OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů

Právě je 24.07.2024, 01:58

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 23.06.2024, 15:26 
Radil

Has thanked: 8 times
Been thanked: 47 times
Nemam nic spolecneho s lakyrnictvim, byt jsem to s profesionalem konzultoval*, ale treba to nekdo uzijete: Zkousel jsem pred lety na ruzne drobne technicke zarizeni (napr. CNCcko, 3D tiskarna, samodomo delany laser) ruzne strikaci pistole a postupy, na retropocitace to puje urcite take pouzit. Nejlepe se mi na "drobnejsi" veci ktere se daji jinak udelat sprejem uspesne pouzil tuto konkretni strikaci pistoli: https://www.aliexpress.com/item/1005006127674394.html ; nevyhoda je, ze clovek si musi pridelat vlastni koncovku (2x spona, 1x kousicek vzduchove ci palivove hadice a koncovka pro vzuchovou rychlospojku). Zkousel jsem vic strikacich pistoli od tech co prodava treba Lidl az po airbrush, tohle mi prislo jako idealni pro mensi dily. Vrata od garaze bych tim nestrikal (na to je ta Lidl pistole), ale treba na mensi motorku nebo case pocitace to je uplne idealni. Airbrush pistolky zase nejdou efektivne pouzit na "vetsi" souvisle plochy.

Pro profi autolaky nebo ruzne epoxy laky postup dle navodu, ale pro levne samo-domo strikani dilu beznou syntetickou ultralevnou barvou typu Industrol - https://www.nejlevnejsi-barvy-laky.cz/i ... -s2013-4-l - je potreba ji opravdu hodne naredit (napr. 1:1 ale klidne i vice-vyzkouset). Pouzivam obvykle redidlo na strikani S6001 (jde ale pouzit i S6006) spolu s nitroredidlem (napr. C6000). Nitroredidlo zpusobi, ze barva drive uschne, resp. nelepi tolik. Synteticka barva umi byt lepkava v tlustsi vrstve (napr. dil motorky) i nekolik dni. Na pristroje lze pouzit velmi tenkou vrstvu. A ty levne barvy se daji i od oka celkem slusne michat. Tlak vzduchu pouzivam okolo 2 bar. Strikat po velmi tenkych vrstvach, aby to nesteklo.

Nemam vhodne uzavrene prostory (ani odvetrani), tak lakuju venku, dily zavesene na dratu. Dobre to je v zime (neleta hmyz), nebo v lete velmi brzy rano a pak zakryt. Pred lakovanim je dobre postrikat vodou vse co by okolo mohlo prasit. Da se udelat opravdu hezky povrch, ale chce to hodne cviku a trpelivosti. A samozrejme perfektne pripraveny dil.

--
* rikal ze jsem deb*l, at mu to privezu ;)

PříspěvekNapsal: 24.06.2024, 19:14 
Pan Štábní

Has thanked: 320 times
Been thanked: 314 times
Zajímavé. Dej nějaké foto z praxe co se to povedlo.
Já z podobného soudku, ale ne oldcomp: Letos poprvé jsem potřeboval nastříkat větší množství dreva (stavebnice dva zahradní domky pro drůbež á 2x2m) lazurou ( konkrétně lazurol topdecor - palisandr) a pořídil jsem na to elektrickou strikaci pistoli. (Pattfield HVLP PE-500.) A docela to šlo. Jakožto patlalovi mi to trochu místama stékalo, to jsem ale hned "zachránil" štětcem. A výsledek paráda a úspora času oproti ručnímu štětkování obrovská. ( Jen je třeba si připravit hodně dílů, rozložit na stojato! a pak vše nastříkat....). Je to drbačka, některé hrany jsem dotíral štětcem. A pak počkat, až to zaschne..strikat druhou stranu...a pak smontovat .Viděl jsem na netu, že někdo domek smontuje a až pak stříká, ale to mi přijde nekvalitní odfláknutý.

PříspěvekNapsal: 25.06.2024, 00:49 
Radil

Has thanked: 8 times
Been thanked: 47 times
Elektricka strikaci pistole se chova vyznamne jinak nez ta pneumaticka (taky ji mam, a take ji pouzivam na lazuru, ta odpusti uplne vsechno).

Odkazovana pistole se chova velmi podobne jako plechovkovy spray, akorat nektere moderni spraye maji lepsi trysky (strikaji do "I", kdezto tohle dela krouzek). Ta Lidlacka, podobna tehle https://www.lidl.cz/p/parkside-pneumati ... p100359974 neni spatna, ale jde z toho moc barvy a je to lepsi spis na vetsi plochy, nebo nesetrit barvou a pocitat s tim, ze na dilu ulpi zlomek barvy.

Fotky ... na vecech co mam doma toho moc asi nebude poznat, proste ciste nalakovany profil. Ale budu prelakovavat nejake dily na Simsona, tam jsou plochy, tak mi drzte palce, muzu to sem pak nahrat (lak bude ale profi a je otazka kdy se k tomu dostanu).

Edit: uz vim, experimentoval jsem driv s lakovanim podlozek na 3D tiskarnu, tam byla nutna perfektni plocha. Zkusim je najit, uz je nepouzivam - nenasel jsem barvu, ktera by dlouhodobe odolavala tomu teplu.

PříspěvekNapsal: 25.06.2024, 01:17 
Pan Generální

Has thanked: 523 times
Been thanked: 631 times
Jenom tak pro zajímavost, elektrickou pistolí jsem nastříkal dvě auta (stařičký Everspray).
Nedopadlo to vyloženě špatně, ale potřetí už nic takového určitě dělat nebudu :)
Jeden z těch dvou kusů na Bouřňáku 2005:
Příloha:
P3020077.JPG
P3020077.JPG [ 66.44 KiB | Zobrazeno 1248 krát ]

(Jo, jsou to letní gumy, tenkrát se to ještě moc neřešilo :) )

PříspěvekNapsal: 25.06.2024, 12:05 
Site Admin

Has thanked: 1981 times
Been thanked: 1533 times
Rozkošný vetoš! A já zimáky taky moc neřeším. Tedy - do hor bych s tím nejel, ale na těch pár zasněžených dní tady v okolí Phy je to cajk. Když není člověk jelito, tak bez problémů vyjede i prudší kopec.

PříspěvekNapsal: 28.06.2024, 15:20 
Kecka

Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times
Na retropočítače jedině airbrush, dvojčinnou. Aplikoval jsem na škrábance na SP210 a teď vypadá jako nová. Teď přemýšlím o aplikaci na Atari 800, jelikož mi příšlo ve formě stavebnice (rozkřapané asi na 30 kousků), už jsem to i slepil a chtěl bych to zamaskovat tak, aby to vůbec nebylo poznat.

PříspěvekNapsal: 29.06.2024, 21:01 
Profík

Has thanked: 19 times
Been thanked: 48 times
Ja jen vim, ze kdyz barvu sprejuji tak tam hrozi tvorba kapek...

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]