsem si řekl že vysoká frekvence je u 8bitu k ničemu a mít jen 2 signály není dost třeba na RGBS, který tím chci taky měřit. Jako samozřejmě že to jde oťukat i jednokanálovým ale nedá se to vidět celé naráz. A když už do toho ty peníze padnou, 4kanálové kusy mají obvykle víc HW možností. Tenhle Siglent má třeba malý web server co zobrazuje výsledky po síti na velkém monitoru. A jako příslušenství nabízí 16kanálovou logickou sondu. Ano, stojí to další osmičku ale jen se to připojí k bedýnce a dá se už měřit prakticky všechno.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Osciloskop pro "začátečníka"
PříspěvekNapsal: 21.04.2023, 07:18 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 30.09.2022, 15:39
Příspěvky: 113
Bydliště: Brno
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times
No jo, to už je pro mě dost overkill. Já jsem tam byl vděčný hlavně za ten automat a výstup pro kalibraci sondy.

_________________
ZXS48, ZXS+, Commodore 64C+1530, Didaktik M+Gama, Atari 800XL+XC12, Portfolio, TI-58C...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Osciloskop pro "začátečníka"
PříspěvekNapsal: 21.04.2023, 07:59 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1627
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 28 times
Been thanked: 247 times
Já koupil 4kanál. Se dvěmi se hůře hledají chyby, je potřeba porovnat víc signálů.
Raději 4 kanály na 100MHz než 2kanály na 200 MHz. Na osmibity stačí i do 50MHz. Kdo dělá radiostanice možná by uvažoval o 200MHz kvůli 2m pásmu.
Dostal jsem ke 4 kanálu dvě sondy a dvě jsem dokoupil.
Logický analyzátor jsem nechtěl ten mám zvlášť a mám zkušenost že analogové vzorkování je výhoda, alespoň vidíš jak ti zkraty mění úroveň třeba na polovinu.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Osciloskop pro "začátečníka"
PříspěvekNapsal: 21.04.2023, 10:33 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3819
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Tak logickou sondu za těch bratru 8,2k aktuálně kupovat nehodlám, mě stačí kolik stál ten osciloskop :). Jen je fajn že k tomuto přístroji už jde takové příslušenství připojit a pak se dá využít displej přístroje nebo s pomocí toho web serveru se koukáte na měřené hodnoty třeba na mobilu vedle desky což už je pro pracovní pohodlí jiné kafe. Klidně při tom šudláte kontakty na desce a nemusíte se pořád odhlížet na měřák na stole. Ten analog bude vidět i úbytky napětí ale to by snad mohl i ten digitál, jestli bude ve výbavě mít i současné měření napětí za ty prachy by teda mohl :scratched: .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Osciloskop pro "začátečníka"
PříspěvekNapsal: 28.04.2023, 21:37 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3819
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Tak mi hračka dorazila na stůl :-). Musím uznat, že je to už poněkud složitější stroj než žárovka s baterií :lamer: ale jistě se spolu časem sžijeme. Hlavně už nejsem jako slepý v jeskyni :thumbup:. Super věc je, že to je jak samostatný stolní tak i počítačový měřák. Má totiž webové rozhraní i s dálkovým ovládáním přes LAN podobně jako levné USB osciloskopy bez ovládacích prvků na krabičce, takže ho můžete zapojit a nastavit sondy na zařízení a pak třeba sledovat jaký signál tam dělá čurbes klidně z vedlejší místnosti na monitoru počítače takže se nemusí řešit kolik věcí se (ne)vleze na pracovní stůl s elektronikou nebo kapající cín do klávesnice.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Osciloskop pro "začátečníka"
PříspěvekNapsal: 29.04.2023, 08:27 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2345
Has thanked: 303 times
Been thanked: 640 times
Měření ve vedlejší místnosti jsem dosud nepraktikoval a ovládání skrze webserver mi přišlo mnohem méně pohodlné, než kroucení knoflikama. Ale přišlo mi to velmi užitečné pro vytváření screenshotů srozumitelně pojmenovaných, abych se jimi mohl později prohrabat, porovnat a příp. uploadovat do diskuzí :)

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Osciloskop pro "začátečníka"
PříspěvekNapsal: 29.04.2023, 12:27 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3819
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Točení kolečkem to není, ale funkčně je to plně srovnatelné. Screenshoty se dají hezky dělat, možná i s hodnotami. I když logování a záznam dat je asi jen na USB disk, tam ještě nejsem. Pro mě je fajn že nemám jeden velký pracovní stůl kam by se to všechno vešlo ale dva. Sice v jedné místnosti ale u různých stěn. A tahle featurka mi zjednodušuje život protože mohu vidět co se děje a nastavovat parametry u obou a není problém se screenshoty případně se to dá i vysílat do světa "expertovi na drátě." :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Osciloskop pro "začátečníka"
PříspěvekNapsal: 17.08.2023, 13:19 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2023, 22:22
Příspěvky: 83
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times
Czech Human píše:
.... protože mohu vidět co se děje ....

Chybná úvaha. S digitálem nikdy nevidíš co se děje. Pouze vidíš, co se částečně (ne všechno) událo v minulosti. Žádný digitál nezobrazuje v reálném čase. A žádný digitál nezobrazuje všechno. Toto je zásadní fakt, který lidem uniká. Chcete-li vidět všechno, co se děje, kupte si starý analog s vakuovou CRT (dokud ještě jsou k mání). Anebo si sežeňte nějakou vakuovou CRT a takový retroscop si udělejte. Ono na to dojde stejně, že si lidé budou zase stavět CRT analogové scopy.

_________________
Nákupem čínského braku likviduješ český průmysl. Kdo kupuje čínský brak není Čech.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Osciloskop pro "začátečníka"
PříspěvekNapsal: 17.08.2023, 13:48 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1627
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 28 times
Been thanked: 247 times
Na procesory je potřeba paměťový osciloskop. Často hledáš určitý okamžik, který se neopakuje pravidelně. A navíc pokud máš 8-bit na 4MHz, tak (low end) 500MHz vzorkování ti jistě zaručí, že ti nic neuteče v mezičase. Ty TTL to rychleji neumí ani zhoupnout. 1Gps dvoukanál je za 8000,-Kč.
Asi děláš mikrovlnnou techniku tak jsi zvyklý na jiné časování :)

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Osciloskop pro "začátečníka"
PříspěvekNapsal: 18.08.2023, 07:54 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2023, 22:22
Příspěvky: 83
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times
Na mikropočítače a mikroprocesory jste si měl spíš pořídit logický analyzátor než digitální osciloskop. Logický analyzátor je velmi užitečný a zobrazuje stavy na mnoha kanálech, třeba 16- nebo 32 kanálech současně a umí zobrazit průběhy nebo rovnou hodnoty na sběrnici v kódech.
Digitální osiloskop je skvělý na opravy aut, když hledáte náhodně se objevující závadu v elektronice auta (nikoliv v řídící jednotce).
Mimochodem, první digitální osciloskopy opravdu zobrazovaly navzorkované průběhy. V podstatě to byly dataloggery, ze kterých později vznikly digitální osciloskopy. Třeba osciloskopy PicoScope vznikly z dataloggeru Picolog.
Ale moderní digitální osciloskopy a čínské zejména, už dávno neukazují navzorkovaný průběh. Ukazují vypočtený průběh ze sejmutých dat. Vypočtený a navzorkovaný průběh signálu je docela rozdíl. Důvod je marketingový. Uživateli se předkládá hezký líbivý průběh, takový, který uživatel očekává. Uživatel je pak spokojen, jak pěkný má obrázek na monitoru a rád si za osciloskop připlatí více peněz. Co na tom, že obrázek je daleko od reality.
Mám také digitál, ale používám ho sporadicky, vzácně. Mám na stole Tek2464A a Tek2236 s těmi normálně měřím vše, včetně digitálních obvodů.

Ještě taková poznámke k Vašemu výroku (nahoře), že na 8-bity stačí 50 MHZ:

Šířka pásma se u digitálního osciloskopu udává stejně jako pro analogový osciloskop a sice pro sinusový signál s poklesem -3dB (to je na 70.7% skutečné amplitudy). U digitálního osciloskopu však na rozdíl od analogového, není šířka pásma zárukou, že digitální osciloskop zobrazí signál. Cílem výrobců digitálních osciloskopů je dosáhnout specifické frekvenční odezvy, která se vyjadřuje zkratkou MFED (Maximally Flat Envelope Delay). Protože digitální osciloskop je sestaven ze zesilovačů, útlumových členů, AD převodníků, různých propojení, je možnost dosáhnutí MFED jen omezená. Je dobré připomenout, že šířka pásma je udávána pro čistý sinusový signál. Jiný než sinusový signál totiž obsahuje ještě harmonické základního signálu. Pokud váš měřený signál bude například 20 MHz s obdélníkovým průběhem, pak na digitálním osciloskopu s šířkou pásma 20 MHz uvidíte signál utlumený a zkreslený. Je proto potřeba volit osciloskop s šířkou pásma alespoň 5x vyšší, než je frekvence měřeného signálu.

To znamená, pokud jste koupil digitální osciloskop s šířkou pásma 50 MHz, s bídou zobrazíte sinus 10 MHz a obdélníkový signál s ještě mnohem nižším kmitočtem.
Udělejte si pokus. Vezměte generátor signálu, nastavte signál a zobrazujte současně na Vašem oblíbeném digitálu a současně na analogovém osciloskopu, který má zaručeně vyšší šířku pásma, než signál z generátoru. Uvidíte ty rozdíly. Předvádím to lidem často. Většinou pak dávají inzerát "Prodám digitální osciloskop". Aby Váš digitál zobrazil to co analog, budete muset šáhnout do kapsy zatraceně hluboko.

A ještě něco, u mnoha digitálních osciloskopů udávaná šířka pásma není platná pro všechny napěťové rozsahy vstupního signálu. Také toto je třeba mít na paměti.

_________________
Nákupem čínského braku likviduješ český průmysl. Kdo kupuje čínský brak není Čech.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Osciloskop pro "začátečníka"
PříspěvekNapsal: 18.08.2023, 09:01 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1627
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 28 times
Been thanked: 247 times
epson píše:
Na mikropočítače a mikroprocesory jste si měl spíš pořídit logický analyzátor než digitální osciloskop.

To je omyl. Logický analyzátor má jasně danou rozhodovací hladinu mezi 1 a 0. Když máš zkrat nepoznáš na logickým analyzátoru, že se ti napětí stáhne jen o kousek. Na analogu to je vidět rozdíl je i mezi začátkem spoje od budiče a na konci má úplně jiný tvar na jednom spoji. S analyzátorem nejde snadno opravovat.
Co opravuješ Ty? Spíše bych tipoval na učitele, který to má zmáknutý teoreticky.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Osciloskop pro "začátečníka"
PříspěvekNapsal: 18.08.2023, 09:12 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1627
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 28 times
Been thanked: 247 times
Jo když jsem byl na střední před 30 lety tak jsem po TEKTRONIC 2230 slintal.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 53 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz