OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 14:40

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 225 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 10.01.2019, 14:09 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Kubik píše:
Ono vetsinou kdyz o tom debatuje vic lidi, tak to nevede nikam. Spis to chce jednoho s myslenkou a par dalsich s konstruktivnima pripominkama nebo ochotou pomoct s casti projektu, ale vudce musi bejt jen jeden :)
Souhlasím, ale jsem v tom dost skeptik, po několika zkušenostech... Obvykle když se jeden svěří s myšlenkou, pár dalších začne s otázkami jako proč zrovna tohle, proč takhle, proč ne něco jinýho (což je často nějaká věc, kterou by si přáli oni sami, ale nemají na to sílu/čas/schopnosti/znalosti/nervy/koule)... a pár dalších vznese otázky, ze kterých je patrno, že ani nepochopili, o čem dotyčný mluví. Jo, a nesmím zapomenout na "znalce", kteří ho prostě poučí, že takovou věc nemá vůbec cenu dělat...

Takže "ten jeden" místo práce na projektu ztrácí čas vysvětlováním nechápavým, objasňováním "modifikátorům", co mu chtěli měnit cíl a/nebo způsob realizace, a odoláváním "parazitům", kteří ho chtěli využít, aby za ně oddřel realizaci jejich vlastních snů. Nakonec stojí před rozhodnutím, jestli se na to všechno vykašlat úplně, nebo zavřít oči a uši a vyrazit vpřed - sám, ale aspoň se šancí, že něco udělá, protože všichni ti výše zmínění sice diskutují a diskutují, ale nepomůžou...

Já sám jsem párkrát sháněl spolupracovníky, protože skoro pořád na něčem dělám, ale vyhlásit to takhle do éteru a čekat, kdo se ozve, mělo snad vždycky za výsledek čistou nulu. O trochu lepší to bylo, když jsem věděl, koho oslovit - někdo se přidal, někdo odmítl - ale jak mám vědět, koho oslovit, kdo by se chtěl na něčem podílet? Prostě - mít tým lidí a s nimi realizovat úžasný projekt, to je představa z kategorie snů... ;)

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 10.01.2019, 14:25 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
1000% souhlas s Jiiirou :) presne takhle to citim i ja. Proto take napr. skoro nikdy neoznamuji predem sve projekty, do kterych se CHCI PUSTIT, maximalne ukazuji projekty, ktere uz mam vymyslene a zacal jsem s jejich realizaci (routing PCB apod.). Zamerne chci odbourat jak "odborniky", kteri do vseho jen kybicuji, ale nikdy sami nic nedotahli do konce, ale bohuzel clovek musi odbourat i nazory beznych, normalnich uzivatelu, protoze co clovek, to nazor, kazdy ma jinou pripominku, namet na zlepseni/zmeny atd. atd., a bud bych se z toho musel zblaznit, a nebo vzit vsechny nazory v potaz, a pak nic nedodelat. Pri realizaci nejakeho projektu zkratka demokracie nefunguje (jakoby v realnem svete fungovala :lol: ), projekty delam podle sebe, jak dana vec prijde me osobne nejlepsi, a pokud nekdo jiny nadhodi opravdu prinosnou myslenku, muze se zapracovat do dalsi verze zarizeni :).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 11.01.2019, 11:59 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Kubik píše:
Spis to chce jednoho s myslenkou a par dalsich (...) s ochotou pomoct s casti projektu, ale vudce musi bejt jen jeden :)
Když už se tu o tom bavíme, tak ještě dodám: pokud by se chtěl někdo spolupodílet na nějakém mém budoucím projektu, pošlete mi SZ... a až to bude aktuální, dám vám vědět a domluvíme se...
Nemusíte to ani moc umět, důležité je jednak to "chtění" ;) a druhak ochota akceptovat, že ten projekt holt řídím já ;) Nakonec - je to věc dobrovolná, takže když najdeme "společnou řeč", tak fajn, můžeme spolupracovat, když nenajdeme, nic se neděje... ;)

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 22.01.2019, 11:32 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Ahoj všem, konečně se mi povedlo po různých průtazích postavit, oživit a smontovat box pro dvě 3,5" mechaniky pro náš nový Beta Disk, a dávám sem svůj výtvor k dispozici :)

Celý box je vyroben 3D tiskem na zakázku (já sám nemám 3D tiskárnu), z materiálu PET-G nebo tak nějak, který by měl být teplotně stálejší a neroztékat se hned při 40°C. Krabice je složená ze dvou kusů, které do sebe pasují, v rozích sešroubovaná 4mi dlouhými vruty 60mm x 3,5mm. Kdo si u mě krabici objedná, dostane i tyto vruty, blbě se shánějí. Podklady pro tisk zatím uvolňovat nebudu, hodlám ještě nějakou dobu s tímto boxem komerčně hrabošit mamon :D , prosím akceptujte to a nežádejte mě o ně. Ve spodním víku jsou i 4 díry (zespoda) pro přišroubování mechanik, které musejí být na distančních sloupcích 20mm dlouhých. Tyto sloupky už bohužel nemám, takže je zatím dodávat nebudu. Dále jsou uvnitř spodního víka vytisknuté distanční sloupky pro samořezné vruty, na které se přišroubuje deska s elektronikou. Tyto vruty budu s krabicí posílat. Na bocích spodního víka jsou otvory pro napájecí konektory a datový konektor na kšandě pro spojení s řadičem. Na spodní straně dolního víka jsou i mírně prolisy pro přilepení gumových nožiček. V horním víku jsou 4 ozdobné drážky a v nich i větrací mřížka, která ale není ani potřeba, stabilizátor na desce skoro netopí. Na čelní straně je vytisknutý nápis Betadisk 128C, který jsem si modelářskými barvičkami obarvil po vzoru ZX Spectra :D , bohužel barva se trochu rozpíjí po linkách 3D tisku :? Ke krabici náleží i dva placaté díly s otvory pro šrouby, kterými se z boku spojí obě mechaniky.

Deska s elektronikou obsahuje 2x DC konektor 5,5/2,1mm pro napájecí zdroj 7,5V a stejný konektor pro výstup k napájení řadiče, napájecí kablík si věřím každý vyrobí sám, pokud by to pro někoho přece jen byl nepřekonatelný problém, můžeme se domluvit, že mu kablík vyrobím. Dál je na desce samozřejmě zdroj 5V/4A pro napájení obou mechanik, vstupní datový konektor a dva konektory pro kšandy k mechanikám. A velice důležitou částí jsou switche, kterými se nastavuje, zda má ta která mechanika od výrobce nastavenou propojku signálu pro výběr DS0 nebo DS1, většina PC HD mechanik má DS1. Dál se jumpery dá nastavit, pod kterým písmenem A-D se má ta která mechanika hlásit v TR-DOSu. Vše uvedené funguje pro Shugart interface, který Beta Disk používá (4x signál výběru mechaniky + 1x spínání motoru).

V tuto chvíli mám k dispozici 3 hotové elektroniky a 6 PCB pro stavebnice (SMT tlumivky jsou už zapájené horkovzduchem), takže aktuálně můžu poslat 9 kusů. Počítám, že budu dělat i druhou a možná i třetí sérii PCB podle zájmu. Nabídka tedy je:

Stavebnice elektroniky (PCB, součástky, nap. kablíky mezi deskou a FDD, 2x kšanda mezi deskou a FDD): 550Kč + poštovné

Hotová elektronika (To samé, ale smontované, zapájené, vyzkoušené): 750Kč + poštovné

3D vytisknutá krabice + 2 díly pro spojení obou mechanik: 1500Kč + poštovné


Krabice v zásobě zatím nemám, budou se objednávat podle počátečního zájmu, je třeba (podle množství) počítat s tím, že výroba může trvat až 14 dní, 3D tisk je přece jen pomalá technologie.

Odkaz na dokumentaci:https://ulozto.cz/!b9AtwfUivaYq/beta-disk-128c-power-source-and-bus-splitter-ver-2-0-pdf

Zájemce prosím, aby se mi hlásili soukromě přes SZ, tady na fóru se to lehce přehlédne, díky moc. :thumbup:


Přílohy:
P1.jpg
P1.jpg [ 167.57 KiB | Zobrazeno 10746 krát ]
P2.jpg
P2.jpg [ 153.95 KiB | Zobrazeno 10746 krát ]
P3.jpg
P3.jpg [ 154.64 KiB | Zobrazeno 10746 krát ]


Naposledy upravil css dne 22.01.2019, 11:42, celkově upraveno 2
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 22.01.2019, 11:33 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
a další fotky...


Přílohy:
P4.jpg
P4.jpg [ 173 KiB | Zobrazeno 10744 krát ]
P5.jpg
P5.jpg [ 138.48 KiB | Zobrazeno 10744 krát ]
P6.jpg
P6.jpg [ 135.08 KiB | Zobrazeno 10744 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 22.01.2019, 11:34 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
a poslední fotky


Přílohy:
P10.jpg
P10.jpg [ 255.42 KiB | Zobrazeno 10738 krát ]
P11.jpg
P11.jpg [ 380.93 KiB | Zobrazeno 10738 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 22.01.2019, 22:07 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Odkaz na doplněnou verzi dokumentace:

https://uloz.to/!G9NhdyVACqGl/beta-disk-128c-power-source-and-bus-splitter-ver-2-0-pdf


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 25.02.2020, 11:42 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Po roce další příspěvek: Začínám aktuálně navrhovat tišťák pro Betadisk, který by (jak doufám) měl fungovat s ZX Nucleonem. Idea zapojení je převzata přímo z Pentagonu, kde evidentně funguje. Nahradil jsem ale všechnu hradlovou logiku + děličku hodin pro řadič dvěma GALy, takže je otázka, zda toto nebude dělat kraviny? To se uvidí. Odpadly všechny budiče (ZX Nucleon je již má v sobě) včetně toho na datové sběrnici, který je už v původní Betě blbě zapojený. Signál pro tlačítko Magic se dělá součtem MREQ a M1 (také jako u Rusů v pozdějších verzích Bety), takže i toto by mělo být OK. ROM má 64KB s možností výběru 4 systémů TRDOS, jinak v podstatě vše zůstává. Jestli ani tato verze nebude chodit, tak už nevím ... A pokud bude, uvažuju o zapouzdření do nějakého hezkého kabátku vytisknutého 3d tiskem :-) Provedení bude tentokrát šikovnější, a sice na stojáka, jako např. ADPI8255A nebo Multiface 128C, nikoliv nešikovně rozlezlé po stole do stran nebo do zadu.

Toť pro zatím vše, krásný den všem! :like:


Přílohy:
Beta128X_prototype.pdf [70.24 KiB]
494 krát

_________________

CSS Electronics

ZX Nucleon 512KB: hlavní počítač
ZX Spectrum, Didaktik Gama 80KB/192KB: další počítače
Beta Disk 128X, mini: hlavní úložiště
Delta Disk: bývalé úložiště
DivMMC EnJOY! PRO MINI *lite*: nepoužívané úložiště
Multiface 128C (Debugged): Nabourávač her
Externí ROM 64KB a 128KB: Externí test. ROMky
Advanced Parallel Interface ADPI8255A: Top paralelní IFC
Kempston Interface: IFC pro joystick
Multishots Interface: IFC pro 2 joysticky
Orpheus Interface: Top AY+joystick IFC

http://css-electronics.8u.cz/
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 23.03.2020, 19:26 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1969
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Uz to tady padlo drive.... Mam (krome dalsich) Betadisk od Tetroida, starsi verzi, ketar neni pruchozi a nema upravene /IORQ. Ptal jsem se Tetroida, jestli tam nekde ten signal neni, ze bych si to dodelal, ale udajne ne a predpokladam ze vi (snad) o cem mluvi.

Nenapada vas nejaky workaround kde to upravene /IORQ vzit? Takhle s tim nejde pouzit ani AY-ko. Nejde na to nejak nouzove pouzit napriklad CE od betadiskove ROMky? To tam ma. Pripadne nejde to z toho zpetne vypreparovat?

Samozrejme to reseni musi byt primerene jednoduche. Mam Tentoridum betadisk docela rad, neni to takova bedna jak vsechny ostatni.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 24.03.2020, 10:39 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Doda píše:
Nenapada vas nejaky workaround kde to upravene /IORQ vzit? Takhle s tim nejde pouzit ani AY-ko.
Jak upravit Tetroidův Betadisk netuším. Ale nechce se mi věřit, že by s AY byl problém, protože AY je standardně uvnitř ZX 128k a Betadisk se do něj připojuje běžně. /IORQ za Betadiskem se používá primárně pro interface s 8255, UR-4 / Kempston Joystick atd... který visí na stejných portech 31, 63, 95, 127.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 24.03.2020, 11:24 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
"Upravene" /IORQ, nekdy se taky oznacuje jako /IORQ´ nebo /OIRQ, je treba pouze pro periferni zarizeni, ktera pouzivaji stejne adresy portu, jako Betadisk, viz to co psal zxcygnus. Pro AYcko ho nepotrebujes.

/IORQ´ se generuje jako logicky soucet (OR) klasickeho /IORQ a vystupu klopneho obvodu, ktery zapina/vypina TR-DOS ROM a v ni obsazene rutiny pro praci s radicem. Pokud je tento klopnak interne v nejakem CPLDcku, treba Xilinx apod., jako to asi u Tetroidovo radice bude, a pokud nema tento signal vyveden ven na nektery vyvod CPLD, nelze tuto upravu nijak jednoduse provest, musel bys externe okopirovat pulku zapojeni Bety, a to postrada smysl.

_________________

CSS Electronics

ZX Nucleon 512KB: hlavní počítač
ZX Spectrum, Didaktik Gama 80KB/192KB: další počítače
Beta Disk 128X, mini: hlavní úložiště
Delta Disk: bývalé úložiště
DivMMC EnJOY! PRO MINI *lite*: nepoužívané úložiště
Multiface 128C (Debugged): Nabourávač her
Externí ROM 64KB a 128KB: Externí test. ROMky
Advanced Parallel Interface ADPI8255A: Top paralelní IFC
Kempston Interface: IFC pro joystick
Multishots Interface: IFC pro 2 joysticky
Orpheus Interface: Top AY+joystick IFC

http://css-electronics.8u.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 24.03.2020, 11:59 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1969
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Ja jsem si myslel, ze AY nebo kempston maji slapat. Problem je zrejme v rozdvojce sbernice, respektive v tom Betadisku, ktery to neunese.

Tetroid mi psal, ze v soucasnem CPLD neni volny vyvod a neni to kudy vytahnout ven, tedy myslim ze psal tohle, sice odpovida ochotne, ale je to hodne strucne a mozna mi dobre nerozumi.

V podstate jsem tusil co pise CSS, ze ta dekodovaci logika je pulka celeho interface. Ten je na stojato a tak si tam pridelam jen konektor, aby byl pruchozi bez upraveneho /IORQ pro AYcko a joy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 24.03.2020, 12:45 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 425
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Doda: Co tam máš za Alteru? Podle schémátka, které mám k dispozici (EPM7064STC100-10) je tam min. 10 vývodů volných.
Taky bys mohl udělat externí destičku, kde by byla klasická kopie Bety tak, jako to má CSS teď v poslední verzi. Jedna GALka a 74LS74. Udělalo by se malé prodloužení sběrnice s konektorem a na výstupu hranového konektoru by bylo /IORQ´.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 24.03.2020, 12:55 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1969
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
To zas nema smysl moc ohybat, protoze novejsi pruchozi verze stoji $75, takze si to radeji koupim a tohle prodam. Delat k tomu obrovsky dekoder vazne nema smysl a jak mi kluci potvrdili, pro AY nebo kemston to ani neni potreba, takze ten napad rusim a udelam to pruchozi bez /IORQ`.

Ty mas schema Tetroidova betadisku? Je tam Altera co pises, ale jak rikam, Tetroid odpovidal celkem divne a nejsem si jisty jestli chape na co se ptam.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 24.03.2020, 21:10 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Doda píše:
... jak mi kluci potvrdili, pro AY nebo kemston to ani neni potreba...
Kluci ti tvrdili, že

Pro AY to potřeba není, protože nekoliduje. Připoj si průchozí AY klidně před Betadisk, jako v ZX128k, nebo za, je to jedno.

Pro Kempston to potřeba je, protože koliduje. Společně je nepřipojuj nikdy. Použij Sinclair Joystick.

Je jedno, jestli je Kempston na 8255 v UR-4, nebo realizovaný jinak. Jde o to, že port 31 Betadisk přímo využívá při komunikaci s řadičem (WD1793 a pod.), nikoli zrcadlo portu 31, kde by se kolizi dalo vyhnout úplným adresovým dekodérem.

Opravdu není šance aktualizovat obsah toho hradlového pole a využít dosud nezapojený vývod?

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 225 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz