OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 15:05

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 17.12.2018, 12:51 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Věděli jste, že některé datové projektory na sobě mají port RS-232? Máte s ním nějaké zkušenosti, už jste se k němu někdy připojovali? A je to vůbec k něčemu dobré? ;)

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.12.2018, 13:24 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
A není to jakože servisní port?

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.12.2018, 13:41 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
misticjoe píše:
A není to jakože servisní port?
Jakože je, ale to pro mě není dostatečná informace... 8-)
Vlastně ani tenhle popis z manuálu mě moc neuspokojuje:
Citace:
"Konektor RS-232 (sériové dálkové ovládání)"
Tak jsem si řekl, že by tu s tím někdo mohl mít zkušenost "na vlastní kůži"...

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.12.2018, 13:59 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 372 times
Jiiira píše:
misticjoe píše:
A není to jakože servisní port?
Jakože je, ale to pro mě není dostatečná informace... 8-)
Vlastně ani tenhle popis z manuálu mě moc neuspokojuje:
Citace:
"Konektor RS-232 (sériové dálkové ovládání)"
Tak jsem si řekl, že by tu s tím někdo mohl mít zkušenost "na vlastní kůži"...


Nic moc na tom není. Projektor se připojí k PC a je schopen přijímat jednoduché textové příkazy, které jej buď ovládají, nebo z něj čtou informace.
Postačí třeba
Kód:
echo "\r*sour=hdmi1\r" > /dev/ttyS1
a projektor zobrazí signál z prvního HDMI vstupu. Parametry spojení (rychlost, parita atd.) a seznam podporovaných příkazů jsou k dohledání v manuálech.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.12.2018, 14:37 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 06.10.2015, 17:37
Příspěvky: 1554
Bydliště: Praha východ
Has thanked: 11 times
Been thanked: 144 times
letos na jaře jsme také v práci kupovali projektor, kvůli prezentacím pro klienty. U alzy měli jen datové projektory a tak jsem se ptal právě na sériový port. Poradce u Alzy mi povídal, že datový projektor je lepší než videoprojektor, protože videoprojektor umí zobrazovat jen video z VGA, kdežto datový zobrazuje navíc data přes sériový port. Ptal jsem se jaké data teda ten datový projektor zobrazí. Poradce od Alzy povídal, že všechny, jakékoliv data. Když prý pošleme na sériový port data, zobrazí tabulky, grafy, všechno co budeme chtít. Bohužel poradce neměl manuál, ale říkal, že absolvoval školení a tam jim to ukazovali. Chtělo by to k tomu datovému projektoru od Alzy sehnat ten manuál, aby se vědělo, jak datový projektor zobrazí data do grafů a tabulek a co všechno teda datový projektor umí zobrazit. Tak to je moje zkušenost s datovým projektorem od Alza. Tak jsme nakonec koupili obyčejný videoprojektor od Epsona, protože ten sice zobrazuje jen video, ale je k němu solidní manuál.

_________________
Hyperinzerce - historické počítače

ComputerAsylum WEB: http://www.computerasylum.co.uk
Twitter: https://twitter.com/COMPUTERASYLUM
Zprávy: https://www.euronews.com/ https://www.aljazeera.com/
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.12.2018, 16:44 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 372 times
computerasylum píše:
letos na jaře jsme také v práci kupovali projektor, kvůli prezentacím pro klienty. U alzy měli jen datové projektory a tak jsem se ptal právě na sériový port. Poradce u Alzy mi povídal, že datový projektor je lepší než videoprojektor, protože videoprojektor umí zobrazovat jen video z VGA, kdežto datový zobrazuje navíc data přes sériový port. Ptal jsem se jaké data teda ten datový projektor zobrazí. Poradce od Alzy povídal, že všechny, jakékoliv data. Když prý pošleme na sériový port data, zobrazí tabulky, grafy, všechno co budeme chtít. Bohužel poradce neměl manuál, ale říkal, že absolvoval školení a tam jim to ukazovali. Chtělo by to k tomu datovému projektoru od Alzy sehnat ten manuál, aby se vědělo, jak datový projektor zobrazí data do grafů a tabulek a co všechno teda datový projektor umí zobrazit. Tak to je moje zkušenost s datovým projektorem od Alza. Tak jsme nakonec koupili obyčejný videoprojektor od Epsona, protože ten sice zobrazuje jen video, ale je k němu solidní manuál.


Au Au Au. Nu což, třeba ten projektor uměl interpretovat HPGL nebo PostScript posílaný přes ten sériový port :-).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.12.2018, 16:52 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1910
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 517 times
Been thanked: 812 times
Užitečnější je LAN port, přes který mohu projektor ovládat přes webové rozhraní a přes speciální program tam mohu posílat video.

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.12.2018, 17:06 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 864 times
Been thanked: 697 times
Mám obavu, že přes RS232 tam cpát data nepůjdou, ani by to rychlostně nestíhalo. Datový projektor znamená, že zobrazuje obraz z datového zdroje - obrazový výstup z grafické karty PC. Co jsem se tak díval do pár manuálů, tak tam byly jen příkazy pro dálkové ovládání projektoru, např. přepínání vstupu (lze ovládat programem) - ale vždy jen obrazové vstupy, žádná digitální data. Leda tak přes USB nebo LAN by mohlo stíhat rozumná data, ale proč obraz renderovat v projektoru, když to může udělat kvalitněji PC a poslat hotový obraz, nemá to ani moc zdůvodnění. U laserových projektorů je to něco jiného, tam je vektorové řízení nutností.

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18.12.2018, 09:09 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Tak pokud jsem si všiml, Alza vyřešila problém datový vs. obrazový projektor tím, že tu sekci nazvala prostě "Projektory". :P

Ale já jsem ani nepředpokládal, že by přes RS-232 mělo jít posílat obrazová data - leda snad ASCII, že by to fungovalo jako textový terminál 8-) (resp. jeho zobrazovací část). Nicméně i s ovládáním přes RS-232 by se dala užít nějaká švanda - třeba ovládat projektor osmibitem... ;)

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18.12.2018, 09:31 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 372 times
Jiiira píše:
Tak pokud jsem si všiml, Alza vyřešila problém datový vs. obrazový projektor tím, že tu sekci nazvala prostě "Projektory". :P

Ale já jsem ani nepředpokládal, že by přes RS-232 mělo jít posílat obrazová data - leda snad ASCII, že by to fungovalo jako textový terminál 8-) (resp. jeho zobrazovací část). Nicméně i s ovládáním přes RS-232 by se dala užít nějaká švanda - třeba ovládat projektor osmibitem... ;)


Vzhledem k jednoduchosti protokolu je ovládání 8bitem realistická možnost, i když z toho asi nebude 'multivizní laserová fantazie' jako v Planetáriu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18.12.2018, 10:47 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 372 times
Jinak jak je to s těmi projektory doopravdy.
Kromě různých typů zobrazovací technologie je lze rozdělit na dva druhy.

Jedny jsou vyloženě na promítání filmů (pro domácí kino), mají opravdu široké možnosti nastavení podání barev, ale jejich optika dovoluje poměrně omezený rozsah vzdáleností od promítací plochy, zato obraz bývá opravdu špičkový. Maximální světelný výkon odpovídá potřebám částečně zatemněné místnosti.

Pak jsou projektory pro byznys (datové). Ty nemají tak široké možnosti nastavení podání barev, ale jejich optika dovoluje slušně zobrazit obraz na promítací ploše ve velmi proměnlivé vzdálenosti. Tak je lze nainstalovat do malých místností i velkých poslucháren. Obraz nemusí být tak dobrý jako u filmových, ovšem tady se počítá se zobrazením slidů, grafů a jiných podobných nudností. Maximální světelný výkon počítá s plně osvětlenou místností.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18.12.2018, 11:05 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
A co kontrast? Zahlédl jsem hodnoty 10000:1, 15000:1, 20000:1 ...
Co je (alespoň) dostatečná hodnota?

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18.12.2018, 14:46 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 372 times
Tak tady moje znalosti končí. Jistě se tu najde nějaký majitel projektoru schopný s kontrastem poradit.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz