OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.04.2024, 16:41

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 441 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 30  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 02.10.2018, 21:32 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 17:48
Příspěvky: 529
Bydliště: Košice
Has thanked: 429 times
Been thanked: 265 times
misticjoe píše:
"Opakuji - moje myšlenka je řešení, které je na bázi +D Lite. Tedy:
- deska ve formě interface, se sběrnicovým konektorem
- na této desce je komplet řadič + nějaké Snapshot tlačítko + reset atd., případně Kempston joystick port (pokud se vejde).
- z této desky (interface) vede standardní kablík pro FDD a na něm je připojená FDD, která má externí napájení."

...no ale to je tak trochu BetaDisk128.
Forma a cieľ sú rovnaké, ale systém je iný - snáď môžem tvrdiť, že v danej dobe zrejme najrozšírenejší v našich končinách. ;)

_________________
https://pmd85.borik.net - PMD 85 Emulátor, PMD 85, PMD 32-SD
https://pp01.borik.net - PP 01 Emulátor, PP 01, SD-ROM Modul


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 02.10.2018, 22:07 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 02.08.2015, 15:23
Příspěvky: 269
Bydliště: Skalica
Has thanked: 57 times
Been thanked: 148 times
Tu je moj koncep.

D80 mini (nazov radica)
- Radič pouzit určite WD2797, rozhranie interface (i8255) by som tam nedaval, aby to bolo co najmensie.
- Kompatibilita s divide nieje problem, lebo D80 pouziva ine porty ako divIDE, len tam dat jeden jumper, ktory zablokuje pripojenie ROM s MDOSom a malo by to fungovat.
- PCB co najmensie a nalezato - v pripade potreby sa da zapojit do rozdvojky s divide pre kopirovanie z realnej diskety do virtualnej diskety v MDOS3.
- takze na PCB by som dal okrem radica WD2797, EEPROM (FLASH), SRAM, logiku do GALov, príp. este posilovace sbernice, tlacitko SNAPSHOT a RESET, jeden jumper pre blokovanie ROM s MDOSom.
- pokial to bude mozne pouzit vsetko v THT, len v pripade nedostatku miesta na doske pouzit nieco v SMD

To je zatial moja predstava.

Ak budem mat cez vikend cas, tak to zacnem kreslit - uvidime co z toho vylezie.

_________________
ZX Spectrum, ZX Spectrum +, DIDAKTIK GAMA, DIDAKTIK M, DIDAKTIK KOMPAKT, D40, D80, Interface M/P, MELODIK, UR-4, BEST, KP 311, BT100, SP210T, GAMACENTRUM 01 (cierna), ROBOTRON K6304, divIDE, K-Mouse, PMD 85-2, Amiga 500, Amiga 500+, Amiga 1200


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 03.10.2018, 09:56 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Mám pár návrhů k úvaze:
Billy48 píše:
Tu je moj koncep.

D80 mini (nazov radica)
- Radič pouzit určite WD2797, rozhranie interface (i8255) by som tam nedaval, aby to bolo co najmensie.

Pokud použiješ intel řadič, tak pojede MDOS2 a Případně MDOS2.1 (s podporou divIDE), navíc odpadne problém čitelnosti disket na PC formátovaných pod MDOS1 (já vím Tools a MFC)...
Otázkou je, zdali někdo nebude chtít připojit třeba gotek a zdali bude s WD řadičem fungovat....
Billy48 píše:
- Kompatibilita s divide nieje problem, lebo D80 pouziva ine porty ako divIDE, len tam dat jeden jumper, ktory zablokuje pripojenie ROM s MDOSom a malo by to fungovat.

Tohle přesně jsem myslel
Billy48 píše:
- PCB co najmensie a nalezato - v pripade potreby sa da zapojit do rozdvojky s divide pre kopirovanie z realnej diskety do virtualnej diskety v MDOS3.

Mě jako první varianta napadl gotek, ukládá na FAT
Billy48 píše:
- takze na PCB by som dal okrem radica WD2797, EEPROM (FLASH), SRAM, logiku do GALov, príp. este posilovace sbernice, tlacitko SNAPSHOT a RESET, jeden jumper pre blokovanie ROM s MDOSom.

Kdysi jsem na BF viděl D80 upravenou tak, aby chodila se ZXS 128 bez jakéhokoliv zásahu do počítače. Na netu tahle úprava nikde není. A nebo už mám vlčí mlhu... Ale bylo by to super.
Billy48 píše:
- pokial to bude mozne pouzit vsetko v THT, len v pripade nedostatku miesta na doske pouzit nieco v SMD

Tohle je asi celkem jasné, průchozí D80 je poněkud nereálná.

Billy48 píše:
To je zatial moja predstava.

Ak budem mat cez vikend cas, tak to zacnem kreslit - uvidime co z toho vylezie.

Super!!!

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 03.10.2018, 10:25 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1011
Has thanked: 231 times
Been thanked: 221 times
Tak jako rozhodně se hlásím se zájmem taky :dcool:
Pokud to někdo hodlá zrealizovat... :mrgreen:

Podobnost s řešením "jako Betadisk 128" přece vůbec nevadí. Ano, přesně takto si to představuju.

Proč? To je jednoduché:

Řešení s kabelem od Speccy k desce je obecně nespolehlivé a takový kabel se kazí (ohýbáním) a je nestandardní.
Kdo měl origo D40/D80 ví, o čem je řeč.

Koncept interfacu jako Betadisk 128 či +D Lite se mi proto zdá ideální.

Název?
D80 Mini, D80 Lite, D85, D90 :) Možností je mnoho.

Moc se mi nelíbí návrh řešení s RasPi. To je obecně proti minimalistickému smýšlení :shrug:
Za mě raději pěkně vypiplané vlastní řešení, než použití nějakého megavýkonného počítače.

Klíčové vlastnosti oproti staré D80:
- obejití 128 ROM na ZX 128 bez nutnosti její úpravy
- tlačítko Snapshot
- tlačítko Reset (někdo má gumáka :mrgreen: )
- průchozí? -> bylo by výhodné, např. pro kombinaci ZX48 s AY či SAA interfacem, ale pro mě to není priorita
- řadič Intel, protože WD se nedá sehnat (pro mě není problém mít Intel). Případně simulaci WD do FPGA?
- cena. Musí být bezpodmínečně levnější, než MB02+ (či MB03+). Jinak by to nemělo smysl.

Sociální prospěšnost (nebo jak to nazvat) v našich končinách:
- drtivá většina spectristů měla tento systém, proto mohou mít ještě diskety
- najdou se lidi, kteří by to fakt používali
- systém byl u nás nejrozšířenější
- je třeba zachovávat tradice :beer:
- proč to nevyrobit, když můžeme?

_________________
Have you played ATARI today?


Naposledy upravil Aki dne 03.10.2018, 11:41, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 03.10.2018, 11:14 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3663
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 373 times
Been thanked: 797 times
Starej_Mraf píše:
Billy48 píše:
- Radič pouzit určite WD2797, rozhranie interface (i8255) by som tam nedaval, aby to bolo co najmensie.
Pokud použiješ intel řadič, tak pojede MDOS2 a Případně MDOS2.1 (s podporou divIDE), navíc odpadne problém čitelnosti disket na PC formátovaných pod MDOS1 (já vím Tools a MFC)...
Ale problem citelnosti na PeCedle nie je problem radica ! WD2797 nemoze za to ze niekto odflakol formatovaciu rutinku a nedodrzal potrebnu normu :bang:
Pritom by uplne stacilo jedine POKE do MDOSu 1.0 a hned bude formatovat spravne. Alebo stale je tu moznost (ako som uz spominal) pod MDOSom 1.0 pouzit formatovaciu utilitku EI format, ktora ma vlastnu, korektne napisanu rutinku a preto formatuje dobre.
Aki píše:
- řadič Intel, protože WD se nedá sehnat (pro mě není problém mít Intel).
Da sa, Google mi nasiel nejake eshopy kde sa da kupit za cenu 8 az 20$ za kus. Ale jednak je tu otazka spolahlivosti tych obchodov, a dvak, suhlasim ze pripadna nova D80 moze mat kludne aj Intel a MDOS 2.x.

(Ale zase na druhej strane WD je viac retro a cpat do pocitaca na baze Zilogu nejaky intel, no fuj :) )


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 03.10.2018, 12:51 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Busy píše:
Ale problem citelnosti na PeCedle nie je problem radica ! WD2797 nemoze za to ze niekto odflakol formatovaciu rutinku a nedodrzal potrebnu normu :bang:
Pritom by uplne stacilo jedine POKE do MDOSu 1.0 a hned bude formatovat spravne. Alebo stale je tu moznost (ako som uz spominal) pod MDOSom 1.0 pouzit formatovaciu utilitku EI format, ktora ma vlastnu, korektne napisanu rutinku a preto formatuje dobre.

Vím, vím. Nicméně mně láká použití nijak neupravovaného MDOSu2 a MDOS 2.1.

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 03.10.2018, 13:13 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1563
Has thanked: 487 times
Been thanked: 642 times
Busy píše:
Starej_Mraf píše:
Billy48 píše:
- Radič pouzit určite WD2797, rozhranie interface (i8255) by som tam nedaval, aby to bolo co najmensie.
Pokud použiješ intel řadič, tak pojede MDOS2 a Případně MDOS2.1 (s podporou divIDE), navíc odpadne problém čitelnosti disket na PC formátovaných pod MDOS1 (já vím Tools a MFC)...
Ale problem citelnosti na PeCedle nie je problem radica ! WD2797 nemoze za to ze niekto odflakol formatovaciu rutinku a nedodrzal potrebnu normu :bang:
Pointa mého (viz výše) a Mrafovo poznámky o WD řadiči je spíš ta, že pouze WD řadič dokáže "out-of-the-box" bez dalších hardwarových hacků přečíst kdysi formátované diskety pod MDOSem 1. Pokud by se osazovalo Intelem, musel by se do "D80 Mini" dodělat hack, který byl použit i u mechanik s MDOSem 2.

Jinak těch Poke by bylo potřeba víc - jeden na mezeru před prvním sektorem a dalších "N-1" na fixnutí číslování stran.

Pokud by se do návrhu počítalo s WD řadičem, byl bych pro fixnutou verzi MDOSu 1 (Busy, RomBor nebo já můžeme připravit), abychom nově formátované diskety mohli bez potíží přečíst na PC prakticky všemi tooly na přímý přístup k PC mechanice, od SamDisku, přes RIDE až po třeba Floppy Imaging.

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 03.10.2018, 13:23 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1011
Has thanked: 231 times
Been thanked: 221 times
tomascz píše:
Pointa mého (viz výše) a Mrafovo poznámky o WD řadiči je spíš ta, že pouze WD řadič dokáže "out-of-the-box" bez dalších hardwarových hacků přečíst kdysi formátované diskety pod MDOSem 1. Pokud by se osazovalo Intelem, musel by se do "D80 Mini" dodělat hack, který byl použit i u mechanik s MDOSem 2.


A šlo by to třeba tak, že by se dalo osadit to nebo to a nastavit to nějakým jumperem? Každý by si osadil jaký čip by chtěl.

_________________
Have you played ATARI today?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 03.10.2018, 14:11 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1563
Has thanked: 487 times
Been thanked: 642 times
Jenom pro úplnost - MDOS 1 a 2 nejsou "interchangeable", protože každej závisí na jiným řadiči! Takže jumper by musel přepnout nejen řadič, ale i ROMku s MDOSem. Výzva pro návrháře :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 03.10.2018, 14:20 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2089
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
Tož to je najmenej, prepnúť ROMku. Ale aby boli dva radiče, to zas bude zaberať miesta... Neexistuje niečo ako jednočip ktorý by vedel emulovať oba radiče, len by sa jumperom vybralo ktorý? Zároveň by riešil logiku, takže okrem neho by stačila už iba jedna epromka 27256, a hotovo. Ešte je tam vlastne aj RAM...

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 03.10.2018, 15:15 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3663
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 373 times
Been thanked: 797 times
PotPalo píše:
Ešte je tam vlastne aj RAM...
Ram je ta ista, tu netreba prepinat pri prepinani MDOS 1 verzus MDOS 2 ;)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 03.10.2018, 15:36 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1011
Has thanked: 231 times
Been thanked: 221 times
Na desce by byla patice pro Intel/WD a jumper na přepínání podle toho, který čip se použije. ROMka by byla v EEPROM s takovou kapacitou, aby se vešly (za sebou nahrané) obě verze, případně víc, pokud bereme v potaz i hacky typu MDOS3.

_________________
Have you played ATARI today?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 03.10.2018, 15:56 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1563
Has thanked: 487 times
Been thanked: 642 times
Busy píše:
tomascz píše:
Pokud by se osazovalo Intelem, musel by se do "D80 Mini" dodělat hack, který byl použit i u mechanik s MDOSem 2.
Co nie problem, hack spociva (ak si dobre pametam) iba v skrateni index pulzu, aby sa stihol precitat prvy sektor.
No, pokud to tam někdo dodělá, tak jsem pro intelácké řešení - řadič bude levnější (aspoň podle eBaye) a nebude třeba řešit opravy v MDOSu, které mu brání v čitelnosti pod PC :like:

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 03.10.2018, 16:10 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3663
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 373 times
Been thanked: 797 times
Aki píše:
Na desce by byla patice pro Intel/WD a jumper na přepínání podle toho, který čip se použije.
Do jednej petice by to asi neslo, kazdy z nich ma uplne iny pinovy layout a aj sa inak zapaja. Okolo petice by muselo byt 40 prepinacich jumperov a vela miesta na krizovanie vsetkych spojov. To je uz jednoduchsie urobit dve samostatne jednotky, jedna s WD, druha s Intelom, a bud bude aktivna jedna, alebo druha. A zaberie to 2x viac miesta...

Osobne si myslim ze vobec nie je nutne mat oba radice. Ved nestaviame nejaky testovaci trenazer, kde musime vediet vytvorit podmienky pre oba MDOSy. Uplne postaci ked tam pojde jeden radic. Z dovodu podstatne lepsej dostupnosti a nizsej ceny by som predsa len, napriek urcitej sympatii pre WD (dokaze precitat aj diskety ktore intel uz nedokaze), volil ten Intel. A mam taky pocit ze intel sa (v pripade potreby) lahsie nadratuje do FPGA.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 03.10.2018, 17:01 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2089
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
Jasné že netreba prepínať RAM, to viem. Myslel som to tak, že tam budú 3 šváby: EPROM, ROM, a nejaký super IO s radičom a elektronikou v jednom (čo ale asi neexistuje, tak tam toho bude musieť byť viac). V každom prípade by to mohlo mať dva konektory na mechaniku, nech sa rovno dá zapojiť A aj B.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 441 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 30  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz