OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 20.04.2024, 02:37

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 107 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 10.12.2022, 22:58 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 146 times
Been thanked: 422 times
Tak je o jeden (asi nepouzivany, novy) Quick Disk pro Sharp MZ800 mene. Skoro pred tremi mesici jsem jeden koupil v UK. Posilalo se to pres Global Shipping Program. Porad jsem uhanel prodejce a ten delal "blbeho", ne ze by nereagoval ale byl liny otevrit problem u Ebay. Konecne uplynula doba "cekani" u Ebay a nakonec se mi podarilo i otevrit formular abych mohl komunikovat s clovekem a odpoved jsem dostal do mailu. Za nejakych 48 hodin jsem dnes dostal info ze zasilka neprosla celnici a ze mi vraceji penize. Pry se to stava jen "vyjimecne".


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.11.2023, 10:52 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 17.11.2023, 10:35
Příspěvky: 27
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times
Nová zkušenost... Vyběhal jsem si business účet na AleExpressu, abych ušetřil při nákupu drahších věcí DPH. Kupoval jsem tam nějakou elektroniku za cca 2.000 CZK. Takže objednám, 21% sleva z ceny a čekám, jak to přijde. Dorazilo "klasicky" na celnici skrze Českou poštu, procleno bez cla a Česká pošta si účtuje 700 Kč za proclení, takže ve finále žádná úspora. Takže business account na AE je k ničemu, lepší koupit na Alibabě a necht to poslat UPS/DHL/FedEx apod. a mít clení zadarmo a zásilku do týdne (někdy i do 3-4 dní) doma. To jen kdyby někoho podobná věc napadla jako mě. :-)

_________________
~ ~ ~ ZX-81 ~ ~ ~ ZX Spectrum 48k ~ ~ ~ ZX Spectrum 2+ ~ ~ ~ Didaktik Gama ~ ~ ~ Didaktik M ~ ~ ~ Atari 800xe ~ ~ ~ Commodore C64 ~ ~ ~ PMD 85-1 ~ ~ ~ PMD 85-2 ~ ~ ~


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.11.2023, 15:59 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1627
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 28 times
Been thanked: 247 times
Já platil za vyřízení CLA 250,-kč (a CLO asi 30% hodnoty) jen jako obyčejný zákazník. Když něco přijde bez CLA to je štěstí.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.11.2023, 20:32 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 17.11.2023, 10:35
Příspěvky: 27
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times
MilasPce píše:
Já platil za vyřízení CLA 250,-kč (a CLO asi 30% hodnoty) jen jako obyčejný zákazník. Když něco přijde bez CLA to je štěstí.


250 Kč bude asi pro lidi, pro firmy 700 Kč. :-(

_________________
~ ~ ~ ZX-81 ~ ~ ~ ZX Spectrum 48k ~ ~ ~ ZX Spectrum 2+ ~ ~ ~ Didaktik Gama ~ ~ ~ Didaktik M ~ ~ ~ Atari 800xe ~ ~ ~ Commodore C64 ~ ~ ~ PMD 85-1 ~ ~ ~ PMD 85-2 ~ ~ ~


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.11.2023, 22:40 
Offline
Kecka

Registrován: 26.04.2021, 09:15
Příspěvky: 61
Bydliště: Kolárovo
Has thanked: 0 time
Been thanked: 25 times
Zdravím všetkých.
Ak si objednám na ebay tak Slov. pošta to poctivo preclí, hlavne väčšie obálky, menšie asi sa im neoplatí. Asi pred štyrmi mesiacmi som začal nakupovať aj na aliexprese. Zatiaľ ani jedno preclenie, aj keď som platil vyše 50,-eur za programátor. Teraz sa mi stáva ,že nakúpené veci v rôzných časových intervaloch, prichádzajú síce každá vo svojej obálke ,ale vložené do jednej veľkej naraz. Takto mi prišlo naraz až šesť obálok v celkovej hodnote asi 120,-euro tiež bez cla. Ako som zistil, už to nepricháza priamo z Číny ale z Maďarska. Odosiela to nejaká firma CAINIAO z Budapešti. Predpokladám ,že je tam asi ústredný sklad dovozu z Číny. Tak že Slovenský colníci sú z hry von.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.11.2023, 23:16 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 17.11.2023, 10:35
Příspěvky: 27
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times
MelegK píše:
Zdravím všetkých.
Ak si objednám na ebay tak Slov. pošta to poctivo preclí, hlavne väčšie obálky, menšie asi sa im neoplatí. Asi pred štyrmi mesiacmi som začal nakupovať aj na aliexprese. Zatiaľ ani jedno preclenie, aj keď som platil vyše 50,-eur za programátor. Teraz sa mi stáva ,že nakúpené veci v rôzných časových intervaloch, prichádzajú síce každá vo svojej obálke ,ale vložené do jednej veľkej naraz. Takto mi prišlo naraz až šesť obálok v celkovej hodnote asi 120,-euro tiež bez cla. Ako som zistil, už to nepricháza priamo z Číny ale z Maďarska. Odosiela to nejaká firma CAINIAO z Budapešti. Predpokladám ,že je tam asi ústredný sklad dovozu z Číny. Tak že Slovenský colníci sú z hry von.


Pokud to na SK máte stejné jako u nás v CZ, tak nákup na AE už je včetně DPH a cla. Tuším, že to tak funguje od loňského léta. Zásilky chodí různě, z Francie, Holandska, Polska, ze Skandinávie... prostě kudy to do EU vleze.

_________________
~ ~ ~ ZX-81 ~ ~ ~ ZX Spectrum 48k ~ ~ ~ ZX Spectrum 2+ ~ ~ ~ Didaktik Gama ~ ~ ~ Didaktik M ~ ~ ~ Atari 800xe ~ ~ ~ Commodore C64 ~ ~ ~ PMD 85-1 ~ ~ ~ PMD 85-2 ~ ~ ~


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18.11.2023, 16:40 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2089
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
Hej väčšinou objednané z aliexpress príde naraz v obálke z Maďarska kuriérom. Ale občas sa ešte stane, že niečo príde aj poštou, a potom je tam (ako kedy) výpalné 2 Eurá, akože colný dlh. Nieje to clo (to sa na zásielky za Euro nevzťahuje), nieje to daň (tú už zaplatil aliexpress), je to ako som sa informoval poplatok za prepustenie zásielky. Čiže výpalné. Na zásielku za 1 Euro...

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.11.2023, 06:06 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2588
Bydliště: Praha
Has thanked: 511 times
Been thanked: 620 times
Tohle výpalné v ČR poště neprošlo. Pokud má zásilka IOSS číslo, tedy jde dohledat že DPH bylo zaplaceno, tak to pošta pustí bez dalších otázek a zadarmo.

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.11.2023, 19:00 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2089
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
Na tej zásielke z aliexpresu kde chceli výpalné bolo vytlačené presne toto, neviem či je to v poriadku:

IOSS: IM******2556

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.11.2023, 22:50 
Offline
Kecálek

Registrován: 16.09.2022, 16:24
Příspěvky: 196
Has thanked: 8 times
Been thanked: 35 times
MirekC64 píše:
MilasPce píše:
Já platil za vyřízení CLA 250,-kč (a CLO asi 30% hodnoty) jen jako obyčejný zákazník. Když něco přijde bez CLA to je štěstí.

250 Kč bude asi pro lidi, pro firmy 700 Kč. :-(


Kdyby nahodou nekoho napadlo usetrit tim, ze si to procli sam, tak ani tudy cesta nevede (mne ani tak neslo o Alibabovske veci, ale ruzne vratky/reklamace/apod. z tretich zemi). Maji nejaky dalsi poplatek, uz nevim za co to bylo. Najednou se FedEx stava levnejsim :).

Osobne si tedy myslim, ze dorucovani podle zakonu o post. sluzbach musi mit nejakou cestu, kdy ceska posta neuvidi ani korunu, ale pocitam, ze by se muselo projit soudem, a jak mam zkusenost s CTU (dozorovy organ), tak pro kazdy jednotlivy pripad, protoze tihle soudruzi tahnou za jeden provaz.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 23.11.2023, 09:15 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 17.11.2023, 10:35
Příspěvky: 27
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times
mhi píše:
MirekC64 píše:
MilasPce píše:
Já platil za vyřízení CLA 250,-kč (a CLO asi 30% hodnoty) jen jako obyčejný zákazník. Když něco přijde bez CLA to je štěstí.

250 Kč bude asi pro lidi, pro firmy 700 Kč. :-(


Kdyby nahodou nekoho napadlo usetrit tim, ze si to procli sam, tak ani tudy cesta nevede (mne ani tak neslo o Alibabovske veci, ale ruzne vratky/reklamace/apod. z tretich zemi). Maji nejaky dalsi poplatek, uz nevim za co to bylo. Najednou se FedEx stava levnejsim :).

Osobne si tedy myslim, ze dorucovani podle zakonu o post. sluzbach musi mit nejakou cestu, kdy ceska posta neuvidi ani korunu, ale pocitam, ze by se muselo projit soudem, a jak mam zkusenost s CTU (dozorovy organ), tak pro kazdy jednotlivy pripad, protoze tihle soudruzi tahnou za jeden provaz.


Nevím jak dnes, ale před lety jsem do firmy zkoušel clít sám, ALE... nejde to, člověk na tu musí mít nějakou licenci nebo co, musí tě tedy zastupovat jen
oprávněná firma (pro Prahu 120 společnost KAMA s.r.o.), ale vyšlo to levněji, než přes pošťáky, navíc se u nich dalo platit na fakturu, u ČP člověk musel lítat se složenkou do přízemí a pak zpět.

_________________
~ ~ ~ ZX-81 ~ ~ ~ ZX Spectrum 48k ~ ~ ~ ZX Spectrum 2+ ~ ~ ~ Didaktik Gama ~ ~ ~ Didaktik M ~ ~ ~ Atari 800xe ~ ~ ~ Commodore C64 ~ ~ ~ PMD 85-1 ~ ~ ~ PMD 85-2 ~ ~ ~


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.12.2023, 17:31 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 426
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Tak zatím jsem nemusel doplácet nic. Některé zásilky přijdou seskupeny do jednoho "pytle", jak bylo uvedeno výše a jsou k vyzvednutí na nejbližší poště. Malé obálky většinou skončí ve schránce. Při nákupu z Ebay mi občas mi přijde výzva, ať doplním informace o očekávané zásilce. V mailu je přesměrování na stránky celní správy. Přihlásím se přes Bankovní identitu, vyplním jednoduchý formulář o jaké zboží jde, množství, identifikační údaje prodejce, přiložím prtscreeny faktury z nákupu a výpis platby z účtu. Vše vyplňuji pravdivě. Zásilky vždy dorazily bez dalších dodatečných poplatků.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 08.12.2023, 10:38 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 146 times
Been thanked: 422 times
Osobne skoro kazda zasilka z Ebay nebo Aliexpressu ted projde celnici aniz bych neco musel delat. Proste rovnou zaplatim dan a pak to postak nebo nekdo jiny (jiny dopravce - vetsinou vetsi veci a pres Slovensko) priveze. Mozna jsem mel tak tri vyzvy od Ceske posty abych doplnil udaje a ze to chteji proclit ale vzdy jsem napsal ze uz se platilo DPH a dodal jsem fakturu a doklad o platbe a nikdy jsem nic neplatil navic. Jednou jsem mel vyzvu u balicku z Francie, tak jsem jim napsal ze je to uvnitr EU a proc to chteji. Byl to jen nejaky sum.

Ted jsem si koupil primo v Cine jednu zasilku. Umyslne jsem pozadal Fedex ze si to chci sam proclit. Takze jsem od nich dostal info ze at pockam az realne zasilka prijde do Cech. Nasledne jsem od nich dostal doplnujici informace o zasilce. Takze jsem mohl otevrit rizeni na Celnicce. Mam delsi dobu uz "identitu obcana" a tak neni problem se tam prihlasit. Vyplnil jsem vse co bylo potreba a bylo to i logicke. Da se rici ze obratem jsem dostal vyzvu abych zaplatil DPH. Ted rano jsem dostal informaci ze zasilka v propustena do volneho obehu. Ocekavam ze asi v pondeli to dostanu. Takze 4.12 jsem informoval Fedex ze sam chci deklarovat. 6.12 vecer jsem vyplnit deklaraci a pak zaplatil celni dluh. Dnes 8.12 je rizeni ukonceno. Usetril jsem par stovek - odhaduji tak 390 Kc. Myslim ze toto je spravna a levna cesta na nakupy v cizine mimo EU.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 08.12.2023, 13:54 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 17.11.2023, 10:35
Příspěvky: 27
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times
Ano, protože Česká Pošta má smlouvu s Aliexpressem a Wish a dalšími prodejci a DPH vybírá už při zaplacení a následně jen přeúčtovává České Poště. Jenže u větších zásilek už celníci chtějí vybrat i případné clo, nebo když vybereš jinou přepravu než tu, co standarně Aliexpress poskytuje.

Identitu občana nemám a nechci. ;) Ale ano, pokud si ten formulář vyplníš sám, tak ušetříš. Já chtěl taky ušetřit, ale s Českou Poštou to je naopak dražší (do určité částky).

_________________
~ ~ ~ ZX-81 ~ ~ ~ ZX Spectrum 48k ~ ~ ~ ZX Spectrum 2+ ~ ~ ~ Didaktik Gama ~ ~ ~ Didaktik M ~ ~ ~ Atari 800xe ~ ~ ~ Commodore C64 ~ ~ ~ PMD 85-1 ~ ~ ~ PMD 85-2 ~ ~ ~


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 08.12.2023, 14:57 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 146 times
Been thanked: 422 times
Jak se chces prilogovat na celni portal kdyz nemas identitu? Mne to otevira novou cestu treba na plosnaky. Vyroba stoji treba dolar a postovne pres fedex 28 dolaru. K tomu zaplatim treba 150 Kc dan. Celkem to prijde tak na 850 Kc.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 107 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz