OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 20:21

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 81 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi
PříspěvekNapsal: 07.08.2019, 10:36 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
jirka_holub píše:
zxcygnus píše:
.... plexi ..... do kterých jsem zatavil mosazné závitové vložky M2.5
To mě zaujalo.... jakým postupem se to zatavuje, můžeš to prosím podrobněji popsat? Díky.
Velice jednoduše. Našroubuješ závitovou vložku na šroubek a ten zahřeješ páječkou tak, aby se závitová vložka mírným tlakem začala zvolna nořit do plastu a přestaneš, když je povrch mosazi cca 1/10mm pod., šroubek vyšroubovat a hotovo.

Chce to dobrou pinzetu, nebo hodně malé kleštičky na držení horkého šroubku, aby nevyklouzl a aby byl kolmo k povrchu plastu. Při troše praxe stačí tlačit křížovým šroubovákem do šroubku.

Otvor v plastu musí být tak akorát, ne volně, ale ne moc malý, aby se nevytlačilo moc plastu okolo (dovnitř otvoru) a zároveň nezůstaly bubliny okolo mosazi. Pro tyhle vložky M2.5 jsem dělal otvory 3.5mm a po zatavení bylo potřeba jen odškrábnout trochu plastu zevnitř otvoru vrtákem 3.5mm.

Pomáhá otvoru srazit hrany, prostě jsem to ošudlal v ruce větším vrtákem, aby tam byl kousek kužel a snadněji se mi trefovalo, kde je střed otvoru.

Tyhle závitové vložky jsem koupil v TME, ale občas používám i recyklované z různých likvidovaných notebooků a jiných zařízení, odkud se dají vyloupat. Je fajn mít k dispozici hrst různých.
jirka_holub píše:
zxcygnus píše:
Jádro magnetu je k páce přivázané režnou nití. Bylo důležité, aby směrem dolů bylo spojení tužší, ale nepůsobilo na jádro do stran. Jen tak šlo zajistit, že jádro magnetu klouže hladce a nedrhne.
Vydrží ta nit delší provoz? Nebude to slabé místo konstrukce?
Se uvidí. Hádám, že to vydrží, síla, kterou magnet působí je malá, ale jádro se musí pohybovat relativně rychle. Kdyžtak použiju nit z nylonu, nebo něco podobně odolnějšího.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi
PříspěvekNapsal: 12.08.2019, 00:43 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Konečně to kreslí.

Pořád mám provizorní kablíky, musel jsem dočasně odmontovat podpěru papíru na vstupu, protože se k elektronice jinak špatně dosáhne, ale dostal jsem to přes víkend do stavu, kdo to vlastními silami pomocí HPGL nakreslí alespoň čtverec (a podobně jednoduché věci).

Mimochodem - nepřebývá někomu vymontovaný 200 krokový motor z disketové mechaniky TEAC? Osvědčuje se výborně, ale mám jen jeden (a hromadu odlišných) a druhý nejpodobnější motor z kopírky je silnější, má menší odpor vinutí a zahřívá se společně s L298 víc než bych rád a taky je hlučnější, mnohem víc bzučí.

Ještě na tom zbývá spousta ladění, ale pero to přiklápí, perem to hýbe, přes RS232 to přijímá data ...


Přílohy:
DSC03842 zmenseno.JPG
DSC03842 zmenseno.JPG [ 499.91 KiB | Zobrazeno 10600 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi
PříspěvekNapsal: 12.08.2019, 13:03 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
danhard píše:
To je ten větší ?
Menší motor je z disketovky, https://egalerie.net/index.php/vyrobky/ ... e/DSC02853 - štítek viditelný nemá, možná se odlepil a ztratil, možná má číslo na ploše směrem k plechu? Nevím, musím někdy večer odmontovat. Vymontoval jsem ho koncem 90. let... a jediné, co si pamatuju, že to byla 5.25" disketovka Teac.

Větší je z kopírky https://egalerie.net/index.php/vyrobky/ ... e/DSC03188 - Minebea Astrosyn 17PM-K041-P1.

Kdyby byly motory stejné, bylo by to moc fajn, ale ještě jsem se nedohrabal k tomu, abych vyzkoušel alespoň PWM. Třeba nakonec bude rozumnější použít oba motory silnější a plotr přiměřeně urychlit (a zajímavá výzva pozvolný rozběh).

Můžu vyměnit i za jiný, taky NEMA 17. Jen se to tak sešlo, že nemám dva identické motory.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi
PříspěvekNapsal: 12.08.2019, 15:33 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 955
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
Ahoj, jestli je to tenhle, může být Tvůj... Pokud si vzpomínám, tak je z FDD na posun hlavy.

Petr


Přílohy:
IMG_20190812_152906__1565616719_49738__1565616719_42571.jpg
IMG_20190812_152906__1565616719_49738__1565616719_42571.jpg [ 80.53 KiB | Zobrazeno 10825 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi
PříspěvekNapsal: 13.08.2019, 17:27 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
RaceSoft píše:
Ahoj, jestli je to tenhle, může být Tvůj... Pokud si vzpomínám, tak je z FDD na posun hlavy.

Petr
Díky, to je na 99% ono. Neuspěju-li, ozvu se. (chystám se na OldComp Party i na Bytefest)
danhard píše:
Mám tu 2 vraky ATARI 1027, hlavičky se rozpadly, nechceš si to předělat na plotr ? :)
A taky krabici krokových a jiných motorků.
Atari 1027 mám taky, ale obávám se, že to nemá šanci být jakkoli k užitku, leda by snad někdo vyráběl hlavičku náhradní (kdosi se snad i pokoušel?). Třeba jednou, až bude dost pokročilý 3D tisk z nějakého pružného polymeru? (http://www.abbuc.de/community/forum/vie ... f=5&t=9412)

Mám i docela velkou zásobu motorů, jen je problém najít takové, které jsou a/ ideální parametrově b/ dva přesně stejné, aby to i pěkně vypadalo

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi
PříspěvekNapsal: 13.08.2019, 21:26 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
danhard píše:
Myslel jsem, že je tam vedení papíru a posun hlavy, to ostatní by se zrušilo.
Trochu přemýšlím o tom, jak tuhle tiskárnu zachránit... ale to je na jinou diskuzi a hlavně na někdy až nebudu mít nic lepšího na práci.
danhard píše:
A největší je z 1/2" pásky na převíjení, ten je pomaloběžnej DC, hodí se na větrnou elektrárnu :)
Já mířím spíš opačným směrem :) Máme s kolegou rozdělaný ještě jeden projekt, na který jsem nedávno kupoval SMD krokové motory a na jeden z nich dělal řemeničku, viz foto.


Přílohy:
DSC03749 oriznuto zmenseno.JPG
DSC03749 oriznuto zmenseno.JPG [ 191.67 KiB | Zobrazeno 10723 krát ]
image_2019-08-10-200114 oriznuto zmenseno.jpg
image_2019-08-10-200114 oriznuto zmenseno.jpg [ 196.89 KiB | Zobrazeno 10723 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi
PříspěvekNapsal: 13.08.2019, 22:46 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
S většíma krokovejma motorkama mám tuto nádheru
https://graviranje.rs/Engraving_PORTAL/ ... aph_VX.htm
Tu jsem na motorky ještě nerozebral :lol:

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi
PříspěvekNapsal: 21.08.2019, 23:40 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Malé nakouknutí, jak to kreslí - https://youtu.be/hXuikWAe_qA

Co na videu není, že plotr prošel i testem nakreslení spirály, která je hladká, nezubatá, navazuje jak má a datově je složená z mnoha kraťounkých úseček.

Pořád tomu dost chybí, třeba koncový spínač a pár mechanických detailů, ale hýbe se to, interpretuje to pár nejzákladnějších HPGL příkazů a jakš takš to drží mechanicky pohromadě :-)

Narazil jsem na problém s USB-RS232 "1a86:7523 QinHeng Electronics HL-340 USB-Serial adapter" (driver ch341) u kterého nefunguje HW řízení toku dat. Nelze nijak nastavit. Stejně tak mi nefunguje starší USB redukce s čipem Prolific "067b:2303 Prolific Technology, Inc. PL2303 Serial Port". Ještě zkusím nějaké z těch ebayových, mám nejméně jeden plošný spoj, který má na pinech RTS/CTS vyvedené ačkoli jsem to očekával i od těch co jsou ve formě pěkného kablíku.

A není to malým bufferem, ten je aktuálně 100 bytů, přičemž zaplněný buffer se signalizuje po 10 bytech, ani pomalým čtením bytů z registru, čte se v přerušení a procesor stíhá i 115200bps, zatímco teď používám jen 9600bps,což bohatě stačí.

Přes skutečnou RS232 (4 signály, RxD, TxD, RTS, CTS) funguje řízení bez problémů. Postupně zkoušeno nejméně na 3 různých PC.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi
PříspěvekNapsal: 22.08.2019, 00:51 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
danhard píše:
Sorry, ale spirálu tam nevidím :)
Však píšu, že to na videu není. A že nekecám, vyfotil jsem. Jen jsem to mezitím stihl překreslit chybným meandrem, protože potíže s RS232 - USB. (je to široké 110mm)


Přílohy:
DSC03860 oriznuto zmenseno.JPG
DSC03860 oriznuto zmenseno.JPG [ 295.35 KiB | Zobrazeno 12354 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi
PříspěvekNapsal: 26.08.2019, 12:40 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
O víkendu (nabitém i jinými akcemi) jsem tomu zas věnoval pár minut.

Zapojil jsem si dorazový koncový spínač a nastavil PWM (ok, to je softwarově trivka - FastPWM režim, TOP hodnota 800, abych získal z 16MHz frekvenci 20kHz). Jenže jsem narazil na nepěkný problém, který s tím zřejmě souvisí. PWM ruší jak RS232, tak nějak ovlivňuje čtení tlačítka.

Když jsem si napsal trivální program, který nedělá nic jiného, než že nastaví DDRA registr, nastaví pullupy a dva vstupy přenáší přímo na dvě LED, abych viděl v jakém stavu vstupy jsou z pohledu MCU, tak to funguje perfektně. Tlačítko je defaultně sepnuté na GND a nájezdem pera se rozpojí... to proto, aby porucha signalizovala pero na dorazu a plotr netočil motorem zbytečně.

Nojo, jenže kompletní program, kde se s portem A (vstupy na PA4, PA5) dělá přesně to samé, ale je tam zapnuté PWM, se chová tak, jako by tam pullup nebyl. Po rozpojení tlačítka se vstup mosfetu nabíjí pomalu než dosáhne H, spíš jakoby se nabíjel šumem než přes odpor.

Druhá divná věc je, že po zapnutí PWM mi to ruší RS232 a z plotru do počítače jakoby odcházela falešná data (/dev/ttyS0 čtu kvůli debug výpisům a hláškám plotru).

Přitom jsem měl pocit, že kondenzátory na obou napájení jsou předimenzované (asi ne dost) a GND/Vcc jsou pečlivě rozlité okolo většiny signálů, které vedu nejkratšími možnými cestami.

Na druhou stranu, cca 62% PWM pro ten žravější motor Minebea Astrosyn by řešilo problém jak s hlučností, tak přehříváním.

Bude to ještě zajímavé.

Btw... už se mi skoro podařilo nakreslit Temelín, ale přestala mi psát tužka.

A čekám na rádlovací kolečka, abych mohl lépe udělat hřídel posuvu papíru, teď to mám jen halabala vytlačené odvalovaným pilníkem.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi
PříspěvekNapsal: 26.08.2019, 22:30 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
zxcygnus píše:
Po rozpojení tlačítka se vstup mosfetu nabíjí pomalu než dosáhne H, spíš jakoby se nabíjel šumem než přes odpor...
Problém vyřešen, bylo to tím, že se pullup opravdu v určitý okamžik nenápadně vypínal.

Teď už to šlape i s PWM. Motor sice stále hřeje, ale hodinu kreslení v kuse už přežije.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi
PříspěvekNapsal: 27.08.2019, 12:09 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
To je fakt, s původním Alfim to má společné už jen jméno, po všech těch úpravách a vylepšeních už se jedná o kvalitativně úplně jiný produkt... Asi jako si z nostalgie ze Š-120 nechat jmenovku a nalepit ji na Audi RS. :lol: Mě je tenhle projekt moc sympatický :thumbup:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 31.08.2019, 23:40 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
:) A když mluvíme o štítku, tak jsem si taky jeden vyrobil. Viz foto, plus foto koncového spínače a kousek kresby, jak to teď kreslí. Není to ještě dokonalé, kresba někde o pár px ujíždí, což je vidět třeba na velkých kružnicích (tak o tloušťku čáry). Nevím, jestli to je chyba v softwaru, nebo hardwaru... pátrám.

Ad kresba textu - kreslil jsem náplní Pilot G-2 0.5mm na tužší hladký papír, ale čára je tenčí, protože pero se dotýká papíru kolmo, ne šikmo, jako když ho drží člověk v ruce.

Ad štítek - je frézovaný z 1mm mosazi, nápis dvoubřitou frézou 1.0mm do hloubky 0.6mm a vyplněný černou barvou, obrys jsem frézoval 2.0mm protože to je rychlejší a mnohem menší riziko, že frézu zlomím. Zápustné šroubky jsou M2.5.

A co jsem minule nezmínil, ten problém s RS232, kdy plotr jakoby do PC vrací proud nesmyslných dat, byl způsoben chybným nastavením stop bitů. Je nutné důsledně na obou stranách nastavit vše správně, nejenom baudrate a paritu. Se špatně nastavenými stop bity to víceméně funguje, ale občas zazlobí, třeba plotr po pár stovkách až tisících bytů přijal něco chybně (jednu souřadnici a pak zas pokračoval, ale kresba už byla pokažená), nebo jakoby vracel data, která neexistovala. Musí se vidět.

Nakonec jsem se usadil na 9600bps, parita žádná, stop bity 2, CTSRTS... a teď se zdá, že to je perfektně stabilní. 9600bps je rychlost víc než dostatečná, plotr zpracovává data mnohem pomaleji než stíhají po RS232 přicházet, resp. většinu času blokuje přenos z PC a čeká se než dojede perem kam má.
Kód:
stty -F /dev/ttyS0 9600 cs8 clocal cread cstopb -parenb crtscts -echo raw


(Tak trochu doufám, že se najde i někdo další, kdo si nějakou tiskárnu postaví :poke: Co třeba BT-100 na steroidech?)


Přílohy:
Poznámka: štítek ALFI
DSC03880 oriznuto zmenseno.JPG
DSC03880 oriznuto zmenseno.JPG [ 347.16 KiB | Zobrazeno 12035 krát ]
Poznámka: dorazové čidlo na levé straně
DSC03887 oriznuto zmenseno.JPG
DSC03887 oriznuto zmenseno.JPG [ 318.69 KiB | Zobrazeno 12035 krát ]
Poznámka: text Lorem Ipsum písmem AnglicanText
DSC03897 oriznuto.JPG
DSC03897 oriznuto.JPG [ 311.05 KiB | Zobrazeno 12035 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.09.2019, 00:00 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
A ještě jedna důležitá věc - zdá se, že ne všechny USB-RS232 redukce jsou špatné.

Mám ještě třetí kablík, který se identifikuje takto
Kód:
Bus 002 Device 011: ID 0557:2008 ATEN International Co., Ltd UC-232A Serial Port [pl2303]

  idVendor           0x0557 ATEN International Co., Ltd
  idProduct          0x2008 UC-232A Serial Port [pl2303]
  bcdDevice            3.00
  iManufacturer           1 Prolific Technology Inc.
  iProduct                2 USB-Serial Controller D
  iSerial                 0
Nastavuju ho přesně stejně jako skutečnou RS232, má na sobě štítek s Model No: UC-232A a žlutou LED, která indikuje tok dat. S tímhle kablíkem funguje řízení toku dat pomocí signálů CTS a RTS.

web výrobce https://www.aten.com/au/en/products/usb ... rs/uc232a/ (koupeno v AT Computers stejně jako nefunkční 987026194 - 4World Adaptér USB na Serial port DB9 a DB25 ... zkusím příležitostně znovu)

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.09.2019, 03:12 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Citace:
(Tak trochu doufám, že se najde i někdo další, kdo si nějakou tiskárnu postaví :poke: Co třeba BT-100 na steroidech?)


BT-100 na steroidech se jmenuje barevná duplex laserová tiskárna :P. Ale vážně - zatímco tak nějak povrchně se v počítačích vrtat může prakticky každý jako jsem třeba já, vyrábět neřkuli navrhovat si HW doplňky umí už jen málokdo a vyrábět celé periferie v takovéhle super kvalitě, to zvládne udělat jen sem tam odhodlaný jednotlivec protože si vezmi jen kolik času ti to zabralo a jaké vybavení, prostory a znalosti jsi k tomu potřeboval. A to ta cesta k úspěchu jistě nebyla přímá ale klikatá se spoustou záludností a překážek.

Přitom efektivita takto vynaloženého času je reálně malá, jen naprosté minimum lidí bude schopno tvůj plotter úspěšně zreplikovat i kdybys poskytl vyčerpávající návod. Je bohužel mnohem rychlejší a levnější se k cíli dostat nudným zakoupením hotového "profi" plotteru/tiskárny. A to říkám jako člověk co ti vážně fandí a líbí se mi moc výsledek a možnosti co ten Alfi má. Až ověsím své PMD doplňky ("normální" RS-232 je jedním z nich) a bude to celé uspokojivě fungovat, tak se na možnost grafického výstupu též podívám, ale tisknout dnes stránku >10 minut splašeným hřebíkem to kromě případného uploadu videa na youtube ti není k ničemu...

To by bylo mnohem praktičtější dát dohromady RS-232 převodník pro moderní tiskárny, co by si nacucnul stránku z 8bitu v nějakém ASCII á la Carte formátu podle toho jak to ten který výrobce opajcoval a pak ji přežvýknul moderní tiché a rychlé tiskárně do řeči jejího kmene. Potom spousta 8bitů může ještě klidně dlouhá léta fungovat jako užitečný chytrý psací stroj se startem za pár vteřin spoustě lidí i když vzhled nějaké sazby v Latexu to mít nebude.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 81 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz