OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 00:15

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 81 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi
PříspěvekNapsal: 28.04.2019, 12:21 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Martin1 píše:
Prečo neotočiť motor tak, aby bola hriadeľ zvyslá? Nebude to už také vzhľadé, ako keď sú dva motory vedľa seba, ale vedenie lanka to zjendoduší...

M1
Nejen kvůli vzhledu.

Ale taky kvůli kompaktnosti. Kdybych otočil motor hřídelí svisle, měl bych větší problém tu navíjecí hřídel upevnit. Motor má hřídel 5mm, navíjecí hřídel bude mít pravděpodobně 3.5mm, mezi nimi musí být redukce.

Tu 3.5mm na pravé straně asi usadím do kuličkového ložiska. Vlevo u motoru není dost místa a budu spoléhat na ložiska v motoru, čímž pádem mi odpadne nutnost kompenzace nesouososti.

Celá tahle konstrukce by spolu s rozměry motoru byla vyšší než by se mi líbilo. Merkurová deska má 52x100mm i s těmi zahnutými okraji. Samotný motor má okolo 40mm od příruby k zadní straně + délka hřídele a proto by nutně musel čouhat dolů pod rovinu rámu (desky). Plus komplikovanější montáž plechu s otvorem na NEMA17 přírubu... nezdá se to, ale současné řešení je i s těmi kladkami navíc vlastně jednodušší.

Smysl by to mělo pouze v případě, že by přímo na motoru byla hřídel 3.5mm s dírkou uprostřed. To není standard a hřídelky jsou tvrdé, těžko obrobitelné, brusku nakulato nemám.

SMR 300-100 jsem zavrhl předem. Jednak mám jen jeden, byť na sobě má merkurovou hřídelku a druhak jsou slabé a mají jen 80 kroků na otáčku. Zatímco NEMA 17 s 1.8° kroky mám několik na výběr.

Sorry za trochu rozmáznutý JPG, ale PNG mi fórum škáluje divně. A kladky na náčrtku jsou záměrně umístěné dál vpravo od motoru, v podstatě jen pro představu o poměrech rozměrů, výšce...


Přílohy:
Poznámka: Detail originální konstrukce
DSC01712 oriznuto zmenseno.JPG
DSC01712 oriznuto zmenseno.JPG [ 314.91 KiB | Zobrazeno 11226 krát ]
2019-04-28_plotr_alfi_uvaha_motor_s_osou_svisle.jpg
2019-04-28_plotr_alfi_uvaha_motor_s_osou_svisle.jpg [ 111.26 KiB | Zobrazeno 11226 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi
PříspěvekNapsal: 28.04.2019, 21:26 
Offline
Profík

Registrován: 06.02.2019, 11:47
Příspěvky: 898
Has thanked: 51 times
Been thanked: 230 times
zxcygnus píše:
Samotný motor má okolo 40mm od příruby k zadní straně + délka hřídele


Možno ešte verzia 22mm, len je slabší, hoci na tento účel by mal postačovať.

M1

_________________
ZX81,TS1000, TS1500, ZX Spectrum (i2, i3, i4), ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, PMD 85-1, PMI-80, Ondra SPO186
https://sites.google.com/site/lost8bits
https://sites.google.com/site/ondraspo186


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi
PříspěvekNapsal: 01.05.2019, 23:33 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Přibyla hřídelová spojka mezi motor a hřídel posuvu papíru, záměrně dlouhá, abych neměl potíže s různě dlouhými hřídelemi motorů. Vyrobil jsem čepy na kterých bude viset podpěra papíru na vstupu.

Zajímavé bude, jak zdrsnit povrch hřídelky pro posuv papíru aniž bych změnil její průměr... mám pár nápadů, ale nevím, co půjde realizovat a co se osvědčí.

Mezitím řeším software, testuji na Minigrafu. Už to něco dělá, byť poněkud kostrbatě... je toho spousta k ladění.


Přílohy:
DSC03036 zmenseno oriznuto.JPG
DSC03036 zmenseno oriznuto.JPG [ 336.94 KiB | Zobrazeno 11156 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi
PříspěvekNapsal: 05.05.2019, 14:35 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Další progress... vyrobil jsem sklápění pera z velmi nepěkně rezivého dílu (zkrácen z 25 dírek na 23, srovnán, odlakován, obroušen, vyleštěn, což se mimochodem blbě fotí), zespodu jsem připájel 4 ocelové zarážky a přitom zjistil, že cca 3/4 ostatních v zásobách jsou hliníkové a namontoval na hřídel s páčkou k magnetu. Spojení s jádrem magnetu ještě nemám vymyšleno, páčku budu přizpůsobovat až podle toho.

Hřídel navijáku byla výzva, začal jsem s merkurovou hřídelkou cca 3.8mm a postupně ji okrouhal lehounce pod 3.61 na délce 37mm. což není vůbec snadný úkol bez posuvné lunety ve 3 čelisťovém sklíčidle, ve kterém nelze výrobek řádně vycentrovat a hřídelka samotná se tlakem nože prohýbá (nepatrně, ale z principu vždy).

Pomohl jsem si otočným hrotem v koníku a nějak se mi to podařilo dobrousit a vyleštit na téměř přesných 3.60 (mikrometrem cca +- 0.002), ale povrch není tak hezký, jak bych chtěl... dá se očekávat, že na jednu otáčku samotná nepřesnost hřídelky navijáku způsobí chybu až k 0.01mm, což by mohlo být zanedbatelné vůči nepřesnosti vlasce. Uvidíme, kdyžtak to zkusím jinak a trochu lépe.

Zároveň jsem ohrouhal a následně doleštil menší konec na 2.99mm aby šel natěsno do standardních ložisek 623 2R (623 ZZ a pod).

Pořád zbývá vyrobit držák na ložisko (naviják i posuv papíru na vzdáleném konci) a vymyslet napojení navijáku na motor.

Ale Merkur je stavebnice pro děti, ne?


Přílohy:
DSC03056 oriznuto zmenseno s nacrtkem.JPG
DSC03056 oriznuto zmenseno s nacrtkem.JPG [ 200.53 KiB | Zobrazeno 11082 krát ]
DSC03064 oriznuto zmenseno.JPG
DSC03064 oriznuto zmenseno.JPG [ 321.4 KiB | Zobrazeno 11082 krát ]
DSC03076 oriznuto zmenseno s nacrtkem.JPG
DSC03076 oriznuto zmenseno s nacrtkem.JPG [ 199.12 KiB | Zobrazeno 11082 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi
PříspěvekNapsal: 05.05.2019, 17:39 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
danhard píše:
Když jsi tak šikovnej, tak bych do toho ani ten Merkur necpal :)
http://blog.3b2.sk/igi/post/Plotter-Mondrian-1.aspx
Taky zajímavá konstrukce, chápu, že nikdy není tak málo času, abych nemohl začít a nedokončit něco dalšího, ale i tak, možná příště? :-)

Krom toho, Alfi se mi líbí a Merkur k němu nedílně patří i když i originál konstrukce obsahuje spoustu dílů, které ve standarních stavebnicích nejsou. Např. ty pásky 23 a 21 dírek, hřídelky s otvory (jsou jen ... 15, 25), L profily 7 dírek (originál jsou jen 10 a víc), přítlačné válečky na papír... o "elektronice" ani nemluvě.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi
PříspěvekNapsal: 10.05.2019, 12:12 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Náhradní díly dorazily. Jen je trochu zklamání, že ty NEMA 17 držáky jsou šedé. S tím ještě bude třeba něco udělat.


Přílohy:
2019-05-10_merkur_na_alfigraf.jpg
2019-05-10_merkur_na_alfigraf.jpg [ 264.01 KiB | Zobrazeno 10958 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi
PříspěvekNapsal: 11.06.2019, 20:41 
Offline
Tichošlápek

Registrován: 11.06.2019, 20:29
Příspěvky: 2
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times
Preju hodne zdaru pri praci :like: Taky jsem asi rok zpatky narazil z nostalgie na Alfiho a chtel jsem si ho vyrobit. U prvni verze jsem pouzil co slo z merkuru, ale potom jsem si nasadil brouka do hlavy, ze ty dily mi budou chybet :D Takze jsem presel na 3D tisk a vysledek ma s Alfim spolecne asi jen to, ze to ma dva krokove motory a jedno pero :) Pro ukazku zde - https://www.thingiverse.com/thing:3340918. To nemecke reseni Mondrian se mi taky hodne libilo - na tu dobu to byla pecka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi
PříspěvekNapsal: 12.06.2019, 00:10 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
cz7asm píše:
Preju hodne zdaru pri praci :like: Taky jsem asi rok zpatky narazil z nostalgie na Alfiho a chtel jsem si ho vyrobit. U prvni verze jsem pouzil co slo z merkuru, ale potom jsem si nasadil brouka do hlavy, ze ty dily mi budou chybet :D Takze jsem presel na 3D tisk a vysledek ma s Alfim spolecne asi jen to, ze to ma dva krokove motory a jedno pero :) Pro ukazku zde - https://www.thingiverse.com/thing:3340918.
Jelikož nebazíruju na použití dílů z Merkura, to tvoje řešení se mi velmi líbí. :thumbup:
Kdybys k tomu navíc vytvořil nějaké kryty, bylo by to ještě lepší... sice by to připomínalo spíš Minigraf, ale ten se mi po designové stránce vždycky líbil, takže nic proti. 8-)

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi
PříspěvekNapsal: 12.06.2019, 11:02 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Jiiira píše:
Jelikož nebazíruju na použití dílů z Merkura, to tvoje řešení se mi velmi líbí. :thumbup:
Kdybys k tomu navíc vytvořil nějaké kryty, bylo by to ještě lepší... sice by to připomínalo spíš Minigraf, ale ten se mi po designové stránce vždycky líbil, takže nic proti. 8-)
jj, mně se tohle řešení taky líbí, resp. kdybych měl 3D tiskárnu (kterou zatím nechci) a vymýšlel to od základu tak, aby se to dalo tisknout, ne jako vylepšený Alfi. Výsledek je pěkně kompaktní, vypadá to i dostatečně robustně. Na krytech bych netrval, pokud z toho nečouhá něco, co se snadno ulomí.
cz7asm píše:
Preju hodne zdaru pri praci :like: Taky jsem asi rok zpatky narazil z nostalgie na Alfiho a chtel jsem si ho vyrobit. U prvni verze jsem pouzil co slo z merkuru, ale potom jsem si nasadil brouka do hlavy, ze ty dily mi budou chybet :D Takze jsem presel na 3D tisk a vysledek ma s Alfim spolecne asi jen to, ze to ma dva krokove motory a jedno pero :) Pro ukazku zde - https://www.thingiverse.com/thing:3340918.
Chybějící dílky ze stavebnice mě netrápí vůbec. Nemám žádnou originál krabici, mám spoustu krabiček s roztříděnými dílky podle druhu, které jsou sesypané z mnoha nekompletních stavebnic, co komu (i mně) doma zbylo, daroval, nebo jsem později dokoupil, jako tu zásilku na fotce. A taky mám hrst ošklivých součástek, které se výborně hodí, chci-li něco radikálně přizpůsobit a neničit pěkné díly.

3D tiskárnu nemám, kromě ručního nářadí a vrtaček mám jen CNC router a malý soustruh, takže podle toho vypadají i mé výrobky. Je pro mě snazší pracovat s kovy, dřevem a plastovými deskami. Elektroniku už mám hotovou, resp. zbývá mi osadit řídící desku, takže tam taky není moc prostor k přizpůsobení, nechci-li to dělat komplet znovu. Pokulhává software, kreslí mi to čáry, ale s drobnými chybami, to bude nutné doladit.

Ostatně jaký používáš software? (líbí se mi vyplňování ploch) Jak se komunikuje s plotrem? Skrz to mini Arduino? Má to sériový port? Jinak? Umí to nějaký jazyk, jako třeba HPGL? Jakou to má přesnost? Resp. jakou velikost kroku? Vidím že tam je ozubený řemen na řemeničce přímo na hřídeli motoru. Velikost kroku se povedlo udělat pro obě osy stejnou, nebo je to kompenzováno softwarem?

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi
PříspěvekNapsal: 12.06.2019, 15:02 
Offline
Tichošlápek

Registrován: 11.06.2019, 20:29
Příspěvky: 2
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times
zxcygnus píše:
Ostatně jaký používáš software? (líbí se mi vyplňování ploch) Jak se komunikuje s plotrem? Skrz to mini Arduino? Má to sériový port? Jinak? Umí to nějaký jazyk, jako třeba HPGL? Jakou to má přesnost? Resp. jakou velikost kroku? Vidím že tam je ozubený řemen na řemeničce přímo na hřídeli motoru. Velikost kroku se povedlo udělat pro obě osy stejnou, nebo je to kompenzováno softwarem?

Se softwarem je to slozitejsi. Mozna jsem malo hledal, ale nenasel jsem nic co by dokazalo z obrazku (at uz rastr nebo vektor) vygenerovat predlohu pro tah perem i s vyplnovanim ploch. Plotr prijima G kody a je hodne softwaru pro praci s G kodem, ale nenasel jsem nic, co by dokazalo dat takovy vystup, jako mam tam na obrazcich. Nakonec jsem skoncil u Inkscape s manualni editaci + plugin pro prevod vysledneho vektoru do G kodu.

Pro intepretaci G kodu jsem pouzil GRBL. Ta deska na ktere to bezi neni Arduino - je to asi to nejlevnejsi co jde koupit s malym Cortex M3 ARMem (asi 30kc od cinana). Komunikace je pres USB seriovku.

Co se presnosti tyce, tak jsou tam pouzite kontrolery na krokove motory co umi mikrostepping az 1/32. Ja to mam nastavena na 1/16. Krokovy motor ma 200 kroku, takze 3200 kroku na otocku. Tady uz asi nema cenu pokracovat v teoreticke prenosti, protoze ta bude hodne velka, ale prakticky to bude narazet na mechanicke nepresnosti (vule v uchyceni pera, napnuti remenu...). Moc jsem si s tim uz potom nehral, protoze to celkem splnilo ocekavani. Porad je ale co zlepsovat.

Velikot kroku je kompenzovana primo v tom GRBL firmwaru. Ma to celkem dost flexibilni nastaveni - ruzny krok na osach, ruzna rychlost i zrychleni...

Takze s Alfim se to po technicke strance neda moc porovnavat. Ovsem klasicky Alfi ma hodne velke kouzlo hlavne diky te jednoduchosti :like:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi
PříspěvekNapsal: 17.07.2019, 09:03 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Další progres, během víkendu jsem vyrobil držák na pero (černý vlevo je originál) a vstup pro papír, protože všechny 4 díly jsou nestandardně dlouhé (uříznout, zapilovat, nabarvit), navrch ještě přijde tenký průhledný plast, aby papír nikde neměl šanci drhnout.

Teď bude na řadě posuv papíru a magnet pera.

A rezavý rám vespod bude samozřejmě nahrazen hezčím :-)


Přílohy:
Poznámka: Vlevo originál držák, vpravo nový.
DSC03685 zmenseno oriznuto.JPG
DSC03685 zmenseno oriznuto.JPG [ 93.83 KiB | Zobrazeno 10819 krát ]
DSC03680 zmenseno oriznuto.JPG
DSC03680 zmenseno oriznuto.JPG [ 229.2 KiB | Zobrazeno 10819 krát ]
DSC03674 zmenseno oriznuto.JPG
DSC03674 zmenseno oriznuto.JPG [ 333.35 KiB | Zobrazeno 10819 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi
PříspěvekNapsal: 26.07.2019, 01:03 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Další pokrok.

Vyrobil jsem držák magnetu z hliníkového L profilu 20x20mm 3mm tloušťka stěny. Otočení dílu byla výzva, ale nakonec se povedlo. Oválné otvory jsou v něm proto, abych mohl mírně posouvat magnet do stran a podobně i ta čtveřice otvorů umožňuje upevnění na víc míst, podle potřeby. Tedy, kdybych to náhodou potřeboval posunout o půl dírky níž/výš, nebo o dírku vedle.

Ještě nemám úplně rozmyšlenou páku pro zdvihání pera, resp. pootáčení tou lištou, která pero podpírá, takže proto chci mít nějakou rezervu.

Vyrobil jsem i válečky pro přítlak papíru. Vysoustružil jsem je z jiných válečků z velké tiskárny, které měly příhodně 4mm otvor a daly se zmenšit na vnější průměr 9mm a nařezat na délku 8mm (jako originál). Udělal jsem doprostřed drážku stejně jako na originál Alfi a stejně tak jsem na ně navléknul O kroužky (těsnění koupené v domácích potřebách). Pointa je, že kdyby náhodou tyhle kroužky začaly rozpatlávat nezaschnutý inkoust, tak mají velmi malou plochu, dotýkají se téměř v bodě a nebudou fungovat jako široké razítko.

Přítlačné válečky jsou nasazené tak, aby se na "hřídeli" lehce protáčely, jsou namazané, volně mezi čtveřicí podložek (plastové, aby to klouzalo a kovové na krajích, aby to líp vypadalo, je tam vůle pár desetin mm) a hřídel samotná se trochu protáčí v přítlačných páčkách.

Jediný rozdíl je, že jsem místo ocelových válečků zvolil plast, který má vhodné kluzné vlastnosti (bylo to tak použité i v tiskárně odkud jsem je vymontoval) a místo těch ošklivých Merkurových podložek v roli zarážek jsem použil nařezanou kanylu.

Zajímavá výzva jsou ty boční páčky. V originál Alfi je to prostě 4 dírkový pásek (ve stavebnici jsou 3 a 5 dírkové) do kterého je vypilovaný půlkruh.

Práce s pilníkem mi nikdy nešla :-), tak jsem to radši vyřezal na CNC routeru z mosazi. Zatím jeden, o víkendu možná druhý. Zdá se, že to pasuje perfektně.

Pořád nemám vymyšlený způsob, jak udělat drážky na hřídel pro pohyb papíru - ta co je pod papírem...

Pořád mi chybí lepší propojení motoru s navijákem vlasce, to musím změřit a vysoustružit, aby se naviják nekvedlal a tím neovlivňoval polohu pera (on to vlasec drží pevně napnuté, ale radši budu, když budou ložiska na obou stranách - kluzné v krokovém motoru a kuličkové na druhé straně).

A pak už to jsou skoro jen "kosmetické" detaily, jako třeba nahradit dočasné otlučené díly hezkými, resp. některé nastříkat barvou, protože nových nemám dostatek. Je potřeba udělat dolní doraz podpěry papíru, je potřeba na ní dát plast, je potřeba osadit připravenou elektroniku a opravit chybu v softwaru způsobující, že jsou některé čáry delší než by měly být.


Přílohy:
DSC03721 oriznuto zmenseno.JPG
DSC03721 oriznuto zmenseno.JPG [ 332.57 KiB | Zobrazeno 10687 krát ]
DSC03715 oriznuto zmenseno.JPG
DSC03715 oriznuto zmenseno.JPG [ 219.46 KiB | Zobrazeno 10687 krát ]
DSC03712 oriznuto zmenseno.JPG
DSC03712 oriznuto zmenseno.JPG [ 137.38 KiB | Zobrazeno 10687 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi
PříspěvekNapsal: 29.07.2019, 01:02 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Přidal jsem pár fotek ve větším rozlišení do galerie.
https://egalerie.net/index.php/vyrobky/ ... kce?page=2

Přítlak papíru je víceméně hotov, funguje uspokojivě, zbývá přidat slabé pružinky, ale i bez nich hmotnost rozpěrky (a držadla v jednom) stačí k tomu, aby se papírem dalo hýbat motorem i bez zdrsnění hřídele pod papírem.

Dneska jsem trochu zapracoval na výkresu, ale pořád není zcela kompletní. (přítlak papíru i spousta dalších věcí v něm už je, chybí část toho, co ještě není realizováno)

Jak jsem na začátku psal, že se pero může pohybovat v oblasti 203x271mm, tak co se šířky týče u mé konstrukce vychází jako absolutní maximum 204mm (240 - 2*18) s tím, že už se vozík dotýká bočnic. Těch 203mm je tedy asi shodných s originálem.

S ohledem na přítlačné válečky, aby nerozpatlávaly kresbu na okrajích papíru, to vychází méně, spíš okolo 194mm +- podle toho, jak je vložený papír šikmo. nebudu-li se ohlížet na přítlak, pak se dá určitě využít přinejmenším 200mm šířka.


Přílohy:
DSC03746 oriznuto zmenseno.JPG
DSC03746 oriznuto zmenseno.JPG [ 389.46 KiB | Zobrazeno 10761 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi
PříspěvekNapsal: 04.08.2019, 22:24 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Místo, abych se progresivně a plný entuziazmu socializoval s jinými jedinci mého (i jiných) druhů, zašil jsem se v dílně, abych zvětšil svou uhlíkovou stopu opracováním plastů, kovů a spotřebou elektrické energie z Temelína.

Předně, plotřík jsem kompletně rozebral do poslední součástky, abych místo provizorního orezlého rámu konečně použil nový, zářivější a červenější. A místo otlučených bočnic nové, zářivější a modřejší. A místo... no prostě dole je taky nová zelená deska, ok?

Pak jsem vyráběl plastové špony z polymethylmetakrylátu (ostatní pražáci tomu tady kdoví proč říkají plexi) a nadělal jsem 12 (+ rezervní) podpěrek, do kterých jsem zatavil mosazné závitové vložky M2.5, druhý otvor je merkurově kompatibilní 4mm na M3.5 šroubek.

Že to je z plastu, je výhodné, protože se nemusím obávat, že se mi někde na plošném spoji něco prodře, dotkne a zkratuje. Ty plošné spoje s tím počítají a spoje na krajích pokud možno nejsou, kromě jednoho a konektoru příliš blízko kraji, ale s tím nešlo snadno hnout a i u Minigrafu jsem musel dávat tenké plastové podložky pod desku.

Viz první a druhé foto.

Plošný spoj má na šířku 80mm, mezi červenými lištami je cca 80.1 až 80.2mm, pasuje perfektně. Spínače motorů taktéž. Spodní prostor bude využit pro kabely mezi deskami a k motorům, které je nutné protáhnout delší trasou.

I ten 1mm o který můžu díky tomu namontovat elektroniku níž je důležitý, chladiče L298 (i když nejsou tak moc potřeba) by se možná nevešly pod podpěru papíru - jsou blízko, každý mm navíc je fajn. Ale níž jít nejde, musí zůstat přístupný konektor RS232 a ta dvojitá pinová lišta na ovládací panel, nebo připojení osmibitu v režimu kompatibility (teď mi ale funguje jen emulace Minigrafu 0507).

A pak jsem to zas složil. Skoro. Motory jsou pořád ještě odmontované, trvalo to celé poněkud déle než jsem čekal.

Viz třetí foto.

Největší pokrok je tedy v tom, že to pasuje na výšku i s elektronikou a že to je konečně namontované na finálním rámu (mimochodem, ty křížové pozinkované šroubky jsou fakt M3.5, ne M4).

Mimo jiné jsem taky vyřešil doraz podpěry papíru, páčku magnetu a pružinu, která zdvihá pero. Před rozebráním sklápění pera na papír fungovalo správně a hladce. Nafotím příště až to zas složím.


Přílohy:
DSC03767 oriznuto zmenseno.JPG
DSC03767 oriznuto zmenseno.JPG [ 358.28 KiB | Zobrazeno 10655 krát ]
DSC03775 oriznuto zmenseno.JPG
DSC03775 oriznuto zmenseno.JPG [ 375.22 KiB | Zobrazeno 10655 krát ]
DSC03791 oriznuto zmenseno.JPG
DSC03791 oriznuto zmenseno.JPG [ 304.14 KiB | Zobrazeno 10655 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi
PříspěvekNapsal: 06.08.2019, 23:02 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Další krůček (bezvýznamný pro lidstvo) je magnet a sklápění pera. Viz obrázky, jemné doladění délky páky jsem vyřešil závitovou tyčí (mosaz, závit M2).

V přimagnetěném stavu je lišta vodorovně (3. foto) a tím pero na papíře, pružina musí působit tak velkou silou, aby to stačilo k přiměřeně rychlému zdvižení pera, ale ne víc než dokáže podobně rychle přetáhnout magnet. Dá se doladit pozicí na páce a taky nakloněním toho háčku za který je pružina zachycená (tj. zkrácením/prodloužením pružiny).

Zdvih hrotu pera je teď velmi zhruba okolo 0.8 - 0.9mm, dá se zmenšit zarážkou nad jádrem magnetu. Zdá se to být akorát, přítlak papíru na více místech než u Minigrafu vede k tomu, že se papír nezdvihá a nehrozí, že by se dotkl hrotu zdviženého pera.

Jádro magnetu je k páce přivázané režnou nití. Bylo důležité, aby směrem dolů bylo spojení tužší, ale nepůsobilo na jádro do stran. Jen tak šlo zajistit, že jádro magnetu klouže hladce a nedrhne.

Na prostředním obrázku je detail zajištění tyčí pro ložiska u navijáku - brání tomu, aby se tahem vlasce smáčkly k sobě. V NEMA 17 držáku vhodné otvory nejsou.

Mírně jsem zdrsnil hřídel posuvu papíru a zdá se, že to po osazení přítlačných pružin docela i funguje. Posuv se nezakousne do papíru tak bezpečně, jako u Minigrafu, ale zdá se, že by to mohlo stačit.


Přílohy:
DSC03808 oriznuto zmenseno.JPG
DSC03808 oriznuto zmenseno.JPG [ 282.79 KiB | Zobrazeno 10567 krát ]
DSC03810 oriznuto zmenseno.JPG
DSC03810 oriznuto zmenseno.JPG [ 265.52 KiB | Zobrazeno 10567 krát ]
DSC03812 oriznuto zmenseno.JPG
DSC03812 oriznuto zmenseno.JPG [ 280.32 KiB | Zobrazeno 10567 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 81 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz