OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů

Reklama!

Právě je 20 bře 2019, 07:55

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Didaktik M nefunguje s CPU Z80A SGS
PříspěvekNapsal: 25 pro 2018, 18:54 
Kecálek

Has thanked: 21 times
Been thanked: 28 times
Mám tady zvláštní problém. Dostal se mi do rukou Didaktik M, kde odešel CPU i EPROM, ULA, RAM a několik dalších TTL obvodů. Patrně někdo připojil napájecí zdroj s vyšším napětím. Dal jsem vše nové a CPU, který jsem měl v zásobě jako funkční, otestovaný v ZX Spectru. Jenže v Didaktikovi M z nějakého důvodu nefunguje. Na obrazovce se zjeví jen změť kostiček a různobarevných artefaktů. Na Reset počítač nereaguje žádnou změnou v obraze. Po výměně CPU za jakýkoliv jiný (NEC, Zilog, UA880, ST) počítač funguje a projde i Diagnostický test ze stránek Retroleum. Je to Z80A CPU SGS. Níže jsou fotky. Zajímalo by mně, proč zrovna tento kousek zlobí?
A další problém. V obraze bylo patrné silné sršení. Takové krátké vodorovné čárky. Když jsem snižoval napájecí napětí, tak byl obraz čistší a při 4,6V už zcela čistý. Náhodně jsem začal měnit všechny obvody (dávám patice) a když jsem vložil místo 74ALS74 obvod 7474, obraz byl čistý při jakémkoliv napětí. Oba obvody byly TESLA. 74ALS jsem měl dva ze stejné série a oba se chovají stejně. Zkusil jsem vyměnit i všechny ostatní obvody, ale s 74ALS74 to pořád zlobí. Pomohla jen výměna za 7474, který by měl být papírově ze všech verzí TTL obvodů nejhorší. Zkusím ještě sehnat jiný 74LS74 a uvidím, jak se to bude chovat.

Přílohy:
Ruchy_Didaktik_M.jpg
Ruchy_Didaktik_M.jpg [ 488.76 KiB | Zobrazeno 512 krát ]
Z80_SGS_Italy_2.jpg
Z80_SGS_Italy_2.jpg [ 414.38 KiB | Zobrazeno 512 krát ]
Z80_SGS_Italy.jpg
Z80_SGS_Italy.jpg [ 379.68 KiB | Zobrazeno 512 krát ]

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina