OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 15:00

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 107 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 30.05.2021, 16:17 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 425
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Ahojte. Nakupuji občas součástky, plošné spoje a pod., které se tady u nás těžko shání, na Ali a E-bay a od 1.7.2021 kvůli tomu čínskému viru (původně od 1.1.2021) by se mělo proclívat 100% zásilek. Tzn. cena zboží+cena dopravy=základ pro výpočet DPH + poplatek ČP=dnes 200,-Kč za každé celní řízení. Máte už někdo nastudováno, jak bude celní řízení probíhat, jestli bude za každý balíček ČP účtovat těch 200,- Kč za zastoupení v celním řízení, jestli bude nějaká aplikace, kde si budu moci vyřídit celní řízení sám, kolik si bude účtovat ČP za uložení zásilky atd.? Vzhledem k tomu, že to má začít fungovat zhruba za měsíc, tak se mi těch konkrétních informací moc nepodařilo sehnat. Kvůli dlouhým dodacím lhůtám už od začátku května radši nic mimo eurozóny neobjednávám a čekám, jak se situace vyvine.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.05.2021, 16:47 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1508
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
Řešilo se viewtopic.php?f=57&t=8696&start=30#p125871
DDP nebo jsou informace na https://celnicka.cz/jak-to-funguje.
Aplikace eCeP poběží až od 1.7.
K identifikaci bude možno použít datovou schránku nebo eidentita.cz, informace o ostatních možnostech (MojeID, bankovní identita, OP s čipem, NIA ID, První certifikační autorita, eGovernment, International ID Gateway) jsou zatím nejednoznačné, jsou na https://celnicka.cz/identifikace ale ne v návodu k eCeP.
Zastoupení Českou poštou bude stát 97 Kč nebo 150 Kč.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.05.2021, 18:17 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Mohlo by to mít jeden pozitivní efekt - je šance, že Pošta nebude chtít zásilku ztratit, když už jim z toho plyne nějaký příjem a evidence, kterou by u dřívějších zásilek nepatrné hodnoty nemuseli řešit. Uvidíme, jak to bude vypadat v praxi. Mám taky jednu zásilku na cestě, kterou to nejspíš postihne.

Horší je, že Čínani falšují a podvádějí, kde se dá. Kdyby se tak alespoň místo přeznačování chtěli naučit vyrábět opravdu přesné a 100% funkční repliky retro součástek :( Potenciál by byl.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.05.2021, 19:09 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Páni, neviem ako v CZ, ale slovenský scenár je už načrtnutý tu, ak to zaujíma aj Slovákov:
https://zive.aktuality.sk/clanok/kgvdyh ... up-opisat/

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.05.2021, 19:27 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Muj osobni nazor ze nejlepsi je si udelat eidentita.cz. Udelal jsem si i MojeID ale pak jsem zjistil ze je mi smerem k statnim institucim k nicemu. Eidentita.cz ma jeste jednu vyhodu ze pomoci ni se muzete divat a nastavovat opraveni pro lekare a lekarniky (https://www.epreskripce.cz/nove-moznost ... cienta-eop) Zrizeni eidentita.cz je cele zdarma. Vse pripravite doma a pak si vytisknete jeden papir a s nim jdete na postu a tam vam zdarma udelaji identitu. Nic jsem neplatil.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.05.2021, 20:38 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Ozaj, mňa by hlavne zaujímalo, že ako je to s nákupmi z Číny v určitom špecifickom prípade. Robím nákup na Aliexpresse a tovar príde z Holandska. Je mi jasné, že je preclený, pretože, ak si tú istú stránku v Ali otvorím v inom neprihlásenom prehliadači, ukáže mi trebárs cenu 2,00 USD, ale po prihlásení na môj účet s doručením na SK vidím cenu 2,8 EUR, čiže zjavne s colným skladom v Holandsku. A teraz tá pointa mojej otázky. Ak som to správne pochopil, preclievať budem ešte počas cesty zásielky a čo ak to príde z Holandska? Vtedy preclievať nemusím alebo musím? Myslím, že nie, ale ako budem vedieť, že to príde z Holandska, keď ja vyberám vždy dopravu z Číny?

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.05.2021, 21:19 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Milsa to co pises je to co ted Ebay "propaguje"pod nazvem:

Enjoy Free Shipping
Find best selling items in top categories

Kdyz vyberes Evropu tak vidis veci s postovnem zdarma. Kdyz bude odesilatel uvnitr EU tak se neplati DPH.

=======

Treba ja se budu hodne rozmyslet neco poslat "zdarma", duvod je ten ze okamzite celnik vezme tabulku a podle vahy a zeme odesilatele vypocita bezne postovne a z toho vypocita 21% dan! S postovnym 2Euro nema problem. On bude chtit videt cenu za vyrobek a cenu za postovne. Z toho vypocita DPH. Pripadne i clo ale to je hodne nepravdepodobne.

==========

Verim ze hodne firem se nauci to posilat oficialne z EU a tak cely tento problem nebude tak casty. Velky problem vidim ze tracking cislo v Ebay systemu a cislo na balicku rozhodne posledni dobou nikdy nesedelo. Mozna se to cestou nekde menilo a platilo se uz ted DPH jen to neslo videt. Hodne balicku realne prislo pres Nizozemi a Nemecko.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 31.05.2021, 09:20 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 425
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
zxcygnus píše:
Mohlo by to mít jeden pozitivní efekt - je šance, že Pošta nebude chtít zásilku ztratit, když už jim z toho plyne nějaký příjem a evidence, kterou by u dřívějších zásilek nepatrné hodnoty nemuseli řešit.

To je docela možné, ale asi si musíme počkat na praktické zkušenosti. Faktem je, že pokud zásilku proclí, napočítají DPH, poplatek za zastoupení v celním řízení a já si tu dobírku pak nepřevezmu, tak oni to nemohou jen tak někde zahodit. Zásilku musí odeslat zpět odesílateli do číny a to by se jim trochu prodražilo. Kdyby se lidé naštvali a každý objednal pár zásilek za dolar a nechal je to pak posílat zpět, asi by neměli radost.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 31.05.2021, 10:29 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
pcmaker píše:
Kdyby se lidé naštvali a každý objednal pár zásilek za dolar a nechal je to pak posílat zpět, asi by neměli radost.
Obavam sa ze v tom pripade by naklady na (neuspesne) colne vybavenie + postovne nazad zacali sudne vymahat od adresata ktory si zasielku aj napriek prevzatej doporucenej vyzve neprevzal.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 31.05.2021, 11:08 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 425
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Je to možné. V každém případě si nejprve nechám udělat tu e-identitu. Určitě nás bude více, kdo to bude řešit, tak sem potom prosím dejte nějaké zkušenosti a info. Zajímá mne i to, jak bude proclení probíhat v praxi třeba na Slovensku.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 31.05.2021, 13:20 
Offline
Radil

Registrován: 12.05.2013, 19:16
Příspěvky: 280
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 66 times
Been thanked: 46 times
Milsa píše:
Ozaj, mňa by hlavne zaujímalo, že ako je to s nákupmi z Číny v určitom špecifickom prípade. Robím nákup na Aliexpresse a tovar príde z Holandska. Je mi jasné, že je preclený, pretože, ak si tú istú stránku v Ali otvorím v inom neprihlásenom prehliadači, ukáže mi trebárs cenu 2,00 USD, ale po prihlásení na môj účet s doručením na SK vidím cenu 2,8 EUR, čiže zjavne s colným skladom v Holandsku. A teraz tá pointa mojej otázky. Ak som to správne pochopil, preclievať budem ešte počas cesty zásielky a čo ak to príde z Holandska? Vtedy preclievať nemusím alebo musím? Myslím, že nie, ale ako budem vedieť, že to príde z Holandska, keď ja vyberám vždy dopravu z Číny?

to myslim nebudes musiet riesit, pretoze tie zasielky podla mna preclene nie su (ak myslime tie iste, s trackingom LT****NL)
okrem toho, ze to na nich byva napisane (veticka o tom, ze nenaplnaju clanky 28 a 29 blabla), tak maju CN22 deklaraciu, co by v pripade vnutro-EU zasielky nebolo potrebne

inac ocakavam, ze ebay od 1.7. zacne k objednavkam z mimo EU automaticky prihadzovat dph (pretoze musi, lebo je OMP), som len zvedavy, ze ako si to na colnici sparuju s cinskou zasielkou, ktora mi nasledne pride
aliexpress by asi mal robit to iste, ale som zvedavy, ze aka bude realita


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 31.05.2021, 13:54 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 425
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Mně chodí někdy balíčky z Číny a je tam odesilatel z Belgie. Původní etiketa je přelepená novou etiketou. Některé zásilky chodí zkompletovány tak, že třeba naposledy mi přišly 3 malé balíčky zabalené v jednom sáčku a znova etiketované. Možná to dělá ČP už na koncové poště, aby to nemuseli doručovat po jednom. Nevím.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 31.05.2021, 14:10 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Já si myslím že to nikdo reálně není schopný plně pokrýt kapacitně. Přijede loď s 10 000 námořními kontejnery ISO 1x po 6 či 12 metrech délky a všechny položky se budou kontrolovat? A druhý den znovu a třetá dn znovu. Asi ne, maximum možného je to držet v databázi s deklarovanou cenou, nějakou AI nebo namátkově hlídat zakázané předměty rentgenem a na balíky lepit etikety co se spárují v databázi coby clení a to si nějak strhávat. Ono je něco jiného mít řekněme 200 stejných beden se stejným výrobkem na kontejner a něco jiného 5000 balíčků každý s jiným obsahem, rozměry a často i obalem. Prostě se pípá a pípá čtečkami růčo fúčo a to stojí prachy, lidi a čas.

Čili realita imho bude deklarovaná cena x DPH do EU (protože jednotný trh a i tak všechny státy nemají stejné DPH, Německo 19%, Řecko 24%, ČR 21% apod. to jsem na takové dvojité danění resp. roztřiďování zvědavý, ono sice do ČR ale je jasné že z Číny to po kontejnerech ofiko půjde do nejlevnější země EU na danění a z ní už "EU free market, pyčo.)" Tomu by dobře odpovídaly ty přelepené štítky. Vzhledem k tomu, že za posledních pár let ta cena u mě nikdy neseděla to bude prostě další desátek pro EU, který si dovozce dá do nákladu a zákazník zaplatí danou přirážku.

Z pohledu výrobců v EU je to i tak hnus protože X let jim tímto kanálem z Číny dováželi spoustu věcí i bez DPH už výrazně levnějších než jsou schopni dodat ztímco Čína si vesele rostla a následně je po krachu kupovala. Jen ten rozdíl nebude tak extrémně velký ale už jen velký...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 31.05.2021, 14:27 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 425
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Mně ani tak netrápí to DPH, to bych ještě zkousl, ale ten poplatek za zastoupení při celním řízení. Mělo by se platit necelých 100,- Kč a díky tomu se mi už nevyplatí nakupovat třeba integráče po 5ks za 1US$, když si k tomu pak ČP přirazí stovku za celní řízení. To je zhruba cena poštovného, když si to objednám u nás třeba od Denkla, nebo Bučka. 10ky či 100vky ks nepotřebuji. Mám taky podezření, aby nechtěli ještě nějaký další poplatek za uskladnění při celním řízení.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 31.05.2021, 14:54 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
No a to bude hlavním účelem - donutit malé spotřebitele nakupovat dráže v EU a ne v Číně protože to vyjde nastejno. Ve finále na tom vydělají domácí výrobci, byť úroveň zpracování pcb co dělá Buček vs JLPCB je poněkud z jiné kategorie vesmíru...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 107 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz